Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πιθανότατα τώρα δεν είσαι σε καμπίνα..
    Μπορεί αν κάνεις αίτημα για 100+ να σε βάλουν σε αυτή..
    Τι να πω..
    Ακόμα, όταν λες το snr δεν είναι σταθερό; 9-10 αν παίζει, μια χαρά, οκ είναι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #32
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανότατα τώρα δεν είσαι σε καμπίνα..
    Μπορεί αν κάνεις αίτημα για 100+ να σε βάλουν σε αυτή..
    Τι να πω..
    Ακόμα, όταν λες το snr δεν είναι σταθερό; 9-10 αν παίζει, μια χαρά, οκ είναι..
    Μπα τα 50 μου αρκουν για την ωρα οποτε αφου λυθηκε το θεμα των αποσυνδεσεων ειμαι κομπλε, σιγουρα θα με εβαζαν σε καμπινα για τα 100, σε καθε refresh μεταβαλλεται αλλα απο 8.7 μεχρι 10.5 πχ σε ενα refresh θα ειναι 8.9 μετα 8.8 μετα 9.0 μετα 8.8 κοκ

    Edit : τωρα το SNR εφτασε 11, 3 ωρες ενεργη συνδεση ελαχιστα errors.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statsnew.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  95,3 KB 
ID: 217476

    Εν τω μεταξυ βρηκα ενα TP-Link Access point που ειχα, το εβαλα σε client mode με 5μ LAN καλωδιο για να λειτουργει βασικα σαν wifi καρτα δικτυου ετσι ωστε να ειναι κοντα στο ρουτερ μιας και δεν μπορω να φερω το ρουτερ, και πλεον κατεβαζω σε σταθερες ταχυτητες, ενω με το wifi εκει που κουνιομουν στην καρεκλα εχανε 1-2mb/s στην ταχυτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teomw : 31-07-20 στις 00:45.

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα τα 50 μου αρκουν για την ωρα οποτε αφου λυθηκε το θεμα των αποσυνδεσεων ειμαι κομπλε, σιγουρα θα με εβαζαν σε καμπινα για τα 100, σε καθε refresh μεταβαλλεται αλλα απο 8.7 μεχρι 10.5 πχ σε ενα refresh θα ειναι 8.9 μετα 8.8 μετα 9.0 μετα 8.8 κοκ

    Edit : τωρα το SNR εφτασε 11, 3 ωρες ενεργη συνδεση ελαχιστα errors.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statsnew.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  95,3 KB 
ID: 217476

    Εν τω μεταξυ βρηκα ενα TP-Link Access point που ειχα, το εβαλα σε client mode με 5μ LAN καλωδιο για να λειτουργει βασικα σαν wifi καρτα δικτυου ετσι ωστε να ειναι κοντα στο ρουτερ μιας και δεν μπορω να φερω το ρουτερ, και πλεον κατεβαζω σε σταθερες ταχυτητες, ενω με το wifi εκει που κουνιομουν στην καρεκλα εχανε 1-2mb/s στην ταχυτητα.
    Καλά είσαι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Εγω έχω πολλα CRC errors

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  121,1 KB 
ID: 217500

    Απο την 1/7 που εγινε η πρωτη βλαβη (τοτε που ειχα NOVA), μετα στις 5/7 που εγινε η ολικη βλαβη στη γραμμη και δεν ειχα καθολου τηλεφωνο και δικτυο, μετα 17/7 ενεργοποιηθηκα στον COSMOTE και ομως εχω CRC errors. Στην αρχη ειχα λιγοτερα, δηθεν το φτιαξανε, και τωρα εχω γινει εκατομμυριουχος στα CRC (βασικα πλεον το ξεπερασα το εκατομμυριο). Εκανα και ενα restart παλι στο router.

    Δοκιμασα να βγαλω τα τηλεφωνα, σκετο το router (εννοειται με τον ADSL splitter), τιποτα. Η συνδεσμολογια δεν εχει αλλαξει εδω και 12 χρονια. Τα τελευταια 12 χρονια που ημουν στη NOVA μια χαρα γραμμη και internet ειχα. Αλλα μετα τη βλαβη στη γραμμη, δεν φτιαχνεται με τιποτα.

    Και μου λεει με sms οτι θελει να κανει ελεγχο την συνδεσμολογια στο διαμερισμα. Εχουμε κρουσματα με κορονοϊο και εδω στο σπιτι εχουμε ευαισθητες ομαδες ατομων, οποτε δεν γινεται. Και γιατι να γινει ελεγχος? Δεν αλλαξε κατι. Είχε γίνει πριν 12 χρονια απο την Forthnet. Αν δεν γινοταν η βλαβη, ακομη στη NOVA θα ημουν, και "ουτε γατα ουτε ζημια".

  5. #35
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω έχω πολλα CRC errors

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  121,1 KB 
ID: 217500

    Απο την 1/7 που εγινε η πρωτη βλαβη (τοτε που ειχα NOVA), μετα στις 5/7 που εγινε η ολικη βλαβη στη γραμμη και δεν ειχα καθολου τηλεφωνο και δικτυο, μετα 17/7 ενεργοποιηθηκα στον COSMOTE και ομως εχω CRC errors. Στην αρχη ειχα λιγοτερα, δηθεν το φτιαξανε, και τωρα εχω γινει εκατομμυριουχος στα CRC (βασικα πλεον το ξεπερασα το εκατομμυριο). Εκανα και ενα restart παλι στο router.

    Δοκιμασα να βγαλω τα τηλεφωνα, σκετο το router (εννοειται με τον ADSL splitter), τιποτα. Η συνδεσμολογια δεν εχει αλλαξει εδω και 12 χρονια. Τα τελευταια 12 χρονια που ημουν στη NOVA μια χαρα γραμμη και internet ειχα. Αλλα μετα τη βλαβη στη γραμμη, δεν φτιαχνεται με τιποτα.

    Και μου λεει με sms οτι θελει να κανει ελεγχο την συνδεσμολογια στο διαμερισμα. Εχουμε κρουσματα με κορονοϊο και εδω στο σπιτι εχουμε ευαισθητες ομαδες ατομων, οποτε δεν γινεται. Και γιατι να γινει ελεγχος? Δεν αλλαξε κατι. Είχε γίνει πριν 12 χρονια απο την Forthnet. Αν δεν γινοταν η βλαβη, ακομη στη NOVA θα ημουν, και "ουτε γατα ουτε ζημια".

    fastpath βλέπω και μεγάλη απόσταση, που σίγουρα δεν τη βοηθάει το fastpath..
    Αποσυγχρονισμοί η βύθιση στη ταχύτητα υπάρχουν;
    Η δοκιμή που λες έγινε στη κεντρική πρίζα; Είναι σε καλή κατάσταση γενικά; Και ας μην έχει αλλάξει κάτι.. Καμιά φορά οξειδώνονται οι επαφές κ διάφορα άλλα περίεργα..
    Άλλα καλώδια - splitter & reset στο ρουτερ δοκίμασες;
    Θα πρότεινα μέτρηση κατευθείαν στο κατανεμητή αν είναι εφικτό..
    Γενικά πάντως αν δεν παρατηρείς κάτι.. Μην δίνεις σημασία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #36
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.853
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Εβγαλα καλωδια, splitter, φιλτρα, αποσυνδεσα τηλεφωνικες συσκευες (καθεμια το φιλτρο), μπηκε ο router σκετος στην πριζα κλπ. κλπ.

    Τελικα αυτο που έκανα ειναι: Τα σύνδεσα ξανά όλα όπως και πριν. Εκανα 2-3 restart στο router (ειχα κανει) και εστρωσε μαλλον:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  121,0 KB 
ID: 217508

    Θα δείξει.....

    - - - Updated - - -

    Ηρθε σήμερα ο τεχνικος, του εβαλε "profile". Τωρα συγχρονιζει λιγο πιο κατω, αλλά εστρωσε

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  120,5 KB 
ID: 217524

  7. #37
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβγαλα καλωδια, splitter, φιλτρα, αποσυνδεσα τηλεφωνικες συσκευες (καθεμια το φιλτρο), μπηκε ο router σκετος στην πριζα κλπ. κλπ.

    Τελικα αυτο που έκανα ειναι: Τα σύνδεσα ξανά όλα όπως και πριν. Εκανα 2-3 restart στο router (ειχα κανει) και εστρωσε μαλλον:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  121,0 KB 
ID: 217508

    Θα δείξει.....

    - - - Updated - - -

    Ηρθε σήμερα ο τεχνικος, του εβαλε "profile". Τωρα συγχρονιζει λιγο πιο κατω, αλλά εστρωσε

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  120,5 KB 
ID: 217524
    Συνηθως στα "προφιλ" λειτουργει αψογα η συνδεση με ανταλλαγμα την ταχυτητα. Εσυ εχασες 1mbit αλλα αν δεν εχεις αποσυνδεσεις ή lag τοτε εισαι ενταξει.

    Εμενα σημερα εφτασε 54,9mbit αλλα παρουσιαζει 5 fec errors καθε μερικα δευτερολεπτα, αλλα δεν ειχα καμια αποσυνδεση απο το πρωι. Αναλογα τα reset, καμια φορα στρωνει, πχ χθες ειχα 6 ωρες συνδεση στα 52mbit, μονο με 57 CRC και 0 FEC, αρα ή κατι παιζει με το ρουτερ, ή κατι απο την πλευρα τους, δεν γινεται το ενα και μοναδικο καλωδιο μου που παει απο το ρουτερ κατευθειαν στο χωνευτη να χαλαει η ποιοτητα και μετα να ξαναφτιαχνεται.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats new.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  97,0 KB 
ID: 217636

  8. #38
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνηθως στα "προφιλ" λειτουργει αψογα η συνδεση με ανταλλαγμα την ταχυτητα. Εσυ εχασες 1mbit αλλα αν δεν εχεις αποσυνδεσεις ή lag τοτε εισαι ενταξει.

    Εμενα σημερα εφτασε 54,9mbit αλλα παρουσιαζει 5 fec errors καθε μερικα δευτερολεπτα, αλλα δεν ειχα καμια αποσυνδεση απο το πρωι. Αναλογα τα reset, καμια φορα στρωνει, πχ χθες ειχα 6 ωρες συνδεση στα 52mbit, μονο με 57 CRC και 0 FEC, αρα ή κατι παιζει με το ρουτερ, ή κατι απο την πλευρα τους, δεν γινεται το ενα και μοναδικο καλωδιο μου που παει απο το ρουτερ κατευθειαν στο χωνευτη να χαλαει η ποιοτητα και μετα να ξαναφτιαχνεται.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats new.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  97,0 KB 
ID: 217636
    Αυτά που περιγράφεις ακούγονται όλα νορμάλ.. Για τα fec αν δεν είναι τραγικά πολλά μην ανησυχείς..
    Η εικόνα όμως με τα crc δεν μου άρεσε πολύ..
    Σε κάθε περίπτωση αν δεν παρατηρείς κάτι μην δίνεις σημασία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #39
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΑΛ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που περιγράφεις ακούγονται όλα νορμάλ.. Για τα fec αν δεν είναι τραγικά πολλά μην ανησυχείς..
    Η εικόνα όμως με τα crc δεν μου άρεσε πολύ..
    Σε κάθε περίπτωση αν δεν παρατηρείς κάτι μην δίνεις σημασία..
    Παρατηρησα οτι αυξανονται γρηγορα οταν συγχρονιζει παραπανω απο 52. Στα 50πχ που ειναι τωρα, εχει μονο 160 CRC σφαλματα στο τελευταιο ενεργο 7ωρο. Τελος παντων, αφου δεν εχει πια αποσυνδεσεις σωθηκα για την ωρα.
    Επισης σημερα ειχε black out ολος ο νομος (Πιερια) για 1:30 ωρα λογω κεραυνου, εγω ειχα μεν ρευμα απο τα φωτοβολταικα αλλα η γραμμη δουλευε κανονικα, και μαλλον επειδη εφυγε ολο το φορτιο χρηστων, συγχρονισα στα 54,9 παλι αλλα με ελαχιστα σφαλματα.

  10. #40
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teomw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρησα οτι αυξανονται γρηγορα οταν συγχρονιζει παραπανω απο 52. Στα 50πχ που ειναι τωρα, εχει μονο 160 CRC σφαλματα στο τελευταιο ενεργο 7ωρο. Τελος παντων, αφου δεν εχει πια αποσυνδεσεις σωθηκα για την ωρα.
    Επισης σημερα ειχε black out ολος ο νομος (Πιερια) για 1:30 ωρα λογω κεραυνου, εγω ειχα μεν ρευμα απο τα φωτοβολταικα αλλα η γραμμη δουλευε κανονικα, και μαλλον επειδη εφυγε ολο το φορτιο χρηστων, συγχρονισα στα 54,9 παλι αλλα με ελαχιστα σφαλματα.
    Ακριβώς όπως τα λες είναι στα υπόλοιπα που γράφεις..
    Όσο για τη γραμμή, μάλλον δεν τα πάει καλά (δεν αντέχει) όταν πάει πάνω από 52 που λες..
    Εφόσον δεν έχεις αποσυνδέσεις πάλεψε το έτσι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας