Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    1η επιλογή: Kινητά με λειτουργικό KaiOS,.
    Θα ήταν ιδανικά, αλλά δεν έχουν κάποια εφαρμογή για κλήσεις VOIP..

    2η επιλογή: Παλιό symbian
    Έχουν δυνατότητες voip αλλά όχι 4G.

    3η επιλογή: Nokia (HMD Global) 220 4G
    Feature με 4G αλλά δε νομίζω να έχει δυνατότητες SIP. Η αλήθεια είναι ότι Με 16ΜΒ δεν ξέρω καν εάν μπορεί να υποστηρίξει τέτοια δυνατότητα.

    4η επιλογή: Σειρά MLS Easy.
    Μιλάω για τα κινητά της MLS που έχουν αριθμητικό πληκτρολόγιο και τρέχουν Android.
    Αυτά φαίνεται να έχουν όλα τα ζητούμενα χαρακτηριστικά αλλά διαβάζοντας τα σχόλια στο skroutz, αποθαρύνομαι.

    5η επιλογή: Nokia 400 4G (TA-1208)
    Κυκλοφορούνε leaks στα οποία φαίνεται ότι η Nokia (HMD Global) ετοιμάζει να κυκλοφορήσει feature phone, με λειτουργικό android.
    Το μοντέλο έχει πάρει wifi καθώς και bluetooth certification οπότε μάλλον δε θα μείνει στα χαρτιά.

    6η επιλογή: Blacnberry OS 10
    Έχουν 4G κι εφαρμογή voip (επί πληρωμή) αλλά δεν έχουν ούτε ένα μοντέλο με ένα απλό αριθμητικό πληκτρολόγιο.

    Γενικά, γνωρίζει κανείς κάποια άλλη εναλλακτική;
    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος outSSIDer : 09-07-20 στις 07:45.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Βρήκα αυτό το πόστ ψάχνοντας να βρω αν θα μπορούσε ένα κινητό να μετατραπεί σε Wifi SIP phone.

    Να τα πάρουμε απο την αρχή, σκέφτομαι να αγοράσω το grandstream WP810 για να το χρησιμοποιήσω ως ασύρματο τηλέφωνο στην κουζίνα του σπιτιού. Το wifi μεσα στο σπίτι δουλεύει άψογα και η κάλυψη όλων των χώρων είναι διαπιστωμένη. Να τονίσω ότι εμένα δεν με ενδιαφέρει να κάνει κάποια άλλη δουλειά, ούτε πρόκειται ποτέ να βάλω κάποια sim card.

    Μετά σκέφτηκα ότι θα μπορούσε ένα παλιό κινητό να κάνει την δουλειά και άρχισα να το ψάχνω.

    • Δοκιμή Android touchscreen, δοκίμασα και εγκατέστησα επιτυχώς το Grandstream wave Lite, δουλεύει άψογα και με SIP provider αλλά και με το τηλεφωνικό κέντρο του σπιτιού αλλά δεν έχει το feeling ενός τηλεφώνου για το σπίτι, οπως πχ τα gigaset ή και το WP810. Eπίσης τρέχουν κι ενα σωρό Apps που σε κολάζουν να το χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράματα

    • Δοκιμή blackberry OS10, (classic κουμπιά και πληκτρολόγιο & passport μόνο πληκτρολόγιο) sideloading το Grandstream wave Lite, εγκατάσταση ΟΚ, λειτουργία ΟΚ αλλά δεν συνεργάζεται με τα κουμπιά του classic. Στο passport η εμπειρία μοιάζε με το Android touchscreen.


    Κατόπιν άρχισα να ψάχνω κινητά με Android, άμεσα διαθέσιμα και αριθμητικό πληκτρολόγιο, κατέληξα σε MLS Easy S1(ram 512MB/rom 8GB/2.4" android 5.1, 802.11b/g/n ) και MLS Easy TS 2018 4G (ram 1GMB/rom 8GB/2.4" android 6.0, 802.11b/g/n ) απο 30 μέχρι 70 ευρουλάκια.

    Σκέφτομαι λοιπόν για την περίπτωση μου, πως θα ήταν πολύ καλύτερα αν θα μπορούσε κάποιος να τους βάλει μια custom rom και ένα softphone SIP που να τρέχει μόνο του, κανένα άλλο google πράμα μετά το μπουτάρισμα αλλά δεν έχω αυτές τις γνώσεις για να τα καταφέρω. Όπως και να έχει το πράμα έχω αρχίσει και το σκαλίζω κι αν υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει ας δώσει τα φώτα του.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.082
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Δεν σας καταλαβαινω μαλλον τι θελετε να κάνετε, απλα θα πω τη δικια μου περιπτωση.

    Ειμαι με ενα αρχαίο note3 που ειναι μονο sip αν του βγάλω τη καρτα της κινητης για να εχω εισερχομενες στον 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ αριθμο μου αλλα αν θελω τη βγαζω και εχω αριθμο modulus.
    Αν θες ξηλωνεις τα playstore γιατι ειναι root.
    Ψαχνετε απλα την πιο φτηνη android λυση?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Έχω στα χέρια μου κάτι αρχαία android τηλέφωνα με 256 ram άχρηστα για οποιαδήποτε άλλη χρήση αλλά πλήρως λειτουργικά.
    Υπάρχει SIP εφαρμογή που να τρέχει σε 2.3.6 Gingerbread ;

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.082
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ψάξε να βρεις τις πρώτες εκδόσεις του csipsimple
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατόπιν άρχισα να ψάχνω κινητά με Android, άμεσα διαθέσιμα και αριθμητικό πληκτρολόγιο, κατέληξα σε MLS Easy S1(ram 512MB/rom 8GB/2.4" android 5.1, 802.11b/g/n ) και MLS Easy TS 2018 4G (ram 1GMB/rom 8GB/2.4" android 6.0, 802.11b/g/n ) απο 30 μέχρι 70 ευρουλάκια.
    Να πω ότι δοκίμασα το MLS Easy S1 για το σκοπό που αναφέρεις, και το γύρισα πίσω. Η συσκευή είναι απαράδεκτη. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Κολλάει ακόμα και και στην περιήγηση στο μενού του.
    Αυτές τις ημέρες, δοκιμάζω το MLS Easy Vox 4G. (touchless android 4.4.4) Έχει άθλιο μενού αλλά δεν κολλάει καθόλου και η μπαταρία του κρατάει πάρα πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος outSSIDer : 10-08-20 στις 15:38.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σας καταλαβαινω μαλλον τι θελετε να κάνετε, απλα θα πω τη δικια μου περιπτωση.

    Ειμαι με ενα αρχαίο note3 που ειναι μονο sip αν του βγάλω τη καρτα της κινητης για να εχω εισερχομενες στον 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ αριθμο μου αλλα αν θελω τη βγαζω και εχω αριθμο modulus.
    Αν θες ξηλωνεις τα playstore γιατι ειναι root.
    Ψαχνετε απλα την πιο φτηνη android λυση?
    Αυτό που προσπαθώ είναι αυτό που κάνεις εσύ με το Note 3, χωρίς την κάρτα και αντί για Modulus να συνδέετε με το VOIP PBX μου. Αυτό που θα ήταν ιδανικό για μένα είναι ένα (android) κινητό με numeric buttons , rooted, χωρίς google apps, μονο με ένα softphone app, άντε και ενα contact app.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από outSSIDer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω ότι δοκίμασα το MLS Easy S1 για το σκοπό που αναφέρεις, και το γύρισα πίσω. Η συσκευή είναι απαράδεκτη. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Κολλάει ακόμα και και στην περιήγηση στο μενού του.
    Αυτές τις ημέρες, δοκιμάζω το MLS Easy Vox 4G. (touchless android 4.4.4) Έχει άθλιο μενού αλλά δεν κολλάει καθόλου και η μπαταρία του κρατάει πάρα πολύ.
    To MLS Easy TS 2018 4G που έχει περισσότερη ram το δοκίμασε κανείς σε τέτοια χρήση;
    Αν δεν κανει ούτε αυτό θα βγάλω απο την ντουλάπα κάτι oneplus πενταετίας, που μπορούν να τρέξουν lineage OS

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.082
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κανει ούτε αυτό θα βγάλω απο την ντουλάπα κάτι oneplus πενταετίας, που μπορούν να τρέξουν lineage OS
    Με lineage os είμαι στο note 3 και παίζουν όλα ρολόι, έχουν βγάλει και έκδοση 10 αλλά μένω στην 9 γιατί δεν βλέπω το λόγο για 10.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σας καταλαβαινω μαλλον τι θελετε να κάνετε, απλα θα πω τη δικια μου περιπτωση.
    Προσπαθώ να στήσω ένα κινητό τηλέφωνο για τη γιαγιά μου, η οποία θα μπορεί να το χρησιμοποιεί μόνη της όταν πηγαίνει στο χωριό τα καλοκαίρια.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσει touchscreen συσκευή οπότε ψάχνω αποκλειστικά για συσκευές με φυσικό πληκτρολόγιο.

    H panasonic έχει ασύρματο τηλέφωνο το οποίο λειτουργεί μέσω κάρτας sim (φωνητική κλήση) Είναι το Panasonic KX-TW510 το οποίο νομίζω μοίραζε η vodafone για το πρόγραμμα παροχής σταθερού αριθμού, χωρίς γραμμή. Επίσης, έχει στη γκάμα της αρκετά ασύρματα τηλέφωνα IP. Δεν έχει όμως ακόμα κάποια συσκευή η οποία να τα κάνει και τα 2: IP τηλεφωνία μέσω 4G.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    To MLS Easy TS 2018 4G που έχει περισσότερη ram το δοκίμασε κανείς σε τέτοια χρήση;
    Δε νομίζω να είναι θέμα RAM μόνο. Εάν έχει τον ίδιο επεξεργαστή με το S1, πιθανόν να κολλάει κι αυτό.
    Το Easy Vox που ανέφερα, βλέπω ότι έχει 428ΜΒ RAM όμως δεν κολλάει καθόλου. (Βέβαια δεν έχει google services)
    CPU: UniSoc SC9820e, GPU: Mali T820
    To μεγάλο μειονέκτημα του βέβαια, νομίζω ότι είναι η έλλειψη volume buttons
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος outSSIDer : 11-08-20 στις 10:42.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.082
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από outSSIDer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να στήσω ένα κινητό τηλέφωνο για τη γιαγιά μου, η οποία θα μπορεί να το χρησιμοποιεί μόνη της όταν πηγαίνει στο χωριό τα καλοκαίρια.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσει touchscreen συσκευή οπότε ψάχνω αποκλειστικά για συσκευές με φυσικό πληκτρολόγιο.

    H panasonic έχει ασύρματο τηλέφωνο το οποίο λειτουργεί μέσω κάρτας sim (φωνητική κλήση) Είναι το Panasonic KX-TW510 το οποίο νομίζω μοίραζε η vodafone για το πρόγραμμα παροχής σταθερού αριθμού, χωρίς γραμμή. Επίσης, έχει στη γκάμα της αρκετά ασύρματα τηλέφωνα IP. Δεν έχει όμως ακόμα κάποια συσκευή η οποία να τα κάνει και τα 2: IP τηλεφωνία μέσω 4G.


    Δε νομίζω να είναι θέμα RAM μόνο. Εάν έχει τον ίδιο επεξεργαστή με το S1, πιθανόν να κολλάει κι αυτό.
    Το Easy Vox που ανέφερα, βλέπω ότι έχει 428ΜΒ RAM όμως δεν κολλάει καθόλου. (Βέβαια δεν έχει google services)
    CPU: UniSoc SC9820e, GPU: Mali T820
    To μεγάλο μειονέκτημα του βέβαια, νομίζω ότι είναι η έλλειψη volume buttons
    Εγώ στον πατέρα μου στην Άνδρο του έβαλα ένα παλιό netgear 3700 με ddwrt, επάνω huawei 3g stick με vodafone καρτα gigaboost, αυτή που δίνει 200mb το μήνα δωρεάν και σαν τηλέφωνο του έχω ένα Siemens a580ip που συνδέεται στο freepbx μου (το ddwrt συνδέεται με openvpn με το σπίτι μου)

    Ίσως με ένα pap2t και ένα απλό τηλέφωνο πάνω του να έκανες αυτό που ήθελες.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ###
    Να προσθέσω ότι ο default dialer που έχει το Android δέχεται SIP λογαριασμούς! Το δοκίμασα και δουλεύει με το τηλ κέντρο και με το calling credit!

    Aυτό λύνει πολλά προβλήματα στο πρότζεκτ μου

  12. #12
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πάντα με budget κινητά είχα πρόβλημα στο voip με WiFi, παίζουν dect Siemens πολύ φτηνά κ δουλεύει άψογα.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κανενα android κινητο δεν θα παιξει σωστα, ειδικοτερα για εισερχομενη.
    Το sip ειναι φαφλαταδικο, και ξυπναει ολο το τηλεφωνο συχνα, οποτε μετα απο λιγο ψαχνεσαι για φορτιση.
    Η λυση ειναι dect με bridge σε sip account στη βαση.
    Ολα τα αλλα απλα δεν δουλευουν.

    κατι high end λυσεις δουλευουν με push notifications και αμα προλαβει να χτυπησει, χτυπησε..

  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.082
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενα android κινητο δεν θα παιξει σωστα, ειδικοτερα για εισερχομενη.
    Το sip ειναι φαφλαταδικο, και ξυπναει ολο το τηλεφωνο συχνα, οποτε μετα απο λιγο ψαχνεσαι για φορτιση.
    Η λυση ειναι dect με bridge σε sip account στη βαση.
    Ολα τα αλλα απλα δεν δουλευουν.

    κατι high end λυσεις δουλευουν με push notifications και αμα προλαβει να χτυπησει, χτυπησε..
    Όχι δεν ισχύει αυτό. Έχω το zoiper αγορασμενο και υποστηρίζει push και δεν τρώει καθόλου μπαταρία.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #15
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μην ξεχνάτε ότι το ψάχνω για χρήση μόνο μέσα στο σπίτι. Αν δεν ειναι σε χρήση τότε θα είναι στην βάση του να φορτίζει.

    Πήγα στον Κωτσόβολο και είδα το MLS Easy TS 2018 4G, ωραίο τηλεφωνάκι, μεταλικό στην πρόσοψη, πλαστικό απο πίσω και το πιο σημαντικό (εκτός την έλλειψη κουμπιών για ένταση φωνής); το USB το έχει στην πάνω μεριά!

    Επίσης βρήκα ένα voip softphone για blackberry OS7, το Vmobile (τζάμπα είναι τελικά) αλλά δεν συνεργάζεται εντελώς με τον dialer

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας