Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να υπάρξει H.266 σε 720p. Άλλωστε στο decoding είναι ελάχιστη η διαφορά.
    Αρκετές συσκευές όμως το decoding το κάνουνε με Hardware, αυτές τι θα γίνουν;

  2. #17
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.743
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να υπάρξει H.266 σε 720p. Άλλωστε στο decoding είναι ελάχιστη η διαφορά.
    Έχουν ανακοινώσει σε τι ανάλυση βλέπει το μεγαλύτερο ποσοστό συνδρομητών? Ώστε να έχει το μεγαλύτερο όφελος η επιλογή του h.266...

  3. #18
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όταν το συστημα είναι έτοιμο, τότε θα βγουν και οι συσκευές και οι τηλεοράσεις και τα κινητά και όλα που θα το στηρίζουν. Οι καταναλωτές απλά αγοράζουν.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43000/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TL-WR1043ND / OpenWRT
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 14.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραίο το H.266 και περιμένω οτι θα έχει την ίδια πολιτική licensing με το H.265 και φυσικά δεν θα είναι open source κλπ κλπ. Αλλά προφανώς έχει φτιαχτεί για να έχει 50% χαμηλότερο bitrate για 4K και 8Κ και λογικά η απόδοσή του σε 1080p και 720p θα έχει μικρότερη βελτίωση. Ειδικά για μένα που είμαι απόλυτα ικανοποιημένος να βλέπω ποιότητα DVD και έχω το Netflix στη χαμηλότερη δυνατή χρήση bandwidth, κάθε βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη αλλά με σαφέστατη προτίμηση σε τεχνολογίες συμβατές με open source.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.208
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    υπαρχει κανα τεστ page για h266?

  6. #21
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο το H.266 και περιμένω οτι θα έχει την ίδια πολιτική licensing με το H.265 και φυσικά δεν θα είναι open source κλπ κλπ. Αλλά προφανώς έχει φτιαχτεί για να έχει 50% χαμηλότερο bitrate για 4K και 8Κ και λογικά η απόδοσή του σε 1080p και 720p θα έχει μικρότερη βελτίωση. Ειδικά για μένα που είμαι απόλυτα ικανοποιημένος να βλέπω ποιότητα DVD και έχω το Netflix στη χαμηλότερη δυνατή χρήση bandwidth, κάθε βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη αλλά με σαφέστατη προτίμηση σε τεχνολογίες συμβατές με open source.
    open source είναι (BSD): https://vcgit.hhi.fraunhofer.de/jvet...master/COPYING

    Αυτό όμως δε σημαίνει πως οι κατασκευαστές συσκευών ή οι integrators δεν πρέπει να πληρώνουν. Οι πατέντες ισχύουν σε κάθε περίπτωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει κανα τεστ page για h266?
    Υπάρχει το λογισμικό, https://vcgit.hhi.fraunhofer.de/jvet/VVCSoftware_VTM οπότε μπορείς να κάνεις μόνος σου δοκιμές, ή μπορεί κάποιος να κάνει και να μας πει τα αποτελέσματα.

    Πάντως web page που να μπούμε και να δούμε δεν μπορεί να υπάρξει προτου οι δημοφιλείς browsers το υποστηρίξουν. (δοκίμασε πχ. να μπεις στο youtube με browser πριν από το 2010 που δεν είχε x264, vp9 να δεις ότι δεν παίζουν τα videos) https://en.wikipedia.org/wiki/Advanc...mplementations
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 11-07-20 στις 15:46.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43000/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TL-WR1043ND / OpenWRT
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 14.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το οτι ο κώδικας είναι BSD licensed είναι θετικό. Δεν έχω βέβαια τσεκάρει διεξοδικά το repo για να δω ακριβώς ποιό κομμάτι του κώδικα αφορά και αν περιλαμβάνει όλα όσα χρειάζονται για την αξιοποίησή του από open source software. Θυμάμαι όμως ακόμα το χαμό που είχε γίνει με το Η264 και την αδυναμία χρήσης του από το Firefox λόγω των licensing restrictions που τελικά χρειάστηκαν νομικίστικα κόλπα (και λεφτά φυσικά) από τη Cisco για να βγει υποστήριξη σε μορφή plugin. Δεν έχω ιδέα τι έγινε με το Η265. Απλώς διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το Η266, όπως και με το Η267, το Η367 και το Η1845 αν και όποτε βγουν.

    Επίσης να διευκρινίσω οτι δεν είμαι εναντίον της ανάπτυξης codecs με σκοπό το κέρδος, τα video codecs είναι πολύπλοκες τεχνολογίες και χρειάζεται μεγάλος κόπος και τεχνογνωσία για να σχεδιαστούν και υλοποιηθούν. Αλλά αν έχω την εναλλακτική του open source (και open access) θα το προτιμήσω ακόμη κι αν δεν είναι βέλτιστη.

  8. #23
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι ο κώδικας είναι BSD licensed είναι θετικό. Δεν έχω βέβαια τσεκάρει διεξοδικά το repo για να δω ακριβώς ποιό κομμάτι του κώδικα αφορά και αν περιλαμβάνει όλα όσα χρειάζονται για την αξιοποίησή του από open source software. Θυμάμαι όμως ακόμα το χαμό που είχε γίνει με το Η264 και την αδυναμία χρήσης του από το Firefox λόγω των licensing restrictions που τελικά χρειάστηκαν νομικίστικα κόλπα (και λεφτά φυσικά) από τη Cisco για να βγει υποστήριξη σε μορφή plugin. Δεν έχω ιδέα τι έγινε με το Η265. Απλώς διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το Η266, όπως και με το Η267, το Η367 και το Η1845 αν και όποτε βγουν.

    Επίσης να διευκρινίσω οτι δεν είμαι εναντίον της ανάπτυξης codecs με σκοπό το κέρδος, τα video codecs είναι πολύπλοκες τεχνολογίες και χρειάζεται μεγάλος κόπος και τεχνογνωσία για να σχεδιαστούν και υλοποιηθούν. Αλλά αν έχω την εναλλακτική του open source (και open access) θα το προτιμήσω ακόμη κι αν δεν είναι βέλτιστη.
    Μια χαρά βγάζουν λεφτά και από το open-source (βλ. VP9, Linux kernel), συνήθως από υπηρεσίες (όπως το YouTube). Και το AV1 δεν το αναπτύσσουν για την ψυχή της μάνας τους.

    Το ότι δεν υπάρχει νομικό μπουρδούκλωμα είναι συν για αυτές τις εταιρίες, μιας και η γραφειοκρατία κοστίζει επιπλέον.

  9. #24
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5.619
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι ο κώδικας είναι BSD licensed είναι θετικό. Δεν έχω βέβαια τσεκάρει διεξοδικά το repo για να δω ακριβώς ποιό κομμάτι του κώδικα αφορά και αν περιλαμβάνει όλα όσα χρειάζονται για την αξιοποίησή του από open source software.
    Το ότι είναι open source δεν απαλλάσσει από την καταβολή δικαιωμάτων ευρεσιτεχνίας. Ο κώδικας είναι ανοικτός (μπορείς να τον διαβάσεις, να τον βελτιώσεις, να συνεισφέρεις ή όχι (BSD), να τον πουλήσεις ίσως), αλλά για τη χρησιμοποίηση του αλγόριθμου συμπίεσης πρέπει να καταβάλλονται δικαιώματα στον εφευρέτη για 20 χρόνια από την κατακύρωση της πατέντας.

    Η Microsoft χρέωνε τους κατασκευαστές κινητών android 5-15 δολάρια τη συσκευή με έσοδα 2 δισ. το χρόνο. Από το 2019 αποφάσισε να σταματήσει την πρακτική αυτή και έκανε δωρεά τις αντίστοιχες πατέντες στο Open Invention Network (OIN) για να είναι δωρεάν και να μην προβάλλει αξιώσεις άλλη εταιρία.

    https://www.howtogeek.com/183766/why...d-device-sold/
    https://www.androidpolice.com/2018/1...-android-oems/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 15-07-20 στις 11:10.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας