Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 89
  1. #31
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Υποθέτω ότι τράπεζα ξέρει εκ των προτέρων (από τις δηλωμένες προτιμήσεις του χρήστη) ποιοι χρησιμοποιούν το viber, χωρίς να κάνουν query στην υπηρεσία.
    Ανυπόγραφος

  2. #32
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι τράπεζα ξέρει εκ των προτέρων (από τα δηλωμένες προτιμήσεις του χρήστη) ποιοι χρησιμοποιούν το viber, χωρίς να κάνουν query στην υπηρεσία.
    Όχι η ερώτηση γινόταν πάντα.
    Πάντα επέλεγες πως θες την αποστολή, δεν υπήρχε default επιλογή

    Μπορεί εγώ σήμερα να αποφάσισα ότι δεν με βολευει πλέον και το έβγαλα...
    Άρα θα πρέπει να διασταυρώσουν το αν υπάρχει account...

    Επειδή έκανα edit στο προηγούμενο πόστ το βάζω κι εδώ.

    Άρα αν δεν υπάρχει θέμα αποστολής sms, τότε τι?
    Οεο??

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θέμα υπάρχει, απλά διαβάσανε που κάποιοι κάνανε παράπονα πως δεν έχουν viber και είπε για αυτούς να επιτρέψει τα sms με ότι θέμα ασφαλείας υπάρχει ώστε να μπόρεσουν να κάνουν συναλλαγές.

  4. #34
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέμα υπάρχει, απλά διαβάσανε που κάποιοι κάνανε παράπονα πως δεν έχουν viber και είπε για αυτούς να επιτρέψει τα sms με ότι θέμα ασφαλείας υπάρχει ώστε να μπόρεσουν να κάνουν συναλλαγές.


    Με έκανες και γέλασα, σε ευχαριστώ.

  5. #35
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να κανει κανεις sim swapping αλλα, συγγνωμη, εγω προτιμω την μεθοδο του κινητου απο το να κουβαλαω 2-3 tokens μαζι μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 05-07-20 στις 18:15.
    No Justice - No Peace

  6. #36
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.070
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να κανει κανεις sim swapping αλλα, συγγνωμη, εγω προτιμω την μεθοδου του κινητου απο το να κουβαλαω 2-3 tokens μαζι μου.
    Εγώ αντίθετα ένοιωθα πολύ καλύτερα με το AlhpaCodeGenerator μαζί μου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #37
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    Σε συνέχεια του περιστατικού που έλαβε χώρα τις βραδινές ώρες της Παρασκευής 3 Ιουλίου, όταν Πελάτες της AlphaBankέλαβαν στις κινητές τους συσκευές ενημερωτικά μηνύματα SMSπου αφορούσαν σε παρελθούσες συναλλαγές και ημερομηνίες, η Διοίκηση της Τράπεζας επιθυμεί να ενημερώσει για τα ακόλουθα:

    -Η αναίτια αποστολή ενημερωτικών SMS, που αφορούσαν σε συναλλαγές προηγουμένων ημερομηνιών, οφείλεται σε τεχνικό θέμα εξωτερικής πλατφόρμας, που αποκλειστικώς παράγει και αποστέλλει κωδικούς και ενημερωτικά μηνύματα μιας χρήσης, μέσω SMS. Η συγκεκριμένη πλατφόρμα ουδεμία λειτουργική σύνδεση έχει με τα συστήματα ηλεκτρονικής τραπεζικής της AlphaBank.

    -Ουδέποτε υπήρξε κυβερνοεπίθεση ή άλλης μορφής διακινδύνευση της ασφάλειας της ιστοσελίδας και των εφαρμογών ηλεκτρονικής τραπεζικής της Τράπεζας.

    -Ουδείς κίνδυνος υπήρξε ως προς τους λογαριασμούς, τα στοιχεία συναλλαγών και τα προσωπικά δεδομένα των Πελατών.Η AlphaBank υιοθετεί τα πλέον αυστηρά μέτρα προστασίας και όλες τις πρόνοιες της ευρωπαϊκής και ελληνικής νομοθεσίας, έχοντας επιτύχει εξαιρετικά υψηλά ποσοστά ασφάλειας συναλλαγών.

    Παράλληλα, ενημερώνει συνεχώς τους Πελάτες της για τις βέλτιστες πρακτικές ώστε η χρήση εναλλακτικών δικτύων και καρτών να πραγματοποιείται με απόλυτη ασφάλεια.

    -Το τεχνικό ζήτημα αφορούσεαποκλειστικάτη λειτουργία της πλατφόρμας αποστολής κωδικών μίας χρήσης μέσω SMS. Μέχρι την επίλυση του τεχνικού αυτού ζητήματος, η Τράπεζα προχώρησε σε προσωρινή αναστολή λειτουργίας του διαύλου αποστολής μηνυμάτων μίας χρήσης μέσω SMS. Οι Πελάτες μας μπορούσαν να λαμβάνουν τους κωδικούς μίας χρήσης μέσω της εφαρμογής Viber και να πραγματοποιούν χωρίς πρόβλημα τις συναλλαγές τους στο ασφαλές ψηφιακό περιβάλλον της Alpha Bank.

    -Η αποστολή των κωδικών myAlpha Code επανήλθε πλέον συνολικά για συναλλαγές από το πρωί της Κυριακής, 5 Ιουλίου. Οι κωδικοί myAlpha Code αποστέλλονται τόσο μέσω της εφαρμογής Viber όσο και μέσω SMS, εφόσον οι χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών δεν διαθέτουν την εφαρμογή.

    Το σύνολο των εφαρμογών digital banking της Alpha Bank λειτουργεί πλήρως.

    -Η Alpha Bank, σύμφωνα με το πλαίσιο Εταιρικής Διακυβέρνησης που τη διέπει, ενεργοποίησε άμεσα όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες για τη διαπίστωση των αιτίων που οδήγησαν στο περιστατικό αυτό. Η διαδικασία αυτή βρίσκεται σε εξέλιξη και, ανάλογα με τα αποτελέσματά της, η Alpha Bank θα ενεργήσει, όπως πάντα, με μοναδικό γνώμονα την προάσπιση των συμφερόντων των Πελατών και των Μετόχων της.

    Εκφράζουμε τη λύπη μας για την ανησυχία που προκλήθηκε σε Πελάτες μας, εξαιτίας του τεχνικού αυτού ζητήματος και παραμένουμε δεσμευμένοι στη διασφάλιση της απρόσκοπτης και ασφαλούς λειτουργίας των συστημάτων ηλεκτρονικών συναλλαγών μας.

    Η Alpha Bank διαχρονικά βρίσκεται στην πρώτη γραμμή του εκσυγχρονισμού της τραπεζικής αγοράς στην Ελλάδα, αλλάζοντας τον τρόπο που συναλλάσσονται οι Έλληνες. Από το πρώτο κινητό τραπεζικό κατάστημα, το πρώτο ATM και την κάρτα συναλλαγών μέχρι τη διαμόρφωση ενός πλήρους ψηφιακού οικοσυστήματος web και mobileb anking και την εισαγωγή του Apple Pay, η Alpha Bank έχει στο επίκεντρό της τον Πελάτη και την παροχή υψηλού επιπέδου προϊόντων και υπηρεσιών προς τους συναλλασσόμενους.


  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.070
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ λέω να αλλάξετε κωδικούς όπως και να έχει και ας λένε αυτοί ότι θέλουν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #39
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λέω να αλλάξετε κωδικούς όπως και να έχει και ας λένε αυτοί ότι θέλουν.
    Δεν είναι κακή πρακτική η αλλαγή κωδικών τακτικά, αλλά μην επιμένεις, δεν έγινε κάτι εδώ.

  10. #40
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ολα αυτα εχουν ερθει ως αποτελεσμα της PSD2 πανευρωπαικά για ενίσχυση της ασφάλειας των ηλεκτρονικών συναλλαγών διατραπεζικής. Δυστυχώς τα παλαιότερα OTP μηχανάκια (είτε hardware είτε software δλδ apps) κρίνονται non compliant με τα νέα guidelines καθώς δεν εξασφαλίζουν το "possesion element" δλδ να γνωρίζεις ποιος έχει τη συσκευή που παράγει τον κωδικό τη στιγμή που ζητείται και χρησιμοποιείται.

    Το κάτωθι κείμενο τεχνικών οδηγιών και προδιαγραφών είναι αρκετά χρήσιμο. Στους πινακες των σελ. 7 και 8 έχει ενδεικτικούς μηχανισμούς ενώ ο πίνακας της σελ. 8 αναφέρει ότι τα OTP token devices είναι non compliant με τις προδιαγραφές της νέα ευρωπαικης οδηγιας.

    https://eba.europa.eu/sites/default/...20.pdf?retry=1

  11. #41
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως έχω Viber αλλά μου έρχονται SMS.
    Και έχω ξαναπροσπαθήσει να επιλέξω Viber παλαιότερα αλλά δεν ερχόταν ποτέ τα OTP...

  12. #42
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιποτε δεν βρωμα. Οποιος ειδε τις ημερομηνιες στα μυνηματα καταλαβε οτι ειναι παλια. Και ως τετοια, εχουν ηδη ληξει, οποτε ειναι απλα ψηφιακα σκουπιδια.

    Και στο παρελθον εχει τυχει να ερθει ξεχασμενο sms μετα απο ωρες. Μπορει βεβαια να ηταν και ο παροχος.

    Το πιο πιθανο ειναι καποιο ανθρωπινο λαθος. Εαν η ολη φαση ειναι file based, τοτε δημιουργουνται αρχεια μυνηματων σε ενα directory, απο κει τα τσιμπαει ο smsd, τα στελνει και στη συνεχεια τα μεταφερει στο send, για λογους logging. Αν για καποιο λογο τα αρχεια μεταφερθουν ξανα στο incoming (ενα copy ειναι) θα ξεκινησει να στελνει τα παλια, μαζικα
    Ακομα και αν το καταλαβε, και τα εσβησε αμεσως, σιγουρα προλαβαν και εφυγαν καμποσα.

    Υποψιν οτι αυτο μπορει να συνεβει και στο παροχο, ουτε καν στη τραπεζα.

    Ξανατονιζω οτι αυτα τα sms ειναι παντελως αχρηστα μερικα λεπτα αφου εκδοθουν, οποτε και η διαχειριση τους ειναι αναλογη.
    Βρισκόμουν σε ξένο μέρος προσπαθούσα να κάνω μια συναλλαγή η οποία δεν γινόταν ...Το παράξενο δε είναι ότι με άφησε να μπω στην τράπεζα χωρίς να μου βγάλει την οθόνη που ζητάει κωδικό και μετά σε πάει στην main page.. Ξέρω ότι είναι άχρηστα όντως άλλα το όλο πράγμα δεν μου δίνει και την καλύτερη εντύπωση και κυρίως δεν μου έχει ξανασυμβεί ...Με το viber δούλεψε βέβαια αλλά ούτε τηλέφωνα απαντούσαν ούτε τίποτα χαμένοι στον κόσμο τους..και εξαφανισμένοι ...

    Το ίδιο είχε κάνει και η Πειραιώς πέρυσι τέτοια εποχή... βέβαια σε μεγαλύτερο βαθμό....

  13. #43
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρισκόμουν σε ξένο μέρος προσπαθούσα να κάνω μια συναλλαγή η οποία δεν γινόταν ...Το παράξενο δε είναι ότι με άφησε να μπω στην τράπεζα χωρίς να μου βγάλει την οθόνη που ζητάει κωδικό και μετά σε πάει στην main page.. Ξέρω ότι είναι άχρηστα όντως άλλα το όλο πράγμα δεν μου δίνει και την καλύτερη εντύπωση και κυρίως δεν μου έχει ξανασυμβεί ...Με το viber δούλεψε βέβαια αλλά ούτε τηλέφωνα απαντούσαν ούτε τίποτα χαμένοι στον κόσμο τους..και εξαφανισμένοι ...

    Το ίδιο είχε κάνει και η Πειραιώς πέρυσι τέτοια εποχή... βέβαια σε μεγαλύτερο βαθμό....
    Λογω του προβληματος, απενεργοποιησαν silently τον κωδικο κατα την εισοδο, γιατι δεν θα εμπαινε κανεις.
    Κανενα τηλεφωνικο κεντρο δεν μπορει να ανταπεξελθει σε μαζικες κλησεις σε τετοιο θεμα, πρακτικως αδυνατο.
    (θα μπορουσαν να εχουν στειλει ενα sms.. )

    Απο την ανακοινωση προκυπτει οτι την πατατα την εκανε ο παροχος sms. Ολα τα αλλα ειναι (δημοσιογραφικος) θορυβος.
    Παντως οτιδηποτε γινει μεσω web banking με ευθυνη της τραπεζας, ειναι undoable, (οχι δεν θα βρεθουν τα λεφτα στις μαλδιβες, ουτε στα kayman islands.).

  14. #44
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα αυτα εχουν ερθει ως αποτελεσμα της PSD2 πανευρωπαικά για ενίσχυση της ασφάλειας των ηλεκτρονικών συναλλαγών διατραπεζικής. Δυστυχώς τα παλαιότερα OTP μηχανάκια (είτε hardware είτε software δλδ apps) κρίνονται non compliant με τα νέα guidelines καθώς δεν εξασφαλίζουν το "possesion element" δλδ να γνωρίζεις ποιος έχει τη συσκευή που παράγει τον κωδικό τη στιγμή που ζητείται και χρησιμοποιείται.

    Το κάτωθι κείμενο τεχνικών οδηγιών και προδιαγραφών είναι αρκετά χρήσιμο. Στους πινακες των σελ. 7 και 8 έχει ενδεικτικούς μηχανισμούς ενώ ο πίνακας της σελ. 8 αναφέρει ότι τα OTP token devices είναι non compliant με τις προδιαγραφές της νέα ευρωπαικης οδηγιας.

    https://eba.europa.eu/sites/default/...20.pdf?retry=1
    Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστούμε.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #45
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως οτιδηποτε γινει μεσω web banking με ευθυνη της τραπεζας, ειναι undoable, (οχι δεν θα βρεθουν τα λεφτα στις μαλδιβες, ουτε στα kayman islands.).
    Τι εννοείς εδώ; Ότι τυχόν λάθος της τράπεζας θα το χρεωθεί ο πελάτης;

    Για το "undoable" έχω ακούσει περιπτώσεις που αναίρεσαν εμβάσματα σε κάτι Νιγηρίες κλπ. Δεν είναι Bitcoin να μην μπορεί να γίνει reverse η συναλλαγή.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας