Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Εδώ και κάποιες μέρες, δεν διαπίστωσα πότε ακριβώς ξεκίνησε να συμβαίνει, παρουσιάστηκε μια περίεργη συμπεριφορά κατά την πληκτρολόγηση ελληνικού κειμένου.

    Κανονικά, όταν πληκτρολογούμε ένα τονούμενο γράμμα, πατάμε πρώτα το πλήκτρο του τόνου, στην οθόνη δεν εμφανίζεται τίποτα, και μετά πατάμε το σχετικό φωνήεν και εμφανίζεται το τονούμενο φωνήεν. Στην περίπτωσή μου, όταν πατάω το πλήκτρο του τόνου, εμφανίζεται ένας τόνος με παύλα από κάτω, και μετά, όταν πληκτρολογώ το φωνήεν, τότε αυτός ο περίεργος χαρακτήρας (τόνος με παύλα) εξαφανίζεται και την θέση του παίρνει το τονούμενο φωνήεν.

    Αν και είναι ασυνήθιστη συμπεριφορά, δε θα ασχολούμουν πολύ για να το φτιάξω, αν δε συνέβαινε το εξής: Έστειλα ένα mail με το Thunderbird όπως κάνω πάντα, και ο παραλήπτης έβλεπε μόνο "Ώ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½,".

    Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να έχει γίνει. Υπάρχει κάποια ιδέα;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτά συνήθως έχουν να κάνουν με το codepage
    Σε windows το να μην μπαίνει ο τόνος σωστά είναι συνήθως ένδειξη κάποιου Keylogger

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Η διαδικασία συνήθως πάει ως εξής: Στο κάθε φυσικό πλήκτρο δίνεται ένα συμβολικό όνομα από την γλώσσα. Για παράδειγμα στο βασικό μοντέλο των Ελληνικών, το πλήκτρο του ερωτηματικού (και όχι του τόνου που είπες) παίρνει τα συμβολικά ονόματα dead_acute, dead_diairesis. Μετά στο αρχείο Compose της γλώσσας, έχουμε καταχωρήσεις που λένε πχ "<dead_acute> <Greek_epsilon> : "έ" Greek_epsilonaccent", "<dead_psili> <Greek_omega> : "ὠ" U1f60" και πάει λέγοντας.
    Σε άλλο μοντέλο του ελληνικού πληκτρολογίου (πχ στο πολυτονικό) έχουμε άλλη συμπεριφορά. Από εκεί και πέρα, η συμπεριφορά αλλάζει και από τις input methods όπως ibus, fcitx, κτλ που χρησιμοποιούνται πιο πολύ για γλώσσες με παραπάνω χαρακτήρες από όσους χωράνε στο πληκτρολόγιο (πχ ιαπωνικά) αλλά κάποια γραφικά εκκινούν input method από τη μάνα τους.

    Με λίγα λόγια, υπάρχουν ένα κάρο παράγοντες που μπορεί να αλλάξουν την συμπεριφορά. Μπορείς να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες;
    1) Διανομή και έκδοση της
    2) Τι μοντέλο γλώσσας τρέχεις (πχ σκέτο gr, πολυτονικό, κτλ. μπορείς να το δεις τρέχοντας setxkbmap -print).
    3) Τρέχεις κάποιο input method όπως το ibus που ανέφερα πριν (αν δεν κάνω λάθος πχ το gnome τον φορτώνει από την μάνα του); Αν ναι, μήπως πείραξες από εκεί κάποια ρύθμιση.

    Περίμενε μήπως κάποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα και του πάει το μυαλό που μπορεί να ευθύνεται αλλά εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι χωρίς παραπάνω πληροφορίες.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Λοιπόν φίλοι. Κάηκα, αλλά νομίζω ότι το βρήκα. Ψάχνοντας, διαπίστωσα ότι έπρεπε να τρέξω το iput method αλλά δεν το έτρεχε. Η εντολή ήταν im-config. Δεν την έτρεχε γιατί λέει έπρεπε να έχω εγκατεστημένο zenity. Αυτό δε θα έπρεπε να είναι προεγκατεστημένο από τη μάνα του; Debian stable με από xfce4.14 (από mx repo λόγω ανυπομονησίας)... Τέλος πάντων, εγκατέστησα το zen, έτρεξα το # im-config, και όταν ήρθε η ώρα, διάλεξα "none", do not use any IM from the im-config. Μετά # service lightdm restart και γεννηθήτω το θέλημά μου, αλλά ρύσαι εμέ από του Πονηρού. Αμήν! Όλα καλά. Πώς στο Διάολο συνέβη :-/ ούτε που κατάλαβα. Βέβαια, δε λύθηκε το μυστήριο με τα mail, δηλαδή, γιατί ο παραλήπτης του mail έβλεπε Ώ½οΏ½οΏ½ο, μέχρι που άλλαξα το encoding των εξερχόμενων από iso-8859-7 σε unicode, ενώ καμιά 10ετία τρέχω από το ίδιο /home και ουδέποτε είχα πρόβλημα! Γερνάω μάλλον. Κάποτε κάτι τέτοια αποτελούσαν μια όμορφη πρόκληση για να κάψω το βράδυ μου. Τώρα το έκαψα και σιχτιρίζω.

    Ευχαριστώ για την πρόθεση να με βοηθήσετε κύριοι.
    Καληνύχτα!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας