Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίναι φυσιολογικό να γίνει αυτό με το sfc /scannow, να χρειαστεί δηλαδή παραπάνω από μία φορά να εφαρμόσεις την εντολή μέχρι να δείξει ότι έγινε επιδιόρθωση των αρχείων, γι' αυτό και για πιο γρήγορα και πιο σίγουρα χρησιμοποιούμε το DISM.
    Τρεξ' το πάλι για να σου βγάλει ότι δεν υπάρχουν κατεστραμμένα αρχεία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το ξανα έτρεξα. οκ δείχνει τώρα. Για να δούμε αν έχει κάποια σχέση με το πρόβλημα του υπολογιστή. θα δείξει. ευχαριστώ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SCAN-3.jpg  


  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς ότι έγιναν για να διορθωθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι αρκετά, εγώ σου ανέφερα τα πιο συχνά και φυσιολογικά, αν δεις ότι συνεχίζεται το πρόβλημα κοιτάζεις και τα υπόλοιπα.

    Ενέργειες αν αργεί ή δεν κλείνει ο υπολογιστής με τερματισμό

    Σε Windows 10 απενεργοποιούμε το Fast Startup.

    Αφαιρούμε ότι έχουμε συνδέσει στις USB θύρες και ειδικά εξωτερικούς δίσκους, κ.λ.π.
    Κάνουμε έλεγχο για ιούς.
    Έλεγχο αρχείων συστήματος με την εντολή sfc /scannow από το CMD.
    Eπιδιόρθωση αρχείων με τις εντολές του DISM.
    Update τους Drivers και ειδικά τον Driver της κάρτας γραφικών και δικτύου.
    Εκκαθάριση δίσκου(επιλέγουμε και τα αρχεία συστήματος).
    Κάνουμε αναβάθμιση (Επανεγκατάσταση) των Windows.
    Aποσυνδέουμε για δοκιμή το καλώδιο δικτύου από την κάρτα δικτύου ή την απενεργοποιούμε.
    Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο Bios.

    Έχει αναφερθεί ότι διορθώθηκε το πρόβλημα και με Bios Update, αλλά για μένα πριν προχωρήσουμε σε κάτι τέτοιο θα πρέπει πρώτα να κάνουμε όλα τα παραπάνω και ότι άλλο πιθανόν αναφερθεί από κάποιον άλλον συμφορουμίτη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα και πάλι. επανέρχομαι γιατι μετά απο αρκετό διάστημα, παρατήρησα οτι τα κολλήματα αυτά γίνονται όταν δουλεύω αρκετές ώρες τον υπολογιστή και βαριά προγράμματα όπως autocad κτλ. φυσικά πριν κάνω τερματισμό κλείνω κάθε εφαρμογή απο το Χ που έχει πάνω δεξιά ή απο την γραμμή εργασιών με δεξί κλικ. Εχετε κάποια ιδές τι μπορεί να φταίει και πως θα βρω μια λύση έστω προσωρινή για να μην κολλάει? Αναγκάζομαι να τον κάνω hard restart απο το κουμπί και φοβάμαι μην μου μείνει στο χέρι. Είμαι σε περίοδο με πάρα πολύ δουλειά μαζεμένη και πίεση, οπότε δεν έχω χρόνο να ψάξω hardware κτλ ούτε να μου πάθει καμιά βλάβη. Ευχαριστώ και πάλι!

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε το Ctrl+Alt+Del δουλεύει;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    τίποτα. κολάει εντελώς και οι τελίτσες που σχηματίζουν κύκλο σε μπλε φόντο, όταν κλείνουν τα windows, σταματάνε να γυρίζουν. ο κέρσορας δεν κουνιέται καθόλου, ούτε alt-del-ctrl.
    αν το ανοίξω για λίγη ώρα και δεν κάνω κάτι σημαντικό δεν κολάει στο shut down. Μόνο μετά απο ώρες εργασίας. ετσι μου φαίνεται

  7. #22
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και πάλι. επανέρχομαι γιατι μετά απο αρκετό διάστημα, παρατήρησα οτι τα κολλήματα αυτά γίνονται όταν δουλεύω αρκετές ώρες τον υπολογιστή και βαριά προγράμματα όπως autocad κτλ. φυσικά πριν κάνω τερματισμό κλείνω κάθε εφαρμογή απο το Χ που έχει πάνω δεξιά ή απο την γραμμή εργασιών με δεξί κλικ. Εχετε κάποια ιδές τι μπορεί να φταίει και πως θα βρω μια λύση έστω προσωρινή για να μην κολλάει? Αναγκάζομαι να τον κάνω hard restart απο το κουμπί και φοβάμαι μην μου μείνει στο χέρι. Είμαι σε περίοδο με πάρα πολύ δουλειά μαζεμένη και πίεση, οπότε δεν έχω χρόνο να ψάξω hardware κτλ ούτε να μου πάθει καμιά βλάβη. Ευχαριστώ και πάλι!
    Δες τι θερμοκρασίες ανεβάζει ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #23
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κάρτα έχει ενσωματωμένη. cpu παίζει 45-55 με ανοικτό το opera και μια καρτέλα μόνο. μόλις πάτησα να ανοίξει το autocad έφτασε 62 στιγμιαία και με ανοικτό το autocad χωρίς να κάνω κάτι είναι 49. γενικά βλέπω μεταβολές χωρίς να κάνω τίποτα. είναι φυσιολογικό? τα γραφικά είναι ενσωματωμένα στην cpu [ryzen 5 3400G] (χρησιμοποιεί 2gb ram για γραφικά)

  9. #24
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάρτα έχει ενσωματωμένη. cpu παίζει 45-55 με ανοικτό το opera και μια καρτέλα μόνο. μόλις πάτησα να ανοίξει το autocad έφτασε 62 στιγμιαία και με ανοικτό το autocad χωρίς να κάνω κάτι είναι 49. γενικά βλέπω μεταβολές χωρίς να κάνω τίποτα. είναι φυσιολογικό? τα γραφικά είναι ενσωματωμένα στην cpu [ryzen 5 3400G] (χρησιμοποιεί 2gb ram για γραφικά)
    Σταθερός ή φορητός;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάρτα έχει ενσωματωμένη. cpu παίζει 45-55 με ανοικτό το opera και μια καρτέλα μόνο. μόλις πάτησα να ανοίξει το autocad έφτασε 62 στιγμιαία και με ανοικτό το autocad χωρίς να κάνω κάτι είναι 49. γενικά βλέπω μεταβολές χωρίς να κάνω τίποτα. είναι φυσιολογικό? τα γραφικά είναι ενσωματωμένα στην cpu [ryzen 5 3400G] (χρησιμοποιεί 2gb ram για γραφικά)
    Αυτές οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι φυσιολογικές καθώς επίσης και οι μεταβολές. Κανονικά θα έπρεπε να το κοιτάξεις με stress test.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταθερός ή φορητός;
    Το γράφει πιο πάνω

    Έτσι προέκυψε έτοιμη σύνθεση τούρμπο-χ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα. επειδή το πρόβλημα συνεχίζει μερικές φορές στο κλείσιμο του υπολογιστή, δηλαδή να παγώνει η οθόνη και να χρειάζεται hard reset, δοκιμάζω διάφορα που διαβάζω στο google για τις ρυθμίσεις ενέργειας. Εβαλα και τα windows 10 μέσα απο τα settings να κάνουν έλεγχο για προβλήματα στην ενέργεια και μου άλλαξαν την κατασταση ελαχίστων επιδόσεων του επεξεργαστή απο 90% που ήταν στο AMD Ryzen balanced σχέδιο ενέργειας στον πίνακα ελέγχου σε 5%. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό θέμα, ή να το ξαναγυρίσω σε 90% μήπως το 5% δημιουργεί θέματα άλλα. Ο υπολογιστής είναι για δουλειά γραφείου (autocad, office κτλ), όχ ι games. συνημμένο. ευχαριστώ!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails amd-ryzen-balanced.jpg  


  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mπήκα πάλι τυχαία, εξαφανίστηκαν τα posts που κάναμε με το σχέδιο ενέργειας και τα υπόλοιπα???
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το έβαλα στο 5% και πρίν λίγο άνοιξα τον υπολογιστή και έφυγα να κάνω κάποια δουλειά και μετά απο 15 λεπτά που ήρθα και έκατσα, ενώ έδειχνε κανονικά την επιφάνεια εργασίας, ότι και να πάταγα στην επιφάνεια εργασίας δεν έκανε τίποτα, είτε κάποια αρχεία, προγράμματα που έχω στην επιφάνεια εργασίας ακόμα και το "υπολογιστής μου" δεν γινόταν τίποτα. Ενώ το ποντίκι δούλευε. Το έκανα hard reset και τώρα είναι κανονικά. απο 5% την πήγα σε 50% την κατάσταση ελαχίστων επιδόσεων του επεξεργαστή, μήπως σκέφτηκα μπήκε σε κάποια κατάσταση parking ο επεξεργαστής (κάπου διάβασα αυτόν τον όρο) λόγω 5% minimum. Δεν ξέρω αν σκέφτεστε τίποτα άλλο. Ευχαριστώ

  14. #29
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Για εμενα εχεις hardware προβλημα και συγκεκριμενα στο chipset. Για να βεβαιωθεις βαλε μια καρτα vga για δοκιμη.
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #30
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αν είναι το chipset γ#$@^*τα. Απο hard reset αν κάνω που και που υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει κάτι στο pc? Εψαξα στο internet αλλα γενικά ήταν καθησυχαστικοί στον να χαλάσει κάτι στο hardware απο hard reset. Τον ssd σκέφτομαι αν πειράζει το hard reset. Αν δεν ήταν υπολογιστής εργασίας που τον χρησιμοποιώ καθημερινά θα τον είχα δώσει για να ψαχτεί απο το πλαίσιο. Αλλα επίσης δεν τους έχω εμπιστοσύνη κατα πόσο θα το ψάξουν ή ξέρουν να ψάχνουν, και δεν πάρουν τηλέφωνο και που σε εμάς δεν το έκανε έλα πάρτον...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας