Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Τον περασμένο Μάρτιο αγόρασα από γνωστό online κατάστημα-βιτρίνα ομίλου εταιριών ένα κινητό και επέλεξα να πληρωθεί με 24 δόσεις. Το κινητό είχε κάποια προβλήματα και, χρησιμοποιώντας το δικαίωμα υπαναχώρησης, το επέστρεψα στις αρχές Απριλίου, εντός της νόμιμης προθεσμίας. Δύο εβδομάδες μετά το κατάστημα με ενημέρωσε οτι παρέλαβε το κινητό και θα επιστραφούν τα χρήματα που είχα καταβάλει.
    Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η διαδικασία επιστροφής και πίστωσης έχει ολοκληρωθεί, και έχουμε δώσει εντολή στο λογιστήριο μας για την επιστροφή του ποσού στην κάρτα σας.
    Απο τότε συμβαίνει το εξής τραγελαφικό: κάθε μήνα χρεώνεται και πιστώνεται το ποσό της μηνιαίας δόσης, συνήθως την ίδια μέρα. Το υπόλοιπο της αξίας του κινητού που έχω επιστρέψει εδώ και 3 μήνες φαίνεται ακόμα στις εκκρεμείς δόσεις και η τράπεζα δεσμεύει κάθε μήνα το ποσό της επόμενης δόσης. Απο την αρχή της ιστορίας, έχω πληρώσει 4 δόσεις και επιστράφηκαν οι 3, μειωμένες μάλιστα κατά €0,35 η κάθε μία

    Απο το κατάστημα μου είπαν οτι αυτή τ\είναι η τακτική της τράπεζας: θα επιστρέψει τα χρήματα με τον τρόπο που θα τα έπαιρνε, μήνα-μήνα δηλαδή. Τώρα, με το φτωχό μου το μυαλό, αυτό φαίνεται εντελώς ηλίθιο.Αντί να γίνει ακύρωση της συναλλαγής με την επιστροφή της αγοράς, θα έχω επι 1,5 χρόνο ακόμα αυτό το βιολί με τις χρεωπιστώσεις

    Σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση;

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ θα ρωτούσα στην τράπεζα που εκδίδει την κάρτα, αν και φυσικά δεν μου φαίνεται λογικό.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Αυτό θα κάνω, απλά θέλω να ξέρω αν είναι τακτική των τραπεζών ή έπεσα στην περίπτωση άσχετου λογιστηρίου.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δυστυχώς έτσι γίνεται, θέλω και εγώ να το ψάξω λίγο μέσω Στκ καθώς έχω μια συναλλαγή που έχει ακυρωθεί όχι απο δικιά μου υπαιτιότητα, αλλά δεν ασχολήθηκα ακόμα

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Μάλιστα...
    Θα μιλήσω με την τράπεζα τις επόμενες μέρες, να δούμε τι παράλογα θα μου πούνε...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Το πιθανότερο είναι να σου πούνε ότι κάπου στα μικρά γραμματάκια των όρων χρήσης αναφερόταν αυτή η περίπτωση. Το αν είναι καταχρηστικός όρος, δεν έχω ιδέα, αυτό πρέπει να ψάξεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ο Κωτσοβολος ξερω οτι το κανει σιγουρα αυτο, δεν ξερω ομως αν ειναι μονο δικη του πολιτικη ή γενικο το θεμα στις αγορες με δοσεις ολων των καταστηματων.
    Μου κανει εντυπωση ομως που ολες οι δοσεις ειναι μειωμενες κατα 0,35 Ευρω. Ηταν ατοκες ή εντοκες;

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα καταστηματα δεν εχουν κανενα ελεγχο στο τροπο ακυρωσης.
    Εαν ειναι σε πρωιμο σταδιο, και ακυρωθει πρωτου ολοκληρωθει η συναλλαγη, (τυπικα πριν την αποστολη του προιοντος) η συναλλαγη ακυρωνεται αυτουσια.
    Αλλιως κανουν απλα refund ολο το ποσο και τελος.
    Ολα τα καταστηματα που κανουν δοσεις μεσω πιστωτικης, εισπραττουν ολο το ποσο μαζι, και οι δοσεις αφορουν μονο το πελατη και τη τραπεζα του. Το καταστημα ουτε εισπραττει σε δοσεις, ουτε ενδιαφεραται αν τελικα ο πελατης τις πληρωσε.
    Οταν εχει προχωρησει η δοσοποιηση ομως, οι τραπεζες καταφευγουν σε αυτη την πατεντα γιατι ειναι μαλλον ευκολοτερο διαδικαστικα.
    Το καταστημα δεν εχει κανενα ελεγχο πανω σε αυτο.
    Εκτος απο το οτι μειωνεται το πιστωτικο οριο για δοσεις, δεν βρισκω κατι αλλο

  9. #9
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα τα καταστηματα που κανουν δοσεις μεσω πιστωτικης, εισπραττουν ολο το ποσο μαζι, και οι δοσεις αφορουν μονο το πελατη και τη τραπεζα του. Το καταστημα ουτε εισπραττει σε δοσεις, ουτε ενδιαφεραται αν τελικα ο πελατης τις πληρωσε.
    Το οτι το καταστημα εισπραττει το ποσο απο την τραπεζα ανεξαρτητα αν ο πελατης πληρωνει κανονικα τις δοσεις του ισχυει. Η τραπεζα ομως αποδιδει στον εμπορο τις δοσεις κανονικα ανα μηνα εκτος αν εχει γινει η επιλογη να γινει "προεξοφληση δοσεων" (ή καπως ετσι λεγεται), σε αυτη την περιπτωση εισπραττει ο εμπορος απευθειας ολο το ποσο. Αυτο εχει μια επιπλεον προμηθεια απο τη μερια της τραπεζας που χρεωνεται ο εμπορος.

    Αυτα ισχυαν τουλαχιστον πριν 6-7 χρονια για "μικρους" πελατες τουλαχιστον. Δεν ξερω αν ισχυουν ακομα.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι το καταστημα εισπραττει το ποσο απο την τραπεζα ανεξαρτητα αν ο πελατης πληρωνει κανονικα τις δοσεις του ισχυει. Η τραπεζα ομως αποδιδει στον εμπορο τις δοσεις κανονικα ανα μηνα εκτος αν εχει γινει η επιλογη να γινει "προεξοφληση δοσεων" (ή καπως ετσι λεγεται), σε αυτη την περιπτωση εισπραττει ο εμπορος απευθειας ολο το ποσο. Αυτο εχει μια επιπλεον προμηθεια απο τη μερια της τραπεζας που χρεωνεται ο εμπορος.

    Αυτα ισχυαν τουλαχιστον πριν 6-7 χρονια για "μικρους" πελατες τουλαχιστον. Δεν ξερω αν ισχυουν ακομα.
    Συνεχίζουν ακόμα

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Κωτσοβολος ξερω οτι το κανει σιγουρα αυτο, δεν ξερω ομως αν ειναι μονο δικη του πολιτικη ή γενικο το θεμα στις αγορες με δοσεις ολων των καταστηματων.
    Μου κανει εντυπωση ομως που ολες οι δοσεις ειναι μειωμενες κατα 0,35 Ευρω. Ηταν ατοκες ή εντοκες;
    Έντοκες ήταν. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι κρατάνε αυτά τα "ψιλά" για να πληρωθεί μια θήκη που πήρα μαζί με το το τηλέφωνο και δεν την επέστρεψα. Αν είναι έτσι όμως, θα έπρεπε να μου είχαν επιστραφεί και οι 4 δόσεις που έχω πληρώσει, όχι μόνο οι 3.

    Τέλος πάντων, ελπίζω να βρω χρόνο αύριο για να το ψάξω.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Μίλησα με την Alpha και, δυστυχώς, θα έχω τις χρεωπιστώσεις δόσεων μέχρι το 2022...

    Θα ήθελα να 'ξερα, ποιο λαμπρό μυαλό σκέφτηκε αυτό το σύστημα. Δεν το έχουν σε τίποτα να μου ζητήσουν και έξοδα διαχείρισης σε 1,5 χρόνο επειδή απασχολούσα πόρους της τράπεζας...

  13. #13
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τα ψιλα ηταν για την θηκη τελικα;

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Δεν μπόρεσε να το δει αυτό αλλα μάλλον για τη θήκη είναι. Η πλάκα της υπόθεσης; Τη μία δόση που πλήρωσα, θα την πάρω πίσω όταν τελειώσει το 24μηνο και γίνει εκκαθάριση. Αθάνατο Τραπεζιστάν...

  15. #15
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Και σε μια αντίστοιχη περίπτωση που είχα εγώ με Eurobank το ίδιο ακριβώς έκαναν. Προφανώς είναι πολιτική γενικότερη.
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας