Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-85 από 85
    Περιοχή
    Salonica City
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 Modem:VMG1312
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ google auth είχα στο κινητό.
    Αλλά έπρεπε να έχω και backup.
    + ότι είναι σπαστικό όταν δουλεύεις στον ΗΥ να ξεκλειδώνεις το κινητό κλπ.
    . . .
    :~$
    "Anyone can build a fast CPU.
    The trick is to build a fast system."

Seymour Cray...

Downloads
    7
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport 2i & Debian
    SNR / Attn
    14,3(dB) / 8,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ήδη 3 authenticators, απλά γιατί μερικά sites δεν μου δίνουν δυνατότητα επιλογής. Τώρα θα έχουμε και τέταρτο;
    Τι απαιτούν αυτά τα site;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    30(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ google auth είχα στο κινητό.
    Αλλά έπρεπε να έχω και backup.
    + ότι είναι σπαστικό όταν δουλεύεις στον ΗΥ να ξεκλειδώνεις το κινητό κλπ.
    εχεις το κeepass στο πισι αλλα αν εισαι αλλου και εισαι με το κινητο και θελεις authentication πως κανεις?
    Win 10 Pro x64 • Intel Core i5-4440 • COOLERMASTER HYPER 212 EVO • GIGABYTE GA-Z87-HD3 • Crucial Ballistix DDR3 8GB • MSI R7770-PMD1GD5 • SAMSUNG 850 EVO • SEASONIC S12II-620W • LG 23EA63V-P

Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    70 Mbps down/6 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι απαιτούν αυτά τα site;
    Δεν σε αφήνουν να διαλέξεις το authentication app της επιλογής σου, αλλά σου λένε πχ Google, Microsoft, DUO, whatever.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις το κeepass στο πισι αλλα αν εισαι αλλου και εισαι με το κινητο και θελεις authentication πως κανεις?
    Μπορείς να έχεις το keepass στο κινητό.

Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    30(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν σε αφήνουν να διαλέξεις το authentication app της επιλογής σου, αλλά σου λένε πχ Google, Microsoft, DUO, whatever.

Μπορείς να έχεις το keepass στο κινητό.
    μπορεις τατοχρονα σε πισι και κινητο?
    Win 10 Pro x64 • Intel Core i5-4440 • COOLERMASTER HYPER 212 EVO • GIGABYTE GA-Z87-HD3 • Crucial Ballistix DDR3 8GB • MSI R7770-PMD1GD5 • SAMSUNG 850 EVO • SEASONIC S12II-620W • LG 23EA63V-P

Downloads
    7
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport 2i & Debian
    SNR / Attn
    14,3(dB) / 8,5(dB)
    (...)
    Δεν σου δίνει με καμία από αυτές τις επιλογές το QR code;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Έχω ήδη 3 authenticators, απλά γιατί μερικά sites δεν μου δίνουν δυνατότητα επιλογής. Τώρα θα έχουμε και τέταρτο;
    Ποιες ιστοσελίδες σε περιορίζουν να χρησιμοποιείς συγκεκριμένο authenticator; Μπορείς να μας τα αναφέρεις; Πολλές αναφέρονται και εννοούν ότι λειτουργούν μόνο σε Google Authenticator και δεν ισχύει.

μπορεις τατοχρονα σε πισι και κινητο?
    Η αλληλουχία γραμμάτων και αριθμών SHA1 που δίνουν οι ιστοσελίδες (και σε QR κώδικα για τα κινητά) είναι για να περαστεί στους authenticators. Σε οποιονδήποτε την περάσεις, Google Authenticator, Microsoft Autheticator, Authy, Duo, LastPass (ναι υποστηρίζει), KeePass(XC), θα παράγεται ο ίδιος κωδικός.

Για παράδειγμα, σ´ έμενα, όταν ανοίγω ταυτόχρονα να δω προσωρινό κωδικό του e-mail λογαριασμού μου, στο Aegis Autheticator και το KeePassXC, εμφανίζεται ο ίδιος για 30 δευτερόλεπτα μέχρι να ανανεωθεί και εμφανίζεται άλλος για επόμενα 30 δευτερόλεπτα κ.ο.κ.. Οπότε οποιοδήποτε εφαρμογή σε συσκευή έχεις θα παίρνεις του ίδιους τυχαίους κωδικούς.

Είχα, και εξακολουθώ να έχω ένα αδύναμο κινητό που είναι, για πολλούς λόγους, πάντα εκτός σύνδεσης και το χρησιμοποιώ και για τα 2FA με το Aegis Authenticator. Επειδή προτιμώ οι εργασίες μου να γίνονται πάντα από τον σταθερό υπολογιστή μου και ποτέ από το φορητή συσκευή, εξυπηρετούμαι με το KeePassXC που με κάλυψε ως πρωταρχική και ιδανική επιλογή καθώς είναι FLOSS και cross-platform.

Παρεμπιπτόντως, το KeePassDX είναι, με επιφύλαξη, η μοναδική έκδοση για Android που διαχειρίζεται και TOTP.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxie : 15-01-21 στις 19:36.

Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    30(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες ιστοσελίδες σε περιορίζουν να χρησιμοποιείς συγκεκριμένο authenticator; Μπορείς να μας τα αναφέρεις; Πολλές αναφέρονται και εννοούν ότι λειτουργούν μόνο σε Google Authenticator και δεν ισχύει.

Η αλληλουχία γραμμάτων και αριθμών SHA1 που δίνουν οι ιστοσελίδες (και σε QR κώδικα για τα κινητά) είναι για να περαστεί στους authenticators. Σε οποιονδήποτε την περάσεις, Google Authenticator, Microsoft Autheticator, Authy, Duo, LastPass (ναι υποστηρίζει), KeePass(XC), θα παράγεται ο ίδιος κωδικός.

Για παράδειγμα, σ´ έμενα, όταν ανοίγω ταυτόχρονα να δω προσωρινό κωδικό του e-mail λογαριασμού μου, στο Aegis Autheticator και το KeePassXC, εμφανίζεται ο ίδιος για 30 δευτερόλεπτα μέχρι να ανανεωθεί και εμφανίζεται άλλος για επόμενα 30 δευτερόλεπτα κ.ο.κ.. Οπότε οποιοδήποτε εφαρμογή σε συσκευή έχεις θα παίρνεις του ίδιους τυχαίους κωδικούς.

Είχα, και εξακολουθώ να έχω ένα αδύναμο κινητό που είναι, για πολλούς λόγους, πάντα εκτός σύνδεσης και το χρησιμοποιώ και για τα 2FA με το Aegis Authenticator. Επειδή προτιμώ οι εργασίες μου να γίνονται πάντα από τον σταθερό υπολογιστή μου και ποτέ από το φορητή συσκευή, εξυπηρετούμαι με το KeePassXC που με κάλυψε ως πρωταρχική και ιδανική επιλογή καθώς είναι FLOSS και cross-platform.

Παρεμπιπτόντως, το KeePassDX είναι, με επιφύλαξη, η μοναδική έκδοση για Android που διαχειρίζεται και TOTP.
    μπορω δηλαδη οταν ειμαι σε πισι να χρησημοποιω keepass και οταν ειμαι εξω απο το κινητο το Google Authenticator?
    ετσι εχω και backup αν χαθει το κινητο

Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    μπορω δηλαδη οταν ειμαι σε πισι να χρησημοποιω keepass και οταν ειμαι εξω απο το κινητο το Google Authenticator?
    Σωστά.

ετσι εχω και backup αν χαθει το κινητο
    Ακριβώς.

Όποιον authenticator και να χρησιμοποιήσεις θα παράγονται οι ίδιοι προσωρινοί, τυχαίοι κωδικοί. Ακόμη και να έχεις 3 διαφορετικούς authenticators, π.χ. Google Authenticator και Authy στο ίδιο ή σε άλλο κινητό ξεχωριστά και KeePass ή XC στον υπολογιστή, όποτε και τα 3 είναι ανοιχτά την ίδια στιγμή, για την ίδια ιστοσελίδα θα δώσουν τους ίδιους προσωρινούς, τυχαίους κωδικούς. Ο αλγόριθμος TOTP είναι ένας και με βάση το κλειδί SHA1 που δίνει η ιστοσελίδα παράγονται οι ΚΜΧ. Το ίδιο κάνει και η ιστοσελίδα, παράγει τους ίδιους τυχαίους κωδικούς με εμάς γι´ αυτό και πιστοποιεί την είσοδο και επιστρέπει την έισοδό μας όταν καταχωρούμε μόνο τους ίδιους κωδικούς.

Οδηγός

Εισαγωγή και εμφάνιση ΚΜΧ σε KeePassXC

Spoiler:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  keepassxc-totp.gif 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  498,9 KB 
ID: 223473

Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    29999/2495
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    30(dB) / 5.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά.

Ακριβώς.

Όποιον authenticator και να χρησιμοποιήσεις θα παράγονται οι ίδιοι προσωρινοί, τυχαίοι κωδικοί. Ακόμη και να έχεις 3 διαφορετικούς authenticators, π.χ. Google Authenticator και Authy στο ίδιο ή σε άλλο κινητό ξεχωριστά και KeePass ή XC στον υπολογιστή, όποτε και τα 3 είναι ανοιχτά την ίδια στιγμή, για την ίδια ιστοσελίδα θα δώσουν τους ίδιους προσωρινούς, τυχαίους κωδικούς. Ο αλγόριθμος TOTP είναι ένας και με βάση το κλειδί SHA1 που δίνει η ιστοσελίδα παράγονται οι ΚΜΧ. Το ίδιο κάνει και η ιστοσελίδα, παράγει τους ίδιους τυχαίους κωδικούς με εμάς γι´ αυτό και πιστοποιεί την είσοδο και επιστρέπει την έισοδό μας όταν καταχωρούμε μόνο τους ίδιους κωδικούς.

Οδηγός

Εισαγωγή και εμφάνιση ΚΜΧ σε KeePassXC

Spoiler:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  keepassxc-totp.gif 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  498,9 KB 
ID: 223473
    μολις το δοκιμασα με keepassXC σε πισι και Google authenticator στο κινητο με το account τοy firefox και δουλευει μια χαρα οποτε εχω παντου προσβαση και back up στι πισι

Ευχαριστω ολους

υγ ενα θεματακι που προσεξα στο firefox με KeepassXC
    οταν δεν χρησιμοποιούμε το QR code, και κανουμε click στο Can’t Scan Code για να μας δειξει τα νουμερα που θα θα βαλουμε στο Keepass αν τα κανουμε copy paste δεν θα δουλέψει γιατι εχουν κενα αναμεσα στα νουμερα. Ο κωδικος του firefox πρεπει να μπει χωρις κενα μεταξυ αριθμων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stamka : 15-01-21 στις 20:48.

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία