Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εχω ενα ρουτερακι της Asus (RP-AC68U) το οποιο υποστηριζει usb sharing Και θελω να εχω προσβαση στα αρχεια μου μεσω ιντερνετ. Επειδη δε θελω να εχω υπολογιστες μονιμα ανοιχτους και να στηνω server και να μπλεκω, οποιος μπορει ας με βοηθησει μπας και βγαλουμε ακρη.

    Μεχρι στιγμης συνδεω ενα στικακι πανω στο ρουτερ, και μπορω απο οποιαδηποτε συσκευη μεσα στο σπιτι μου να βλεπω τα αρχεια που χω μεσα. Απλα θελω να μπορω να το κανω ακομα και οταν ειμαι εκτος σπιτιου.

    -Πως μπορω να ορισω σταθερο domain καταρχας ωστε να μπορω να βρισκω σε συγκριμενη διευθυνση στο ρουτερ (χωρις να τρεχεο καποιος υπολογιστης). Καποτε ειχε εσωτερικη επιλογη η asus αλλα μαλλον την καταργησε, ειτε γενικα ειτε στο δικο μου

    [στο google σε αλλο ρουτερ βρηκα καρτελα wan με ρυθμιση ddns]

    https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/...93c986d33d.jpg

    ενω εμενα στο δικο μου εχει δινει ελαχιστες επιλγοες, χωρις καν DDNS

    -Και ολο αυτο να γινεται με ασφαλεια ωστε να κινδυνευουν μονο αυτα τα αρχεια και οχι να δοθει προσβαση στο ερυτερο οικιακο μου δικτυο ασφαλως

    ΥΓ> Το αναφερω ως ρουτερ, αλλα στην ουσια το λειτουργω σαν Access point στον οροφο μου. Το Routing γινεται απο το VDSL modem/router του OTE (Speedport) το οποιο εχω συνδεσει με gigabit Καλωδιο στο ASUS

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οι ρυθμισεις θα πρεπει να γινουν στο modem-router σου και οχι στο asus.

    Για αρχη θα πρεπει να φτιαξεις εναν λογαριασμο DDNS . πχ δωρεαν NOIP.

    τα στοιχεια αυτα θα τα περασεις στο modem-router σου.

    και τελος θα πρεπει να στειλεις στο asus την πορτα που δουλευει ο ftp σου .

    ΟΧΙ ΜΕ UPnP . ΔΕΝ ειναι ασφαλες ετσι.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μισο λεπτο παμε απο την αρχη. No-ip εχω, αλλα πως το περναω στο ρουτερ ρωταω. Στο δικο μου δε βρισκω τετοια επιλογη, η εικονα που δινω πιο πανω ειναι παραδειγματικη απο αλλο Asus (την βρηκα στο ιντερνετ την εικονα δε τη τραβηξα εγω. Μη κοιτας που καποιος μαρκαρε το upnp, αν δεις στη προς τα δεξια καρτελα εχει ddns ρυθμιση που εγω το εχω).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τελος θα πρεπει να στειλεις στο asus την πορτα που δουλευει ο ftp σου .
    Προς το παρω το εχω ορισει σαν samba share. Εχει ομως και επιλογη να για ftp acess. Δε θα μπορω ομως να το βρισκω με smb να μην ανοιγω και ftp αν καταφερω με καποιο τροπο και ορισω ddns μεσα στο ρουτερ?

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Να ξεκινησουμε βημα βημα με το ποιο modem-router εχεις ? μαρκα-μοντελο?
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ειναι η πρωτη μου προταση, Asus RP-AC68U.

    https://www.asus.com/Networking/RP-AC68U/

    αλλα οπως γρφω το routing γινεται απο το Speedport.

    ΥΓ> Το αναφερω ως ρουτερ, αλλα στην ουσια το λειτουργω σαν Access point στον οροφο μου. Το Routing γινεται απο το VDSL modem/router του OTE (Speedport) το οποιο εχω συνδεσει με gigabit Καλωδιο στο ASUS
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος therock003 : 19-07-20 στις 15:13.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινησουμε βημα βημα με το ποιο modem-router εχεις ? μαρκα-μοντελο?
    modem ειναι αυτο που συνδεεται αμεσα με το χαλκινο δισυρματο καλωδιο που μας "φερνει" το ιντερνετ.

    Οποτε σε αυτο να εστιασεις . ας αφησουμε για λιγο το asus.

    τα speedport διαφορετικα μοντελα . τα οποια εχουν διαφορετικο μενου (λογω διαφορετικου firmware ).

    Οποτε ποιο modem-router εχεις για να σε κατευθυνω στις σωστες οδηγιες ?
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Soeedport Plus
    09022001.00.030_OTE5

    - - - Updated - - -

    Ok ρυθμθσα και τo ddns μεσα απο το router. Οποτε λογικα τωρα πρεπει να κανω και το portforwarding. Εδω θελω βοηθεια για το πως να βρω το Share που μοιραζει το Asus

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αφου εισαι οκ με το "να φτασεις" απο εξω μεχρι το modem-royter , τοτε το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις port forward την πορτα 445 στο ρουτερ (repeater ASUS ).

    Οπωσδηποτε πολυ δυνατα password και αποφευγουμε δια ροπαλου τα γνωστα-default username . πχ root , admin κλπ κλπ
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μιλάτε για ftp πραγματικά, ή sftp; Γιατί το πρώτο δεν είναι και πολύ ασφαλές.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αφου θελει ντε και καλα να ανοιξει το κοινοχρηστο usb stick και να ειναι προσβασιμο απο το ιντερνετ.....

    " το να δειξεις σε καποιον πως να χρησιμοποιει το οπλο και να πυροβολει , δεν ειναι κακο. Αν σκοτωσει ανθρωπο , ειναι δικη του επιλογη . "
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    To smb δε μου δουλευει για καποιο λογο ενω το ftp λειτουργει. Δηλαδη φταχνω εναν κανονα με την Lan Ip του Asus (που τρεχουν οι smb και ftp server), με πορτα 445 και αλλον εναν δευτερο κανονα με τη πορτα 21

    Δοκιμασα να μπω με δεδομενα απο το android, Και με τον file manager Που χρησιμοποιω δε μπορουσα να συνδεθει στο smb ενω στο ftp το εβλεπε οταν ημουν εκτος σπιτιου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάτε για ftp πραγματικά, ή sftp; Γιατί το πρώτο δεν είναι και πολύ ασφαλές.
    Τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω? Εστω οτι καποιος εχει την ip μου, η το ddns και προσπαθησει να μπει με ftp client. Πως θα σπασει τους κωδικους που εχω βαλει. Και εστω οτι μπει. Περα απο το να σβησει η να παρει τα αρχεια που χω μεσα που οκ βιντεακια και media ειναι οποτε καλη απολαυση του ευχομαι. Δε φανταζομαι να μπορει ν κανει καποια πραγματικη ζημια

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To smb δε μου δουλευει για καποιο λογο ενω το ftp λειτουργει. Δηλαδη φταχνω εναν κανονα με την Lan Ip του Asus (που τρεχουν οι smb και ftp server), με πορτα 445 και αλλον εναν δευτερο κανονα με τη πορτα 21

    Δοκιμασα να μπω με δεδομενα απο το android, Και με τον file manager Που χρησιμοποιω δε μπορουσα να συνδεθει στο smb ενω στο ftp το εβλεπε οταν ημουν εκτος σπιτιου.



    Τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω? Εστω οτι καποιος εχει την ip μου, η το ddns και προσπαθησει να μπει με ftp client. Πως θα σπασει τους κωδικους που εχω βαλει. Και εστω οτι μπει. Περα απο το να σβησει η να παρει τα αρχεια που χω μεσα που οκ βιντεακια και media ειναι οποτε καλη απολαυση του ευχομαι. Δε φανταζομαι να μπορει ν κανει καποια πραγματικη ζημια
    FTP was not built to be secure. It is generally considered to be an insecure protocol because it relies on clear-text usernames and passwords for authentication and does not use encryption. Data sent via FTP is vulnerable to sniffing, spoofing, and brute force attacks, among other basic attack methods.
    https://digitalguardian.com/blog/wha...ring-ftp-usage

    Αν το ότι κάποιος μπορεί να έχει πρόσβαση στα αρχεία σου δεν σε πειράζει, τότε οκ. Απλά να ξέρεις τα ρίσκα, και να ξέρεις ότι μπορεί να συμβεί κάτι που δεν έχεις προβλέψει. Για παράδειγμα, πριν 20 χρόνια χρησιμοποιούσα windows NT ή 2000 (δεν θυμάμαι πια) για να τρέχω ένα web server. Επειδή υπήρχε μία τρύπα, κάποιος αποθήκευσε αρχεία στον δίσκο μέχρι που τον γέμισε, και μετά τα μοίραζε παράνομα. Μπορείς να μπλέξεις χωρίς να το καταλάβεις, σκέψου κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο με παιδική πορνογραφία, άντε βγάλε άκρη μετά. Μην παίζεις με την ασφάλεια.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μπορω τοτε να το κανω sftp η κατι καλυτερο που να υποστηριζεται μεσα απο το ρουτερ;

    - - - Updated - - -

    Βασικα μηπως θα ταν καλυτερι να στην vpn ωστε να βλεπω τα share σαν να μαι συνδεδεμενος στο τοπικο δικτυο οταν ειμαι εκτος σπιτιου

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορω τοτε να το κανω sftp η κατι καλυτερο που να υποστηριζεται μεσα απο το ρουτερ;

    - - - Updated - - -

    Βασικα μηπως θα ταν καλυτερι να στην vpn ωστε να βλεπω τα share σαν να μαι συνδεδεμενος στο τοπικο δικτυο οταν ειμαι εκτος σπιτιου
    Δεν ξέρω τι υποστηρίζει το ρούτερ σου, αλλά αν ξέρεις να στήνεις vpn είναι εξαιρετική λύση.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τι θελεις ακριβως να κανεις?

    Απο οτι καταλαβα ξεκινησες με το να μοιρασεις ενα στικακι στο δικτυο και τωρα μιλαμε για VPN.

    Μην "παρασυρεσαι" και σκεψου με καθαρο μυαλο για να εχεις και μια σωστη υπολοποιηση.

    Γιατι αν ολο αυτο γινεται απλα για το διαμοιρασμο αρχειων , καλυτερα να παρεις ενα free account απο το Dropbox με 2 GB .

    αλλιως για VPN να κανουμε αλλη συζητηση.
    The gr81 .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας