Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 108
  1. #46
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Φτηνες δικαιολογιες.
    Δεν ειναι λεει συμβατα τα 800, αλλα ειναι τα 400 +200.
    μαλλον θα εχει χαλασει το 8 στο πληκτρολογιο.

    Προφανως και δεν θελουν να διαχειριστουν αλλο ενα προγραμμα, και επιλεγουν τη νεα προσφορα.
    Εφοσον τις παροχες τις εχεις εγγραφως σε συμβολαιο σε ισχυ, προκειται για μονομερη τροποποιηση ορων και δικαιουσαι να φυγεις αζημιως.
    Θεωρητικα θα μπορουσες να επικαλεσθεις και επιπλεον αποζημιωση διαχειριστικου κοστους (κανε ερευνα αγορας, μιλα στα τηλεφωνα, συγκαλεσε ΔΣ (με τη γυναικα) κανε γενικη συνελευση μετοχων (πεθερα, μανα, αδερφη) και παρτε μια νεα αποφαση)
    Μετα στειλε το λογαριασμο στο νομικο τμημα σου και ζητησε αποζημιωση απο την vf.

    Τελικα το θεμα ειναι ποσο αξιολογεις να σπασεις τα κακαλα σου για 200 λεπτα προς κινητα

  2. #47
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτηνες δικαιολογιες.
    Δεν ειναι λεει συμβατα τα 800, αλλα ειναι τα 400 +200.
    μαλλον θα εχει χαλασει το 8 στο πληκτρολογιο.

    Προφανως και δεν θελουν να διαχειριστουν αλλο ενα προγραμμα, και επιλεγουν τη νεα προσφορα.
    Εφοσον τις παροχες τις εχεις εγγραφως σε συμβολαιο σε ισχυ, προκειται για μονομερη τροποποιηση ορων και δικαιουσαι να φυγεις αζημιως.
    Θεωρητικα θα μπορουσες να επικαλεσθεις και επιπλεον αποζημιωση διαχειριστικου κοστους (κανε ερευνα αγορας, μιλα στα τηλεφωνα, συγκαλεσε ΔΣ (με τη γυναικα) κανε γενικη συνελευση μετοχων (πεθερα, μανα, αδερφη) και παρτε μια νεα αποφαση)
    Μετα στειλε το λογαριασμο στο νομικο τμημα σου και ζητησε αποζημιωση απο την vf.

    Τελικα το θεμα ειναι ποσο αξιολογεις να σπασεις τα κακαλα σου για 200 λεπτα προς κινητα
    Για την ακρίβεια είναι μέχρι 360 που δίνουν κανονικά στα πακέτα τους, συν επιπρόσθετο πακέτο από το τιμοκατάλογο 240..
    Αυτό για τη διαχείριση το σκέφτηκα και εγώ.. Μέχρι τώρα δλδ πως έπαιζαν τα 800; Το είχαν ακόμα στα συστήματα της cyta; Δε νομίζω..
    Προφανώς είχαν κάνει κάποια ειδική συστημική εξαίρεση.. Η οποία τώρα δεν τους αρέσει.. Και επέλεξαν και πολύ άκομψο τρόπο για να το πουν.. Πάρτε ένα τηλέφωνο λίγο καιρό πριν, ενημερώστε.. Τι αφήνετε κόσμο στα κρύα του λουτρού με ένα μήνυμα..
    Για τη μονομερή τροποποίηση αυτονόητο είναι.. Αλλά αρκετός κόσμος θα μπορούσε να τη πατήσει ανάλογα τη περίπτωση.. Θέλει να είσαι ψυλλιασμένος..
    Ακόμα το σκέφτομαι btw.. Είναι και αυτό με τα κακαλα..
    Να αναγκάσεις την εταιρεία δεν μπορείς, απλά προσπαθώ να βρω τη χρυσή τομή στο πάγιο για να πάω πάλι στα λεπτά που ήμουν κάπως, με κάποιο συνδυασμό παρόχου και λεπτών από άλλο πάροχο voip.. * Βλέπω κ τη νοβα στα 21 με τα απεριόριστα, αλλά δεν δίνει τα 2 πραγματάκια που είπα..
    Το μόνο που με έχει εκνευρίσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ είναι ότι με άφησαν στα κρύα του λουτρού χωρίς χρόνο προς κινητά.. Χωρίς όπως λένε οι όροι να προηγηθεί κάποια ενημέρωση 1-2 μήνες πριν.. Αυτό ίσως θα σήκωνε νομικές ενέργειες, στις οποίες δεν έχω θέμα να εμπλακώ.. Αλλά δεν ξέρω.. Όπως είπα σκέφτομαι κ τα κακαλα..
    *Btw όπως είπα, ο λογαριασμός είχε τα 800' μέχρι 8/2/21, τα οποία από εχτές δεν υπάρχουν..
    Anyway.. Θα δούμε..
    Thanks για τα comments παίδες..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #48
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Όσο προχωράει η ενοποίηση των συστημάτων κινητής και σταθερής, θα υπάρχουν τέτοια θέματα. Ήδη υπάρχουν συνολικά πελάτες 5 «ταχυτήτων» στη σταθερή της Vodafone.

  4. #49
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Γελοιότητες, απλα μπορούν να βάλουν 400+200+200 και όλα καλά...

    Αν είσαι ευχαριστημένος απο το net που λαμβάνεις στην περιοχή σου μείνε.

    Βέβαια κανείς δεν σε διαβεβαιώνει ότι του χρόνου δεν ξαναγίνουν τα ίδια..

  5. #50
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γελοιότητες, απλα μπορούν να βάλουν 400+200+200 και όλα καλά...

    Αν είσαι ευχαριστημένος απο το net που λαμβάνεις στην περιοχή σου μείνε.

    Βέβαια κανείς δεν σε διαβεβαιώνει ότι του χρόνου δεν ξαναγίνουν τα ίδια..
    Όπως είπα, οι παροχές που δίνουν στα προγράμματα τους είναι 240',300',360 προς κινητά.. Αυτά τα έχει το αρχικό πακέτο..
    Επιπρόσθετα μπορείς να βάλεις πακέτο προς κινητά +60,120,180,240 βάσει τιμοκαταλόγου..
    Δλδ το μαξ είναι 360+240=600.. Αν αυτό ευσταθεί τότε ναι.. Το μαξ τους είναι 600..
    Το αν μπορείς να ενεργοποιήσεις διπλό επιπρόσθετο πακέτο δεν το γνωρίζω..
    Οι ίδιοι λένε πως μέχρι τα 600 πάει.. Αν και από παλιά από εποχής hol, θυμάμαι ότι το myhol σε άφηνε να επιλέξεις μόνο ένα επιπρόσθετο πακέτο.. Οπότε ίσως ισχύει ακόμα αυτό.. Και η βόντα νομίζω σε αυτά τα λεπτά προς κινητά τερμάτιζε..

    Τι να πω.. Μετά από όλα αυτά κάνουμε και ανάλυση των προγραμμάτων τους.... Πφφφ..
    Που λες.. Δεν τίθεται θέμα ευχαρίστησης η όχι, μόνο "24αρες" υπάρχουν εδώ.. Αλλά με ενδιαφέρουν και 2 συγκεκριμένα πραγματάκια εδώ που είμαι τώρα.. Οπότε μάλλον θα το καταπιώ.. Τι να κάνω..
    Απλά ο τρόπος που επέλεξαν να κάνουν ότι έκαναν ήταν άκρως άκομψος..

    Του χρόνου που λες, τι να κάνουν; Αφού το μέγιστο τους σε λεπτά προς κινητά είναι αυτό... Δεν μείωσαν παροχές επειδή τους ήρθε.. Μάλλον.....
    Λόγω συστημικής ασυμβατότητας των 800΄ είπαν.. Του χρόνου δλδ τι θα σκαρφιστούν;
    Αν και ποτέ δεν ξέρεις, πάντως έτσι τέτοιο ξαφνικό δεν μπορώ να πω ότι έχει τύχει να συμβεί πάλι.. Νομίζω όχι.. Δεν μου άρεσε, αλλά αν αυτά που λένε ισχύουν, τότε...

    Στη προσφορά με τα 600, τα 360 είναι και για σταθερά εξωτερικού, αλλά δεν μου χρειάζονται κάπου.. Για 1-2 τηλ. που μπορεί να πάρω το χρόνο κανα γνωστό; Άκυρο δλδ..

    Κατα τα άλλα ίδιο πάγιο με μείωση παροχών και χωρίς καμιά έκπτωση η κάτι δώρο.. Π.χ καμιά έκπτωση σε tv (χωρίς αποκωδικοποιητή φυσικά).. Αν και ούτε αυτό με ενδιαφέρει πολύ.. Δεν το ζήτησα η αλήθεια είναι αυτό το τελευταίο..
    Κοιτάξαμε και για κανα 50αρι πακέτο για πρπ ίδια τιμή, αλλά εδώ δεν έχουμε vdsl ακόμα, στην απόσταση που είμαι δλδ για από α.κ.. Οπότε άκυρο και εδώ..
    Κάποια περίοδο πριν μερικά χρόνια (γύρω στο 16 νομίζω, κάπου εκεί) η βόντα έδινε κάτι σιμ cu με 120' προς όλους το μήνα χωρίς ανανέωση.. Αν και νομίζω πως είχαν ισχύ 12 μήνες και όχι 24 σαν τη σταθερή.. Δε θυμάμαι καλά.. Αλλά ούτε αυτό υπάρχει πλέον..

    Υπάρχουν και τα απεριόριστα νομίζω που έχουν προς κινητά βόντα, τουλ. έτσι γράφει το app & το συμβόλαιο που έχω, αυτό που έκανα το καλοκαίρι, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω πολλούς με κινητά βόντα.. Χ και εδώ.. Ίσως.. Αν και ίσως χρειαστεί.. Ποτέ δεν ξέρεις.. Πάντως ενώ πριν το έβλεπα σαν παροχή στο app, τώρα δεν το βλέπω.. Ποιος ξέρει τι έχουν κάνει.. Θα δείξει που θα πάει..
    Ίσως το έφαγαν και αυτό..
    Αν και δεν υπήρχε κάπου σαν αναφορά νομίζω στη σελίδα τους..
    Για να δούμε..

    Θα μου πεις και με αυτές τις παροχές το πάγιο ίσως είναι οκ, νομίζω.. Δεν ψάχνω να βγάλω από τη μύγα ξίγκι.. Δλδ όχι από τη πλευρά μου.. Αλλά είναι λίγο άδικο απλά να σου αφαιρούν παροχές..
    Και μ'αρέσει, άσε που με άφησαν στα κρύα του λουτρού χωρίς χρόνο προς κινητά.. Η πρώτη προσφορά τους ήταν +1ε για 240' προς κινητά.. Ότι να ναι δλδ.. Μετά που έσφιξε η συζήτηση πήγε στα ίδια με 600'..
    Από την άλλη η νοβα τα δίνει σταθερά/κιν απεριόριστα με 21.. Αλλά δεν δίνει τα επιπλέον 2 πραγματάκια που έχω αναφέρει πίσω..
    Οπότε μάλλον, μου αρέσει η όχι, όπως είπα θα δώσω τόπο στην οργή και θα σκεφτώ τα "κακαλα"..
    Μέχρι του χρόνου, αααν έχουν μπει vdsl καμπίνες έχει ο Ύψιστος..

    - - - Updated - - -

    Όπως λες και εσύ στην υπογραφή σου...
    Ρε δεν πάτε καλά.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 23-01-21 στις 00:23.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #51
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Όπως είπα, οι παροχές που δίνουν στα προγράμματα τους είναι 240',300',360 προς κινητά.. Αυτά τα έχει το αρχικό πακέτο..
    Επιπρόσθετα μπορείς να βάλεις πακέτο προς κινητά +60,120,180,240 βάσει τιμοκαταλόγου..
    Δλδ το μαξ είναι 360+240=600.. Αν αυτό ευσταθεί τότε ναι.. Το μαξ τους είναι 600..
    Το αν μπορείς να ενεργοποιήσεις διπλό επιπρόσθετο πακέτο δεν το γνωρίζω..
    Οι ίδιοι λένε πως μέχρι τα 600 πάει.. Αν και από παλιά από εποχής hol, θυμάμαι ότι το myhol σε άφηνε να επιλέξεις μόνο ένα επιπρόσθετο πακέτο.. Οπότε ίσως ισχύει ακόμα αυτό.. Και η βόντα νομίζω σε αυτά τα λεπτά προς κινητά τερμάτιζε..

    Τι να πω.. Μετά από όλα αυτά κάνουμε και ανάλυση των προγραμμάτων τους.... Πφφφ..
    Που λες.. Δεν τίθεται θέμα ευχαρίστησης η όχι, μόνο "24αρες" υπάρχουν εδώ.. Αλλά με ενδιαφέρουν και 2 συγκεκριμένα πραγματάκια εδώ που είμαι τώρα.. Οπότε μάλλον θα το καταπιώ.. Τι να κάνω..
    Απλά ο τρόπος που επέλεξαν να κάνουν ότι έκαναν ήταν άκρως άκομψος..

    Του χρόνου που λες, τι να κάνουν; Αφού το μέγιστο τους σε λεπτά προς κινητά είναι αυτό... Δεν μείωσαν παροχές επειδή τους ήρθε.. Μάλλον.....
    Λόγω συστημικής ασυμβατότητας των 800΄ είπαν.. Του χρόνου δλδ τι θα σκαρφιστούν;
    Αν και ποτέ δεν ξέρεις, πάντως έτσι τέτοιο ξαφνικό δεν μπορώ να πω ότι έχει τύχει να συμβεί πάλι.. Νομίζω όχι.. Δεν μου άρεσε, αλλά αν αυτά που λένε ισχύουν, τότε...

    Στη προσφορά με τα 600, τα 360 είναι και για σταθερά εξωτερικού, αλλά δεν μου χρειάζονται κάπου.. Για 1-2 τηλ. που μπορεί να πάρω το χρόνο κανα γνωστό; Άκυρο δλδ..

    Κατα τα άλλα ίδιο πάγιο με μείωση παροχών και χωρίς καμιά έκπτωση η κάτι δώρο.. Π.χ καμιά έκπτωση σε tv (χωρίς αποκωδικοποιητή φυσικά).. Αν και ούτε αυτό με ενδιαφέρει πολύ.. Δεν το ζήτησα η αλήθεια είναι αυτό το τελευταίο..
    Κοιτάξαμε και για κανα 50αρι πακέτο για πρπ ίδια τιμή, αλλά εδώ δεν έχουμε vdsl ακόμα, στην απόσταση που είμαι δλδ για από α.κ.. Οπότε άκυρο και εδώ..
    Κάποια περίοδο πριν μερικά χρόνια (γύρω στο 16 νομίζω, κάπου εκεί) η βόντα έδινε κάτι σιμ cu με 120' προς όλους το μήνα χωρίς ανανέωση.. Αν και νομίζω πως είχαν ισχύ 12 μήνες και όχι 24 σαν τη σταθερή.. Δε θυμάμαι καλά.. Αλλά ούτε αυτό υπάρχει πλέον..

    Υπάρχουν και τα απεριόριστα νομίζω που έχουν προς κινητά βόντα, τουλ. έτσι γράφει το app & το συμβόλαιο που έχω, αυτό που έκανα το καλοκαίρι, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω πολλούς με κινητά βόντα.. Χ και εδώ.. Ίσως.. Αν και ίσως χρειαστεί.. Ποτέ δεν ξέρεις.. Πάντως ενώ πριν το έβλεπα σαν παροχή στο app, τώρα δεν το βλέπω.. Ποιος ξέρει τι έχουν κάνει.. Θα δείξει που θα πάει..
    Ίσως το έφαγαν και αυτό..
    Αν και δεν υπήρχε κάπου σαν αναφορά νομίζω στη σελίδα τους..
    Για να δούμε..

    Θα μου πεις και με αυτές τις παροχές το πάγιο ίσως είναι οκ, νομίζω.. Δεν ψάχνω να βγάλω από τη μύγα ξίγκι.. Δλδ όχι από τη πλευρά μου.. Αλλά είναι λίγο άδικο απλά να σου αφαιρούν παροχές..
    Και μ'αρέσει, άσε που με άφησαν στα κρύα του λουτρού χωρίς χρόνο προς κινητά.. Η πρώτη προσφορά τους ήταν +1ε για 240' προς κινητά.. Ότι να ναι δλδ.. Μετά που έσφιξε η συζήτηση πήγε στα ίδια με 600'..
    Από την άλλη η νοβα τα δίνει σταθερά/κιν απεριόριστα με 21.. Αλλά δεν δίνει τα επιπλέον 2 πραγματάκια που έχω αναφέρει πίσω..
    Οπότε μάλλον, μου αρέσει η όχι, όπως είπα θα δώσω τόπο στην οργή και θα σκεφτώ τα "κακαλα"..
    Μέχρι του χρόνου, αααν έχουν μπει vdsl καμπίνες έχει ο Ύψιστος..

    - - - Updated - - -

    Όπως λες και εσύ στην υπογραφή σου...
    Ρε δεν πάτε καλά.....
    Κλείνει η vivodi και την αγοράζει η Ontelecoms.
    2~3 μήνες πρίν κάνω ανανέωση στην Vivo το πακέτο μου με 17€

    Ε, με ενημέρωσαν ότι δεν ιχύει και ότι εχω x μερες να κάνω νεο συμβόλαιο...

    Ντάξει πάνε χρόνια απο τότε θα μου πείς αλλά ακόμα και τώρα οι πρακτικές είναι ότι να ναι.

    Να ναι καλά η EETT που μας "προστατεύει" κι έτσι τους τα στάζουμε χωρίς φασαρίες...

    Στην τελική να σου έκαναν ενα x ευρώ έκπτωση απο τα χαμένα λεπτά...

  7. #52
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλείνει η vivodi και την αγοράζει η Ontelecoms.
    2~3 μήνες πρίν κάνω ανανέωση στην Vivo το πακέτο μου με 17€

    Ε, με ενημέρωσαν ότι δεν ιχύει και ότι εχω x μερες να κάνω νεο συμβόλαιο...

    Ντάξει πάνε χρόνια απο τότε θα μου πείς αλλά ακόμα και τώρα οι πρακτικές είναι ότι να ναι.

    Να ναι καλά η EETT που μας "προστατεύει" κι έτσι τους τα στάζουμε χωρίς φασαρίες...

    Στην τελική να σου έκαναν ενα x ευρώ έκπτωση απο τα χαμένα λεπτά...
    Συνήθεις τακτικές επομένως.. Αλλά τέτοιο ευτράπελο..
    Εσένα όμως σε ειδοποίησαν.. Δεν στο είπαν τελεσίδικα..
    Εγώ δεν είχα αυτή την ευχέρεια.. Μπαμ μια μέρα, πάει το πακέτο προς κινητά.. Μετά χρονοχρέωση... Και υπήρχε συμβόλαιο...
    Ε ρε και αν δεν το είχα πάρει χαμπάρι και ερχόταν κανας λογαριασμός.. Εκεί θα γινόταν μάχη..
    Στη τελική, παράνομο μεν αλλά και να το προχώραγα θα κέρδιζα τπτ; Θα τους έβαζαν πρόστιμο; Η θα έλεγαν απλά, you are free to go.. Πράγμα που δεν παραδέχονταν στο τηλέφωνο.. Άσχετα αν ήταν μονομερής τροποποίηση..
    Και μετά ποια η ουσία; Ναι μεν μπορεί να έπαιρναν ένα μάθημα.. Αν θα γινόταν και αυτό..
    Εγώ σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις δε κολλάω και καλώς η κακώς τα προχωράω τέτοια θέματα...
    Στο τέλος όμως σκέφτηκα τα κακαλα που αναφέρθηκαν πάνω..
    Δυστυχώς δεν έκοψαν τπτ.. Απλά έδωσαν δώρο στο πακέτο τα διεθνή σταθερά από τα 360'.. Μπαρούφες δλδ μιας και δεν παίρνω εξωτερικό.. Αν έκανα ότι φεύγω πιθανώς να έκανα καλύτερο deal, αλλά δεν ήθελα να φύγω και να μπλέξω με φορητότητες κλπ..
    Ίσως αν είχαμε vdsl εδώ να το έψαχνα λίγο παραπάνω.. Οι ίδιοι μου είπαν ότι σε 50αρι θα μπορούσαμε να ταιριάξουμε πρπ ίδια τιμή.. Αν υπήρχε..
    Από την άλλη σκεφτόμουν και για νοβα τα 21ε όλα απεριόριστα αλλά βλέπεις θέλω το voip..
    Για να συνοψίζουμε λοιπόν..
    Ίδιο πάγιο, -200΄προς κινητά, -απεριόριστα προς βόντα κινητά.. Εύγε..
    Και μ'αρέσει που η πρώτη πρόταση τους ήταν 240' κινητά +1ε παραπάνω πάγιο..
    Μόλις ανέφερα τη φράση μονομερής τροποποίηση και μπορώ να φύγω άλλαξε η προσφορά..
    Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν είναι ωραία πράγματα αυτά.. Αλλά στις εξαγορές απ'ότι φαίνεται υπάρχουν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 23-01-21 στις 21:58.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #53
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    επρεπε να τους πιεσεις περισσοτερο νομιζω για ακομη καλυτερη τιμη αναφεροντας παντα ολα αυτα τα επιχειρηματα που μας λες,εγω παντως θα το εκανα....αληθεια για ποιο λογο θελεις αποκλειστικα voip?

  9. #54
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επρεπε να τους πιεσεις περισσοτερο νομιζω για ακομη καλυτερη τιμη αναφεροντας παντα ολα αυτα τα επιχειρηματα που μας λες,εγω παντως θα το εκανα....αληθεια για ποιο λογο θελεις αποκλειστικα voip?
    Που να σου εξηγώ τώρα..
    Υποψίες για θέματα συνακροάσεων στη pots και γενικότερα είμαι φαν του.. Μπορείς να κάνεις παπάδες με το dial plan και με άλλο πάροχο voip..
    Τώρα δουλεύω το παλιό καλό iad2 και είμαι root.. Μου έχουν δώσει και το 267Ν και εκεί είμαι root αλλά είναι πιο πνιγμένο σε ρυθμίσεις.. Δεν παίζει με άλλους, δεν έχει call log (σοβαρότατο κατ'εμέ) κλπ κλπ..

    Πίεζα επί 2 ημέρες.. Θα μιλήσαμε καμιά 10αρια φορές στα τηλέφωνα..
    Όλο δεν γινόταν κάτι καλύτερο... Και με καταλάβαιναν απόλυτα... Δήθεν.. Αλλά τι να έκανα σκεπτόμενος αυτά που δίνουν, το voip & το annex-m;
    Βέβαια έχω ακόμη 14 ημέρες να το ακυρώσω..
    Η άλλη λύση είναι η νοβα με τα όλα απεριόριστα στα 21.. Αλλά θα πέσω σε 1up και χωρίς voip..
    Η wind υπάρχει σαν σκέψη αλλά τι δίνει παραπάνω γενικά;
    Ο οτες ούτε καν θα έλεγα..

    Το άλλο που σκεφτόμουν, αν και η απόσταση είναι απαγορευτική, αλλά στο τηλέφωνο η εκπρόσωπος φαινόταν θετική σε μια αναβάθμιση ταχύτητας σαν δώρο απ'ότι κατάλαβα ώστε να αντισταθμίσει τη χασούρα.. Κάτι τέτοιο θα μπορούσα να το κάνω είπε..
    Να αναφέρω ότι είμαι γνώστης των τεχνικών περιορισμών..
    Αλλά σκέφτομαι αν άξιζε να δοκίμαζα κάποιο πείραμα σε vdsl χωρίς να περιμένω ούτε τα μισά.. Δεν είμαι και τρελός φαν της ταχύτητας άλλωστε.. Αλλά και τα 10Μ όταν κατεβάζεις, ε... Είναι κάπως..
    Είχα το booster κάποτε με voip (πάλεψα και με τον οτε για να γυρίσει από msan-pots σε vobb) αλλά λόγω διαφόρων θεμάτων το έδιωξα..
    Η όλη σκέψη για vdsl γίνεται για αντιστάθμιση της χασούρας.. Και κανα 15/3 να πιάσει αν είναι στα ίδια why not;

    Το att τώρα είναι 21+7 που βάζει το vdsl μιλάμε για κανα ~30αρι επομένως..
    Το upload έχει πιθανότητες να περάσει τα 3+ νομίζω, για το down δεν περιμένω κάτι μεγαλύτερο από ~20 στην καλύτερη και αν ο Ερμής δεν είναι ανάδρομος και πολλά μπορεί να λέω..
    Και όλα αυτά φυσικά με άριστη καλωδίωση, σνρ6 και προφίλ 8B πάντα σε interleaved..

    Φυσικά το αίτημα θα γίνει υπ'ευθύνη μου γνωρίζοντας ότι δεν παρέχεται σε τέτοιες αποστάσεις.. Αλλά το έργο το έχουμε δει ξανά..
    Βέβαια δεν ξέρω τι θα παίξει με χρεώσεις αλλαγής πακέτων πάνω/κάτω.. Μιας και αν θα το κάνω θα το κάνω υπό τον όρο δοκιμής..

    Να το βγάλω εντελώς από το μυαλό μου; Βασικά το έχω βγάλει αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο το σκέφτομαι..
    Τώρα οι ταχύτητες είναι 14/1 Η 11/2 με σνρ6 πάντα.. Με σνρ3 τσιμπάει 1-1.5 ακόμα στο down, δεν πέφτει η γραμμή.. Τα crc είναι λίγο ανεβασμένα επειδή το σνρ6 έχει πάει και στις 2 κατευθύνσεις up/down με το annex-m.. Είναι γενικά στα όρια της η γραμμή.. Απώλειες από κατανεμητή 0, με το παλιό γνωστό κόκκινο/μπλε ραζίμ..

    Πέρα από όλα αυτά, σε παροχές ομιλίας δεν μπορούν να δώσουν κάτι άλλο..
    Και με αυτά που δίνουν πόσο να παλέψεις για το πάγιο; Απορία..
    Μια σκέψη που είπα θα ήταν η ΟΤΤ tv χωρίς αποκωδικοποιητή.. Αν και ούτε για αυτό καίγομαι ιδιαίτερα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-01-21 στις 00:10.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #55
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Κοιτα αν σου φτανει η ταχυτητα που εχεις καλυτερα να μεινεις ετσι οπως εισαι μιας που εισαι και ευχαριστημενος,διοτι υπαρχει πιθανοτητα με την αλλαγη σε vdsl απο α.κ. αν καταλαβα καλα ,μπορει να εχει θεματα (αποσυνδεσεις,θορυβο κτλ) επειδη ειναι ποιο ευαισθητη τεχνολογια.

  11. #56
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα αν σου φτανει η ταχυτητα που εχεις καλυτερα να μεινεις ετσι οπως εισαι μιας που εισαι και ευχαριστημενος,διοτι υπαρχει πιθανοτητα με την αλλαγη σε vdsl απο α.κ. αν καταλαβα καλα ,μπορει να εχει θεματα (αποσυνδεσεις,θορυβο κτλ) επειδη ειναι ποιο ευαισθητη τεχνολογια.
    Καλά κατάλαβες.. Καμπίνες ακόμη εδώ 0...
    Να μερικά παραδείγματα.. Πρπ 20/3 βλέπω για περιπτώσεις σαν τη δική μου.. Αν τα πιάσει καλά θα είναι σχετικά με τα 14/1 Η 11/2 τώρα..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ό-attenuation
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ο-attenuation
    https://avclub.gr/forum/showthread.p...post1057464084
    Βέβαια συμφορουμίτης στη περιοχή πιο κοντά στο α.κ, με att νομίζω το μισό από εμένα η λίγο προς τα ~20dB σε vdsl mode..
    Πράγμα που σημαίνει att σε adsl πρπ 13-14dB.. 6-7dB πιο κάτω από εμένα σε adsl..
    Έπιανε πρπ ~5/~24.. Κάτι τέτοιο..
    Eγώ σε vdsl θα πάω 21+6-7= ~28dB..

    - - - Updated - - -

    Αλλά μετά υπάρχει και αυτό στους όρους που με κάνει να σκέφτομαι ξανά την όλη δοκιμή..
    Κώδικας:
    Ειδικοί Όροι
    1. Η αλλαγή προγράμματος, εντός της υπηρεσίας ADSL, έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 12,00€. Η αλλαγή πακέτου σε triple play, με διατήρηση της ταχύτητας, είναι δωρεάν. Η αλλαγή από ADSL
    προς υπηρεσία VDSL έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 20,00€. Η υποβάθμιση από VDSL σε ADSL έχει εφάπαξ τέλος μετάβασης 40,00€.
    Πιθανώς σε περίπτωση ανανέωσης να μην είχαν ισχύ.. Δεν ξέρω.. Όσο κάνεις παζάρια δλδ..
    Αλλά είναι να το ρισκάρεις;
    Μετά είναι το πήγε για μαλλί που λένε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-01-21 στις 00:52.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #57
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πραγματικά το έχουν ξεφτιλίσει με τις χρεώσεις αλλαγών, λες και κάνουν τίποτα, ένα κλικ πατάνε...
    Αν έχεις όρεξη, πίεσε τους, πες τους να στο γυρίσουν VDSL 30/50 να δεις τι θα πιάσεις χωρίς χρεώσεις και μλκς και πες άντε να σας δώσω 2 ευρώ παραπάνω το μήνα και πολλά σας είναι, εσείς τροποποιήσατε το πρόγραμμα, οπότε αν δεν, έφυγα αζημίως..
    Και ο άγιος φοβέρα θέλει..
    Ειδικά το εμπορικό τμήμα κυριολεκτικά ότι να ναι
    Σε εμένα έλεγαν να βάλω 50αρα, ενώ δεν δίνει διαθεσιμότητα, κάνε λέει συμβόλαιο και αν δεν θα σε πάμε στην 24αρα που ήσουν
    Τι λέτε μωρέ, σιγά μην πάρω γουρούνι στο σακί, για να με χρεώσετε 20+40 60 ευρώ και άλλα 2 χρόνια με τις μλκς σας..
    Σε λίγο θα ηχογραφούμε τις κλήσεις να τις ανεβάζουμε youtube για να γελάμε.., λες και είναι φάρσα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κοζανίτης : 24-01-21 στις 01:17.

  13. #58
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Υπάρχει και το ενδεχόμενο να χρειάζεται και αλλαγή πόρτας.. Δεν μπορείς να ξέρεις.. Οπότε εκεί αν πρέπει να πάει τεχνικός στο dslam ίσως έχει κάποια χρέωση.. Αν απλά είναι αλλαγή προφίλ και μόνο, τότε ναι.. Οι χρεώσεις είναι μεγάλες..
    Αν το αποφασίσω να μπω στο τρυπάκι, δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι δεκτικοί να κάνουν πειράματα..
    Και αν το link χειροτερέψει αργότερα και όχι αμέσως θα θέλει 40αρια για υποβάθμιση.. Είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #59
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παντως τα διεθνή που εβαλαν, τα εβαλαν σε όλες τις νεες/αναβαθμισεις.
    Αφου πρωτα το ειχαν ξεφτιλισει στις τιμες . Μπα δεν.. ars σε voip παροχο, αν τελειωσουν τα "δωρεαν" λεπτα θα εχουμε δράματα.

  15. #60
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λίγο θα ηχογραφούμε τις κλήσεις να τις ανεβάζουμε youtube για να γελάμε.., λες και είναι φάρσα..
    Πριν χρόνια με ενημέρωσαν ότι η κλήση θα ηχογραφηθεί, αμέσως λοιπόν τους ενημέρωσα το ίδιο και απο την πλευρά μου.
    Μου είπε ότι δεν συναινεί!!
    Μα ήδη ηχογραφείτε ΕΣΕΙΣ τον εαυτό σας!
    Δεν συναινώ, επέμενε, εγώ το κάνω για δικό σας καλό!!
    Δλδ νοιάζονται για μένα αλλα εγώ για μένα οχι!

    Μετά απο λίγο το έκλεισε μόνη της αφού τις είπα οτι θα περιμένω να συναινέσετε αφού εχω δικαίωμα να προφυλάξω τον εαυτό μου διότι έχει συμβεί πολλές φορές η ηχογράφηση η δική τους να μην υπάρχει...

Σελ. 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας