Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Καλημέρα,

    Στις 1/7 ειχε γινει διακοπή, αλλα διορθώθηκε (εν μέρει).

    Στις 5/7 έγινε πάλι διακοπή, αλλα η βλαβη επιμένει μέχρι και τώρα, και δεν έχω τηλεφωνο και internet.

    Εχω κανει και δυο σχετικα posts στο support.

    Τελικα δεν ξέρω ποτε θα μου επαναφέρουν την γραμμή. Αλλά όμως εγώ έχω πληρώσει και τον τελευταίο λογαριασμό που καλύπτει όλο το διαστημα μέχρι το τέλος Ιουλίου.

    Θα αποζημιωθώ από τη NOVA και πώς?

    Χαιρετισμούς,
    MasterFaster

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και τι ηθελες να γινει? Να ηξερε η νοβα οτι θα παθεις βλαβη και να μην στα χρεωσει προκαταβολικα?

    Τι αποζημιωση φανταζεσαι οτι μπορει να υπαρξει γενικότερα?

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα πληρώσεις πάγιο για τις μέρες που δεν ειχες υπηρεσίες. Θα αφαιρεθούν στον επόμενο λογαριασμό από την μέρα που θα κλείσει η βλαβη.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Ρε netblues εννοειται πως δεν μπορει να προβλεψει αν θα γινει ζημια εξωτερικη στις γραμμες του ΟΤΕ.

    Αλλα δεν δικαιούμαι και γω να ξερω τι και πως? Αν γινει συμψηφισμός και αφαιρεση σε επομενο λογαριασμό ΟΚ.

    Και ρωταω εδω στο φορουμ για να μου πειτε εμπειριες, και αν συνεβει και σε εσας αν οντως εγινε συμψηφισμός σε επομενο λογαριασμο.

    Εν τω μεταξυ για λογους που δεν χρειαζεται να αναφερω δημοσια, πρεπει οπωσδηποτε να εχω δικτυο.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε netblues εννοειται πως δεν μπορει να προβλεψει αν θα γινει ζημια εξωτερικη στις γραμμες του ΟΤΕ.

    Αλλα δεν δικαιούμαι και γω να ξερω τι και πως? Αν γινει συμψηφισμός και αφαιρεση σε επομενο λογαριασμό ΟΚ.

    Και ρωταω εδω στο φορουμ για να μου πειτε εμπειριες, και αν συνεβει και σε εσας αν οντως εγινε συμψηφισμός σε επομενο λογαριασμο.

    Εν τω μεταξυ για λογους που δεν χρειαζεται να αναφερω δημοσια, πρεπει οπωσδηποτε να εχω δικτυο.
    Δες αν θέλεις λίγο την σελίδα της ΕΕΤΤ

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...col=blue&s=173
    Εάν ο συνδρομητής δηλώσει βλάβη - η διάρκεια της οποίας υπερβαίνει τη μία εργάσιμη ημέρα και δεν οφείλεται σε δική του υπαιτιότητα - ο πάροχος υποχρεούται σε αυτόματη (δηλ. χωρίς να προηγηθεί σχετικό έγγραφο/προφορικό αίτημα του συνδρομητή) επιστροφή του ανάλογου παγίου σε επόμενο λογαριασμό.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε netblues εννοειται πως δεν μπορει να προβλεψει αν θα γινει ζημια εξωτερικη στις γραμμες του ΟΤΕ.

    Αλλα δεν δικαιούμαι και γω να ξερω τι και πως? Αν γινει συμψηφισμός και αφαιρεση σε επομενο λογαριασμό ΟΚ.

    Και ρωταω εδω στο φορουμ για να μου πειτε εμπειριες, και αν συνεβει και σε εσας αν οντως εγινε συμψηφισμός σε επομενο λογαριασμο.

    Εν τω μεταξυ για λογους που δεν χρειαζεται να αναφερω δημοσια, πρεπει οπωσδηποτε να εχω δικτυο.
    Για αυτους τους λογους φροντιζουμε να εχουμε τουλαχιστον επαγγελματικο πακετο για αμεση αντιμετωπιση των βλαβων.
    Οπως επισης και εναλλακτικη δρομολογιση ( backup connection )
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Και ρωταω εδω στο φορουμ για να μου πειτε εμπειριες, και αν συνεβει και σε εσας αν οντως εγινε συμψηφισμός σε επομενο λογαριασμό...
    Γειά χαρά,

    Ημουν χωρίς γραμμή (κομμένο καλώδιο στο πεζοδρόμιο, δηλ. υπαιτιότητα ΟΤΕ) για περίπου ένα μήνα. Στον επόμενο λογαριασμό που ήρθε ενάμιση μήνα μετά την διόρθωση και ενώ υπήρχε η διαβεβαίωση για έκπτωση, δεν υπήρχε καμία έκπτωση.

    Αναγκάστηκα να επικοινωνήσω τηλ. με τις βλάβες (13731 χωρίς χρέωση για συνδρομητές NOVA) όπου επιβεβαιώθηκε η περίοδος της βλάβης κι έτσι ο μεθεπόμενος λογαριασμός ήρθε με έκπτωση ενός μήνα στο πάγιο.

    Δυστυχώς, η NOVA φημίζεται για ληστρικές συμπεριφορές γι αυτό και χρειάζεται επαγρύπνηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος werby : 13-07-20 στις 09:08.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werby Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δυστυχώς, η NOVA φημίζεται για ληστρικές συμπεριφορές γι αυτό και χρειάζεται επαγρύπνηση.
    Λιγο υπερβολικος ο ορος δεν νομιζεις? Ακομα και αν δεν πιστωνε ΟΛΕΣ τις βλαβες, θα εκανε καμμια σοβαρη διαφορα πιστευεις?
    Γενικοτερα η πιστωση μερικων ευρω λειτουργει περισσοτερο ως ηθικου επιπεδου φιλοδωρημα, γιατι κατα ταλλα αν πραγματικα χρειαζεσαι internet και πρεπει να βρεις αμεσα εναλλακτικη, θα σου κοστισει πολυ περισσοτερο.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ημουν χωρίς γραμμή (κομμένο καλώδιο στο πεζοδρόμιο, δηλ. υπαιτιότητα ΟΤΕ) για περίπου ένα μήνα. Στον επόμενο λογαριασμό που ήρθε ενάμιση μήνα μετά την διόρθωση και ενώ υπήρχε η διαβεβαίωση για έκπτωση, δεν υπήρχε καμία έκπτωση.

    Αναγκάστηκα να επικοινωνήσω τηλ. με τις βλάβες (13731 χωρίς χρέωση για συνδρομητές NOVA) όπου επιβεβαιώθηκε η περίοδος της βλάβης κι έτσι ο μεθεπόμενος λογαριασμός ήρθε με έκπτωση ενός μήνα στο πάγιο.

    Δυστυχώς, η NOVA φημίζεται για ληστρικές συμπεριφορές γι αυτό και χρειάζεται επαγρύπνηση.
    Για την ακρίβεια η αναφορά "σε επόμενο λογαριασμό" δεν εννοεί τον αμέσως επόμενο. Αλλά:

    Αυτόματη πίστωση λογαριασμού σε περίπτωση βλαβών
    Εφόσον η βλάβη υπερβαίνει τις δύο εργάσιμες ημέρες από την ημέρα δήλωσής της, ο πάροχος πρέπει να πιστώνει αυτόματα στον λογαριασμό του συνδρομητή, το τμήμα του παγίου που αντιστοιχεί στη χρονική περίοδο διακοπής των παρεχόμενων υπηρεσιών. Η πίστωση πραγματοποιείται αυτομάτως, εντός τετραμήνου από την άρση της βλάβης.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγο υπερβολικος ο ορος δεν νομιζεις? ...
    Εχεις δίκιο! Κάτσε να το διορθώσω λίγο:
    Δυστυχώς, η NOVA φημίζεται για ληστρικές συμπεριφορές, όπως ακριβώς και οι υπόλοιπες τηλ. εταιρίες στο Ελλαδιστάν, όπου τους έχει επιτραπεί η δημιουργία τραστ, λειτουργώντας ασύδοτα και χωρίς κανέναν ουσιαστικό έλεγχο από κρατικό φορέα, γι αυτό και χρειάζεται επαγρύπνηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος werby : 17-07-20 στις 16:15.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα πληρώσεις πάγιο για τις μέρες που δεν ειχες υπηρεσίες. Θα αφαιρεθούν στον επόμενο λογαριασμό από την μέρα που θα κλείσει η βλαβη.
    Οχι στον επομενο αλλα ΣΕ επομενο.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-11-2015
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Μαλάμωnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ακρίβεια η αναφορά "σε επόμενο λογαριασμό" δεν εννοεί τον αμέσως επόμενο. Αλλά:
    Χαίρομαι που κάποιοι γνωρίζουν κανονισμούς που συνήθως δεν έχουν καμία ισχύ όταν πρόκειται για δεσμεύσεις εταιριών.
    Το δικό μου 'αλλά' έγκειται στο ότι με διαβεβαίωναν τηλεφωνικά και δια ζώσης ότι ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρξει έκπτωση στον ΑΜΕΣΩΣ επόμενο λογαριασμό και φυσικά, αν δεν επέμενα, θα έβλεπα μια έκπτωση ΝΑ, σαν κι αυτή που...ξέρεις ...βρίσκεται λίγο πιο κάτω απ' την κοιλιακή χώρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος werby : 17-07-20 στις 16:13.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Ύστερα από το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με την NOVA (από 5/7/2020 εώς 17/7/2020 δεν ειχα τηλέφωνο και internet), θεώρησα σκόπιμο να αλλάξω πάροχο και να προτιμήσω την COSMOTE. Ήδη από σήμερα 17/7/2020 το πρωι έχω τηλέφωνο και internet της COSMOTE.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masterfaster : 17-07-20 στις 17:08.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την φορητοτητα πότε την εκανες ?
    The gr81 .

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας