Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 90
  1. #31
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τα, το ασύρματο είναι λύση ανάγκης. Ποτέ των ποτών δεν θα αντικαταστήσει το καλώδιο.
    φυσικα και ειναι λυση αναγκης! αλλα στα χωρια που μετα βιας εχουμε 24αρα και θα κανουμε καμια 50αρια χρονια να δουμε vdsl ή και fiber ειναι η μοναδικη λυση. και τα 100gb που δινει στο speedbooster φευγουν στο πι και φι, ειδικα αν streamαρεις κανα 4k netflix περιεχομενο

  2. #32
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και ειναι λυση αναγκης! αλλα στα χωρια που μετα βιας εχουμε 24αρα και θα κανουμε καμια 50αρια χρονια να δουμε vdsl ή και fiber ειναι η μοναδικη λυση. και τα 100gb που δινει στο speedbooster φευγουν στο πι και φι, ειδικα αν streamαρεις κανα 4k netflix περιεχομενο
    Για τα χωριά υπάρχει ειδική μέριμνα (rural VDSL).

  3. #33
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    αντε να δουμε. βεβαια εμενα θα με ενδιεφερε μια 100αρα γραμμη που λιγο δυσκολα το κοβω, αλλα και η 50αρα θα ηταν μια αρχη

  4. #34
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά η έρευνα της rewheel μας έκανε καλό. Αναρωτιέμαι αν δεν είχε πάρει δημοσιότητα το όλο θέμα σε πόσα χρόνια θα είχαμε αλλαγές.

  5. #35
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά η έρευνα της rewheel μας έκανε καλό. Αναρωτιέμαι αν δεν είχε πάρει δημοσιότητα το όλο θέμα σε πόσα χρόνια θα είχαμε αλλαγές.
    Γιατί το λες αυτό;

    Όπως το βλέπω εγώ, σε τιμές καταλόγου, οι νέες τιμές είναι συγκρίσιμες σε σε σχέση με τα προηγούμενα προγράμματα (συν ή πλην, αναλόγως του segement). Π.χ.
    • πρώην Cosmote Mobile S, 300'/500ΜΒ, 35.90€/μήνα· GIGAMAX 1GB M 300'/1GB, 36€/μήνα.
    • πρώην Cosmote Mobile M, 600'/1.5GB, 45.90€/μήνα· GIGAMAX 1GB L 600'/1GB, 46€/μήνα (λιγότερες παροχές!).
    • πρώην Cosmote Mobile L, 2000'/5GB, 65.90€/μήνα· GIGAMAX 5GB XL απεριόριστα/5GB, 62€/μήνα.


    Σε τιμές μετά εκπτώσεων, οι νέες είναι ακριβότερες από τις εκπτώσεις/προσφορές που είχε Μάιο και αρχές Ιουνίου (~ -45%) ή αυτές που μέχρι και την ανακοίνωση των Gigamax (~ -30%). Το Cosmote Mobile L το είχε προσφορά 31.90€/μήνα μέχρι τις 9 Ιουνίου, 41.90€ από τις 9 Ιουνίου μέχρι τώρα, ενώ το πλησιέστερο Gigamax 5GB XL είναι πλέον στα 48€ (που έχει όμως απεριοριστά αντί για 2000'… αν ενδιαφέρει κάποιον).

    TL;DR, εγώ προσωπικά το βλέπω ως ένα απαλό refresh των προγραμμάτων και όχι κάποια ιδιαίτερη μείωση. Δεν βλέπω να ίδρωσε το αυτί τους.

  6. #36
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα καλά: απαντά στα ψευτοunlimited της Vodafone με προγράμματα χωρίς speed caps. Δίνει για πρώτη φορά true unlimited πακέτο (αν δεν λάβουμε υπόψη το platinum που προϋπήρχε). Μπράβο.

    Στα κακά: ένα από τα "smells" καρτελοποίησης μιας αγοράς είναι μία πρακτική που ονομάζεται "market sharing". Δηλαδή οι εταιρίες επιμερίζουν συντονισμένα την αγορά σε υπο-αγορές (ανά αγοραστικό κοινό), ώστε να μην ανταγωνίζονται η μία την άλλη, και να μπορούν να κρατούν τις τιμές ψηλά. Αυτό προϋπήρχε με τα παλιά προγράμματα της Cosmote, και φαίνεται να συνεχίζεται και με τα νέα προγράμματα.

    Συγκεκριμένα: κοιτώντας μόνο Cosmote Gigamax & Vodafone RED: η Cosmote δίνει πακέτο 300', 600' και το πρώην 2000', νυν απεριόριστο· η Vodafone δίνει το 1000', 3000', και απεριόριστο. Η Cosmote δίνει 1GB, 5GB, 10GB, 20GB & απεριόριστο· η Vodafone δίνει 3GB, 6GB και 20GB.

    Σε πρακτικές συνέπειες, αυτό σημαίνει ότι οι καταναλωτές που π.χ. θέλουν να μιλάνε 1000 λεπτά και 3GB θα πρέπει είτε να πάρουν αρκετά μεγαλύτερο πακέτο από την Cosmote (ασύμφορο, 48€/μήνα), είτε να πάνε αναγκαστικά στη Vodafone (29€/μήνα), η οποία λόγω έλλειψης ανταγωνισμού μπορεί και κρατά τις τιμές υψηλές.

    (Υπάρχουν εναλλακτικές και στη Wind που παίζει με λίγο εκτός· θα έλεγε κανείς ότι η τακτική της το περασμένο διάστημα ήταν να προσπαθήσει να πιάσει τα higher end of the market, με το Wind Unlimited. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα απαντήσει σε αυτή τη νέα σειρά προγραμμάτων.)
    Sorry αγαπητε αλλα διαφωνω καθετα στον ορο ψευτοunlimited.
    Η μια παίζει με τις ταχύτητες δίνοντας τα πάντα unlimited και η αλλη παιζει με τη φωνη και τα sms δίνοντας unlimited μονο στα data εντός Ελλάδας.

    Τέλος η τιμή είναι 7 λεπτά φθηνότερη προσφέροντας 2000 sms αντι για unlimited και cap στην ΕΕ, αντί για unlimited.

    Και για να παραφράσω αυτό που είχες πει, το 2020 300 λεπτά είναι αρκετά;
    mac rulez

  7. #37
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    300 λεπτά αλλά απεριόριστα προς cosmote. Αν κάποιος μιλάει αρκετά με cosmote μπορεί να το προτιμήσει.

    Οι διαφορές στα πακέτα των 2 εταιριών είναι ότι η Vodafone περιορίζει την ταχύτητα αλλά έχει απεριόριστα λεπτα, ενώ η cosmote περιορίζει τα λεπτά αλλά έχει απεριόριστη ταχύτητα.

    Στα πιο μεγάλα πακέτα, ίσως να υπερτερεί η Vodafone που δεν έχει όριο χρήσης στο εξωτερικό, αλλά μπορεί ανάλογα και με (τις ανάγκες/συνθηκες του καθενός) να βγαίνει πιο φθηνά το πρόγραμμα της μιας ή της άλλης εταιρίας, ή να υπερτερεί η κάλυψη της άλλης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paanos : 06-07-20 στις 20:21. Αιτία: Ορθογραφικο

  8. #38
    Εγγραφή
    29-08-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    εγώ πήρα χτες τηλέφωνο να γυρίσω το πρόγραμμα μου στο GIGAMAX UNLIMITED και σε μεγάλη μου έκπληξη μου είπαν οτι δεν γίνεται γιατί λεει το πακέτο που εχω δέσμευση μέχρι το Δεκέμβριο ειναι ψηλότερο απο το UNLIMITED.
    φυσικά το ψηλότερο πήγαινε στην τιμή και οχι στην υπηρεσία οπως καταλαβαίνεται. Εχω 3 κινητά(2 συμβολαιο + 1 whatsup για την κόρη μου) και το σταθερό/ιντερνετ στην cosmote. Αφού άρχισα μια συζητησουλα για διακοπή συμβολαίου και κόστος διακοπής και τα σχετικά η κοπέλα στο τηλεφωνικό μου ειπε(αφού περίμενα κανα 5λεπτο στην αναμονή) οτι τελικά μπορούμε να κάνουμε την αλλαγή αν το κάνουμε family το πακέτο και βάλω και της γυναίκας μου στο unlimited.
    όλο αυτό φυσικά με 15 ευρώ παραπάνω απο οτι δίνω αυτή τη στιγμή.
    Τον Δεκέμβρη που θα έρθει η ώρα για την ανανέωση συμβολαίου θα λογαριαστούμε φυσικά γιατι εχω αρχίσει να αισθάνομαι κορόιδο , σύνολο internet/σταθερο + κινητά πλεων θα δίνω ενα 180ρι το μήνα απλά τώρα με έπιασαν στην ανάγκη λογο διακοπών.

  9. #39
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    180 ευρώ τον μήνα για συνδεσιμότητα δεν τα έδινα και 5κ τον μήνα να καθάριζα. Μιλάμε για ληστεία.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #40
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αγαπητε αλλα διαφωνω καθετα στον ορο ψευτοunlimited.
    Η μια παίζει με τις ταχύτητες δίνοντας τα πάντα unlimited και η αλλη παιζει με τη φωνη και τα sms δίνοντας unlimited μονο στα data εντός Ελλάδας.
    «Παίζει με τις ταχύτητες» εννοείς ότι βάζει κάποιο… όριο στην ταχύτητα μήπως; Πώς θα έλεγες τη λέξη «όριο» στα αγγλικά;

  11. #41
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.730
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μια ερώτηση για όσους έχουν χρησιμοποιήσει το 4G της cosmote με τέτοιο τρόπο. Ως υποκατάστατο VDSL, σε περιοχές που δεν υπάρχει κάλυψη με τέτοιες ταχύτητες, πώς στέκεται; Εννοώ και για απαιτητικές χρήσεις, για παράδειγμα ακόμα και online gaming, HD netflix streaming ή και torrents (δεν υπάρχει άλλος τρόπος να δει κανείς το mandalorian στην ελλάδα απ'ότι γνωρίζω..).

  12. #42
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dsltech Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πήρα χτες τηλέφωνο να γυρίσω το πρόγραμμα μου στο GIGAMAX UNLIMITED και σε μεγάλη μου έκπληξη μου είπαν οτι δεν γίνεται γιατί λεει το πακέτο που εχω δέσμευση μέχρι το Δεκέμβριο ειναι ψηλότερο απο το UNLIMITED.
    φυσικά το ψηλότερο πήγαινε στην τιμή και οχι στην υπηρεσία οπως καταλαβαίνεται.
    Χωρίς να υπερασπίζομαι τις τιμολογιακές τους πολιτικές ή να υποννοώ πως έχεις άδικο να απογοητεύεσαι ή/και εκνευρίζεσαι: αυτή είναι η στανταρ πολιτική τους όπως αποτυπώνεται στους όρους των συμβολαίων τους. Από τον τιμοκατάλογο των Gigamax:
    Οι συνδρομητές των Οικονομικών Προγραμμάτων συμβολαίου έχουν τη δυνατότητα να μεταβούν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα μεγαλύτερου παγίου, όποτε το επιθυμούν. Μετάβαση σε οποιοδήποτε πρόγραμμα με μικρότερο πάγιο είναι δυνατή μετά την πάροδο 12 μηνών από την αρχική ενεργοποίηση ή ανανέωση για συμβόλαια 12μηνης δέσμευσης στο δίκτυο (και αντιστοίχως μετά την πάροδο 18 μηνών για συμβόλαια 18μηνης δέσμευσης και 24 μηνών για συμβόλαια 24μηνης δέσμευσης) ή με την παρέλευση 1ος μήνα από την προηγούμενη αλλαγή προγράμματος σε συμβόλαια εκτός δέσμευσης. Όλες οι μεταβάσεις μεταξύ οικονομικών προγραμμάτων πραγματοποιούνται ατελώς.
    Ένας από τους λόγους που έσκουζα σε ένα άλλο thread τις προάλλες για τα 24μηνα.

  13. #43
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    «Παίζει με τις ταχύτητες» εννοείς ότι βάζει κάποιο… όριο στην ταχύτητα μήπως; Πώς θα έλεγες τη λέξη «όριο» στα αγγλικά;
    Unlimited data plan with maximum download speed xMbps.

  14. #44
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    180 ευρώ τον μήνα για συνδεσιμότητα δεν τα έδινα και 5κ τον μήνα να καθάριζα. Μιλάμε για ληστεία.
    Ειλικρινά δεν μπορώ να το χωνέψω ότι στην Ελλάδα είμαστε τόσο large να κάνουμε λογαριασμούς ΧΧΧ ευρώ, ενώ στην Ελβετία με πολλαπλάσιους (5x) μισθούς ζήτημα είναι να πληρώνουν το 1/5 για τις ίδιες παροχές...

    Μήπως δεν φταίνε μόνο οι εταιρίες; Μήπως βρίσκουν πρόθυμο κοινό και τα κάνουν;

  15. #45
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα χωριά υπάρχει ειδική μέριμνα (rural VDSL).

    υπαρχει αυτο στην ευβοια?

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας