Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14458/902
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Eίμαι πολύ παλιός πελάτης (από το 2007) στην Vodafone (παλιά HOL) και έχω το πακέτο 300' πρός όλα τα σταθερά και κινητά με 24άρα γραμμή adsl με 19,53e το μήνα

    Από 1/5-31/5/2020, μάλλον υπερέβην κατά λάθος και από κακό υπολογισμό τον χρόνο ομιλίας και μου ήρθε λογ/σμός +26,67e στον λογ/σμό των 19,53e τον μήνα. Δλδ σύνολο γιά τον Μάη 46,20e
    Αφορούσε +33 λεπτά ομιλίας από τα 300 συνολικά που είχα ξοδέψει

    Μου έστειλαν αναλυτικά τις κλήσεις αφού το ζήτησα με αίτημα και μάλλον έχουν δίκιο

    Θα ήθελα να ρωτήσω, αν σ' αυτές τις περιπτώσεις υπέρβασης γιά 1η φορά μετά από 13 χρόνια πελάτης και από λάθος υπολογισμό, αν κάποιος δικαιούται κάποια έκπτωση ή χάρη (αν και δεν τους το ζήτησα), μιας και τα νέα πακέτα τους πλέον έχουν απεριόριστα σε σταθερά με 18e το μήνα (εγώ πληρώνω 19,53) τα οποία εγώ υπερέβην για 33 λεπτά ομιλίας και χρεώθηκα

    Δέχομαι ότι τα έκανα τα τηλεφωνήματα (αν και δύσκολα πιστεύω έκανα 1 ώρα και 20 λεπτά σε ένα τηλεφώνημα σε σταθερό καθώς δεν μιλάω συνήθως πολύ)

    Γίνεται κάτι; Σας έχει συμβεί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cas : 09-07-20 στις 22:01.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οχι για τέτοια ποσα δεν υπάρχει κάποια έκπτωση, αν μιλούσαμε για μερικές χιλιάδες, τότε συνήθως κάτι κάνουν.
    Μήπως είναι καιρός να αλλάξεις πρόγραμμα;

  3. #3
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14458/902
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Μου είχαν στείλει ειδοποίηση στο κινητό στις 20/5 /20 ότι είχα καταναλώσει το 80% του χρόνου μου (δλδ είχα 60 λεπτά ακόμα από τα συνολικά 300)

    Από τότε και μετά, δεν έκανα μεγάλες κλήσεις και δεν ήταν πάνω από το 20%. Δλδ ήταν ακριβώς 54,10 λεπτά

    Αρα, με πληροφόρησαν αλλά λάθος

    Αν το ήξερα, δεν θα καλούσα


    Ναι...το σκέφτομαι πλέον

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν σε πληροφόρησαν λάθος, 54' είναι μάλλον η πραγματική διάρκεια. Με βήμα χρέωσης το λεπτό, άνετα περνάς τα 60'.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14458/902
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Είναι 00:00:29, 00:37:08, 00:06:21, 00:04:11 , 00:06:41

    Κάνε τους υπολογισμους και πες μου αν δεν σου κάνει κόπο

    Eίχα 60 λεπτά υπόλοιπο κατά την ειδοποίηση της Vodafone. Σωστά;

    Εγώ 58 τα βγάζω αυτά που έκανα

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    58, δίκιο έχεις αλλά νομίζω ότι στον λογαριασμό, αν ξεπεράσεις τον δωρεάν χρόνο ενώ βρίσκεσαι σε κλήση, όλος ο χρόνος φαίνεται στη κίνηση εντός παγίου.

    Αν πιστεύεις ότι όντως δεν τα ξεπέρασες, μιλα μαζί τους για να το κοιτάξουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14458/902
    ISP
    HOL
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Τελικά, η ειδοποίηση κατανάλωσης του χρόνου ομιλίας, γίνεται 24 ώρες μετά από την λήξη της τελευταίας κλήσης

    Δεν το γνώριζα, μπερδεύτηκα και την ...πάτησα

    Να το ξέρετε λοιπόν και εσείς

  8. #8
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, η ειδοποίηση κατανάλωσης του χρόνου ομιλίας, γίνεται 24 ώρες μετά από την λήξη της τελευταίας κλήσης

    Δεν το γνώριζα, μπερδεύτηκα και την ...πάτησα

    Να το ξέρετε λοιπόν και εσείς
    Στείλε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και σε ΣτΚ η ΕΚΠΟΙΖΩ.
    Είναι σοβαρό θέμα

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στείλε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και σε ΣτΚ η ΕΚΠΟΙΖΩ.
    Είναι σοβαρό θέμα
    Είναι πολύ σοβαρό για φαντάσου έναν επαγγελματία που χρησιμοποιεί συνεχώς το τηλέφωνο του

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ σοβαρό για φαντάσου έναν επαγγελματία που χρησιμοποιεί συνεχώς το τηλέφωνο του
    Και γιατί αυτός αφού ξέρει οτι κάνει χρήση συνεχώς να μην επιλέξει το πακέτο που με ελάχιστα ευρώ παραπάνω παρέχει απεριόριστα;
    Να τολμήσω ακόμα να αναφέρω πως ο όρος οτι η ειδοποίηση γίνεται την επόμενη μέρα υπάρχει στο συμβόλαιο που υπογράφει κάποιος.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πάντως πλάκα πλάκα να αναφέρουμε ότι και τα όρια για φραγή που έχουν βάλει να αρχίζουν από τα 150ε νομίζω σε περίπτωση υπέρβασης του παγίου είναι τρελό ποσό ε.. Μας έχουν περάσει για επιχειρήσεις τους ιδιώτες φαίνεται.. Η hol παλιά είχε και από 30ε νομίζω όταν ξεπέρναγες το πάγιο.. Και το ;καλό; είναι ότι δεν το κάναν (η εεττ) να εφαρμοστεί αυτόματα σε όλες τις συνδέσεις και μετά να το αναπροσαρμόζεις όπως θες, πρέπει να παίρνεις και να το ζητάς η να το επιλέγεις όταν κάνεις νέο συμβόλαιο.. Αν και εδώ χωράει μπόλικη συζήτηση, στο τελευταίο.. Anyway..
    Πάντως και αυτή η προστασία δεν έμπαινε αμέσως... Είχε και εδώ delay κάποιες ημέρες νομίζω..

    Μετά μόνο αν έχεις voip η κάποιο τηλέφωνο με log και το παρακολουθείς.. Αλλιώς.. Χορεύεις.. Την είχα πατήσει και εγώ έτσι μια φόρα πριν μερικά χρόνια.. Και για 2 ώρες που ξέφυγα το φύσαγα και δεν κρύωνε.. Αλλά κάπως τα βρήκα με τον πάροχο και το λύσαμε.. Κάπως.. Αλλά... Τραγικές οι χρεώσεις των παρόχων εκτός παγίου.. Κανονικό 090..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 27-07-20 στις 01:53.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως πλάκα πλάκα να αναφέρουμε ότι και τα όρια για φραγή που έχουν βάλει να αρχίζουν από τα 150ε νομίζω σε περίπτωση υπέρβασης του παγίου είναι τρελό ποσό ε.. Μας έχουν περάσει για επιχειρήσεις τους ιδιώτες φαίνεται.. Η hol παλιά είχε και από 30ε νομίζω όταν ξεπέρναγες το πάγιο.. Και το ;καλό; είναι ότι δεν το κάναν (η εεττ) να εφαρμοστεί αυτόματα σε όλες τις συνδέσεις και μετά να το αναπροσαρμόζεις όπως θες, πρέπει να παίρνεις και να το ζητάς η να το επιλέγεις όταν κάνεις νέο συμβόλαιο.. Αν και εδώ χωράει μπόλικη συζήτηση, στο τελευταίο.. Anyway..
    Πάντως και αυτή η προστασία δεν έμπαινε αμέσως... Είχε και εδώ delay κάποιες ημέρες νομίζω..

    Μετά μόνο αν έχεις voip η κάποιο τηλέφωνο με log και το παρακολουθείς.. Αλλιώς.. Χορεύεις.. Την είχα πατήσει και εγώ έτσι μια φόρα πριν μερικά χρόνια.. Και για 2 ώρες που ξέφυγα το φύσαγα και δεν κρύωνε.. Αλλά κάπως τα βρήκα με τον πάροχο και το λύσαμε.. Κάπως.. Αλλά... Τραγικές οι χρεώσεις των παρόχων εκτός παγίου.. Κανονικό 090..
    Επειδή την πάτησα και εγώ πρόσφατα με αυτό, αν βάλεις φραγές ορίων , η πρώτη έρχεται στα +31,5€ πάνω από το πάγιο σου. Το έξτρα κακό ομως με αυτό είναι ότι ενεργοποιείται 24ώρες μετά την υπέρβαση του ορίου σου. Δηλ αν έχεις πάγιο 20€, την ημέρα που θα φτάσεις τα 51,5€ δεν θα σε κλειδωσει αλλα θα περιμένει 24 ώρες μετά. Ετσι εσυ μπορείς να φτάσεις πολύ παραπάνω. Απαράδεκτο πάντως σαν υπηρεσία.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή την πάτησα και εγώ πρόσφατα με αυτό, αν βάλεις φραγές ορίων , η πρώτη έρχεται στα +31,5€ πάνω από το πάγιο σου. Το έξτρα κακό ομως με αυτό είναι ότι ενεργοποιείται 24ώρες μετά την υπέρβαση του ορίου σου. Δηλ αν έχεις πάγιο 20€, την ημέρα που θα φτάσεις τα 51,5€ δεν θα σε κλειδωσει αλλα θα περιμένει 24 ώρες μετά. Ετσι εσυ μπορείς να φτάσεις πολύ παραπάνω. Απαράδεκτο πάντως σαν υπηρεσία.
    Όπως το λες.. Και όπως τα έγραψα..
    Εδώ υπερτερεί το voip αν έχεις call log, dial plan, κλπ και προσέχεις.. Φραγή σε νούμερα υψηλής χρέωσης κλπ κλπ..
    Αλλά και καλό είναι αν έχεις και συσκευή που καταγράφει χρόνο και κλήσεις.. Δύσκολα βρίσκεις σε συσκευή κάτι καλό σε αυτό το θέμα..
    Αλλά γενικά οι χρεώσεις εκτός παγίου (αστικές & κινητά) κοντεύουν να φτάσουν τη χρέωση που έχουν τα ροζ τηλέφωνα..
    Και τώρα που μου το θύμησες επειδή πρόσφατα πέρασα από cyta->voda λόγω εξαγοράς της πρώτης από τη δεύτερη, για να το τσεκάρω το που έχουν την επιλογή αυτή..
    Αν πάντως αρχίζει ακόμα από τα 150ε... Ζήτω που καήκαμε.. Μεγάλη προσοχή!!!
    Γενικά πάντως κακώς το έχει αφήσει η εεττ έτσι ανεξέλεγκτο αυτό το θέμα..
    Α.. Και τώρα που το θυμήθηκα, κανονικά στις κλήσεις προς κινητά σε ενημερώνουν στο 80%, αλλά και αυτό αφού τερματιστεί η κλήση που μπορεί να έχεις εκείνη τη στιγμή και μπορεί ήδη να έχεις ξεπεράσει το δωρεάν χρόνο σου.. Και όχι μόνο αυτό ακόμα και το sms αργεί, δεν έρχεται καρφί..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-10-20 στις 00:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το μήνυμα για το 80% αργεί, έρχεται τουλάχιστον 10 ωρες μετά, αν έρθει..

  15. #15
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίμαι πολύ παλιός πελάτης (από το 2007) στην Vodafone (παλιά HOL) και έχω το πακέτο 300' πρός όλα τα σταθερά και κινητά με 24άρα γραμμή adsl με 19,53e το μήνα

    Από 1/5-31/5/2020, μάλλον υπερέβην κατά λάθος και από κακό υπολογισμό τον χρόνο ομιλίας και μου ήρθε λογ/σμός +26,67e στον λογ/σμό των 19,53e τον μήνα. Δλδ σύνολο γιά τον Μάη 46,20e
    Αφορούσε +33 λεπτά ομιλίας από τα 300 συνολικά που είχα ξοδέψει

    Μου έστειλαν αναλυτικά τις κλήσεις αφού το ζήτησα με αίτημα και μάλλον έχουν δίκιο

    Θα ήθελα να ρωτήσω, αν σ' αυτές τις περιπτώσεις υπέρβασης γιά 1η φορά μετά από 13 χρόνια πελάτης και από λάθος υπολογισμό, αν κάποιος δικαιούται κάποια έκπτωση ή χάρη (αν και δεν τους το ζήτησα), μιας και τα νέα πακέτα τους πλέον έχουν απεριόριστα σε σταθερά με 18e το μήνα (εγώ πληρώνω 19,53) τα οποία εγώ υπερέβην για 33 λεπτά ομιλίας και χρεώθηκα

    Δέχομαι ότι τα έκανα τα τηλεφωνήματα (αν και δύσκολα πιστεύω έκανα 1 ώρα και 20 λεπτά σε ένα τηλεφώνημα σε σταθερό καθώς δεν μιλάω συνήθως πολύ)

    Γίνεται κάτι; Σας έχει συμβεί;
    Φίλε μου πολλά δίνεις. Εγώ σήμερα ανανέωσα από πρώην Cyta σε Vodafone με τα ίδια που είχα 16.20€ και μέσα την έκπτωση παγιας εντολής καί ηλεκτρονικό λογαριασμό πάει πάει στα 15.20 με 500 προς κινητά και απεριόριστα σταθερά και εως 24
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας