Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας παιδια,ειμαι σε ενα σπιτι που ειναι χτισμενο το '92 και με τηλεφωνικες καλωδιώσεις της εποχης εκεινης.
    Μετα απο ποσους μηνες που ειμαι στο μονιμο σπιτι μου αρχιζαν να βγαζουν προβληματα η τηλεφωνικη γραμμη στον χωρο,εχω κανει τα παντα πλεον,scrotchlock,ασφαλειες,αλλη πριζα τοιχου.
    Εχω αλλαξει και τα 2 ζευγαρια καλωδιων που ερχονται στο σπιτι μου και πλεον αρχιζουν και βγαζουν crc errors απλα στο ξεκουδουνο,εκει που μπορει να εχω 0 ή 10 ή 20 ξαφνικα σε μια και μονο στιγμη θα κανει ενα 20χιλιαρο ετσι για να μου την σπάσει,και απο εκει και μετα μετα απο ενα 2ωρο αλλα 25000 ετσι.
    Αυτο γινεται οταν για λιγα δευτερολεπτα πεφτει το noice margin χαμηλα 2-3 και ξανα παει στο κανονικο του στα 9-10.
    Ειδα σε παλιοτερο post που προτειναν καποια παιδια για καλωδιο pet,το οποιο πηγα και πηρα καμια 20ρια μετρα,το εβαλα,εκοψα καμια 5ρια μετρα περιπου και μολις το συνδεσα δεν επιανα πανω απο 65-68,ενω με την παλια καλωδίωση εχω 102 με atainable στα 120.
    Ποιο ειναι το σωστο καλωδιο που πρεπει να παρω για να τραβηξω απο την εισοδο του σπιτιου μου μεχρι μεσα χωρις απώλειες σε vdsl 100?!
    Παρακατω εχω screenshot με τα stats και την παλιά καλωδίωση του σπιτιου.
    Ευχαριστώ πολυ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  136,2 KB 
ID: 216856
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0383.JPEG  


  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Να ξέρες πόσες φορές "τακτοποίησα" και "αναβάθμισα" τα καλώδια και το αποτέλεσμα ήταν 5 φορές χειρότερο!
    Τελευταια φορα δε..
    Σε μαγαζι φιλου. Σαπια καλωδια 40 χρονων, περνανε πισω απο κατι τουβλα, κατι ψευδοροφες, κατι ραμποτε... ερχονται... στριβονται σε μια γωνια χωρις καν μονωτικη, πισω απο ραμποτε, κατω απο κατι μπετα που οταν βρεχει πολυ , βρεχονται.
    Τραβαμε γραμμη....ολοκαινουργια, κολλητηρια, θερμοσυστελομενα, ολα πενα.
    Απο 12mbit η adsl, επεσε στα 7 !

  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά το έλυσα το θέμα,τα ξαναπέρασα όλα από την αρχή σιγά σιγά και έπαιξε άψογα..........φτου φτου μην το ματιαξω

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει περίπτωση από καλώδιο καινούργιο που πληρεί όλες τις προδιαγραφές, που ακολουθεί την ίδια διαδρομή με το παλιό, που έχει συνδεθεί σωστά και που δοκιμάζεται κάτω από τις ίδιες συνθήκες και με τις ίδιες ακριβώς συσκευές, να πάρουμε χειρότερες τιμές από κάποιο άλλο που έχει κατώτερες προδιαγραφές και το οποίο έχει υποστεί φυσιολογική φθορά από την πάροδο των ετών.
    Όλο αυτό είναι αντίθετο από τους νόμους της φυσικής, των ηλεκτρονικών και της κοινής λογικής, δεν χρειάζεται καν να το συζητάμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περίπτωση από καλώδιο καινούργιο που πληρεί όλες τις προδιαγραφές, που ακολουθεί την ίδια διαδρομή με το παλιό, που έχει συνδεθεί σωστά και που δοκιμάζεται κάτω από τις ίδιες συνθήκες και με τις ίδιες ακριβώς συσκευές, να πάρουμε χειρότερες τιμές από κάποιο άλλο που έχει κατώτερες προδιαγραφές και το οποίο έχει υποστεί φυσιολογική φθορά από την πάροδο των ετών.
    Όλο αυτό είναι αντίθετο από τους νόμους της φυσικής, των ηλεκτρονικών και της κοινής λογικής, δεν χρειάζεται καν να το συζητάμε.
    Μα το ξέρω αυτό και μου φάνηκε πολύ παράξενο όταν το είδα.
    Τώρα το πρωί που ξύπνησα έριξα μια μάτια στο modem router και μου είχε 8000 crc errors.........πως γίνεται αυτό με καινούργια καλωδίωση?!Να κοιτάξω κάτι άλλο που μπορεί να μου διαφεύγει?!
    Το βράδυ όταν έπεσα για ύπνο ειμουν κυριολεκτικά με 0 crc errors μετά από 3 ώρες uptime του 288.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα λάθη δεν είναι αποκλειστικό πρόβλημα μόνο της δική σου καλωδίωσης, μπορεί να προέρχονται από την καλωδίωση του παρόχου, από το ρούτερ, κ.λ.π.
    Το καινούργιο καλώδιο που έχεις βάλει πάει κατευθείαν μόνο σε μία πρίζα που έχεις συνδέσει το ρούτερ;; έκανες δοκιμή χωρίς να είναι τίποτε άλλο πάνω παρά μόνο το ρούτερ;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λάθη δεν είναι αποκλειστικό πρόβλημα μόνο της δική σου καλωδίωσης, μπορεί να προέρχονται από την καλωδίωση του παρόχου, από το ρούτερ, κ.λ.π.
    Το καινούργιο καλώδιο που έχεις βάλει πάει κατευθείαν μόνο σε μία πρίζα που έχεις συνδέσει το ρούτερ;; έκανες δοκιμή χωρίς να είναι τίποτε άλλο πάνω παρά μόνο το ρούτερ;;
    Πηγαίνει κατευθείαν σε μια πρίζα,στο ρουτερ επάνω εχω κουμπωμένα το τηλέφωνο (δεν γίνεται να το βγαλω εχω ανθρώπους σε ανάγκη) τα 2 pc που είναι με lan αλλά τους εχω κλειστούς από τα τροφοδοτικά το βράδυ και το wifi router της xiaomi.
    Το wifi του 288 το εχω κλειστό.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν αναφερθεί λάθη στην γραμμή από διάφορους εξωτερικούς παράγοντες ή εντός του κτιρίου που δεν σου πάνε στο μυαλό.
    Από τον δημοτικό φωτισμό, γιατί το καλώδιο του ΟΤΕ περνούσε δίπλα από τις κολόνες φωτισμού.
    Από επιγραφή καταστήματος γιατί πάλι περνούσε κολλητά το καλώδιο.
    Από το ασανσέρ του κτιρίου.
    Να μην μιλήσουμε βέβαια για λάθη από ψυγείο, A/C, πιστολάκι, ηλεκτρική σκούπα, τροφοδοτικά από λάμπες LED, οποιαδήποτε συσκευή με μοτέρ, ακόμη και από τα λαμπάκια του χριστουγεννιάτικου δέντρου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν αναφερθεί λάθη στην γραμμή από διάφορους εξωτερικούς παράγοντες ή εντός του κτιρίου που δεν σου πάνε στο μυαλό.
    Από τον δημοτικό φωτισμό, γιατί το καλώδιο του ΟΤΕ περνούσε δίπλα από τις κολόνες φωτισμού.
    Από επιγραφή καταστήματος γιατί πάλι περνούσε κολλητά το καλώδιο.
    Από το ασανσέρ του κτιρίου.
    Να μην μιλήσουμε βέβαια για λάθη από ψυγείο, A/C, πιστολάκι, ηλεκτρική σκούπα, τροφοδοτικά από λάμπες LED, οποιαδήποτε συσκευή με μοτέρ, ακόμη και από τα λαμπάκια του χριστουγεννιάτικου δέντρου.
    Αυτο που λες το ειχα στο παλιο το σπιτι που εμενα,οταν η γειτόνισσα απο κατω εβαζε πλυντηριο γινοταν χαμος απο λάθη,σε τετοιο βαθμο που δεν μπορουσα να κανω τιποτα.Παλια πολυκατοικια,παλιες ηλεκτρικες και τηλεφωνικες εγκαταστασεις.
    Εδω που μενω εγω τωρα,ειναι το σπιτι της γυναικας μου,ειναι μια δυοροφη κατοικια με τα παππουδια της να μενουν απο πανω μας.Το σπιτι ειναι του '92.
    Διπλα εχουμε ενα αλλο σπιτι το οποιο το εχουν εγκαταλείψει εδω και χρονια,το καλωδιο του οτε ερχεται υπογείως,βγαινει στα 3 μετρα απο την εισοδο του σπιτιου μου και παει στο κουτι του ΟΤΕ,απο εκει βγαινει ενα καλωδιο και ερχεται με 5 ζευγη στην εισοδο του σπιτιου μου,ενα ζευγος παει στα παππουδια και ενα σε μενα,αυτο που βλεπω απο το μπαλκονι ειναι οτι το καλωδιο της δεη απο το εγκατελειμενο σπιτι διασταυρωνεται με το δικο μας καλωδιο του ΟΤΕ,αλλα ξερω οτι δεν εχει καθολου ρευμα το διπλανο σπιτι.
    EDIT:
    Κοιταω τα stats του ρουτερ και βλεπω οτι μεσα σε ενα 15λεπτο εκανε 80crc χωρις να πεσει ο θορυβος της γραμμης,και αυτη την στιγμη εχω 8,4 με 9,7 noice margin σταθερα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  133,6 KB 
ID: 216887
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Darcdrake : 12-07-20 στις 10:31.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο καλώδιο έχεις αλλάξει;; αυτό που πάει από το δικό σου διαμέρισμα μέχρι τον κατανεμητή του ΟΤΕ ή από την είσοδο μέχρι το διαμέρισμα;;

    Στα παππούδια πάει άλλη γραμμή μόνο για τηλέφωνο;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Εχω αλλαξει το καλωδιο απο την εισοδο του σπιτιου στο δικο μου διαμερισμα,απο τον κατανεμητη του ΟΤΕ δεν μπορω να το αλλαξω.
    Στα παππουδια παει το εσωτερικο καλωδιο που εχει μονο τηλεφωνο.
    EDIT:
    Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσω να το αλλαξω κατευθειαν απο τον κατανεμητη του ΟΤΕ το καλωδιο?!

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο κατανεμητής είναι πάνω σε κολόνα ή πάνω στον τοίχο του κτιρίου;; αν είναι πάνω στον τοίχο πας το καλώδιο μέχρι εκεί και παίρνεις τον πάροχο να έρθει να το συνδέσει.
    Αυτά όλα τώρα για να έχεις μια καινούργια γραμμή μέχρι τον κατανεμητή και να ψάχνεις για άλλες αιτίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κατανεμητής είναι πάνω σε κολόνα ή πάνω στον τοίχο του κτιρίου;; αν είναι πάνω στον τοίχο πας το καλώδιο μέχρι εκεί και παίρνεις τον πάροχο να έρθει να το συνδέσει.
    Αυτά όλα τώρα για να έχεις μια καινούργια γραμμή μέχρι τον κατανεμητή και να ψάχνεις για άλλες αιτίες.
    Είναι πάνω στον τοίχο του διπλανού κτηρίου,γύρω στα 5 μέτρα ύψος.
    Δηλαδη μπορει και ο τεχνικος της νοβα να ανοιξει το κουτι του οτε και να συνδέσει το καλωδιο μου?!
    Λογικα με χρεωση,δεν θα το κανουν τζαμπα!?

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το κάνει ο τεχνικός του παρόχου, δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα να χρεώσουν για κάτι τέτοιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Ωραια θα τους παρω ενα τηλ και θα τους ρωτησω.
    Ερωτηση,το καλωδιο αυτο https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...4673/?sqr=pet& γραφει οτι εχει ηλεκτρομαγνητικη θωρακιση,εχει οντως?
    Το ρωταω γιατι τωρα εριξα μια ματια και ειδα απο εκει που το εχω περασει (υπαρχει βεβαια και αλλο ποιο κοντινο σημειο) περναει το καλωδιο της δεη που ερχεται στα ρολογια του σπιτιου.
    EDIT:
    @@ρια μεντολες,μολις πηρα τηλ στο τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι δεν μπορει να το ανοιξει τεχνικος της νοβα τον κατανεμητη του οτε και θα πρεπει να ερθει τεχνικος του οτε,για να γινει αυτο θα πρεπει να δηλωθει σοβαρη βλαδη ωστε να δωσουν σημα και να ερθει καποιος απο τον οτε να το κοιταξει.
    Οτι να'ναι.
    Νομιζω να πω τον κουμπαρο μου να μιλησει τον γειτονα του τον οτετζη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Darcdrake : 12-07-20 στις 11:06.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας