Σελ. 7 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 205
  1. #91
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #92
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Όσα χρόνια έχω το KeePassXC σε Arch Linux, όταν γίνεται κατά λάθος auto-type στα ελληνικά, μετά χαλάει η αλλαγή γλώσσας και δεν λειτουργεί η συντόμευση, μόνο με επανεκκίνηση.

    Όσοι είστε σε Linux, μπορείτε να δοκιμάσετε και να δείτε αν συμβαίνει και στα δικά σας συστήματα;
    Υπάρχει αναφορά γι´ αυτό το θέμα στο φόρουμ του Arch Linux δίχως λύση.

  3. #93
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ζητω συγγνωμη για το offtopic, αλλα εχω απορια. Με αφορμη αυτο εδω*, που απλα μου θυμησε οτι πρεπει να διαγραψω επιτελους το λογαριασμο μου στο lastpass.
    Εχει/ειχε ποτε κανεις FREE λογαριασμο στο lastpass και προσβαση σε αυτον ΚΑΙ απο κινητη συσκευη? Το ειχα βαλει καποτε στο κινητο μου και στις 15 μερες μου ειπε πως ηταν τελικα trial και επρεπε να πληρωσω. Το ιδιο ακριβως εκανε και μια φορα που το εβαλα δοκιμαστικα σε ενα ταμπλετ, οποτε εμεινα με το προσθετο σε ΕΝΑΝ απο τους browsers μου μονο. Τι ισχυει τελικα?

    * https://www.ghacks.net/2021/02/16/la...march-16-2021/
    ديميتريس

  4. #94
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Cisco 887
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητω συγγνωμη για το offtopic, αλλα εχω απορια. Με αφορμη αυτο εδω*, που απλα μου θυμησε οτι πρεπει να διαγραψω επιτελους το λογαριασμο μου στο lastpass.
    Εχει/ειχε ποτε κανεις FREE λογαριασμο στο lastpass και προσβαση σε αυτον ΚΑΙ απο κινητη συσκευη? Το ειχα βαλει καποτε στο κινητο μου και στις 15 μερες μου ειπε πως ηταν τελικα trial και επρεπε να πληρωσω. Το ιδιο ακριβως εκανε και μια φορα που το εβαλα δοκιμαστικα σε ενα ταμπλετ, οποτε εμεινα με το προσθετο σε ΕΝΑΝ απο τους browsers μου μονο. Τι ισχυει τελικα?

    * https://www.ghacks.net/2021/02/16/la...march-16-2021/
    Έχω free account στο lastpass εδώ και αρκετά χρόνια (από το 2015) και το χρησιμοποιώ και στο κινητό χωρίς πρόβλημα.
    Τώρα που το είπες κοίταξα στα mail μου και βρήκα ένα που μου είχαν στείλει οτι "LastPass for Android : Your Free Trial Is About To Expire".
    Με δεδομένο οτι δεν έχω πληρώσει όμως, έψαξα και βρήκα πότε έδωσαν free και το multi-device. Ηταν το 2016: http://blog.lastpass.com/2016/11/get...s-is-now-free/ (τώρα κάνει redirect στο νέο post).

    Εδώ και καιρό σκεφτόμουν να γυρίσω σε πιο ασφαλές μοντέλο, όπως το KeePass, και αυτή η αλλαγή στο lastpass είναι ο, τι χρειαζόμουν.
    Ευχαριστώ όλους για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που έχετε συγκεντρωμένες εδώ!

  5. #95
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #96
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ παράλληλα το BitWarden σε self-hosted υλοποίηση. Στον υπολογιστή είναι οκ, κάνει μια χαρά δουλειά (όπως και το KeePass φυσικά). Εκεί που βρήκα όμως μεγάλη διαφορά στην ευχρηστία είναι στο κινητό. Το KeePass, λόγω δικού μου κολλήματος*, ήταν λίγο μπελάς. Αντίθετα το BitWarden είναι παράδεισος. Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ και τα δύο, με το διπλό κόπο να πρέπει να διατηρώ τις εγγραφές σε αμφότερα τα συστήματα, μέχρι να αποφασίσω οριστικά.

    * τη βάση του KeePass δε θέλω να τη βάλω σε mainstream cloud τρίτου, οπότε έκανα συγχρονισμό μέσω SyncThing. Όταν χρειάζομαι εγγραφή από το KeePass, ανοίγωτην εφαρμογή, και κάνω copy/paste τις εγγραφές χειροκίνητα. Καθόλου βολικό, αλλά αποδεκτό για μένα, εφόσον θέλω να είμαι παρανοϊκός. Πρόσφατα όμως, με την αναβάθμιση του κινητού σε Android 11 το SyncThing δε λειτουργεί, οπότε το KeePass αρχίζει και δυσκολεύει στο κινητό. Παλιότερα είχα δοκιμάσει συγχρονισμό της βάσης του KeePass μέσω Tresorit, εκμεταλλευόμενος το end-to-end encryption, αλλά τελικά με κέρδισε το SyncThing.
    Ανυπόγραφος

  7. #97
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Εγώ είμαι πλέον με XC.
    Τον συγχρονισμό τον κάνω με απλό copy/paste στο κινητό.
    Δεν βάζω καλώδια κλπ.
    Αρκεί το Cx File Explorer με το οποίο έχω πρόσβαση από το κινητό στους δίσκους του ΗΥ.
    Στο XC πήγα γιατί υποστήριζε 2FA σε σχέση με το απλό KeePass + dakr theme + πολλαπλά url για κάθε εγγραφή κλπ.
    Στο κινητό δεν μπαίνω ποτέ σε υπηρεσίες που θέλουν login από browser.
    Μόνο μέσω app, οπότε εκεί, άνοιγμα του XC και copy/paste τα απαιτούμενα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #98
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.631
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ παράλληλα το BitWarden σε self-hosted υλοποίηση. Στον υπολογιστή είναι οκ, κάνει μια χαρά δουλειά (όπως και το KeePass φυσικά). Εκεί που βρήκα όμως μεγάλη διαφορά στην ευχρηστία είναι στο κινητό. Το KeePass, λόγω δικού μου κολλήματος*, ήταν λίγο μπελάς. Αντίθετα το BitWarden είναι παράδεισος. Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ και τα δύο, με το διπλό κόπο να πρέπει να διατηρώ τις εγγραφές σε αμφότερα τα συστήματα, μέχρι να αποφασίσω οριστικά.

    * τη βάση του KeePass δε θέλω να τη βάλω σε mainstream cloud τρίτου, οπότε έκανα συγχρονισμό μέσω SyncThing. Όταν χρειάζομαι εγγραφή από το KeePass, ανοίγωτην εφαρμογή, και κάνω copy/paste τις εγγραφές χειροκίνητα. Καθόλου βολικό, αλλά αποδεκτό για μένα, εφόσον θέλω να είμαι παρανοϊκός. Πρόσφατα όμως, με την αναβάθμιση του κινητού σε Android 11 το SyncThing δε λειτουργεί, οπότε το KeePass αρχίζει και δυσκολεύει στο κινητό. Παλιότερα είχα δοκιμάσει συγχρονισμό της βάσης του KeePass μέσω Tresorit, εκμεταλλευόμενος το end-to-end encryption, αλλά τελικά με κέρδισε το SyncThing.

    Εδώ μου δουλεύει κανονικά το sync thing σε android 11 πάντως.

    Και εγώ πήγα σε bitwarden αλλά δουλεύω και το δικό τους cloud αλλά και σε selfhosted instance bitwardenrs (vaultwarden πλέον).
    Πολύ μεγαλύτερη άνεση στο κινητό καθώς και με τα browser extensions.
    Υπάρχουν και στο keypass βέβαια τα αντίστοιχα αλλά βρίσκω το bitwarden πιο user friendly & polished.
    A very minor case of serious brain damage.

  9. #99
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ديميتريس

  10. #100
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Καινούρια έκδοση KeePassXC 2.6.6. με διορθώσεις και χωρίς νέα χαρακτηριστικά.

    Changelog
    Spoiler:

    Fixed

    Fix focusing search when pressing hotkey #6603
    Trim whitespace from TOTP key input prior to processing #6604
    Fix building on macOS #6598
    Resolve compiler warnings for unused return values #6607

  11. #101
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινούρια έκδοση KeePassXC 2.6.6. με διορθώσεις και χωρίς νέα χαρακτηριστικά.

    Changelog
    Spoiler:

    Fixed

    Fix focusing search when pressing hotkey #6603
    Trim whitespace from TOTP key input prior to processing #6604
    Fix building on macOS #6598
    Resolve compiler warnings for unused return values #6607
    Είχα πρόβλημα εδώ και καιρό.
    Ενώ είχα ανοιχτή την εφαρμογή και ξεκλείδωτη την ΒΔ,
    όταν επισκεπτόμουν μια σελίδα με κωδικό,
    έπρεπε να κάνω refresh για να μπορέσει να μου εμφανίσει τα usr.
    Δεν ξέρω τι φταίει: κάποια επιλογή στην εφαρμογή ή στον addon;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #102
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση. Δεν χρησιμοποιώ το πρόσθετο, παρά μόνο την αυτόματη πληκτρολόγηση.

    Μετά την αναφορά σου είπα να το δοκιμάσω ξανά στο καθαρό προφίλ για δοκιμές, που έχω αποκλειστικά γι' αυτό το λόγο, στον Firefox.

    Από τις λίγες υπηρεσίες που έχω λογαριασμό και το δοκίμασα, δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα με τη λειτουργία του. Το μόνο θέμα που είχα ήταν στο ProtonMail που δεν εμφάνιζε τα σύμβολα, καθώς το πρόβλημα ήταν η αλλαγή του συνδέσμου από mail.protonmail.com σε account.protonmail.com και στη βάση μου είχα την παλιότερη. Μετά τη διόρθωση τα εμφάνιζε κανονικά.

    Οπότε το πρόβλημα μπορεί να βρίσκεται σε κάποιο άλλο πρόσθετο που χαλάει τη σύζευξη, αλλαγή σε παράμετρο στο about:config ή αν έχεις, όπως εγώ, user.js στο προφίλ του Firefox.

  13. #103
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση. Δεν χρησιμοποιώ το πρόσθετο, παρά μόνο την αυτόματη πληκτρολόγηση.

    Μετά την αναφορά σου είπα να το δοκιμάσω ξανά στο καθαρό προφίλ για δοκιμές, που έχω αποκλειστικά γι' αυτό το λόγο, στον Firefox.

    Από τις λίγες υπηρεσίες που έχω λογαριασμό και το δοκίμασα, δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα με τη λειτουργία του. Το μόνο θέμα που είχα ήταν στο ProtonMail που δεν εμφάνιζε τα σύμβολα, καθώς το πρόβλημα ήταν η αλλαγή του συνδέσμου από mail.protonmail.com σε account.protonmail.com και στη βάση μου είχα την παλιότερη. Μετά τη διόρθωση τα εμφάνιζε κανονικά.

    Οπότε το πρόβλημα μπορεί να βρίσκεται σε κάποιο άλλο πρόσθετο που χαλάει τη σύζευξη, αλλαγή σε παράμετρο στο about:config ή αν έχεις, όπως εγώ, user.js στο προφίλ του Firefox.
    Παρατηρώ ότι αυτό που περιγράφω παραπάνω συμβαίνει όταν ανοίγω πολλά μαζεμένα tabs.
    πχ αν ανοίξω 10tabs μαζεμένα ενδέχεται να μην μου εμφανίσει το εικονίδιο, αλλά δεν δέχεται επίσης και το double click.
    Αν ανοίξω χωριστά τις σελίδες με login fields, και 10 tabs να είναι ανοιχτά εκείνη την στιγμή, θα μου εμφανίσει κανονικά το εικονίδιο και θα λειτουργεί και το double click.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #104
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Στις νέες πληρωμές της zenith όταν κάνω πληρωμή, μου ανοίγει iframe με ταυτοποίηση σε web banking της Πειραιώς.
    Αλλά δεν δέχεται autocomplete.
    Σε άλλες σελίδες δεν έχω θέμα με την ίδια διαδικασία.
    Προφανώς κάποιο url πρέπει να προσθέσω ακόμα.
    Γνωρίζει κανείς;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #105
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Υπάρχει λύση για το νέο login screen \i\flow του twitter;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 7 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας