Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στατιστικά σε εικόνα θα δούμε; Όχι με το πληκτρολόγιο..
    To the point τώρα..

    Απενεργοποίησε το sra, ώστε να παρατηρούμε τις διακυμάνσεις του snr..
    Ζήτα τους να σε πάνε πάλι στο default noise margin, πόσο είχες 8-9; Η έστω στο 11... Παραπάνω είναι overkill..
    Δοκίμασε το ρουτερ στο κουτί του οτε που λες για περισσότερη ώρα αν μπορείς ώστε να δούμε αν είναι κάτι από εσένα η από έξω..

    Τις ενώσεις αν δεν έχεις πρόχειρα αυτά με το τζελ, βάλε κλέμμες.. Η κάτι άλλο αν έχεις.. Όχι μόνο ταινία.. Είναι πιο σταθερό αλλά δεν θα προστατεύουν από υγρασία κλπ.. Προσωρινό μέτρο αυτό.. Το πιο σωστό αν έχεις ρεγκλέτα είναι να το καρφώσεις.. Αλλά και αυτά με το τζελ είναι πολύ καλά.. Scotchlock..

    Το θέμα είναι να δεις αν και κάτω σου κάνει τα ίδια.. Αν ναι, κάτι τρέχει έξω από το σπίτι.. Αν όχι, κοιτάς πάλι την εσωτερική..
    Αν είναι από έξω το θέμα, εκεί μετά πρέπει ο πάροχος να δει τι είναι και να αιτιολογήσει..
    Αλλά πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς ότι η εσωτερική σου καλωδίωση είναι στη πένα..
    Το να ανεβάζουμε το snr είναι παλιά μου τέχνη κόσκινο αλλά όχι αποδεκτή λύση.. Μπάλωμα θα έλεγα..
    Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω σε 50αρα, ταχύτητα το κάτω από 40 να πιάνεται ως αποδεκτή.. Μόνο αν υπάρχει καλωδιακό η άλλο θέμα έξω από το σπίτι.. Και λογικά θα πρέπει να δώσουν λύση η να σε αφήσουν να φύγεις αζημίως.. Αλλά αν το πρόβλημα είναι έξω από το σπίτι υπάρχει το ενδεχόμενο ανάλογα με το που είναι να μεταφερθεί και στον επόμενο πάροχο..

    Οψόμεθα..
    Δεν υπαρχει λογος να ανεβασω screenshot απο τη στιγμη που μου ειπε ο ιδιος ο τεχνικος οτι με εβαλε σε fix ταχυτητα 32999 (οταν του ειπα για το SNR δεν σχολιασε κατι, ισως απλα με εβαλε σε φιξ ταχυτητα και αυτοματα ανεβηκε το SNR? Δεν ξερω πως ακριβως δουλευει αυτο) αλλα το ανεβαζω οπως και να χει. Χωρις SRA εχει ιδια ταχυτητα, απλα αν αρχισουν τα σφαλματα αποσυγχρονιζει αμεσως αντι να με κατεβασει πχ στα 33mbit και να αποσυγχρονισει 10 λεπτα μετα.

    Οσο για τις ενωσεις, απλα σου λεω οτι την περιοδο Νοεμβριου-Μαιου που κλειδωνα καθε φορα 49999/4998 μετα απο 3-4 restart που εκανε καθε μερα ολους αυτους τους μηνες (γιατι ειμαι σε σπιτι με αυτονομο φωτοβολταικο συστημα και αλλαζω μπαταριες 3-4 φορες οποτε φορτιζει η μια απο τον ηλιο, μπαινει στο inverter /καθαρου ημιτονου αν και δεν παιζει ρολο απο τη στιγμη που υπαρχει ανταπτορας του ρουτερ 220v σε 15v ή οσο ειναι τελος παντων οποτε γινεται DC και δεν εχει παρασιτα/ κ.ο.κ και ερχεται η σειρα της επομενης για φορτιση οποτε κοβεται και το ρευμα, ναι ξερω επρεπε να εχω UPS στο ρουτερ το εχω στη λιστα να το βαλω αλλα δεν επαιξε ρολο στο συγκεκριμενο διαστημα πχ να βλεπει το DSLAM αποσυνδεσεις οποτε να με ριξει ταχυτητα, δεν με εριξε ποτε) οι συνδεσεις ηταν προχειρες, η μονωτικη ταινια προχειρα και γρηγορα περασμενη, το καλωδιο FTP παλιο και προορισμενο για εσωτερικο χωρο, εχει φαει πολυ νερο και ακραιες καιρικες συνθηκες, γενικα ειχα κανει προχειροδουλεια γιατι δεν πολυπιστεψα τον τεχνικο οταν κλειδωνα τοτε 16mbit λογω σαπιας εσωτερικης καλωδιωσης οτι θα εβλεπα τετοια θεαματικη διαφορα και δεν ξαναπειραξα τα καλωδια απο τοτε) οποτε δεν παιζει τωρα που πηρα καινουργιο καλωδιο για εξωτερικο χωρο, με πολυ προσεκτικες συνδεσεις και μαλιστα επιασα και καλυτερη ταχυτητα απο τα 49,9mbit οπως χθες πχ στα 54,7mbit να υπαρχει θεμα καλωδιωσης.

    Ο τεχνικος μεν μου ειπε οτι "στο ρυθμισα στα 32,9mbit για σημερα" και "θα ξαναρθω αυριο και βλεπουμε" ωστοσο συμφωνα με τα sms και τις κλησεις τις cosmote γραφουν οτι το προβλημα επιλυθηκε, οποτε αν δεν δω τηλεφωνο αυριο απο τον τεχνικο θα τους πρηξω ξανα. Ποιο το νοημα να πληρωνω για εως 50, που μπορω μαλιστα να πιασω 50 και να με εχει στα 32, ε και δεν εβαζα την 24αρα να τελειωνε η υποθεση και να γλυτωνα λεφτα ? Υποθετω οτι με ειχαν συνδεδεμενο σε Α/Κ και δεν τον πολυκαταλαβα αλλα μου ειπε κατι σε εβαλα σε πορτα στο φιμπερ οποτε με εβαλε σε καμπινα vdsl ή κατι τετοιο ? Η συνδεση τωρα δουλευει αψογα, δεν εχει ουτε σφαλμα ουτε τιποτα, αρα αν επικοινωνησει μαζι μου αυριο να του πω ολα καλα (σιγουρα θα δει τις αποσυνδεσεις και θα φαω κραξιμο για την ελλειψη UPS) βαλτε με σε ταχυτητα οσο πιανει η γραμμη μη φιξαρισμενη οπως πριν ? Γιατι αν με εβαλαν σε μη προβληματικη πορτα λογικα δεν πρεπει να με δοκιμασει στο φουλ πως θα δουλεψει ?
    Αλλωστε χρειαζομαι τα μεγιστα σε upload κ download, οχι για να κατεβαζω ταινιες, αλλα γιατι η δουλεια μου ειναι online, φτιαχνω διαφημιστικα βιντεο και πεφτει πολυ ανεβασμα κ κατεβασμα (πχ ολα τα βιντεο που μου στελνουν οι πελατες για μονταρισμα που μπορει να ειναι και 5GB), οποτε ακομα και τα 200kb/s που χανω στο ανεβασμα ειναι θεμα.

    Χθες στα 54700 αντεξε μια ωρα χωρις το παραμικρο crc ή fec error, κατεβαζα αβερτα πραγματα επι μια ωρα ωσπου αρχισε να πεταει errors χιλιαδες και τα γνωστα μετα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled1.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  100,0 KB 
ID: 217365

  2. #17
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει λογος να ανεβασω screenshot απο τη στιγμη που μου ειπε ο ιδιος ο τεχνικος οτι με εβαλε σε fix ταχυτητα 32999 (οταν του ειπα για το SNR δεν σχολιασε κατι, ισως απλα με εβαλε σε φιξ ταχυτητα και αυτοματα ανεβηκε το SNR? Δεν ξερω πως ακριβως δουλευει αυτο) αλλα το ανεβαζω οπως και να χει. Χωρις SRA εχει ιδια ταχυτητα, απλα αν αρχισουν τα σφαλματα αποσυγχρονιζει αμεσως αντι να με κατεβασει πχ στα 33mbit και να αποσυγχρονισει 10 λεπτα μετα.

    Οσο για τις ενωσεις, απλα σου λεω οτι την περιοδο Νοεμβριου-Μαιου που κλειδωνα καθε φορα 49999/4998 μετα απο 3-4 restart που εκανε καθε μερα ολους αυτους τους μηνες (γιατι ειμαι σε σπιτι με αυτονομο φωτοβολταικο συστημα και αλλαζω μπαταριες 3-4 φορες οποτε φορτιζει η μια απο τον ηλιο, μπαινει στο inverter /καθαρου ημιτονου αν και δεν παιζει ρολο απο τη στιγμη που υπαρχει ανταπτορας του ρουτερ 220v σε 15v ή οσο ειναι τελος παντων οποτε γινεται DC και δεν εχει παρασιτα/ κ.ο.κ και ερχεται η σειρα της επομενης για φορτιση οποτε κοβεται και το ρευμα, ναι ξερω επρεπε να εχω UPS στο ρουτερ το εχω στη λιστα να το βαλω αλλα δεν επαιξε ρολο στο συγκεκριμενο διαστημα πχ να βλεπει το DSLAM αποσυνδεσεις οποτε να με ριξει ταχυτητα, δεν με εριξε ποτε) οι συνδεσεις ηταν προχειρες, η μονωτικη ταινια προχειρα και γρηγορα περασμενη, το καλωδιο FTP παλιο και προορισμενο για εσωτερικο χωρο, εχει φαει πολυ νερο και ακραιες καιρικες συνθηκες, γενικα ειχα κανει προχειροδουλεια γιατι δεν πολυπιστεψα τον τεχνικο οταν κλειδωνα τοτε 16mbit λογω σαπιας εσωτερικης καλωδιωσης οτι θα εβλεπα τετοια θεαματικη διαφορα και δεν ξαναπειραξα τα καλωδια απο τοτε) οποτε δεν παιζει τωρα που πηρα καινουργιο καλωδιο για εξωτερικο χωρο, με πολυ προσεκτικες συνδεσεις και μαλιστα επιασα και καλυτερη ταχυτητα απο τα 49,9mbit οπως χθες πχ στα 54,7mbit να υπαρχει θεμα καλωδιωσης.

    Ο τεχνικος μεν μου ειπε οτι "στο ρυθμισα στα 32,9mbit για σημερα" και "θα ξαναρθω αυριο και βλεπουμε" ωστοσο συμφωνα με τα sms και τις κλησεις τις cosmote γραφουν οτι το προβλημα επιλυθηκε, οποτε αν δεν δω τηλεφωνο αυριο απο τον τεχνικο θα τους πρηξω ξανα. Ποιο το νοημα να πληρωνω για εως 50, που μπορω μαλιστα να πιασω 50 και να με εχει στα 32, ε και δεν εβαζα την 24αρα να τελειωνε η υποθεση και να γλυτωνα λεφτα ? Υποθετω οτι με ειχαν συνδεδεμενο σε Α/Κ και δεν τον πολυκαταλαβα αλλα μου ειπε κατι σε εβαλα σε πορτα στο φιμπερ οποτε με εβαλε σε καμπινα vdsl ή κατι τετοιο ? Η συνδεση τωρα δουλευει αψογα, δεν εχει ουτε σφαλμα ουτε τιποτα, αρα αν επικοινωνησει μαζι μου αυριο να του πω ολα καλα (σιγουρα θα δει τις αποσυνδεσεις και θα φαω κραξιμο για την ελλειψη UPS) βαλτε με σε ταχυτητα οσο πιανει η γραμμη μη φιξαρισμενη οπως πριν ? Γιατι αν με εβαλαν σε μη προβληματικη πορτα λογικα δεν πρεπει να με δοκιμασει στο φουλ πως θα δουλεψει ?
    Αλλωστε χρειαζομαι τα μεγιστα σε upload κ download, οχι για να κατεβαζω ταινιες, αλλα γιατι η δουλεια μου ειναι online, φτιαχνω διαφημιστικα βιντεο και πεφτει πολυ ανεβασμα κ κατεβασμα (πχ ολα τα βιντεο που μου στελνουν οι πελατες για μονταρισμα που μπορει να ειναι και 5GB), οποτε ακομα και τα 200kb/s που χανω στο ανεβασμα ειναι θεμα.

    Χθες στα 54700 αντεξε μια ωρα χωρις το παραμικρο crc ή fec error, κατεβαζα αβερτα πραγματα επι μια ωρα ωσπου αρχισε να πεταει errors χιλιαδες και τα γνωστα μετα.
    Spoiler:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled1.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  100,0 KB 
ID: 217365
    Μια εικόνα 1000 λέξεις δεν λένε; Τα βλέπεις πιο ωραία από να τα διαβάζεις..
    Για να αποσυγχρονίζει με κλειστό το sra πάει να πει ότι το snr βυθίζεται προς τα κάτω... Που σημαίνει θόρυβος/παρεμβολές/παράσιτα από κάπου η κάτι.. Η προβληματική πόρτα η κάτι κάπου στο χαλκό.. Ποιος ξέρει..
    Πες του να το αφήσει ελεύθερο να δεις αν θα σου κάνει πάλι τα ίδια.. Αφού σου είπε ότι άλλαξε πόρτα; Το attenuation άλλαξε;;
    Από εκεί θα φανεί αυτό αν σε έβαλε σε νέα καμπίνα.. Έχει vdsl καμπίνες η περιοχή; Δεν μου φαίνεται πάντως για attenuation από καμπίνα.. Εκτός αν είσαι μακριά..
    Anyway.. Ας βάλει το default snr δλδ 8-9 που το έχουν.. Και βλέπουμε..
    Απ'όσο ξέρω στον οτε δεν ρυθμίζουν snr, δεν το ψειρίζουν τόσο, απλά έχουν έτοιμα κονσέρβα προφίλ με ταχύτητες..
    Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε το πάλι και αν κάνει τα ίδια ζήτα snr11 η ας ρίχνουν σταδιακά τη ταχύτητα από τα 55 μέχρι να σταθεροποιηθεί..
    Όχι ότι έπρεπε να συμβαίνει αυτό.. Αφού πριν ήσουν οκ.. Αλλά αν όντως παίρνεις από α/κ, το vdsl είναι ευαίσθητο, και όσο ενεργοποιούνται νέοι συνδρομητές αρχίζουν διάφορα παρατράγουδα..
    Γενικά όσο πέφτει η ταχύτητα ανεβαίνει το snr.. Αυτό σημαίνει ότι η γραμμή έχει να δώσει κ άλλο σε ταχύτητα..
    Τα dslam μας εδώ νομίζω ότι δεν παρακολουθούν τις αποσυνδέσεις ώστε να σετάρουν τη γραμμή μετά.. Όπως γίνεται έξω με το dlm πως το λένε.. Αυτό το κάνουν οι τεχνικοί.. Αν πάντως δει αποσυνδέσεις ο τεχνικός, πες απλά εγώ τις έκανα.. Ψέματα είναι;
    Μήπως γίνεται κ τπτ περίεργο με τη τάση και τρελαίνεται το ρουτερ; Έχω την εντύπωση ότι για τα 12v το max ειναι 12,6v..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #18
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια εικόνα 1000 λέξεις δεν λένε; Τα βλέπεις πιο ωραία από να τα διαβάζεις..
    Για να αποσυγχρονίζει με κλειστό το sra πάει να πει ότι το snr βυθίζεται προς τα κάτω... Που σημαίνει θόρυβος/παρεμβολές/παράσιτα από κάπου η κάτι.. Η προβληματική πόρτα η κάτι κάπου στο χαλκό.. Ποιος ξέρει..
    Πες του να το αφήσει ελεύθερο να δεις αν θα σου κάνει πάλι τα ίδια.. Αφού σου είπε ότι άλλαξε πόρτα; Το attenuation άλλαξε;;
    Από εκεί θα φανεί αυτό αν σε έβαλε σε νέα καμπίνα.. Έχει vdsl καμπίνες η περιοχή; Δεν μου φαίνεται πάντως για attenuation από καμπίνα.. Εκτός αν είσαι μακριά..
    Anyway.. Ας βάλει το default snr δλδ 8-9 που το έχουν.. Και βλέπουμε..
    Απ'όσο ξέρω στον οτε δεν ρυθμίζουν snr, δεν το ψειρίζουν τόσο, απλά έχουν έτοιμα κονσέρβα προφίλ με ταχύτητες..
    Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε το πάλι και αν κάνει τα ίδια ζήτα snr11 η ας ρίχνουν σταδιακά τη ταχύτητα από τα 55 μέχρι να σταθεροποιηθεί..
    Όχι ότι έπρεπε να συμβαίνει αυτό.. Αφού πριν ήσουν οκ.. Αλλά αν όντως παίρνεις από α/κ, το vdsl είναι ευαίσθητο, και όσο ενεργοποιούνται νέοι συνδρομητές αρχίζουν διάφορα παρατράγουδα..
    Γενικά όσο πέφτει η ταχύτητα ανεβαίνει το snr.. Αυτό σημαίνει ότι η γραμμή έχει να δώσει κ άλλο σε ταχύτητα..
    Τα dslam μας εδώ νομίζω ότι δεν παρακολουθούν τις αποσυνδέσεις ώστε να σετάρουν τη γραμμή μετά.. Όπως γίνεται έξω με το dlm πως το λένε.. Αυτό το κάνουν οι τεχνικοί.. Αν πάντως δει αποσυνδέσεις ο τεχνικός, πες απλά εγώ τις έκανα.. Ψέματα είναι;
    Μήπως γίνεται κ τπτ περίεργο με τη τάση και τρελαίνεται το ρουτερ; Έχω την εντύπωση ότι για τα 12v το max ειναι 12,6v..
    Σευχαριστω για τις πληροφοριες, αν απλα δεν υπηρχε αυτο το διαστημα που για μηνες ημουν σε 49999 που παει να πει φιξαρισμα χωρις αποσυνδεσεις, θα δεχομουν οτι οντως η γραμμη μου δεν σηκωνε πολλα πολλα. Το attenuation ηταν 17.0 (down) 17.5 up πριν την επεμβαση του τεχνικου.

    Καμπινες VDSL τις εβαλαν τον τελευταιο χρονο ή καπου εκει, η κοντινοτερη στο σπιτι μου πρεπει να ειναι στα 150μ, δηλαδη οταν εκανα αιτηση ειχαν ηδη μπει παντου, πριν απ αυτο επαιρνα απο τον γειτονα ή μεσω 4G.

    Το ρουτερ 220v παιρνει κανονικα, τα solar inverter καθαρου ημιτονου δινουν ολοιδιο ρευμα με το δικτυο μην πω και καλυτερο, αλλα ουτως ή αλλος ο ανταπτορας του ρουτερ μετατρεπει τα 220v σε 12v, θεμα θα υπηρχε στα φθηνα inverter τροποποιημενου ημιτονου που δινουν "βρωμικο ρευμα".

    Απλα φοβαμαι οτι αν του πω βαλτο στο τερμα χωρις οριο οσο παλια θα αρχιζει να μου λεει παλι τις γνωστες $^%&#$ οτι η γραμμη σου ειναι μεχρι 42 το πολυ, τα ιδια που μου ελεγε και παλιοτερα οταν πηρα την γραμμη, συγνωμη μου ρθε να του πω αλλα δεν τριπαρα οταν εβλεπα να κατεβαζω εκεινη τη στιγμη το τεστ αρχειο απο το speedtest otenet με download manager χθες στα 6mb/s.

    Το SNR πριν την επεμβαση κυνουνταν μεταξυ 8.0-10db ανεξαρτητως ταχυτητας, 10db δλδ θα πηγαινε αν το SRA με εριχνε στα 20-30mbit. Απλα κατι παιχτηκε το συγκεκριμενο διαστημα επειδη μενω σε τουριστικη περιοχη, σιγουρα επεσαν πολλες συνδεσεις απο την αρχη σε ξενοδοχεια και εγινε χαος, ε δεν μπορει με την εναρξη της εστω διαλυμενης τουριστικης σαιζον να αρχισαν τα προβληματα.

    Το παλιο FTP καλωδιο ειχε μαλιστα και λαθος διατομη στα συρματακια, αυτο που πηρα ειναι ιδιο με τα συρματακια του οτε (σκληρα). Tελος παντων θα ζητησω αυριο να το αφησει ελευθερο εκτος αν κανει του κεφαλιου του και δεν επικοινωνησει και αν εχω προβλημα να τον ξανακαλεσω να με αφησει στα 42 εστω. Ας ελπισω οτι δεν θα μου πει να παιρνω το 13888 να δηλωνω βλαβη καθε φορα που θα δοκιμαζουμε χαμηλοτερη ταχυτητα και να εχω τον καθε ασχετο να μου λεει αν εκανα επανεκκινηση το ρουτερ ή οτι δεν εχω καλη εσωτερικη καλωδιωση απο τη στιγμη που το διευκρινιζω πρωτο οτι εχω τραβηξει απευθειας καλωδιο κ δεν χρησιμοποιω πια την εσωτερικη καλωδιωση.

    Παντως αν παρω ενα ρουτερ που να αφηνει να πειραχτει το SNR, παιζει να μπορω να παιξω με την ταχυτητα συγχρονισμου ή αν με κλειδωσουν σε συγκεκριμενη ταχυτητα οτι και να κανω ειναι ανωφελο ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teomw : 28-07-20 στις 02:20.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σευχαριστω για τις πληροφοριες, αν απλα δεν υπηρχε αυτο το διαστημα που για μηνες ημουν σε 49999 που παει να πει φιξαρισμα χωρις αποσυνδεσεις, θα δεχομουν οτι οντως η γραμμη μου δεν σηκωνε πολλα πολλα. Το attenuation ηταν 17.0 (down) 17.5 up πριν την επεμβαση του τεχνικου.

    Καμπινες VDSL τις εβαλαν τον τελευταιο χρονο ή καπου εκει, η κοντινοτερη στο σπιτι μου πρεπει να ειναι στα 150μ, δηλαδη οταν εκανα αιτηση ειχαν ηδη μπει παντου, πριν απ αυτο επαιρνα απο τον γειτονα ή μεσω 4G.

    Το ρουτερ 220v παιρνει κανονικα, τα solar inverter καθαρου ημιτονου δινουν ολοιδιο ρευμα με το δικτυο μην πω και καλυτερο, αλλα ουτως ή αλλος ο ανταπτορας του ρουτερ μετατρεπει τα 220v σε 12v, θεμα θα υπηρχε στα φθηνα inverter τροποποιημενου ημιτονου που δινουν "βρωμικο ρευμα".

    Απλα φοβαμαι οτι αν του πω βαλτο στο τερμα χωρις οριο οσο παλια θα αρχιζει να μου λεει παλι τις γνωστες $^%&#$ οτι η γραμμη σου ειναι μεχρι 42 το πολυ, τα ιδια που μου ελεγε και παλιοτερα οταν πηρα την γραμμη, συγνωμη μου ρθε να του πω αλλα δεν τριπαρα οταν εβλεπα να κατεβαζω εκεινη τη στιγμη το τεστ αρχειο απο το speedtest otenet με download manager χθες στα 6mb/s.

    Το SNR πριν την επεμβαση κυνουνταν μεταξυ 8.0-10db ανεξαρτητως ταχυτητας, 10db δλδ θα πηγαινε αν το SRA με εριχνε στα 20-30mbit. Απλα κατι παιχτηκε το συγκεκριμενο διαστημα επειδη μενω σε τουριστικη περιοχη, σιγουρα επεσαν πολλες συνδεσεις απο την αρχη σε ξενοδοχεια και εγινε χαος, ε δεν μπορει με την εναρξη της εστω διαλυμενης τουριστικης σαιζον να αρχισαν τα προβληματα.

    Το παλιο FTP καλωδιο ειχε μαλιστα και λαθος διατομη στα συρματακια, αυτο που πηρα ειναι ιδιο με τα συρματακια του οτε (σκληρα). Tελος παντων θα ζητησω αυριο να το αφησει ελευθερο εκτος αν κανει του κεφαλιου του και δεν επικοινωνησει και αν εχω προβλημα να τον ξανακαλεσω να με αφησει στα 42 εστω. Ας ελπισω οτι δεν θα μου πει να παιρνω το 13888 να δηλωνω βλαβη καθε φορα που θα δοκιμαζουμε χαμηλοτερη ταχυτητα και να εχω τον καθε ασχετο να μου λεει αν εκανα επανεκκινηση το ρουτερ ή οτι δεν εχω καλη εσωτερικη καλωδιωση απο τη στιγμη που το διευκρινιζω πρωτο οτι εχω τραβηξει απευθειας καλωδιο κ δεν χρησιμοποιω πια την εσωτερικη καλωδιωση.

    Παντως αν παρω ενα ρουτερ που να αφηνει να πειραχτει το SNR, παιζει να μπορω να παιξω με την ταχυτητα συγχρονισμου ή αν με κλειδωσουν σε συγκεκριμενη ταχυτητα οτι και να κανω ειναι ανωφελο ?
    Το τωρινό attenuation σου πάντως δεν δείχνει 150μ.. Αλλά κάτι κοντά στο χλμ.. Σχεδόν οριακό για vdsl από α.κ..
    Βέβαια το καλώδιο μπορεί να κάνει βόλτες στο δρόμο..
    Αλλά μου φαίνεται μεγάλη απόσταση αν η καμπίνα είναι όντως τόσο κοντά..
    Αλλιώς για αστικό κέντρο το βλέπω..

    Για την ταχύτητα που αναφέρεις, η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη ώστε να το παραβλέψεις..
    Έτσι δεν είναι; Πες το στον τεχνικό αυτό..
    Και ούτε είναι ότι έπεσε σταδιακά μέσα στα χρόνια..
    Εξέφρασε το παράπονο σου ευγενικά και προσπαθήστε το..
    Υπάρχει το ενδεχόμενο να κλειδώνει τέρμα η γραμμή και να βγάζει error επειδή δεν αντέχει.. Αλλά μου φαίνεται παράξενο..
    Το πιο σύνηθες θα ήταν απλά να κλείδωνες σε μικρότερη ταχύτητα.. Αυτά τα ξαφνικά που σου κάνει είναι το παράξενο.. Τα οποία μπορεί να οφείλονται σε κάποιο από τους λόγους που είπαμε πάνω..
    Μπορεί βέβαια όσο ανεβαίνει η ταχύτητα και παίρνει περισσότερους τόνους η γραμμή, να βγάζει πρόβλημα σε κάποιο τόνο που δεν χρησιμοποιεί τώρα στα 32.. Αν το λέω σωστά.. Γι'αυτό είναι και σταθερό.. Παλιά με πρόγραμμα που υποστήριζε συγκεκριμένα ρουτερ βλέπαμε κάπως το φάσμα..
    Τώρα δεν έχω υπόψη κάποιο software.. Είναι και ανάλογα το ρουτερ βέβαια.. Αλλά λογικά οι τεχνικοί μέσω του dslam θα μπορούν να τα δουν αυτά.. Αναφέρομαι στο bits per tone, όσο μεγαλώνει η ταχύτητα περισσότερα τα bits per tone..

    Πάντως αν δεν σε είχα βραχυκυκλώσει μέχρι τώρα, με αυτό το τελευταίο που μου ήρθε, σίγουρα θα σε βραχυκύκλωσα..

    Σε κάθε περίπτωση.. Κάνε ότι είπαμε..
    Αφήστε το ελεύθερο και δες το.. Δοκίμασε το και στο κουτί του οτε περισσότερο αν μπορείς..
    Αν κάνει τα ίδια, ρώτησε τον αν τα προφίλ που ρυθμίζει έχουν σκάλες σε ταχύτητες ώστε να το κατεβάσετε σταδιακά..
    Η αν ρυθμίζει κατευθείαν snr..
    Ένα snr11 θα ήταν οκ νομίζω σε περίπτωση προβλήματος..
    Η απλά κατεβαίνετε σταδιακά μέχρι να δεις που αρχίζει να κλωτσάει.. Αν τώρα καταλήξετε πάλι στα 32..
    Τι να πω.. Περίεργο.. Ολίγον.. Είναι μέχρι να βρεθεί η χρυσή τομή.. Αφού έκατσε η περίπτωση..

    Όντως το να παίρνεις συνεχώς το support μπορεί να είναι πονοκέφαλος αλλά τι να κάνεις..
    Οι τεχνικοί συνήθως δεν κάθονται να ασχοληθούν πολύ.. Είναι να πετύχεις τον κατάλληλο άνθρωπο..

    Αυτό που λες για ρουτερ που να ρυθμίζει το snr σε vdsl, υπάρχει νομίζω αλλά δεν έχω να προτείνω κάποιο..
    Asus νομίζω είναι; Η φρίτζ; Δεν είμαι σίγουρος, αλλά ας πούνε και τα άλλα παιδιά μια γνώμη..
    Μετά ζητάς κωδικούς για το voip η τους τραβάει το ρουτερ μόνο του αν πάρεις φρίτζ και καθάρισες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-07-20 στις 05:16.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Οκ καταλαβαινω, τι να πω ιδωμεν αυριο!

    - - - Updated - - -

    Φυσικα σημερα τεχνικος δεν με καλεσε, οποτε τηλ στο 13888 και δηλωνω χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου ?

    Βλεποντας το θεμα : Αύξηση ταχύτητας πάνω από όριο συμβολαιου τοτε ειναι που ξεκινησαν και τα προβληματα μου, απο το 49999 που κλειδωνα ποσο καιρο τοτε, ανεβηκε στα 52000 κατι και απο τοτε οι αποσυνδεσεις αρχισαν να αυξανονται μερα με τη μερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teomw : 28-07-20 στις 15:45.

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πάρε πάλι.. Τι άλλο; 13788 δεν είναι οι τεχνικοί;
    Κάνε αίτημα να το αφήσουν ελεύθερο για δοκιμή και βλέποντας & κάνοντας..
    Ας ελπίσουμε να μην έχει συνέχεια μετά πάλι...
    Από εχτές τσίμπησε κανα error;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε πάλι.. Τι άλλο;
    Κάνε αίτημα να το αφήσουν ελεύθερο και βλέποντας & κάνοντας..
    Ας ελπίσουμε να μην έχει συνέχεια μετά πάλι...
    13788 δεν είναι οι τεχνικοί;
    Δεν ξερω αν εχει ειδικο τηλεφωνο για τεχνικο, και στο 13888 προωθουν το αιτημα για επιλυση οποτε το ιδιο πραγμα ειναι, ας υπηρχαν πακετα unlimited data πραγματικων ομως σε δικτυο 4G την ιδια μερα θα ειχα πεταξει την τηλεφωνικη γραμμη που μου εχει βγαλει τα συκωτια τον τελευταιο καιρο. 3mb/s upload σε 4G θα κανουμε καιρο να δουμε σε σταθερη συνδεση. Και το χειροτερο απ ολα ειναι οτι οι τεχνικοι πανε να σε βγαλουν και τρελο, λες και δεν ξερω την διαφορα της πραγματικης ταχυτητας συγχρονισμου με το attainable rate.

  8. #23
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν εχει ειδικο τηλεφωνο για τεχνικο, και στο 13888 προωθουν το αιτημα για επιλυση οποτε το ιδιο πραγμα ειναι, ας υπηρχαν πακετα unlimited data πραγματικων ομως σε δικτυο 4G την ιδια μερα θα ειχα πεταξει την τηλεφωνικη γραμμη που μου εχει βγαλει τα συκωτια τον τελευταιο καιρο. 3mb/s upload σε 4G θα κανουμε καιρο να δουμε σε σταθερη συνδεση.
    Υπάρχουμε και εμείς με adsl ακόμα.. Οπότε; Άραγε εμάς μας έχουν μείνει συκώτια;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #24
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουμε και εμείς με adsl ακόμα.. Οπότε; Άραγε εμάς μας έχουν μείνει συκώτια;
    Φανταζομαι, αλλα το τραγικο ειναι να εχεις την υποδομη για να κλειδωνει σε 50 ακριβως, και να κοντευεις να πεσεις σε ταχυτητες 24mbit επειδη οι τεχνικοι ειναι στον κοσμο τους. Σφαλματα απο χθες ΜΗΔΕΝ. Αρα εκει που με εβαλαν δεν εχω θεματα. Και δεν πιστευω να εχω ουτε αν με βαλουν σε ελευθερο.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταζομαι, αλλα το τραγικο ειναι να εχεις την υποδομη για να κλειδωνει σε 50 ακριβως, και να κοντευεις να πεσεις σε ταχυτητες 24mbit επειδη οι τεχνικοι ειναι στον κοσμο τους. Σφαλματα απο χθες ΜΗΔΕΝ. Αρα εκει που με εβαλαν δεν εχω θεματα. Και δεν πιστευω να εχω ουτε αν με βαλουν σε ελευθερο.
    Δοκιμάζεις κ βλέπουμε..
    Αλλά σε ένα πράγμα έχεις δίκιο.. Να πληρώνεις για 50 και να κοντεύεις να φτάσεις τα μισά, την ώρα μάλιστα που φαίνεται ότι μπορείς να πας παραπάνω..
    Κάνε τη δοκιμή.. Και περιμένουμε νέα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμάζεις κ βλέπουμε..
    Αλλά σε ένα πράγμα έχεις δίκιο.. Να πληρώνεις για 50 και να κοντεύεις να φτάσεις τα μισά, την ώρα μάλιστα που φαίνεται ότι μπορείς να πας παραπάνω..
    Κάνε τη δοκιμή.. Και περιμένουμε νέα..
    Εμ δεν τρελαινεσαι ?
    Χθες ολη μερα προσπαθουσα να επικοινωνησω με το 13888. Το λαμπακι Phone μετα το downgrade της ταχυτητας δεν ξανααναψε, οποτε παιρνω απο κινητο. Σε κληση μεσω κινητου μου ελεγε οτι η επιλυση της βλαβης ειναι σε εξελιξη (αυτοματος τηλ.) ενω ειχε ερθει sms οτι επιλυθηκε το προβλημα. Εν παση περιπτωση, επειδη τα νευρα μου τσακιστηκαν και δεν με εβαζε σε υπαλληλο ο αυτοματος τηλεφωνητης οτι και να εκανα, αφηνω το κινητο μου που ειναι βοντα στο site τους και σε παιρνουν εντος 5 λεπτων. Ναι ισχυει, αν εχεις κινητο/σταθερο cosmote. 'Οποτε το εκανα, σε 5 λεπτα ειχα κληση.

    Με παιρνουν 12 παρα σχεδον μεσανυχτα χτες μετα απο ποοοοοσες ωρες και μου λενε τα παντα για το προβλημα μου χωρις καν να δηλωσω ποιος ειμαι και τι ηθελα. Προφανως απο τις απανωτες κλησεις στο 13888 μεσω του αριθμου για σταθερα απο εξωτερικο καταλαβαν ποιος ειμαι. Μου λεει σας κλειδωσαμε σε 32αρι προφιλ για να μην εχετε αποσυνδεσεις με το που ειπα οτι εχω χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου, αν θελετε λεει το κανουμε 50αρι παλι προφιλ αλλα μπορει να εχετε αποσυνδεσεις. Λεω οκ το ρισκαρουμε αφου εγινε αλλαγη πορτας και φτιαξτε και το τηλεφωνο που δεν αναβει στο ρουτερ.

    9 το πρωι σημερα ερχεται τεχνικος στο καφαο ή καμπινα ή οτιδηποτε με εχουν βαλει τελος παντων και βλεπω το ρουτερ κανει αποσυγχρονισμο και συγχρονιζει στα 51240/5503. Λεω επιτελους. Μιση ωρα μετα με παιρνει τεχνικος για να μου μπλα μπλα ζητησατε 50αρι προφιλ χθες ? Σας εβαλα σε 32αρι να μην εχετε αποσυνδεσεις. Λεω κοιταξτε, απο τη στιγμη που αλλαξα πορτα κτλ και δεν ειχα θεμα γιατι να μην ξαναπαω στα 50 αφου το σηκωνει η συνδεση οπως παλια και στη νεα πορτα ενδεχομενως να μην εχω προβλημα. Ενταξει λεει το εβαλα σε 50 αλλα να ξερετε αν εχετε ξανα αποσυνδεσεις το μονο που μπορω να κανω ειναι ξανα downgrade σε 32αρι προφιλ, οποτε λιβανι και προσευχες απο δω κ μπρος.

    Η συνδεση εν τελη φαινεται να ειναι σταθερη, λογω SRA επειδη εμφανισε 12 CRC σφαλματα (σε σχεση με τα 8000 που θα ειχα παλιοτερα) μεσα σε 5 ωρες ενω 0 σφαλματα FEC με εχει τωρα στα 47700, ισως και να το κλειδωσαν εκει δεν ξερω θα δουμε αν ανεβει αργοτερα, αλλα αποσυνδεση πλεον καμια. Θελω να πιστευω πως επιλυθηκε.

    - - - Updated - - -

    Μετα την αλλαγη της μπαταριας των φωτοβολταικων πριν 2 ωρες, ιδου και τα στατιστικα, ξεκαθαρα ηταν προβλημα του οτε και οχι της καλωδιωσης μου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  STATS.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  99,6 KB 
ID: 217421

  12. #27
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ δεν τρελαινεσαι ?
    Χθες ολη μερα προσπαθουσα να επικοινωνησω με το 13888. Το λαμπακι Phone μετα το downgrade της ταχυτητας δεν ξανααναψε, οποτε παιρνω απο κινητο. Σε κληση μεσω κινητου μου ελεγε οτι η επιλυση της βλαβης ειναι σε εξελιξη (αυτοματος τηλ.) ενω ειχε ερθει sms οτι επιλυθηκε το προβλημα. Εν παση περιπτωση, επειδη τα νευρα μου τσακιστηκαν και δεν με εβαζε σε υπαλληλο ο αυτοματος τηλεφωνητης οτι και να εκανα, αφηνω το κινητο μου που ειναι βοντα στο site τους και σε παιρνουν εντος 5 λεπτων. Ναι ισχυει, αν εχεις κινητο/σταθερο cosmote. 'Οποτε το εκανα, σε 5 λεπτα ειχα κληση.

    Με παιρνουν 12 παρα σχεδον μεσανυχτα χτες μετα απο ποοοοοσες ωρες και μου λενε τα παντα για το προβλημα μου χωρις καν να δηλωσω ποιος ειμαι και τι ηθελα. Προφανως απο τις απανωτες κλησεις στο 13888 μεσω του αριθμου για σταθερα απο εξωτερικο καταλαβαν ποιος ειμαι. Μου λεει σας κλειδωσαμε σε 32αρι προφιλ για να μην εχετε αποσυνδεσεις με το που ειπα οτι εχω χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου, αν θελετε λεει το κανουμε 50αρι παλι προφιλ αλλα μπορει να εχετε αποσυνδεσεις. Λεω οκ το ρισκαρουμε αφου εγινε αλλαγη πορτας και φτιαξτε και το τηλεφωνο που δεν αναβει στο ρουτερ.

    9 το πρωι σημερα ερχεται τεχνικος στο καφαο ή καμπινα ή οτιδηποτε με εχουν βαλει τελος παντων και βλεπω το ρουτερ κανει αποσυγχρονισμο και συγχρονιζει στα 51240/5503. Λεω επιτελους. Μιση ωρα μετα με παιρνει τεχνικος για να μου μπλα μπλα ζητησατε 50αρι προφιλ χθες ? Σας εβαλα σε 32αρι να μην εχετε αποσυνδεσεις. Λεω κοιταξτε, απο τη στιγμη που αλλαξα πορτα κτλ και δεν ειχα θεμα γιατι να μην ξαναπαω στα 50 αφου το σηκωνει η συνδεση οπως παλια και στη νεα πορτα ενδεχομενως να μην εχω προβλημα. Ενταξει λεει το εβαλα σε 50 αλλα να ξερετε αν εχετε ξανα αποσυνδεσεις το μονο που μπορω να κανω ειναι ξανα downgrade σε 32αρι προφιλ, οποτε λιβανι και προσευχες απο δω κ μπρος.

    Η συνδεση εν τελη φαινεται να ειναι σταθερη, λογω SRA επειδη εμφανισε 12 CRC σφαλματα (σε σχεση με τα 8000 που θα ειχα παλιοτερα) μεσα σε 5 ωρες ενω 0 σφαλματα FEC με εχει τωρα στα 47700, ισως και να το κλειδωσαν εκει δεν ξερω θα δουμε αν ανεβει αργοτερα, αλλα αποσυνδεση πλεον καμια. Θελω να πιστευω πως επιλυθηκε.

    - - - Updated - - -

    Μετα την αλλαγη της μπαταριας των φωτοβολταικων πριν 2 ωρες, ιδου και τα στατιστικα, ξεκαθαρα ηταν προβλημα του οτε και οχι της καλωδιωσης μου.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  STATS.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  99,6 KB 
ID: 217421
    Το λαμπάκι της τηλεφωνίας δεν άναψε ξανά γιατί το ρουτερ δεν κατέβασε τις αντίστοιχες ρυθμίσεις αυτόματα..
    Σε αυτή τη περίπτωση τους παίρνεις και ο τεχνικός κατεβάζει τις ρυθμίσεις στο ρουτερ χειροκίνητα..
    Για να μη συμβαίνει αυτό συνήθως κάνουμε save τις ρυθμίσεις του ρουτερ, με το προφίλ της τηλεφωνίας που είναι ήδη μέσα.. Και αν τύχει ξανά θέμα με την τηλεφωνία μετά από reset του ρουτερ, φορτώνεις το αρχείο και είσαι οκ.. Ούτε τηλέφωνα ούτε τπτ στην εξυπηρέτηση.. Όλα παίζουν καρφί..

    (μεσω του αριθμου για σταθερα απο εξωτερικο)
    Εννοώντας; Δεν το κατάλαβα αυτό.. Απορία τπτ παραπάνω..

    Πάντως παρόμοια περίπτωση με error σαν τη δική σου, είχε συμβεί πρόσφατα και σε γνωστό μου, αλλά και σε άλλους έχει τύχει απ'ότι διαβάζω..
    Αλλά δεν μπορούσα να πω σίγουρα ότι και η δική σου περίπτωση ήταν σίγουρα ίδια.. Χωρίς ψάξιμο.. Καταλαβαίνεις..

    Μ'αρέσει η σιγουριά 50 vs 32 μόνο.. Τπτ άλλο δεν υπάρχει.. Καλό και αυτό.. Οκ.. Whatever που λένε.. Τα καλά προφίλ κονσέρβα του οτε..

    50/5.5 βλέπω και snr 10.. Με restart μάλλον μπορείς να πας λίγο πιο πάνω..

    Παίζεις παιχνίδια online; Επίσης κάνε μου ένα ping emp.gr από cmd να δω το path..
    Και ένα speedtest αν μπορείς θέλω.. Να δω αν είναι σε fastpath η interleaved..

    Ας ελπίσουμε να ησυχάσεις τώρα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #28
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Ναι τελικα ολο το μαρτυριο το εζησα γιατι η πορτα που ημουν ηταν προβληματικη.
    Restart κανω οπως ειχα πει και πριν 3-4 φορες την μερα, οποτε αυτη τη φορα κλειδωσα ακομα υψηλοτερα και ανεβαζω νεο screenshot (σαυτο το restart απενεργοποιησα το SRA γιατι με κοβει 2-3mbps ακομα και με το πρωτο λαθακι οποτε δεν υπαρχει θεμα να το εχω πια ενεργο αφου δεν εχω πια σφαλματα πανω απο διψηφιο αριθμο). Υποψιν οτι ειχα καταφερει μια μερα να κλειδωσω ακομα και 54999 ή 53999 δεν μπορω να πω με σιγουρια αν ηταν το πρωτο ή το δευτερο, τετοιο κλειδωμα συνηθως πρεπει να εχεις την καμπινα ή εξω απο το σπιτι ή απο τη γειτονια, θα ηθελα σημερα να δω τη φατσα του τεχνικο οταν διαπιστωσε και μονος του οτι κλειδωσα πανω απο 50 οταν με σιγουρια ελεγε 42 και πολυ ειναι για το σπιτι σου. Αν δεν το ψαχνα το θεμα θα ημουν ακομα στα 32mbit, οταν για 24αρα με αυτα τα στατιστικα και την +3mbps αυξηση των ταχυτητων που ειπωθηκε σε αλλο thread θα ημουν στα 27mbps και θα πληρωνα για 24αρα για 5mbps διαφορα.
    Πρεπει να ειμαι σε interleaved, τουλαχιστο αυτο λεει το speedport entry 2i, στο plus δεν γραφει καπου σε τι εισαι. Παλια με την 24αρα (πριν 3 χρονια περιπου) ομως με ειχαν σε fast path, ειχα πολλα σφαλματα αλλα ειχα 1-2 αποσυνδεσεις τη μερα μονο. Επισης μενω Βορεια Ελλαδα, κοντα στη Θεσσαλονικη. Επισης μπαινω απο wifi, το ρουτερ δεν πιανει φουλ σημα λογω του οτι πιο κοντα δεν γινεται λογω του καλωδιο που παει στον χωνευτη του οτε. Θα προτιμουσα να το εκανα με καλωδιο αλλα δεν μου βρισκεται κανενα μεγαλο τωρα. Επισης screenshot και απο το test 5gb αρχειο του otenet με download manager που η μεση ταχυτητα ειναι 5,7mb/s. Σε torrent κινουμαι απο 4.8 - 5.2mb/s με φουλ πηγες. Στο speedtest δεν ξερω γιατι με δειχνει τοσο χαμηλα (42mbps).
    Απο παιχνιδια παιζω μονο Team Fortress 2 σε αγγλικο server εχω latency 55-70ms.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats2.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  96,8 KB 
ID: 217436 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ping.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  36,4 KB 
ID: 217437 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  spdtest.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  50,4 KB 
ID: 217438 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  test2.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  42,2 KB 
ID: 217439
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teomw : 30-07-20 στις 01:57.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το attenuation σου είναι λίγο μεγάλο πάντως για καμπίνα.. Η εκτός αν είσαι μακριά..

    Για το attainable κάτι θυμήθηκα που είχε αναφερθεί στο νήμα του plus παλαιότερα και κάθισα και το έψαξα..
    Για δοκίμασε το..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...08#post6852308
    https://www.adslgr.com/forum/threads...10#post6844410
    https://www.adslgr.com/forum/threads...11#post6844411

    Ναι σε Interleaved είσαι, παρέχει καλύτερη σταθερότητα και λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα σε σύγκριση με fastpath.. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι στο παιχνίδι είσαι οκ..

    Ακόμα, μάλλον σου έχουν βάλει snr 10; Δεν ξέρω.. Είναι συνέχεια στο 10; Η γραμμή φαίνεται ότι έχει να δώσει και άλλο λίγο ακόμα, αν υπολογίσεις ότι άλλοι σε οτε έχουν snr 7~8.. Αλλά εφόσον όλα παίζουν οκ, νομίζω είσαι εντάξει σε σύγκριση με πριν (32-42).. Τι 52 τι 55.. Από την άλλη ίσως το έκαναν για σταθερότητα.. Τι να πούμε και εμείς με το adsl..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Οποτε δεν παιζει να ειμαι σε καμπινα. Οπως και να χει, το SNR δεν ειναι σταθερο. πχ τωρα ειναι 9.4 και εχει κλειδωσει στα 50704.
    Δοκιμασα τα link που μου εστειλες, το attainable ειναι 58060. (με το τab που βγαινει στα "κινεζικα" το βρηκα, μεσω του μενου system information δεν δειχνει ουτε up, ουτε down) ενω maximum upstream 14080. Αρα δεν παιζει να ειμαι σε καμπινα ? Παρ ολα αυτα στη διαθεσιμοτητα με το τηλεφωνο μου δινει εως και 200mbps.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας