Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους!

    Μετά από προσπάθειες 5 ωρών και ανάγνωση σχεδόν ολόκληρου του manual των δυο Oxygen προκειμένου να κάνω το Oxygen HDI24201 να δουλέψει σαν access point απέτυχα παταγωδώς.

    Σαν γενικές παρατηρήσεις να αναφέρω ότι απενεργοποίησα το dhcp και άλλαξα την default ip (του Oxygen HDI24201) από 192.168.1.1 σε 192.168.1.7 ώστε να μην υπάρχει confict με την ip του κύριου router (Oxygen Multiservice Gateway). Επίσης άλλαξα το SSID και το password αλλά προσπαθώντας να συνδεθώ με κινητό έβγαζε time-out.

    Η ερώτηση είναι: μήπως δεν μπορεί αυτό το oxygen να λειτουργήσει σαν access point έτσι κι αλλιώς, ή κάνω κάτι λάθος; Αν κάνω κάτι λάθος ή δεν έχω κάνει κάτι παρακαλώ πείτε μου έστω και επιγραμματικά τα βήματα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!


    - - - Updated - - -

    Μετά από άλλες 5 ώρες βρήκα την απάντηση μόνος μου. Το Oxygen HDI24201 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν access point. Σε περίπτωση που βρεθεί κανένας άλλος με το ίδιο πρόβλημα πρέπει να κάνει τα εξής:

    1) Συνδέει το Oxygen μόνο με το ρεύμα.
    2) Κάνει hard reset.
    3) Συνδέεται στο Oxygen από το κινητό του ασύρματα και όχι με ethernet μέσω υπολογιστή (γιατί μπερδεύονται οι IPs).
    4) Απενεργοποιεί dhcp.
    5) Αλλάζει τις default IPs από 192.168.1.1 σε 192.168.1.254 και από 10.0.0.1 σε 10.0.0.254 (το 254 είναι το τελευταίο νούμερο που μπορεί να αποδοθεί και συνήθως δεν το χρησιμοποιεί καμία άλλη συσκευή).
    6) Κάνει restart.
    7) Συνδέει το Oxygen με ethernet που θα έρχεται από το main router.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails OXYGEN_HDV24201_USER_GUIDE_EN.pdf  


Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας