Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 108
  1. #61
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κυριολεκτικά το "μη την ψάχνεις"
    Θα το δοκιμάσω και εγώ όταν ξαναπάρουν από τη Voda, έστω και για το γμτ, να δω αντιδράσεις..

  2. #62
    Εγγραφή
    29-01-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Και εγώ ήμουν cyta με ληγμένο συμβόλαιο απλή χρήση ίντερνετ στα 18 €. Στην ενοποίηση με vodafone εκτός των άλλων o λογαριασμός γράφει ότι το τελικό μηνιαίο πάγιο θα παραμείνει αμετάβλητο. Εγώ συνέχιζα χωρίς δέσμευση νέου συμβολαίου στα 18 €,ώσπου σήμερα μου ήρθε πάγιο 43 € χωρίς ειδοποίηση με μονομερής τροποποίηση,και χωρίς να έχω συμφωνήσει σε κάτι ή υπογράψει . Αύριο θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα ενημερώσω

  3. #63
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κράτα μας ενήμερους να δούμε τι θα γίνει..
    Αυτό με τα ληγμένα συμβόλαια και το ίδιο πάγιο το είχα διαβάσει ξανά εδώ μέσα, σε άλλους έβαζαν k ένα καπέλο 2-3ε συν, αλλά προσωπικά φοβόμουν να κάνω το ίδιο..
    Η μονομερής τροποποίηση που είναι αλήθεια αν το συμβόλαιο σου είχε λήξει;
    Απλά έληξε το συμβόλαιο (προσφορά-έκπτωση) και πήγε στη τιμή τιμοκαταλόγου..
    Αν βέβαια μπορεί κάποιος να πει τις τιμές αυτές νορμάλ..
    Όσο για το τι έγραφε ο λογαριασμός κατά την ενοποίηση το είδαμε.. Και εμένα έγραφε το ίδιο, προφανώς σε όλους έγραφαν το ίδιο..
    Η μόνη διαφορά αν κατάλαβα καλά είναι ότι εσένα είχε λήξει το συμβόλαιο, εγώ είχα ανανεώσει όμως, μέχρι τη στιγμή που μετά την ενοποίηση με "ανάγκασαν" σε τροποποίηση της ανανέωσης..
    Η εταιρεία έχει το δικαίωμα για μονομερή τροποποίηση και ο πελάτης το δικαίωμα να φύγει αζημίως..
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι περίπτωση με περίπτωση αλλάζει..
    Το ότι στη περίπτωση σου το πάγιο πήγε στο κανονικό τους νομίζω δεν είναι παράξενο αν όντως δεν είχες ανανεώσει..
    Το ερώτημα εδώ είναι το πόσο σε εξασφαλίζει το ότι υπήρχε κατά την ενοποίηση το ότι θα παραμείνει το ίδιο πάγιο..
    Μέχρι πόσο/πότε όμως; Μήπως μόνο μέχρι την ενοποίηση; Και το ότι το άλλαξαν τη στιγμή που δεν υπήρχε ανανέωση-συμβόλαιο μπορεί να θεωρηθεί μονομερής τροποποίηση;
    Σεντόνι έγραψα πάλι..
    Όπως είπα.. Κράτα μας ενήμερους..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-01-21 στις 19:42.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #64
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Εφόσον δεν υπάρχει συμβόλαιο, δεν θεωρείται μονομερής τροποποίηση και η εταιρία δεν έχει υποχρέωση να διατηρήσει την έκπτωση παγίου.

  5. #65
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Εχθές μου ήρθε sms από Vodafone να συνδέσω τον εξοπλισμό που παρέλαβα. 12/2 γίνεται η ενοποίηση στην περιοχή μου.

    Έλα που εγώ δε παρέλαβα κανέναν εξοπλισμό ακόμα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  6. #66
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές μου ήρθε sms από Vodafone να συνδέσω τον εξοπλισμό που παρέλαβα. 12/2 γίνεται η ενοποίηση στην περιοχή μου.

    Έλα που εγώ δε παρέλαβα κανέναν εξοπλισμό ακόμα
    Σήμερα μίλησα με Vodafone γιατί δεν ήρθε το ρουτερ ακόμα και μου έδωσαν tracking. Ήρθε το ρουτερ 25/1 Θεσσαλονίκη και δεν το παρέλαβα γιατί έγραφε λάθος παραλήπτης. Πήρα τηλέφωνο acs δε το δήλωναν φυσικά έφαγα μια ώρα. Πήγα από εκεί και μου είπαν γύρισε πίσω πείτε του να το ξανά στείλουν. Αυτό.


    Τώρα άμα δεν έχει το ρουτερ της Vodafone εκείνη την ημέρα αλλαγής τι θα γίνει;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα μίλησα με Vodafone γιατί δεν ήρθε το ρουτερ ακόμα και μου έδωσαν tracking. Ήρθε το ρουτερ 25/1 Θεσσαλονίκη και δεν το παρέλαβα γιατί έγραφε λάθος παραλήπτης. Πήρα τηλέφωνο acs δε το δήλωναν φυσικά έφαγα μια ώρα. Πήγα από εκεί και μου είπαν γύρισε πίσω πείτε του να το ξανά στείλουν. Αυτό.


    Τώρα άμα δεν έχει το ρουτερ της Vodafone εκείνη την ημέρα αλλαγής τι θα γίνει;;
    Μου είπαν να πάρω στην πρώην Cyta γιατί αυτοί δε μπορούν να κάνουν τίποτα. Μου έλεγε ο ένας πάρτε να δείτε μπορεί να μην το σκαναραν. Λέω θεέ μου τι μακακιες ακούω
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  7. #67
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ότι να 'ναι..
    Η συσκευασία δεν έγραφε όνομα επάνω;
    Όχι τι έγραψε η κουριερ, η ετικέτα του παρόχου λέω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #68
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Πήρα τηλέφωνο το είδαν και αυτοί και θα στείλουν άλλο. Και αυτή στο τηλέφωνο αυτό μου είπε.
    Γιατί έφτασε στο κατάστημα της περιοχής μου και όταν πήγα εχθές με φώναξε με το όνομα μου. Άρα είχαν τα στοιχεία. Μήπως δεν έγραφε διεύθυνση ξέρω και εγώ έγραφε μόνο ταχυδρομικό κώδικα και όνομα. Τι να πω

    - - - Updated - - -

    Και η πλάκα ήταν ότι έπαιρνα στη Vodafone και μου έλεγαν πάρτε τηλέφωνο εκεί είναι μπορεί να μην το σκαναραν ενώ έγραφε ότι γυρνάει στον αποστολέα είχε φορτωθεί ήδη. Λέω ρε φίλε σε όλους τέτοιες μαλακακιες λένε και μπλέκονται ταινία πράγματα. Πες δε μπορώ να δω που είναι και τέλος τι μου λες ότι να ναι. Έφαγα 1 ώρα ακριβώς από την κάρτα γιατί δε το σηκωναν στην acs
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  9. #69
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    Πτολεμαίδα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Double Play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 19.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απο 26/1/2021 εχει γινει στην περιοχή μου ενοποίηση δικτυου cyta με vodafone, στειλαν το νεο ρουτερ και απο 26 του μηνος αλλαξε firmwire και απο cyta πειρε ενα που διχνει εικονιδιο της zte (h267n) απο της 26 του μηνα απο την αλλαγή και μετα με εχει δημιουργήσει προβλημα με pings και ms σε games. Το noise margin στο down ηταν 8 και απο την εξυπηρετηση μου του ανεβασε για να καλυτερέψουμε τα ping δίχως να καλυτερέψει κάτι. Εχει καποιο γενικο προβλημα η vodafone μετα την αλλαγη η εχω καποιο θεμα στην γραμμη ? Το εδωσαν βλαβη ειρθε τεχνικος vodafone εκανε μετρησεις ενσηρματα και οντως τα ping ειναι πολυ ανεβασμενα και ζητησε να μου στειλουν αλλο router, αλλα απο οτι καταλαβα δεν θα αλλαξει κατι και με την αλλαγη. υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω ή να δω ?

    Στατιστικα γραμμη:

    Link Status Up
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate(Up/Down) 961/17301 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 1129/17840 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 13.6/9.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 10.1/19.2 dB
    Output Power(Up/Down) 11.3/18.6 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 4/64
    Interleave Delay(Up/Down) 7/7 ms
    INP(Up/Down) 0.8/0.5 symbols
    Profile N/A
    Showtime Start 40 h 4 min 22 s
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors(Up/Down) 24/3815
    FEC Errors(Up/Down) 85/59520

  10. #70
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για το ρουτερ 267Ν έτσι όπως το περιγράφεις γίνεται κατά την ενοποίηση..
    Σε vdsl ήσουν πριν; Η είναι παλιά τα στοιχεία στο προφίλ;
    Τώρα βλέπω adsl ~24/1.
    Τις δοκιμές να τις κάνεις με καλώδιο ε... Όχι με wifi..
    Η γραμμή σου γενικά η ταχύτητα είναι άριστη για την απόσταση που έχεις.. και με margin 11!!
    Αλλά βλέπω crc που δεν μου αρέσουν..
    Ο τεχνικός που ήρθε μέτρησε στο κατανεμητή τη γραμμή με το analyzer του;
    Μπορεί να έχεις θέμα με την εσωτερική καλωδίωση η μπορεί να έχει θέμα και το ζεύγος του οτε..
    Αν δεν μετρήσεις κάτω στο κατανεμητή με το ρουτερ δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα..
    Παίζεις online games? Εκεί βλέπεις το latency; Αν ναι ίσως θέλεις fastpath αλλά πρώτα πρέπει να φτιαχτούν τα crc..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #71
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    Πτολεμαίδα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Double Play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 19.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ρουτερ 267Ν έτσι όπως το περιγράφεις γίνεται κατά την ενοποίηση..
    Σε vdsl ήσουν πριν; Η είναι παλιά τα στοιχεία στο προφίλ;
    Τώρα βλέπω adsl ~24/1.
    Τις δοκιμές να τις κάνεις με καλώδιο ε... Όχι με wifi..
    Η γραμμή σου γενικά η ταχύτητα είναι άριστη για την απόσταση που έχεις.. και με margin 11!!
    Αλλά βλέπω crc που δεν μου αρέσουν..
    Ο τεχνικός που ήρθε μέτρησε στο κατανεμητή τη γραμμή με το analyzer του;
    Μπορεί να έχεις θέμα με την εσωτερική καλωδίωση η μπορεί να έχει θέμα και το ζεύγος του οτε..
    Αν δεν μετρήσεις κάτω στο κατανεμητή με το ρουτερ δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα..
    Παίζεις online games? Εκεί βλέπεις το latency; Αν ναι ίσως θέλεις fastpath αλλά πρώτα πρέπει να φτιαχτούν τα crc..
    To vdsl ειναι παλιο οταν ειχα 35αρι απο αστικο κεντρο της cyta, και τωρα ειμαι απο αστικο κεντρο,η γραμμη συγχρόνιζε καπου στα 14 και εχει ανέβει τωρα γιατι εχει καμπινα του οτε στα 100 μετρα και απο οτι καταλαβα ο ΟΤΕ περασε τους πελατες του σε vdsl καμπίνα κλειδωμένους σε 24mpbs και ετσι ανεβηκα εγω σε ταχυτητα λογο μείωσης θορυβου/παρεμβολων. Το προβλημα το συναντάω στα παιχνιδια το οποιο δημιουργήθηκε μετα την ενοποίηση, οταν μιλουσα στο τηλεφωνο με τεχνικη υποστιρηξη σύνδεσα με ethernet το laptop στο router και σε speedtest που καναμε στο οκλα σε server της vodafone το ping ηταν 40ms το οποιο μου ειπε δεν ειναι φυσιολογικο και το εδωσε βλαβη σε τεχνικο να ερθει στο χωρο. Ο τεχνικος το ιδιο μετρησε και πανω στο σπιτι με τον δικο του εξοπλισμο 40 ping/ms. Κατω στο κατανεμητη δεν μετρησε, η πολυκατοικια ειναι σχετικα καινουργια 13 χρονων αν παιζει καποιο ρολο και ζητησε να μου σταλεί καινούργιο router για να δουμε αλλα αφου μετρησε και αυτος με δικο του εξοπλισμο τοσο ping το ιδιο φανταζομε θα ειναι και το καινουργιο router που θα μου ερθει. Τα errors με ποιον τροπο μπορουν να εξαλειφθούν ?

  12. #72
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Μετά την ενοποίηση της προηγούμενης εβδομάδας, η ταχύτητά μου σε απλή χρήση (serfing, downloading) είναι πολύ χαμηλή. Πριν έφτανα τα 8-9Mbps και τώρα είναι ώρες (όπως αυτή τη στιγμή) που είμαι στα 2-3 Mbps.
    Το έχετε και εσείς το πρόβλημα αυτό;
    I can't tell you what the Cuore Sportivo is...
    You have to see it for yourself.

  13. #73
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από t300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την ενοποίηση της προηγούμενης εβδομάδας, η ταχύτητά μου σε απλή χρήση (serfing, downloading) είναι πολύ χαμηλή. Πριν έφτανα τα 8-9Mbps και τώρα είναι ώρες (όπως αυτή τη στιγμή) που είμαι στα 2-3 Mbps.
    Το έχετε και εσείς το πρόβλημα αυτό;
    Ο συγχρονισμός - στατιστικά είναι οκ;
    Αν ναι, κάνε ένα ρεσετ στο ρουτερ και δοκίμασε άλλο κανάλι στο ασύρματο.. Αν είσαι με ασύρματο..
    Α.. Κράτα και backup το config σε περίπτωση που μετά το ρεσετ φάει κανα κόλλημα η τηλεφωνία και δεν έρθει αμέσως.. Για να περάσεις το config μόνος σου μετά αν είναι..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InVADeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    To vdsl ειναι παλιο οταν ειχα 35αρι απο αστικο κεντρο της cyta, και τωρα ειμαι απο αστικο κεντρο,η γραμμη συγχρόνιζε καπου στα 14 και εχει ανέβει τωρα γιατι εχει καμπινα του οτε στα 100 μετρα και απο οτι καταλαβα ο ΟΤΕ περασε τους πελατες του σε vdsl καμπίνα κλειδωμένους σε 24mpbs και ετσι ανεβηκα εγω σε ταχυτητα λογο μείωσης θορυβου/παρεμβολων. Το προβλημα το συναντάω στα παιχνιδια το οποιο δημιουργήθηκε μετα την ενοποίηση, οταν μιλουσα στο τηλεφωνο με τεχνικη υποστιρηξη σύνδεσα με ethernet το laptop στο router και σε speedtest που καναμε στο οκλα σε server της vodafone το ping ηταν 40ms το οποιο μου ειπε δεν ειναι φυσιολογικο και το εδωσε βλαβη σε τεχνικο να ερθει στο χωρο. Ο τεχνικος το ιδιο μετρησε και πανω στο σπιτι με τον δικο του εξοπλισμο 40 ping/ms. Κατω στο κατανεμητη δεν μετρησε, η πολυκατοικια ειναι σχετικα καινουργια 13 χρονων αν παιζει καποιο ρολο και ζητησε να μου σταλεί καινούργιο router για να δουμε αλλα αφου μετρησε και αυτος με δικο του εξοπλισμο τοσο ping το ιδιο φανταζομε θα ειναι και το καινουργιο router που θα μου ερθει. Τα errors με ποιον τροπο μπορουν να εξαλειφθούν ?
    Αυτό στο bold το έχω ακούσει ξανά και από άλλον.. Άλλα παιδιά όμως λένε ότι συμβαίνει το αντίθετο όταν μπαίνει μια καμπίνα vdsl..
    Όταν με το καλό γίνει και σε εμάς τότε θα μάθω στα σίγουρα..

    Άμα γυρίσεις σε fastpath Η μπορεί και μετά τον έλεγχο της καλωδίωσης, το ping σου μάλλον θα στρώσει.. Αλλά είπαμε.. Πρέπει πρώτα να τακτοποιήσεις τα crc.. Πριν δούμε οτιδήποτε άλλο..

    Αν δεν μέτρησε κάτω κακώς.. Εκεί πρέπει να γίνει η μέτρηση ώστε να δούμε τη συμπεριφορά της γραμμής..

    Αν τα στατιστικά και κάτω είναι ίδια τότε θέλει έλεγχο το ζεύγος του οτε που έρχεται από έξω.. Αυτό το αναλαμβάνει ο πάροχος σου και ο οτε...
    Αν δεν είναι ίδια (παίζει καλύτερα κάτω) θέλεις ηλεκτρολόγο για έλεγχο της εσωτερικής σου καλωδίωσης γνωστής και ως κάθετη..

    Στη τελευταία περίπτωση & σε voip κάνουμε διαχωρισμό των γραμμών.. Το καλώδιο που έρχεται από το κατανεμητή καταλήγει σε μια πρίζα (διπλή συνήθως) η οποία από τη μία υποδοχή δίνει ΜΟΝΟ στο ρουτερ σκέτη χωρίς φίλτρα/σπλιττερ κλπ. Και από το ρουτερ (phone 1/2) μετά στέλνεται το τηλεφωνικό σήμα πίσω στη δεύτερη υποδοχή της πρίζας κ στα τηλέφωνα πάλι χωρίς φίλτρα αφού το σήμα έχει διαχωριστεί από τη dsl..

    Τώρα κοίτα να σου πω..
    Η ταχύτητα σου είναι καλή και δεν δικαιολογεί βλάβη..
    Καταλαβαίνω όμως ότι τα crc μπορεί να σου προκαλούν θέμα απόδοσης στη γραμμή..
    Αν δεν έχεις και αποσυνδέσεις.. Ακόμα πιο δύσκολα θα ανοίξεις βλάβη και θα πρέπει να το ψάξεις όπως σου είπα μόνος σου η μέσω ηλεκτρολόγου..

    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις πάλι με το πάροχο και όταν (αν) έρθει ο τεχνικός να μετρήσει οπωσδήποτε κάτω....
    Αυτούς τους τεχνικούς που μετράνε μόνο επάνω... Τι να πω δλδ; Αφήνουν το πελάτη να βγάλει το φίδι από τη τρύπα.. Τι τους είναι να μετρήσουν δλδ; Άς μη πω το άλλο που έχουν πάντα τη κάθετη, καραμέλα στο στόμα.. Και μπορεί να έχουν δίκιο, όχι όμως πάντα.. Και ιδίως χωρίς να μετρήσουν κάτω..

    Τηλ.πρίζες πόσες είπαμε ότι έχεις; Έχεις πολλά τηλέφωνα Η μόνο πάνω στο ρουτερ;
    Το noise margin με χρήση (η χωρίς) του τηλεφώνου, είναι σταθερό αν κάνεις refresh;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-02-21 στις 03:14.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #74
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    Πτολεμαίδα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Double Play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 19.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγχρονισμός - στατιστικά είναι οκ;
    Αν ναι, κάνε ένα ρεσετ στο ρουτερ και δοκίμασε άλλο κανάλι στο ασύρματο.. Αν είσαι με ασύρματο..
    Α.. Κράτα και backup το config σε περίπτωση που μετά το ρεσετ φάει κανα κόλλημα η τηλεφωνία και δεν έρθει αμέσως.. Για να περάσεις το config μόνος σου μετά αν είναι..

    - - - Updated - - -



    Αυτό στο bold το έχω ακούσει ξανά και από άλλον.. Άλλα παιδιά όμως λένε ότι συμβαίνει το αντίθετο όταν μπαίνει μια καμπίνα vdsl..
    Όταν με το καλό γίνει και σε εμάς τότε θα μάθω στα σίγουρα..

    Άμα γυρίσεις σε fastpath Η μπορεί και μετά τον έλεγχο της καλωδίωσης, το ping σου μάλλον θα στρώσει.. Αλλά είπαμε.. Πρέπει πρώτα να τακτοποιήσεις τα crc.. Πριν δούμε οτιδήποτε άλλο..

    Αν δεν μέτρησε κάτω κακώς.. Εκεί πρέπει να γίνει η μέτρηση ώστε να δούμε τη συμπεριφορά της γραμμής..

    Αν τα στατιστικά και κάτω είναι ίδια τότε θέλει έλεγχο το ζεύγος του οτε που έρχεται από έξω.. Αυτό το αναλαμβάνει ο πάροχος σου και ο οτε...
    Αν δεν είναι ίδια (παίζει καλύτερα κάτω) θέλεις ηλεκτρολόγο για έλεγχο της εσωτερικής σου καλωδίωσης γνωστής και ως κάθετη..

    Στη τελευταία περίπτωση & σε voip κάνουμε διαχωρισμό των γραμμών.. Το καλώδιο που έρχεται από το κατανεμητή καταλήγει σε μια πρίζα (διπλή συνήθως) η οποία από τη μία υποδοχή δίνει ΜΟΝΟ στο ρουτερ σκέτη χωρίς φίλτρα/σπλιττερ κλπ. Και από το ρουτερ (phone 1/2) μετά στέλνεται το τηλεφωνικό σήμα πίσω στη δεύτερη υποδοχή της πρίζας κ στα τηλέφωνα πάλι χωρίς φίλτρα αφού το σήμα έχει διαχωριστεί από τη dsl..

    Τώρα κοίτα να σου πω..
    Η ταχύτητα σου είναι καλή και δεν δικαιολογεί βλάβη..
    Καταλαβαίνω όμως ότι τα crc μπορεί να σου προκαλούν θέμα απόδοσης στη γραμμή..
    Αν δεν έχεις και αποσυνδέσεις.. Ακόμα πιο δύσκολα θα ανοίξεις βλάβη και θα πρέπει να το ψάξεις όπως σου είπα μόνος σου η μέσω ηλεκτρολόγου..

    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις πάλι με το πάροχο και όταν (αν) έρθει ο τεχνικός να μετρήσει οπωσδήποτε κάτω....
    Αυτούς τους τεχνικούς που μετράνε μόνο επάνω... Τι να πω δλδ; Αφήνουν το πελάτη να βγάλει το φίδι από τη τρύπα.. Τι τους είναι να μετρήσουν δλδ; Άς μη πω το άλλο που έχουν πάντα τη κάθετη, καραμέλα στο στόμα.. Και μπορεί να έχουν δίκιο, όχι όμως πάντα.. Και ιδίως χωρίς να μετρήσουν κάτω..

    Τηλ.πρίζες πόσες είπαμε ότι έχεις; Έχεις πολλά τηλέφωνα Η μόνο πάνω στο ρουτερ;
    Το noise margin με χρήση (η χωρίς) του τηλεφώνου, είναι σταθερό αν κάνεις refresh;
    To vdsl ειναι σε αλλη συχνότητα απο οτι φαντάζομε για αυτο μεταφεροντας τους πελατες του με 24αρι στην καμπινα ο οτε ανέβηκε και ο συγχρονισμός απο οτι φανταζομε. Ετσι ειναι εχει βαλει μπριζα η προιν cyta με 2 θυρες μια παει στο router για dsl και η αλλη παει στις υπολοιπες μπριζες για τηλεφωνία, εγω βεβαια στο σπιτι δεν εχω αλλες συσκευες μονο μια τηλεφωνία διπλα απο το router που συνδεετε στο router στο phone1. Πριν κανα 3 χρονια οταν ηταν cyta και ειχαμε δοση βλαβη για χαμηλο συγχρονισμό ο τεχνικος το ειχε μέτρηση και απο κατω και απο πανω και ειχε ακριβως τα ιδια στατιστικα και κατω στην πολυκατοικία και πανω εκτοτε δεν εχει πειραχθει κατι ισα ισα εχει αναιβει κιολας ο συχρονισμος, Αποσυνδέσεις δεν εχει η γραμμη σχεδον καμια δουλεύει συνεχόμενα εκτως αν κανω εγω restart το router. Φανταζομε δεν κοιταξε απο κατω γιατι δεν ειχαμε προβλημα συχρονισμου η χαμηλη ταχυτητας η αποσυνδέσεις και εστιασε μονο στο ping. Πριν κανα 3 χρονια οταν ειχαμε χαμηλο συχρονισμο που το κοιταξε απο κατω ο τεχνικος και τον εδινε τα ιδια στατιστικα και πανω στο διαμερισμα και κατω ειπε το ζευγος αυτο μπορει να δωσει, πιθανον το ζευγος του οτε δεν ειναι και οτι καλυτερο για αυτο και τοσα πολλα errors. Απο οτι καταλαβαίνω σωτηρία δεν υπάρχει και με την αποστολη του αλλου ρουτερ αν συνεχισει η κατασταση αυτη η μονη λυση ειναι η αζημιως λυση του συμβολαιου που δινει το δικαιωμα η vodafone λογο της αλλαγης απο cyta σε vodafone να παω σε οτε 24αρι που θα με συνδέσει στην καμπίνα και δεν θα υπάρχουν τετοια θέματα λογο του οτι απο 2 χλμετρα καλωδιακά απο το αστικο κεντρο τωρα θα πέσω στα 200-250 μετρα καλωδιακά που είναι η καμπίνα

    Εντωμεταξύ στην πολη της πτολεμαιδας λογω οτι η cyta απο το 2008 ηταν απο τις πρωτες Πόλης που εδινε adsl και δωρεαν laptop και πολυ καλες τιμολογήσεις ειχε αρκετους για την πόλη συνδρομητές, με την μετάβαση στην vodafone υπάρχει περίπτωση να εχει μπουκώσει το δίκτυο της vodafone στην πόλη και να μην ειναι θεμα γραμμης μου αλλα δικτύου? Κανω τωρα speedtest σε server της vodafone-panafon(athens) και με βγαζει 81 ping download 4,7 και στο καπακι σε server της cosmote(thessaloniki) και το ping ανεβαίνει στα 97 αλλα το download 10,84mbps και σε εξωτερικο Ultranet server(Bitola) 125ping download speed 3.02 upload 0.67 και Dokid - LIUTAS GmbH(γερμανια) 138 ping 2,67 download 0,70 upload. Μηπως εχει μπουκώσει το δίκτυο της vodafone για αυτο έχουν πάει τα ms στο θεο στα παιχνιδια ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος InVADeR : 08-02-21 στις 22:44.

  15. #75
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το ping ορίζεται και από το προφίλ της πόρτας..
    Δοκίμασε και με το άλλο ρουτερ, τι να σου πω.. Αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα αλλάξει κάτι..
    Όσο για το αν κάνεις αυτό που λες με τον οτε έχεις καλύτερες πιθανότητες..
    Αλλά αν είναι κάτι σε εσένα μπορεί να σου κάνει πρπ τα ίδια..
    Για το άλλο που λες στην αρχή, παρόμοια κουβέντα είχε γίνει εδώ..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...76#post6974376
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας