Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με πρόωρη λήξη συμβολαίου ενοικίασης κατοικίας επειδή νοικίαζω πρώτη φορά διαμέρισμα στην Ελλάδα.

    Έχω συμβόλαιο ενοικίασης κατοικίας για ένα χρόνο με ημερομηνία λήξης μέσα Δεκεμβρίου 2020. Το συμβόλαιο είναι επισήμως και στο taxisnet.

    Προτίθεμαι να μετακομοίσω τους επόμενους μήνες στο εξωτερικό για λόγους εργασίας. Δηλαδή επιθυμώ να γίνει λήξει του συμβολαίου 1 ή 2 μήνες πριν την προγραμματισμένη λήξη του συμβολαίου.

    Στο μισθωτήριο αναφέρει με ακρίβεια το χρονικό διάστημα της μίσθωσης αλλά δεν γίνεται καμία αναφορά πως μπορεί να λήξει πρόωρα το μισθωτήριο από την πλευρά μου. Επίσης αναφέρει ρητά σχετικά με την επιστροφή της εγγύησης ότι δεν μπορεί να συμψηφιστεί με τα μισθώματα ή άλλες οφειλές του μισθωτή προς τον εκμισθωτή και ότι θα επιστραφεί μετά την εμπρόθεσμη λήξη του μισθωτηρίου και εκκαθάριση όλων των εκκρεμών λογαριασμών.

    Στο εξωτερικό που ήμουνα η καταγγελία του συμβολαίου έπρεπε πάντοτε να γίνει εγγράφως. Γίνεται κάτι τέτοιο και στην Ελλάδα ή αρκεί να ενημερώσω απλώς προφορικά; Η ιδιοκτήτρια είναι πολύ απλός άνθρωπος αλλά παραπονίεται απίστευτα όταν χρειαστεί να πληρώσει κάτι.

    Έχει δικαίωμα να μην συμφωνήσει η ιδιοκτήτρια και να ζητήσει μέσω δικαστηρίου τα ενοίκια μέχρι την προγραμματισμένη λήξη του συμβολαίου;

    Στο taxisnet σε περιπτωση που συμφωνήσει να φύγω όποτε θέλω πρέπει να κάνω λήξη του συμβολαίου ενοικίασης ή κάτι ανάλογο;

    Μπορεί να με αναγκάσει εμμέσως να τα καταβάλω όλα τα ενοίκια με το να μην κάνει εκείνη λύση του συμβολαίου στο taxisnet μετά που θα έχω φύγει από το διαμέρισμα;

    Την εγγύηση από ότι έχω ακούσει στην Ελλάδα τις περισσότερες φορές συμφωνεί ο ιδιοκτήτης να συμψηφιστεί με τα τελευταία ενοίκια. Στο συμβόλαιο το απαγορεύει. Ο μεσίτης που μου έδωσε το σπίτι μου είχε πει ότι παρόλα αυτά σχεδόν πάντα γίνεται με συμψηφισμό ενοικίου. Εαν επιμείνω ότι θα κάνω συμψηφισμό κι η ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί μπορεί να καταφύγει για αυτόν τον λόγο στα δικαστήρια; Ασφαλώς και θα πληρώσω όλες τους εκκρεμότητες από τα κοινόχρηστα αλλά λόγω του ότι η ιδιοκτήτης είναι μεγάλης ηλικίας, απλός άνθρωπος της επαρχίας και κυρίως ότι θα είμαι στο εξωτερικό θεωρώ αδύνατον να μπορέσει να μου επιστρέψει την εγγύηση.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    http://www.pomida.gr/misthoseis_katoikion.php
    Η μίσθωση κύριας κατοικίας έχει τριετή ελάχιστη διάρκεια, υποχρεωτική και για τα δύο μέρη, ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί βραχύτερος χρόνος. Συντόμευση της τριετίας επιτρέπεται μόνο με νεότερη συμβολαιογραφική πράξη, καταρτιζόμενη τουλάχιστον έξη μήνες μετά την έναρξη της μίσθωσης.

    Θα πρέπει να τα βρείτε με τον σπιτονοικοκύρη

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Λογικα και το πιθανοτερο ειναι πως αφου ενημερωσεις την ιδιοκτητρια, αυτη να δεχτει την προωρη αποχωρηση αν και με γκρινια καθως 2 μηνες ενοικια ειναι σοβαρο ποσο ειδικα για ενα ετος, αν και η εγγυηση θα πρεπει να θεωρειται 100% χαμενη απο την πλευρα σου. Αυτο συν οτι θα πρεπει να πληρωσεις και ολες τις εκκρεμοτητες, βασικα νερο και κοινοχρηστα αλλα και να ειναι το ακινητο σε αριστη κατασταση και χωρις ζημιες περα απο καποιες λογικες φθορες. Ετσι και την δουλεια σου θα κανεις και η ιδιοκτητρια θα το δεχτει πιο ευκολα.

    Σε τι αφορα το taxis, θα πρεπει η ιδιοκτητρια να δηλωσει την ληξη της μισθωσης και μετα εσυ να την αποδεχτεις. Ο ενοικιαστης μονον αυτη την δυνατοτητα εχει.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας