Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο laptop της δουλειάς έχω γνήσια Windows 10 PRO, έκδοση 2004 και έχω πλήρη δικαιώματα administrator.

    Όταν το κάνω shutdown (το fast startup είναι απενεργοποιημένο) και το ανοίξω πάλι, όσο είναι στην οθόνη κλειδώματος πριν δώσω τον κωδικό μου, δεν συνδέεται στο WiFi. Με το που κάνω login, συνδέεται μια χαρά. Το δίκτυο στο οποίο συνδέεται, λειτουργεί με 802.1x authentication.

    Υπάρχουν κάποια mapped network shares τα οποία θέλω να είναι διαθέσιμα με το που βάλω τον κωδικό μου. Όπως είναι γνωστό, τουλάχιστον από εποχές Windows 7, για να είναι άμεσα διαθέσιμα τα mapped network shares πρέπει το μηχάνημα να έχει μπει στο δίκτυο πριν κάνεις login. Με το WiFi δεν γίνεται αυτό, καθώς όπως είπα δεν συνδέεται αυτόματα όσο είναι στη οθόνη κλειδώματος και πριν βάλω τον κωδικό μου. Αν την ίδια στιγμή βάλω καλώδιο δικτύου, συνδέεται επιτόπου ενσύρματα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Ως τώρα έχω κάνει τα εξής:

    1) Control Panel --> Network and Sharing Center --> κλικ στο όνομα του WiFi που είμαι συνδεδεμένος --> Wireless Properties --> Security --> Advanced Settings --> Enable single sign on for this network

    2) gpedit.msc --> Computer Configuration --> Administrative Templates --> System --> Logon --> Always wait for the network at computer startup and logon --> Enabled

    3) gpedit.msc --> Computer Configuration --> Administrative Templates --> System --> Group Policy --> Specify startup policy processing wait time --> Enabled & Amount of time to wait in seconds = 45

    Καμιά ιδέα;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    μηπως ειναι ενεργοποιημενη η εξοικονόμηση ενέργειας? sto device manager/network adapter
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως ειναι ενεργοποιημενη η εξοικονόμηση ενέργειας? sto device manager/network adapter
    Δεν είναι ενεργοποιημένη. Googlάροντας βρήκα πολλές αναφορές για το πρόβλημα, αλλά καμία λύση δεν δούλεψε σε εμένα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό το έχεις δει;

  5. #5
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Το πιο πιθανό ο Radius server (NPS) μάλλον κάνει authenticate με domain credentials ΜΟΝΟ και όχι με computer authentication.
    Η συμπεριφορά που λές δεν εξαρτάται από το version των windows αλλά από το kerberos auth, καθώς για να έχεις πρόσβαση στα mapped drives πρέπει πρώτα να πάρεις ένα ticket γι αυτά από το kerberos. Τη στιγμή που δεν έχεις δίκτυο τη στιγμή που κάνεις login δεν ζητά ticket ο υπολογιστής σου από το server. Αν συνδεθείς και μετά κάνεις πας να ανοίξεις τα drives το πιο πιθανό είναι ότι θα ανοίξουν με ένα μικρό lag.
    Καλύτερα να κοιτάξετε certificate based auth σε domain joined computers ώστε να μπορείς να συνδέεσαι στο wifi πριν καν κάνεις login.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αυτο ειναι ενα θεμα που το εχω συναντησει στα μισα μηχανακια με win10.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι ενα θεμα που το εχω συναντησει στα μισα μηχανακια με win10.
    Η τελευταία φορά που παρατήρησα τέτοιο πρόβλημα είχε να κάνει με λάθος policy από AD, επί 3 χρόνια όσα win 10 έχω και με σωστά ρυθμισμένα NPS και policies παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω δε μιλαω μονο για AD αλλα γενικως.
    Άλλα Ντάλλα....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας