Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Καλησπερα σε ολους

    Εχω το εν λογω ρουτερ στο χωρο εργασιας μου, καταστημα με εκτυπωσεις και φωτοτυπιες.
    Καθημερινα ερχεται κοσμος που πρεπει να συνδεθει στο δικτυο μου με το κινητο του (ασυρματα προφανως) για να στειλει τα αρχεια του για εκτυπωση.
    Σημερα αναγκαζομαι και δινω σε ολους αυτους το password του wifi για να συνδεθουν με οτι συνεπαγεται για την ασφαλεια του δικτυου μου.
    Αναρωτιεμαι λοιπον αν μπορω με καποιο τροπο να ορισω σαν guest τους πελατες και να μπαινουν σε καποιο ''παραλληλο'' δικτυο,
    (Ειχα παλια ενα netgear router και καπου ειχα δει οτι αυτο μπορει να γινει) ή αν υπαρχει καποια αλλη λυση που να μπορω να αποφευγω να δινω το password μου

    Ευχαριστω εκ των προτερων

    - - - Updated - - -

    Καποια ιδεα ??
    Καποια προταση ??
    Ειναι εφικτο αυτο που ζηταω ??
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορείς να ενεργοποιήσεις εως και 4 ssid, στα όποια μετά να επιλέξεις αν θα υπάρχει Isolation αλλά και διαφορετικό Iprange.

    Αλλά το πιο σωστό θα ήταν να πάρεις κάποια άλλη συσκευή για να το κάνει αυτό

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να ενεργοποιήσεις εως και 4 ssid, στα όποια μετά να επιλέξεις αν θα υπάρχει Isolation αλλά και διαφορετικό Iprange.

    Αλλά το πιο σωστό θα ήταν να πάρεις κάποια άλλη συσκευή για να το κάνει αυτό
    Σ' ευχαριστω για την απαντηση σου
    Ως γνωστον αυτη τη συσκευη δινει ο cosmote και δεν θελω αυτη τη στιγμη να δωσω extra money μονο και μονο γιαυτη τη δυνατοτητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να ενεργοποιήσεις εως και 4 ssid,
    Η αληθεια ειναι οτι ψαχνω ολο το μενου του αλλα δε μπορω να βρω που τα ενεργοποιουμε..
    Ειμαι σιγουρος οτι καπου το ειχα δει αλλα δεν το βρισκω..
    Μπορεις να με βοηθησεις please ??
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Wireless και παρακατω βλέπεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  oxy.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 216792

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εγω δεν εχω καταλαβει το αλλο...

    Οταν λες οτι συνδεονται για να στειλουν τα αρχεια τους για εκτυπωση.... Που στα στελνουν ?

    Γιατι αν στα στελνουν σε συσκευη του δικτυου σου τοτε δεν κανει το isolation.

    Οποτε εξηγησε λιγο παραπανω τι ακριβως κανεις σαν διαδικασια για να βρουμε την καταλληλη λυση.

    Παρολα αυτα , το να "επενδυσεις" ενα Χ ποσο για την δουλεια σου που απο αυτη βγαζεις χρηματα , ειναι κατι αναγκαιο.
    Δεν νομιζω οτι αξιζει για τα 20 - 50 - 100 € να ρισκαρεις να βαζεις τον καθενα μεσα στο δικτυο σου .
    Σε περιπτωση που κατι "χαλασει" πιο πολλα θα ξοδεψεις σε τεχνικους ή σε χρονο .
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Wireless και παρακατω βλέπεις

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  oxy.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 216792
    σ'ευχαριστω για τη βοηθεια.. θα το κοιτάξω το πρωι στο μαγαζι κ θα ενημερωσω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν εχω καταλαβει το αλλο...

    Οταν λες οτι συνδεονται για να στειλουν τα αρχεια τους για εκτυπωση.... Που στα στελνουν ?

    Γιατι αν στα στελνουν σε συσκευη του δικτυου σου τοτε δεν κανει το isolation.
    συνδεονται με το κινητο τους στο wifi μου (γιατι πολλες φορες δεν αρκει το 4G) κ στελνουν τα αρχεια τους με mail.
    Εχω 6 δικτυακούς εκτυπωτες αλλα φυσικα το android χρειαζεται app για να τους αναγνωρισει, οποτε εχω καταφυγει στη λυση του mail.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε εξηγησε λιγο παραπανω τι ακριβως κανεις σαν διαδικασια για να βρουμε την καταλληλη λυση.

    Παρολα αυτα , το να "επενδυσεις" ενα Χ ποσο για την δουλεια σου που απο αυτη βγαζεις χρηματα , ειναι κατι αναγκαιο.
    Δεν νομιζω οτι αξιζει για τα 20 - 50 - 100 € να ρισκαρεις να βαζεις τον καθενα μεσα στο δικτυο σου .
    Σε περιπτωση που κατι "χαλασει" πιο πολλα θα ξοδεψεις σε τεχνικους ή σε χρονο .
    Συμφωνω απολυτα μ αυτό που λες.. Εξαλου κ το netgear (DGND 3800)που αναφερω το ειχα αγορασει γιατι δε με καλυπτε το πρωτογονο ρουτερ του ΟΤΕ
    Απλα η VDSL over ISDN + Voip που εχω τωρα μου φαινεται αρκετα περιπλοκη για τις λιγοστες γνωσεις μου κ 'φοβαμαι' μηπως ένα ρουτερ της προκοπης που θα μου προτείνεις παει στραφι ..
    Απ την άλλη το ιντερνετ είναι σημαντικο κομματι της καθημερινότητας κ της δουλειας μου κ δεν εχω την πολυτελεια να μενω χωρις συνδεση ουτε λεπτο.

    Βεβαια υπαρχει ΠΑΝΤΑ η πολυτιμη βοηθεια σας οποτε μπορεις να μου προτείνεις την καταλληλη λυση κ να δω πως θα την εφαρμοσω..

    Σε κάθε περιπτωση σ' ευχαριστω πολυ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να ενεργοποιήσεις εως και 4 ssid, στα όποια μετά να επιλέξεις αν θα υπάρχει Isolation αλλά και διαφορετικό Iprange.

    Αλλά το πιο σωστό θα ήταν να πάρεις κάποια άλλη συσκευή για να το κάνει αυτό
    Λοιπον ενεργοποιησα το 2ο SSID, ορισα και maximum clients αλλα δεν βρηκα που να ορισω διαφορετικο Iprange.
    To isolate clients το ενεργοποιουμε στο "νεο" SSID ή στο "παλιο" ??
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaaNooS Εμφάνιση μηνυμάτων



    Λοιπον ενεργοποιησα το 2ο SSID, ορισα και maximum clients αλλα δεν βρηκα που να ορισω διαφορετικο Iprange.
    To isolate clients το ενεργοποιουμε στο "νεο" SSID ή στο "παλιο" ??
    Στο νέο και το κάνει αυτόματα αν θυμάμαι καλά, θα το δείς μετά στο ip addresses

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Βασικα στο δικο σου (παλιο) πρεπει να ειναι σιγουρα τσεκαρισμενο το isolation. Τσεκαρισε το και στο καινουργιο ομως. Εχε υποψη σου οτι αυτο παρεχει καποιου ειδους ασφαλεια μονο στους wifi clients και μονο μεταξυ τους. Αν εχεις πισι δλδ με καλωδιο πανω στο ρουτερ, ο καθενας κανει βολτα στα αρχεια σου. Προσεξε το αυτο.

    Σε αυτες τις περιπτωσεις το σωστο στησιμο ειναι guest σε αλλο υποδικτυο και drop τα 2 υποδικτυα μεταξυ τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 10-07-20 στις 09:33.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτες τις περιπτωσεις το σωστο στησιμο ειναι guest σε αλλο υποδικτυο και drop τα 2 υποδικτυα μεταξυ τους.
    Αυτο ακριβως ειχα κι εγω στο μυαλο μου να κανω.. αλλα βλεπω οτι αυτο το ρουτερ δεν εχει τετοια δυνατοτητα..
    Οποτε τι κανω ? αγοραζω ρουτερ ? υπαρχει καποιος αλλος εξοπλισμος που μπορει να κανει αυτη τη δουλεια ?
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Mε mikrotik τα κανεις ολα αυτα αλλα δε ξερω αν θες να μπεις στη διαδικασια. Δε γνωριζω αν καποια αλλα ρουτερς προσφερουν αυτες τις δυνατοτητες μιας και δουλευω αποκλειστικα ΜΤ.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaaNooS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ακριβως ειχα κι εγω στο μυαλο μου να κανω.. αλλα βλεπω οτι αυτο το ρουτερ δεν εχει τετοια δυνατοτητα..
    Οποτε τι κανω ? αγοραζω ρουτερ ? υπαρχει καποιος αλλος εξοπλισμος που μπορει να κανει αυτη τη δουλεια ?
    Οταν θα επιλέξεις isolate τους βάζει σε άλλο iprange και μπορείς να τους βάλεις σε άλλο vlan

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν θα επιλέξεις isolate τους βάζει σε άλλο iprange και μπορείς να τους βάλεις σε άλλο vlan
    Ναι εχεις δικιο. Ισχυει. Επιτελους βρηκα χρονο και το δοκιμασα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε mikrotik τα κανεις ολα αυτα αλλα δε ξερω αν θες να μπεις στη διαδικασια. Δε γνωριζω αν καποια αλλα ρουτερς προσφερουν αυτες τις δυνατοτητες μιας και δουλευω αποκλειστικα ΜΤ.
    Θα ηθελες να μου προτεινεις ενα μοντελο κ αν τα οικονομικα μου το αντεχουν θα σε ξαναχρειαστω για το setup


    Πιστευω οτι εκανα ενα μικρο βημα προς τη σωστη κατευθυνση.

    Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας κ τη βοηθεια σας
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας