Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Επειδή στήνω ξανά το σύστημα θα ήθελα κάποια βοήθεια για να αποφύγω λάθη του παρελθόντος και για να έχω την καλύτερη δυνατή διαμόρφωση, ρυθμίσεις κλπ.

    Στο σύστημα υπάρχουν δύο SSD (128 και 256), στους οποίους έχει εγκατασταθεί λειτουργικό για Dual Boot και τρεις μηχανικοί για αποθήκες.

    Η πρώτη εγκατάσταση ήταν στον 128 (Win 10 Pro english). Στην μητρική ήταν συνδεδεμένος μόνο αυτός.
    Η δεύτερη εγκατάσταση ήταν στον 256 (Win 10 Home ελληνικά). Στην μητρική ήταν συνδεδεμένος μόνο αυτός.
    Έγινε καθαρή εγκατάσταση και στους δύο.

    Όταν είναι συνδεδεμένοι και οι δύο, εκκινεί ο 256 (η δεύτερη χρονικά εγκατάσταση) μάλλον επειδή σαν Boot Option #1 είναι αυτός, στο BIOS. Πληροφοριακά, όσον αφορά το BIOS, στο SATA Configuration φαίνονται όλοι οι δίσκοι, αλλά στο Drive BBS Properties δεν φαίνονται όλοι, μόνο ο 256. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι. Ακόμη δεν έχω κάνει τίποτα με το EasyBCD.

    Έχει σημασία από ποια εγκατάσταση θα κάνω τις ρυθμίσεις με το EasyBCD;
    Είναι κάτι που θα έπρεπε να προσέξω γενικότερα όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα (του Dual boot);


    Από τους τρεις μηχανικούς, οι δύο φαίνονται με το ίδιο γράμμα (G ο ένας και H ο άλλος) και από τις δύο εγκαταστάσεις και έχουν διατηρήσει το όνομα που είχαν στην προηγούμενη μορφή του συστήματος (Win 7). Ο τρίτος μηχανικός είναι κενός και δεν έχει εκχωρηθεί ακόμη.

    Όταν εκχωρήσω τον τρίτο μηχανικό, πρέπει να το κάνω και από τα δύο λειτουργικά;
    Θα ήταν πολύ βολικό να έχει το ίδιο γράμμα (και όνομα) και στις δύο εγκαταστάσεις. Μπορεί να γίνει αυτό; Υποθέτω ναι αλλά δεν θυμάμαι πώς.
    Στην διαδικασία εκχώρησης, θα μου ζητηθεί να επιλέξω μεταξύ MBR και GPT; Αν ναι, τι να προτιμήσω;

    Στις εικόνες βλέπετε πώς φαίνονται οι δίσκοι στην Διαχείριση και στο ''Ο Υπολογιστής μου'', στην παρούσα φάση.
    Όπως βλέπετε, κάποια partition έχουν γράμμα.
    Πώς καταργώ το γράμμα για να μην φαίνονται στο ''Ο Υπολογιστής μου'';
    Από την Διαχείριση Δίσκων, δεξί κλικ στο partition > Αλλαγή γράμματος ή διαδρομής της μονάδας δίσκου > Κατάργηση;


    Κάτι άλλο: μέσα από την εγκατάσταση του 128, φαίνεται αυτός ως C και ο 256 ως F ενώ μέσα από την εγκατάσταση του 256 γίνεται το αντίθετο (256 C, 128 F). Πώς θα γίνει να έχουν το ίδιο γράμμα άσχετα από ποια εγκατάσταση τους βλέπω; Στην προηγούμενη μορφή του συστήματος (Win 7), νομίζω ότι το είχα κάνει αλλά δεν θυμάμαι πώς.

    Κάποιες απορίες γενικότερα για τους SSD.
    Όλες αυτές τις ρυθμίσεις που κάναμε πριν χρόνια (trim, page file, hibernation, μεταφορά θέσης Επιφάνειας Εργασίας σε μηχανικό δίσκο κλπ) πρέπει να τις κάνουμε και τώρα με τα Win 10 και τους καινούργιους SSD;
    Ο 128 είναι 7 ετών, ο 256 είναι καινούργιος.

    Ευχαριστώ!

    Εικόνες
    Spoiler:











  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπου και να εγκαταστήσεις το EasyBCD το ίδιο είναι.
    Τον δίσκο τον εκχωρείς μία φορά και από όπου θέλεις. Στο κάθε λειτουργικό του δίνεις το γράμμα που θέλεις και αυτό θα παίρνει αν δεν αλλάξει η διάταξη.
    Διάλεξε το GPT.
    Έτσι όπως το λες καταργείς γράμμα σε δίσκο ή partition, νομίζω ότι το έχουμε πει ξανά σε άλλο νήμα.
    Ο δίσκος που εκκινεί θα πάρει αυτόματα και το γράμμα C:, το γράμμα στον άλλον αν θέλεις το αλλάζεις.
    Οι SSD και το λειτουργικό έχουν εξελιχτεί, δεν χρειάζονται πατέντες πλέον για να "ζήσουν" περισσότερο, προσέχεις να μην τους γεμίζεις πάνω από τα 2/3 και αυτό είναι όλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    29-05-2019
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ για την απάντηση!

    Αμφότεροι οι SSD θα έχουν μόνο το λειτουργικό οπότε δεν τίθεται θέμα γεμίσματος.
    Μια διευκρίνιση: ούτε στον 7ετίας χρειάζεται να κάνω κάποια από τις προαναφερθείσες πατέντες;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν είναι να το κάνεις, καν' το ολοκληρωμένα και να έχεις μέσα εκτός από αυτά που λες και το κλείσιμο του Disk Indexing, του Superfetch και ότι άλλο βρεις που να αφορά τους SSD.
    (το TRIM που είναι το πιο απαραίτητο ούτως ή άλλως ενεργοποιείται αυτόματα).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας