Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    16-07-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα, εδώ και ένα μήνα+ έχω κάνει αίτηση στην Wind για νέα τηλ. σύνδεση για την επιχείρηση μου, που εδρεύει στο κέντρο της πόλης και όχι σε κανένα βουνό. Μου έχουν έρθει 3 μηνύματα στο κινητό για τεχνικές εργασίες στην καμπίνα και ίσως στο χώρο μου για συγκεκριμένες ημερομηνίες, αλλά δεν φάνηκε άνθρωπος. Επειδή είμαστε μικρή πόλη και περνάω έξω από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ, σταμάτησα να ρωτήσω τι παίζει. Την πρώτες 2 φορές βρήκαν κάτι χαζές δικαιολογίες, του στυλ ότι ήταν κλειδωμένο το υπόγειο, είχε λαική αγορά έξω στην καμπίνα κλπ, αλλά να μην ανησυχώ και θα έρθουν. Στην τρίτη ενόχληση μου, στα ίδια άτομα! γιατί δεν ήρθαν, έκαναν τους ανήξερους με αντιμετώπισαν λες και είχα μπει σε κρεοπωλείο να ζητήσω ψάρια και με παρέπεμψαν να καλέσω στο 13888 !
    1ο: σε ποιον ανήκουν τα τεχνικά τμήματα του ΟΤΕ. στο δημόσιο ή στην cosmote;
    2ο: τι μπορώ να κάνω; που μπορώ να απευθυνθώ; γιατί δεύτερη φορά δεν ξαναπέφτω στον εκβιασμό να κάνω παράλληλη 2η αίτηση στην cosmote όπως με είχαν αναγκάσει να κάνω για το σπίτι μου (και ευτυχώς δεν με χρέωσε τότε η wind με πρόστιμο), πάλι από τους ίδιους τύπους χωρίς να έχω και τότε κάποια εξήγηση γιατί δεν ενεργοποιείται η γραμμή πχ. διαθεσιμότητα κλπ.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα τεχνικα τμηματα της cosmote ανηκουν στην cosmote (προς το παρον)
    Την διαχειριση του ακραιου δικτυου την εχει η cosmote (επισης προς το παρον)
    Το ελληνικο δημοσιο δεν εμπλεκεται καπου.

    Παροχος σου ειναι η wind και εκει μονο μπορεις να απευθυνθεις επισημως.

    Εαν εχεις στοιχεια περι κωλυσυεργιας, μπορεις παντα να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

    Απο κει και περα, επειδη σε μικρο μερος ολοι γνωριζονται, στο μιλητο μπορεις να μαθεις περισσοτερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Στειλε email στη WIND που εχεις κανει την αιτηση και περιμενε απαντηση επισημη-εγγραφη απο αυτους.

    Αν δεν εχει προωθησει το αιτημα η WIND λογικο να μην γνωριζουν κατι.

    Αν εχει καθυστερησει καπου η WIND τοτε βλεπεις πως θα κινηθεις. Αλλα παντα να εχεις αποδειξεις. οχι στο μιλητο.

    Δεν εχω καταλαβει ο "εκβιασμος" που γραφεις στον τιτλο που κολλαει.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Στις μικρές πόλεις μπορεί να βλέπεις τον τεχνικό 10 φορές την ημέρα αλλά όλα περνάνε από το 13888 όπως και στις μεγάλες πόλεις. Η διαφορά είναι ότι αν έχεις κάποιο πρόβλημα ή αν θέλεις μία καινούργια υπηρεσία/αναβάθμιση ο τεχνικός μπορεί να κάνει την αίτηση για σένα γιατί πια εργάζονται και με bonus για αυτά και μπορείς να μην πάρεις το 13888. Τώρα για σένα που θέλεις να φύγεις από τον ΟΤΕ δεν υπάρχει άλλη διαδικασία πάρα μόνο μεσω του νέου παρόχου λογικά.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-07-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στειλε email στη WIND που εχεις κανει την αιτηση και περιμενε απαντηση επισημη-εγγραφη απο αυτους.

    Αν δεν εχει προωθησει το αιτημα η WIND λογικο να μην γνωριζουν κατι.

    Αν εχει καθυστερησει καπου η WIND τοτε βλεπεις πως θα κινηθεις. Αλλα παντα να εχεις αποδειξεις. οχι στο μιλητο.

    Δεν εχω καταλαβει ο "εκβιασμος" που γραφεις στον τιτλο που κολλαει.
    Έχω μιλήσει μόνο τηλεφωνικά με τη Wind. Μου είπαν ότι θα πράξουν τα δέοντα. Ποια είναι αυτά δεν ξέρω....
    Που είναι ο εκβιασμός; Σε αυτό που μου είχαν πει ευθέως τότε και τώρα το λένε έμμεσα: Κάνε συμβόλαιο σε εμάς να σε συνδέσουμε σε 5 εργάσιμες!
    Και όντως έτσι έγινε.
    --λάθος, σε 4 μέρες το είχαν κάνει! (από την στιγμή που εγκρίθηκε από τα κεντρικά)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psychonuts : 06-07-20 στις 13:35.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις μικρές πόλεις μπορεί να βλέπεις τον τεχνικό 10 φορές την ημέρα αλλά όλα περνάνε από το 13888 όπως και στις μεγάλες πόλεις. Η διαφορά είναι ότι αν έχεις κάποιο πρόβλημα ή αν θέλεις μία καινούργια υπηρεσία/αναβάθμιση ο τεχνικός μπορεί να κάνει την αίτηση για σένα γιατί πια εργάζονται και με bonus για αυτά και μπορείς να μην πάρεις το 13888. Τώρα για σένα που θέλεις να φύγεις από τον ΟΤΕ δεν υπάρχει άλλη διαδικασία πάρα μόνο μεσω του νέου παρόχου λογικά.
    Για νεα αριθμοδοτηση μιλαει ο ανθρωπος. Οχι για φορητοτητα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psychonuts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μιλήσει μόνο τηλεφωνικά με τη Wind. Μου είπαν ότι θα πράξουν τα δέοντα. Ποια είναι αυτά δεν ξέρω....
    Που είναι ο εκβιασμός; Σε αυτό που μου είχαν πει ευθέως τότε και τώρα το λένε έμμεσα: Κάνε συμβόλαιο σε εμάς να σε συνδέσουμε σε 5 εργάσιμες!
    Και όντως έτσι έγινε.
    --λάθος, σε 4 μέρες το είχαν κάνει! (από την στιγμή που εγκρίθηκε από τα κεντρικά)
    Οπως σου ειπα και προηγουμενως, αν θες να πας εναντια σε αυτο που αναφερεις ως εκβιασμο , μαζεψε ΕΓΓΡΑΦΩΣ τις αποδεξεις σου και κανε μια ωραια επιστολη-καταγγελια στην ΕΕΤΤ.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Σωστά είναι νέα τηλεφωνική σύνδεση αλλά όχι στην Cosmote...
    Και πάλι όμως η Wind πρέπει να το προχωρήσει.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η Wind (και κάθε Wind) κάνει αίτημα online στο ενιαίο πληροφοριακό σύστημα, στο πάροχο που του ανήκει το χάλκινο δίκτυο σε όλη την χώρα και είναι ο ΟΤΕ.
    Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει η Wind (και κάθε Wind);

  9. #9
    Εγγραφή
    06-06-2020
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind (και κάθε Wind) κάνει αίτημα online στο ενιαίο πληροφοριακό σύστημα, στο πάροχο που του ανήκει το χάλκινο δίκτυο σε όλη την χώρα και είναι ο ΟΤΕ.
    Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει η Wind (και κάθε Wind);
    Θα μπορούσε να ζητήσει την τεχνική υποστήριξη μιας έμπειρης και αξιόπιστης χαρτορίχτρας σε θέματα τηλεπικοινωνιών
    ώστε να απαντηθεί το ερώτημα : γιατί ο ΟΤΕ χρειάζεται 14+ ημέρες (άμα ο Ερμής δεν είναι ανάδρομος)
    ή τι πρόβλημα έχουν ακριβώς ένα μήνα+ και δεν μπορούν να παραδώσουν μια γ γραμμή (δουλειά 1 ώρας max)

  10. #10
    Εγγραφή
    16-07-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Που και τι αποδείξεις να βρω ως απλός ιδιώτης. Να μπω με κρυφή κάμερα σαν άλλος Τριανταφυλλόπουλος;! Ναι, δεν τα ξέρει η ΕΕΤΤ αυτά, από εμένα περίμενε! Η Wind και κάθε πάροχος θα έπρεπε να προστατεύει τους πελάτες της. Να βρει τρόπους , εμείς οι φουκαράδες θα τους βρούμε; Ας μου δώσουν τα εκατομμύρια τους και κάτι θα κάνω.... Μάλλον τους αρέσει που με έχασαν από πελάτη προ 7ετίας (35€x24 minimum) γιατί τον ένα μήνα είχα μόνο ίντερνετ και τον άλλο μόνο τηλέφωνο. (ναι, τέτοια ξεφτιλίκια μου έκαναν). Δεν τα πήρε χαμπάρι αυτά η Wind; Εμένα περιμένει να της τα πω και αυτή; Αφήνει έτσι στην τύχη, να τις τσιμπάνε πελάτες και να αποτρέπονται οι μελλοντικοί; Τα συγχαρητήρια μου στους μανατζαρέους της τότε!

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psychonuts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, εδώ και ένα μήνα+ έχω κάνει αίτηση στην Wind για νέα τηλ. σύνδεση για την επιχείρηση μου, που εδρεύει στο κέντρο της πόλης και όχι σε κανένα βουνό. Μου έχουν έρθει 3 μηνύματα στο κινητό για τεχνικές εργασίες στην καμπίνα και ίσως στο χώρο μου για συγκεκριμένες ημερομηνίες, αλλά δεν φάνηκε άνθρωπος. Επειδή είμαστε μικρή πόλη και περνάω έξω από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ, σταμάτησα να ρωτήσω τι παίζει. Την πρώτες 2 φορές βρήκαν κάτι χαζές δικαιολογίες, του στυλ ότι ήταν κλειδωμένο το υπόγειο, είχε λαική αγορά έξω στην καμπίνα κλπ, αλλά να μην ανησυχώ και θα έρθουν. Στην τρίτη ενόχληση μου, στα ίδια άτομα! γιατί δεν ήρθαν, έκαναν τους ανήξερους με αντιμετώπισαν λες και είχα μπει σε κρεοπωλείο να ζητήσω ψάρια και με παρέπεμψαν να καλέσω στο 13888 !
    1ο: σε ποιον ανήκουν τα τεχνικά τμήματα του ΟΤΕ. στο δημόσιο ή στην cosmote;
    2ο: τι μπορώ να κάνω; που μπορώ να απευθυνθώ; γιατί δεύτερη φορά δεν ξαναπέφτω στον εκβιασμό να κάνω παράλληλη 2η αίτηση στην cosmote όπως με είχαν αναγκάσει να κάνω για το σπίτι μου (και ευτυχώς δεν με χρέωσε τότε η wind με πρόστιμο), πάλι από τους ίδιους τύπους χωρίς να έχω και τότε κάποια εξήγηση γιατί δεν ενεργοποιείται η γραμμή πχ. διαθεσιμότητα κλπ.
    Δυστυχώς αυτή τη στάση από τεχνικούς του οτε την έχω συναντήσει και εγώ σε επικοινωνίες με το τεχνικό τμήμα απευθείας (α/κ).. Μάλλον με το δίκιο τους γιατί δεν έχουμε καμία μα καμία δουλειά να παίρνουμε - πηγαίνουμε εκεί.. Ας όψεται η ανάγκη - καταστάσεις.. Εκτός αν για το θέμα μας (ανάλογα) τώρα πρέπει όντως να πάμε εκεί.. Δεν ξέρω.. Κανονικά πρέπει να μιλάμε μόνο με τα κεντρικά η τον πάροχο μας μόνο.. Δεν μπορώ να πω.. Οι άνθρωποι στο τεχνικό τμήμα (α/κ) με εξυπηρέτησαν αρκετές φορές αλλά η στάση κρεοπωλείου όπως λες τα λέει όλα.. Είναι να θέλουν να σε εξυπηρετήσουν κιόλας, αλλά με τόσα που έχουν και αυτοί στο μυαλό τους δεν τους κατηγορώ.. Και για να μην τους παίρνει όλους η μπάλα, έχω συναντήσει και τεχνικούς που απλά χαίρεσαι να μιλάς μαζί τους.. Κατά τα άλλα όπως σου είπαν και τα παιδιά.. Επικοινωνία μόνο με τον πάροχο σου & τα κεντρικά.. Έγγραφα αιτήματα - επικοινωνία.. Και όταν έχεις κάτι χειροπιαστό, αν δεν προχωράει το θέμα... -> Εεττ.. Και ο Άγιος φοβέρα θέλει.. Ειδάλλως μόνο αν πέσεις στη περίπτωση που δεν θες να πέσεις για πιο γρήγορα.. Εφόσον έχουν το χαλκό.. Μας κρατάνε λίγο πολύ από..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind (και κάθε Wind) κάνει αίτημα online στο ενιαίο πληροφοριακό σύστημα, στο πάροχο που του ανήκει το χάλκινο δίκτυο σε όλη την χώρα και είναι ο ΟΤΕ.
    Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει η Wind (και κάθε Wind);
    Καλά τα λέει ο Κούκος εδώ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 06-07-20 στις 18:21.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Επί του πρακτέου λοιπόν. Αφού δεν μπορείς να πιέσεις τον ΟΤΕ απ'ευθείας θα πρέπει να πιέσεις την Wind που έχει αναλάβει την ευθύνη να σου πουλήσει κάτι και εσένα δεν σε ενδιαφέρει ποιός εμπλέκεται. Αν μπορείς να απαντήσεις, στην ίδια γειτονιά ξέρεις γενικώς αν υπάρχουν άλλες συνδέσεις Wind και πως λειτουργούν ;

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί του πρακτέου λοιπόν. Αφού δεν μπορείς να πιέσεις τον ΟΤΕ απ'ευθείας θα πρέπει να πιέσεις την Wind που έχει αναλάβει την ευθύνη να σου πουλήσει κάτι και εσένα δεν σε ενδιαφέρει ποιός εμπλέκεται. Αν μπορείς να απαντήσεις, στην ίδια γειτονιά ξέρεις γενικώς αν υπάρχουν άλλες συνδέσεις Wind και πως λειτουργούν ;
    Και η wind καθώς και ο όποιος άλλος πάροχος τον χαλκό του οτε περιμένει.. Οπότε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    16-07-2018
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η wind καθώς και ο όποιος άλλος πάροχος τον χαλκό του οτε περιμένει.. Οπότε..
    Τον χαλκό τον έχουμε χρυσοπληρώσει όλοι εμείς και όχι η DT. Αλλά θα μου πεις τον χαρίσαμε νόμιμα.... Οπότε βλέπε παραπάνω περί μανατζαρέων... Ε δεν μπορώ να χωνέψω ρε παιδί μου ότι μια εταιρία τέτοιου μεγέθους στηρίζει τη λειτουργία της στις ...εχμ ορέξεις μιας άλλης. Εδώ άλλες είναι κράτος εν κράτει, παραδείγματα πολλά, και αυτή η καημένη άχουτη δεν μπορεί να κάνει τίποτα. 2 μήνες τους πίεζα, take my money και ολοκληρώστε την σύνδεση (μέσω οτε) -Λυπούμεθα για την καθυστέρηση, απαντούσαν. Και δεν είναι μια γειτονιά, αλλού το σπίτι αλλού το μαγαζί.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η wind καθώς και ο όποιος άλλος πάροχος τον χαλκό του οτε περιμένει.. Οπότε..
    Άρα αν θέλει να αποκτήσει γραμμή αυτό το χρόνο να υπαναχωρήσει αν μπορεί, να αποδεχθεί την μοίρα του και σε 5 μέρες να κάνει την δουλειά του.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας