Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Καλησπέρα.

    Κατά την εγκατάσταση σε δεύτερο SSD του Ubuntu 20.04 (στον πρώτο έχω χρόνια εγκατεστημένα τα Windows 10) δημιουργείται ένα μικρό Windows partition το οποιό παίρνει και drive letter μαλιστα και είναι περίπου 512 MB. Εντωμεταξύ δεν μπορώ να το "φάω" μεταφέροντας "μπροστά" το Linux partition και αν το σκοτώσω παραμένει σαν unallocated space

    Πώς μπορώ να το "φάω" αυτό το partition το οποίο το βλέπω στη λίστα με τα drives στα Windows και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι;
    Sent From My Computer Using Firefox

  2. #2
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Κατά την εγκατάσταση σε δεύτερο SSD του Ubuntu 20.04 (στον πρώτο έχω χρόνια εγκατεστημένα τα Windows 10) δημιουργείται ένα μικρό Windows partition το οποιό παίρνει και drive letter μαλιστα και είναι περίπου 512 MB. Εντωμεταξύ δεν μπορώ να το "φάω" μεταφέροντας "μπροστά" το Linux partition και αν το σκοτώσω παραμένει σαν unallocated space

    Πώς μπορώ να το "φάω" αυτό το partition το οποίο το βλέπω στη λίστα με τα drives στα Windows και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι;
    μηπως εννοεις το boot partition του ubuntu που ενδεχομενως ειναι σε fat32 και το βλεπουν και τα windows? γιατι το μεγεθος του partition σε κατι τετοιο παραπεμπει. αν και δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις, αυτο μου ηρθε στο νου

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως εννοεις το boot partition του ubuntu που ενδεχομενως ειναι σε fat32 και το βλεπουν και τα windows? γιατι το μεγεθος του partition σε κατι τετοιο παραπεμπει. αν και δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις, αυτο μου ηρθε στο νου
    Μπορεί να είναι αυτό. Δεν ξέρω. Πάντως του έχει δώσει drive letter στα windows τα οποια το βλέπουν άδειο . Και που το έσβησα πριν το Linux μπουταρε κανονικά αλλά ο χώρος έμεινε unallocated
    Sent From My Computer Using Firefox

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας