Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα. Καλώς σας βρήκα.
    Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. Πρόσφατα μετακόμισα σε γκαρσονιέρα 32 τμ. Ενώ δεν κάνω πολλή κατανάλωση, ελέγχω κάθε μέρα το μετρητή της ΔΕΗ (είμαι σε άλλο πάροχο βέβαια) και δείχνει 10 Kwh μέσο όρο. Είμαστε 2 άτομα, αλλά...........ΔΕΝ βάζουμε θερμοσίφωνα τώρα το καλοκαίρι, κάνουμε μπάνιο με κρύο νερό οπότε κάνουμε οικονομία. Ενεργοβόρες συσκευές δεν έχω, το πλυντήριο είναι κλάσης Α+++ καινούριο, έχω και ένα πλυντήριο πιάτων κλάσης Α+, αιρ κοντίσιον βάζω 2 ώρες την ημέρα, μόνο ο ανεμιστήρας καίει όλη μέρα αλλά υπολόγισα γύρω στα 0,60 κιλοβατώρες την ημέρα άρα δεν είναι από αυτό. Επίσης έχω φουρνάκι και ανοίγω μόνο το μεγάλο μάτι, φούρνο ποτέ μέχρι τώρα!!! Από άλλες συσκευές χρησιμοποιώ πολύ την καφετιέρα αλλά και αυτή δεν καίει πολύ, με λίγα λόγια υπολόγισα από το ίντερνετ τις κιλοβατώρες που καίω στο περίπου και είναι γύρω στις 3,5-5 την ημέρα. Παρόλα αυτά ο μετρητής γυρνάει πολύ και δείχνει ότι καταναλώνω 10 την ημέρα. Τι μπορεί να φταίει; Μπορεί να είναι χαλασμένος ο μετρητής;
    Κάπου διάβασα ένα τεστ που μπορώ να κάνω, να ελέγξω αν υπάρχει καλώδιο δεύτερο στο μετρητή μήπως κάποιος μου κλέβει ρεύμα (πρέπει να 'ναι γείτονας για να κλέβει ρεύμα σωστά; Γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά) και το άλλο τεστ που μπορώ να κάνω να κλείσω όλες τις ασφάλειες για μισή ώρα και να έχω αναμμένο μόνο το θερμοσίφωνα ούτως ώστε να δω αν θα λέει ο μετρητής μετά +2 Kwh ή αν θα λέει παραπάνω άρα θα είναι χαλασμένος ο μετρητής στη δεύτερη περίπτωση. Υπάρχει περίπτωση να έχουμε διαρροή; Και αν ναι πως το καταλαβαίνω; Μόνο με ηλεκτρολόγο; Ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά σκεπτόμενη όλα αυτά έχασα τον ύπνο μου άμα είναι για μια γκαρσονιέρα 32 τμ να δίνουμε 250 ευρώ ρεύμα τότε δεν αξίζει, γιατί κι εγώ είμαι άνεργη!!!!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mainfuni : 18-07-20 στις 05:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Υπάρχουν διάφορα πράγματα που μπορείς να κάνεις. Για αρχή πάρε ηλεκτρολόγο.

    - - - Updated - - -

    Ακόμα θα βοηθούσε αν για κάποιο διάστημα ελέγχεις ανά μία ώρα το ρολόι και σημειώνεις τι συσκευές χρησιμοποίησες την προηγούμενη ώρα. Έτσι ίσως να εντοπίσεις τον ένοχο.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    σε 1η φάση κλείνεις το γενικό μέσα στο διαμέρισμα σου και κατεβαίνεις κάτω στο ρολόι να δεις εαν ο μετρητής γυρνάει. Εάν γυρνάει, πάει να πει πως είτε έχεις διαρροή, είτε χαλασμένος μετρητής ή όντως κάποιος σου κλέβει ρεύμα. Καλείς αμέσως ΔΕΗ.

    Εάν δεν γυρνάει/μετράει, τότε κάλεσε καποιον ηλεκτρολόγο.
    Είμαι ένας μικρός μικρός αλιγάτορας...

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aligator21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε 1η φάση κλείνεις το γενικό μέσα στο διαμέρισμα σου και κατεβαίνεις κάτω στο ρολόι να δεις εαν ο μετρητής γυρνάει. Εάν γυρνάει, πάει να πει πως είτε έχεις διαρροή, είτε χαλασμένος μετρητής ή όντως κάποιος σου κλέβει ρεύμα. Καλείς αμέσως ΔΕΗ.

    Εάν δεν γυρνάει/μετράει, τότε κάλεσε καποιον ηλεκτρολόγο.
    Ακριβώς. Σε κανονική κατάσταση με τον διακόπτη σηκωμένο, η μόνη συσκευή που μπορεί να καίει ρεύμα χωρίς την γνώση σου είναι το ψυγείο. Κατέβα λοιπόν να ελέγχεις τι γίνεται. Γενικά για να γυρίσει το ρολόι γρήγορα αρκετά σε βαθμό που είναι εύκολα αναγνωρίσιμο πρέπει να έχεις μεγάλη κατανάλωση που σημαίνει θερμική συσκευή ή αιρκο. Αλλιώς γυρνάει τόσο αργά που θέλει μάτι για να το προσέξεις. Μπορείς λοιπόν να κατέβεις και με τον φίλο σου να ανοιγοκλείνετε συσκευές και να δείτε τις επιπτώσεις.

    Σε κάθε περίπτωση, ο ηλεκτρολόγος είναι το πιο σίγουρο.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-07-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους, θα κάνω αυτά που μου είπατε!!!!!! Να 'στε καλά!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας