Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Οπως λεει και ο τιτλος συνεχως εχω αυξομειωσεις στην ταχυτητα εως τον πληρη αποσυγχρονισμο. Σημερα επεσε τουλαχιστο 200 φορες.
    Ειχα παλια προβληματα, 50αρα συνδεση και συγχρονιζε στα 14000. Ερχεται ο τεχνικος τον Οκτωβρη, μου λεει σαπια εσωτερικη εγκαταση. Παιρνω ενα καλωδιο δικτυου FTP 20m παμπαλαιο το χω καμια 10ετια, το συνδεω απευθειας με το κουτακι του ΟΤΕ και στο ρουτερ και ναι! 49999 download / 4998 upload.
    Ολα καλα για ολο το χειμωνα. Καθε μερα ιδια ταχυτητα, καμια αποσυνδεση ολο το χειμωνα. Τον τελευταιο μηνα ξεκινησε αυτο το προβλημα. Δηλωνω βλαβη στον ΟΤΕ, ο τεχνικος αφαντος και μου ερχεται μηνυμα οτι οτι το προβλημα επιλυθηκε. Λεω ενταξει, μπορει να εφταιγε το καλωδιο δικτυου που ηταν για εσωτερικο χωρο και το πεταξα, παω και περνω νεο καλωδιο PET εξωτερικης χρησης (AWG24), τα ιδια και χειροτερα. Ειναι 4x4 ζευγων. Συνδεω το πρωτο ζευγος πχ μπλε, με ασπρο-μπλε και πρασινο με ασπρο πρασινο. Δηλαδη το ζευγος το κανω ενα καλωδιο, αν και παλια που συγχρονιζα 49999 δεν το ειχα κανει σαν ζευγος. Εν παση περιπτωση ειτε κανοντας το ζευγος ή οχι, στην πρωτη προσπαθεια με το νεο καλωδιο βλεπω 52000 download και 5503 upload. Χαιρομαι που διορθωθηκε...για 10 λεπτα. Ξαφνικα παγωνει η συνδεση, βλεπω χιλιαδες crc και fec σφαλματα και παλι τα ιδια οπως παλια. Αποσυγχρονιζει καθε 5 λεπτα μετα ή και συγχρονιζει και μετα σε δευτερολεπτα το ξαναχανει.
    Μενω σε μονοκατοικια. Καμια ιδεα ρε παιδια γιατι κοντευω να τρελαθω ? Οποτε συνδεω απευθειας το ρουτερ με το κουτακι του ΟΤΕ ολα δουλευουν ρολοι. Τι στην ευχη συμβαινει και τον τελευταιο μηνα δεν θελει με τιποτα να δουλεψει με καλωδιο ? Οσο το ειχα στο κουτακι το ρουτερ το ειχα αφησει περιπου 5 λεπτα οπου και συγχρονιζε 52200, δεν το αφησα καμια ωρα πχ να δω αν θα βγαλει σφαλματα. Να ξαναδηλωσω βλαβη ? Παλι καλα που εχω ΜΒ στο κινητο αλλιως ουτε αυτο το μυνημα θα προλαβαινα να στειλω. Πιταρισμενη καμπινα ή ουτε γω ξερω τι αλλο δεν παιζει. 3:30 τα ξημερωματα καθομουν και εκανα πειραματα, αλλα δεν. Δοκιμασα το παλιοτερο speedport που υποστηριζε vdsl, αλλα κ σαυτο τα ιδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teomw : 18-07-20 στις 04:54.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικο σφαλμα που εκανες ειναι οτι εβαλες (αν καταλαβα καλα) 2 συνεστραμενα ζευγη στην κεντρικη γραμμη. Δηλαδη το μπλε-μπλε απρο το εκανες ενα... το ιδιο και καποιο αλλο ζευγαρι. ΛΑΘΟΣ. Την συστροφη την εχει για να ομαλοποιειται η αποσβεση γραμμης, και να εχεις την μεγιστη ταχυτητα με τα λιγοτερα δυνατα σφαλματα. Χρησιμοποιησε λοιπον ενα ζευγαρι π.χ, μπλε-μπλε ασπρο για την γραμμη σου.

    Τωρα αν εχεις ελεγξει και την πριζα, ΔΕΝ εχεις κι αλλες παραλληλες πριζες στην εγκατασταση, και τα προβληματα συνεχιζονται, δωσε το και παλι βλαβη να τα ξανακοιταξουνε.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δοκιμάσει άλλο εξοπλισμό; Κάνε μια αλλαγή εξοπλισμού.
    Αν έχεις το entry 2i, ζήτησε τους το plus.

    Edit: είδα ότι δοκίμασες. Στα στατιστικά της γραμμής σου, έχει τύπο σύνδεσης VDSL2_Vectoring ;

  4. #4
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Στα στατιστικα της γραμμης δεν εχει Vectoring και δεν υποστηριζεται μαλλον, αν επιλεξω μονο αυτο το προφιλ δεν προσπαθει να συγχρονισει καν, μου γραφει VDSL2 17A Annex B (PSTN εχω)
    Δοκιμασα και χρησιμοποιοντας ενα ζευγος δηλαδη το μπλε στο κιτρινο του οτε και το ασπρο μπλε στο ασπρο του οτε, τζιφος. Μεταβιας συγχρονιζει πανω απο 20mbit και πεφτει ανα μισο λεπτο.
    Μετα ξαναδοκιμαζω παλι ασπρο μπλε-μπλε μαζι στο κιτρινο του οτε και ασπρο πρασινο-πρασινο στο λευκο του οτε. 52000 - 5503. Σφαλματα μηδεν. Δεν περνανε 2 λεπτα surfing, παλι παγωνουν ολα και βλεπω 4ψηφιο αριθμο σφαλματων, κατευθειαν αλλαζει ταχυτητα (λογω SRA) και με ριχνει στα 18800. Σταυρωνει ιντερνετ για κανα μισολεπτο και τελος αποσυγχρονιζει τελειως. Μετα συγχρονιζει στα 36500 κ.ο.κ
    Παιρνω εξυπηρετηση πελατων μια, μου λεει ολες οι γραμμες κατειλημενες καλεστε αργοτερα. Παιρνω ξανα, δεν προλαβε να το ξαναπει πεφτει η συνδεση. Θα βρω γειτονα να παρω το απογευμα, δεν πιστευω οτι η βλαβη ειναι στην πλευρα μου.

    Μηπως να απενεργοποιησω το SRA ? Ισως κατι αλλο να κανει πιο σταθερη τη συνδεση με ανταλλαγμα ακομα και 10mbps ? Επισης παιζει ρολο αν και στις 2 ακρες του καλωδιο βαλω μονωτικη ταινια ή τα αφησω απλα τα συρματακια να αιωρουνται στον αερα ? Φοβαμαι οπως βαζω τη μονωτικη οτι θα κοπει κανα συρματακι και δεν θα ξερω τι φταιει.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Δηλώσε βλάβη απλά τα πράγματα

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    To SRA κλειστό θα στα κάνει χειρότερα, αντί να πέφτει η ταχύτητα (κρατώντας τη γραμμή χωρίς αποσυγχρονισμούς), θα κάνει αποσύνδεση.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλώσε βλάβη απλά τα πράγματα
    Το ειχα κανει 2 βδομαδες πριν, τεχνικος δεν εμφανιστηκε ποτε στο σπιτι μου και μου ηρθε sms που ελεγε οτι "αποκαταστηθηκαν ολες οι εργασιες για το τεχνικο προβλημα στην συνδεση σας, για οτιδηποτε αλλο ειμαστε διαθεσιμοι".
    Σημερα κλειδωσε 53976/5503 καταφερε και εβγαλε 3 ωρες χωρις αποσυγχρονισμο ή πτωση κατω απο 50mbit, αλλα με σφαλματα. Για να κλειδωνει τοσο υψηλα και με attenuation 17.0/17.5db δεν παει να πει οτι απο θεμα καλωδιωσης ειμαι οκ ? Παλια με την σαπια εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου κλειδωνα 16000 στην καλυτερη μεχρι που μου ειπε ο τεχνικος να τραβηξω καλωδιο κατευθειαν απο το κουτακι του οτε στο ρουτερ και οντως τοτε επιανα 49999 για ολο το χειμωνα και την ανοιξη διχως αποσυνδεσεις κα με αριθμο σφαλματων κατω των 100 σε ενα 24ωρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teomw : 21-07-20 στις 17:07.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Δε γνωρίζουν ότι επιμένει το πρόβλημα σου με τις αποσύνδεσεις πρέπει να το ενημερώσεις ξανά ακουσε με για καλο το λέω

  9. #9
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γνωρίζουν ότι επιμένει το πρόβλημα σου με τις αποσύνδεσεις πρέπει να το ενημερώσεις ξανά ακουσε με για καλο το λέω
    Εννοειται θα ξαναπαρω, θα προσπαθησω να παρω απογευμα αυτη τη φορα μπας και βρεθει κανενας και το σηκωσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν είναι από αστικό κέντρο δεν υπάρχει vectoring..
    Για τις ενώσεις βάλε scotchlock αυτά με το τζελ, αν δεν έχεις εργαλείο για ρεγκλέτα..
    Και χρησιμοποίησε μόνο ένα ζεύγος.. Μπλε/άσπρο-μπλε..
    Το sra αυξομειώνει την ταχύτητα για να μη πέφτει η γραμμή..
    Αν στο κουτί του οτε παίζει οκ τότε είναι δικό σου το θέμα..
    Βάλε και κανα στατιστικό (εικόνα) να δούμε.. Αν υφίσταται ακόμα το θέμα..
    Μερικά crc την ημέρα (έως τριψήφιο αριθμό) είναι υποφερτά θα έλεγα αν δεν παρατηρείς κάτι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Δηλωσα βλαβη, γενικα τις τελευταιες μερες ειχα αποσυνδεσεις πιο σπανια, τα errors παντα 4-ψηφια ή χειροτερα. Χθες το βραδυ κλειδωσε ακομα και στα 54700/5503.
    Σημερα μου ελυσαν το προβλημα απομακρυσμενα! Ακουω να χτυπαει το τηλεφωνο, δεν το προλαβαινω λεω ο τεχνικος θα ειναι μαλλον και 1 λεπτο μετα βλεπω το ρουτερ να ξανασυγχρονιζει. Μου ανεβασαν το SNR απο 8-9db στα 17db down και απο 22 στα 27 up και τωρα θα κλειδωνω απο δω και στο εξης στα 32999/3302! Εχασα 20 ολοκληρα mbit. Ειναι δυνατον να το θεωρουν αυτο λυση ? Μα ποσους μηνες συγχρονιζα στα 49999 χωρις σφαλμα ή αποσυνδεση, λες και δεν μπορουσα απο το 13888 να τους πω απλα ανεβαστε το snr να τελειωνουμε. Ειπαμε να χασω εστω και 10mbps για να μην εχω αποσυνδεσεις, παλι καλα που δεν με γυρισαν σε 8mbit για σιγουρια.
    Edit : Παιρνω τηλεφωνο τον τεχνικο μου λεει καναμε αυτο κ αυτο, μα λεω χθες συγχρονιζα 54700, λεει attainable rate εννοειτε...οχι λεω πραγματικη ταχυτητα αφου κατεβαζα με 5,8mb/s, λεει οχι attainable rate λεει ειναι δεν μπορει, αφου μεχρι 42mbps πιανει σε σας, οτι να ναι. Λεει αλλαξαμε πορτα στο fiber ή κατι τετοιο και σας κλειδωσα στα 32999 και θα σας ξαναπαρω αυριο να δουμε πως θα παει. Οποτε τι να του πω αυριο ? Ειναι κριμα να μπορω να πιανω φουλ ταχυτητα αφου οντως συνεβαινε αυτο στο παρελθον χωρις σφαλματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teomw : 27-07-20 στις 14:10.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι αποδεκτός απο την εετ ο συγχρονισμός μπορούν να κάνουν κιαλλα πράματα ξανά κάλεσε αν έχεις όρεξη
    Αν και εγώ δεν είχα θέμα με αποσύνδεσεις πλέον δε θα ασχολιομουν παραμένει μια πολύ υψηλή ταχύτητα τα 33

  13. #13
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι αποδεκτός απο την εετ ο συγχρονισμός μπορούν να κάνουν κιαλλα πράματα ξανά κάλεσε αν έχεις όρεξη
    Δες λιγο το edit.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό αφορά τις δικές σου ανάγκες κανονικά ο σύγχρονισμος είναι χαμηλός είναι υποχρεωμένοι να τον πάνε περίπου 40 ή αν εχεις εσύ προβλημα στη καλωδίωση που δεν έχεις ειπες να στο πουν απλά εγώ στη θέση σου θα καθόμουν στα 33 ΑΝ δεν εχεις πια θέμα

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Στατιστικά σε εικόνα θα δούμε; Όχι με το πληκτρολόγιο..
    To the point τώρα..

    Απενεργοποίησε το sra, ώστε να παρατηρούμε τις διακυμάνσεις του snr..
    Ζήτα τους να σε πάνε πάλι στο default noise margin, πόσο είχες 8-9; Η έστω στο 11... Παραπάνω είναι overkill..
    Δοκίμασε το ρουτερ στο κουτί του οτε που λες για περισσότερη ώρα αν μπορείς ώστε να δούμε αν είναι κάτι από εσένα η από έξω..

    Τις ενώσεις αν δεν έχεις πρόχειρα αυτά με το τζελ, βάλε κλέμμες.. Η κάτι άλλο αν έχεις.. Όχι μόνο ταινία.. Είναι πιο σταθερό αλλά δεν θα προστατεύουν από υγρασία κλπ.. Προσωρινό μέτρο αυτό.. Το πιο σωστό αν έχεις ρεγκλέτα είναι να το καρφώσεις.. Αλλά και αυτά με το τζελ είναι πολύ καλά.. Scotchlock..

    Το θέμα είναι να δεις αν και κάτω σου κάνει τα ίδια.. Αν ναι, κάτι τρέχει έξω από το σπίτι.. Αν όχι, κοιτάς πάλι την εσωτερική..
    Αν είναι από έξω το θέμα, εκεί μετά πρέπει ο πάροχος να δει τι είναι και να αιτιολογήσει..
    Αλλά πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς ότι η εσωτερική σου καλωδίωση είναι στη πένα..
    Το να ανεβάζουμε το snr είναι παλιά μου τέχνη κόσκινο αλλά όχι αποδεκτή λύση.. Μπάλωμα θα έλεγα..
    Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω σε 50αρα, ταχύτητα το κάτω από 40 να πιάνεται ως αποδεκτή.. Μόνο αν υπάρχει καλωδιακό η άλλο θέμα έξω από το σπίτι.. Και λογικά θα πρέπει να δώσουν λύση η να σε αφήσουν να φύγεις αζημίως.. Αλλά αν το πρόβλημα είναι έξω από το σπίτι υπάρχει το ενδεχόμενο ανάλογα με το που είναι να μεταφερθεί και στον επόμενο πάροχο..

    Οψόμεθα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας