Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    04-07-2007
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για κάποιο λόγο τις τελευταίες 2 βδομάδες η γραμμή έχει συνεχείς αποσυνδέσεις, ενώ από προχθές έχει κλειδώσει ADSL2+ και δε παίρνει IP με τίποτα (timeout waiting for PADO packets).

    Το χρονικό έχει ως εξής:

    Όλα δούλευαν τέλεια τα τελευταία 4-5 χρόνια που έχουμε VDSL. Η γραμμή υπάρχει από το 2007, εποχές 384Kbps.

    Πριν 3.5 βδομάδες (ημέρα Σάββατο), ζήτησα από την εξυπηρέτηση να μου γυρίσει τη γραμμή σε fastpath. Όλα καλά, Δεύτερα έγινε η αλλαγή. Η γραμμή σταθερή, τα ping στο πάτωμα.

    Πριν 3 βδομάδες (ημέρα Τετάρτη ή Πέμπτη) ήρθε τεχνικός ΟΤΕ (με το ωραίο βανάκι του) να "αφήσει" 2 γραμμές για διαμέρισμα που νοικιάστηκε πρόσφατα στην πολυκατοικία. Δούλευα από το σπίτι, κόπηκε η γραμμή, σηκώθηκα να τεντωθώ και τον πέτυχα στη σκάλα. Λέω εντάξει κάτι κούνησε, άνθρωποι είμαστε, ίσως το έβγαλε για να βρει το ζεύγος, δε βαριέσαι. Η γραμμή νεκρή, το τηλέφωνο δούλευε. Ο τεχνικός κατέβηκε από τη σκάλα, τη μάζεψε, ετοιμάστηκε να φύγει αλλά το ίντερνετ νεκρό. Κοιτώντας το ρούτερ πρόσεξα πως συγχρόνισε ADSL2+ (!) και δεν έπαιρνε IP με τίποτα. Μιας και δούλευα και χρειαζόμουν τη γραμμή, κατέβηκα να τον ενημερώσω. Φυσικά δεν έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, του είπα ότι τηλέφωνο έχουμε αλλά ίντερνετ καθόλου. Επίσης του φάνηκε περίεργο πως πιάνει ADSL ενώ είναι VDSL και έφυγε. Ανέβηκα στο διαμέρισμα, κάλεσα τεχνική υποστήριξη αλλά όσο περίμενα στην αναμονή με ένα restart του router έστρωσε. Γύρισε 50/5 με 4-5ms ping.

    Έκτοτε και μέχρι προχθές οι αποσυνδέσεις ήταν συχνές, τουλάχιστον 7-8 τη μέρα που διαρκούσαν 1-2 λεπτά. Κάποιες φορές μάλιστα το ρούτερ έπαιρνε εσωτερική IP 10.99.xxx.xxx. Από ότι διάβασα αυτή την IP δίνει τo BBRAS όταν δεν είναι σωστά τα credentials. Γενικότερα κάθε φορά που κοβόταν τα logs γέμιζαν με errors "too many sessions" ή κάτι παρόμοιο. Φαινόταν σαν ο απέναντι να γκρίνιαζε πως έχουν γίνει πολλές συνδέσεις. Μήπως δεν έβλεπε ότι είχε πέσει η σύνδεση και νόμιζε πως η νέα είναι διπλή; Όπως και να έχει, ενημέρωσα την εξυπηρέτηση που δεν βρήκε κάτι λάθος, ενημερώθηκε τεχνικός ο οποίος έκανε κάποιες μετρήσεις και δε βρήκε κάτι, έκανε restart την κάρτα και για 2 μέρες ήταν όλα τέλεια χωρίς αποσυνδέσεις, ταχύτητες και ping στα άψογα. Έχω δοκιμάσει να αφήσω το ρούτερ μόνο του, με 5 διαφορετικά καλώδια τηλεφώνου και δεν άλλαξε τίποτα (και αυτό κάπου εδώ το διάβασα). Τα προβλήματα εμφανίστηκαν ξανά όμως, διακοπές στη σύνδεση και αρκετές μέσα στη μέρα. Ο τεχνικός ήρθε από εδώ, αλλάξαμε κάποια καλώδια στο κουτί. Με αυτές τις αλλαγές κράτησε 1 μέρα χωρίς αποσυνδέσεις.

    Φτάσαμε στην Κυριακή, προχθές. Έγινε μια τελευταία διακοπή όπου πάνω στα νεύρα μου (και κυρίως λόγω ξενέρας) ζήτησα και αλλαγή password. Διάβασα εδώ κάπου πως ένας είχε τα ίδια προβλήματα, αποσυνδέσεις και παρόμοιο μήνυμα πολλαπλών συνδέσεων και το έλυσε έτσι. Από την τελευταία αποσύνδεση το ρουτερ επιμένει να συνδέεται ADSL2+ (14.032/716) και δε δίνει Ίντερνετ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Το έχω με τις default ρυθμίσεις του OpenWRT. Είναι ένα TD-9980. Χθες το πρωί ξύπνησα και είχε πιάσει VDSL με γνωστές ταχύτητες και IP 10.99.xxx.xxx λόγω λάθος credentials (λόγω default settings), μόλις πέρασα σωστά στοιχεία και έκανε restart γύρισε πάλι σε ADSL.

    Περιμένω τον τεχνικό να δοκιμάσουμε νέο ρούτερ καθώς δεν έχω κάποια άλλη διαθέσιμη (απορώ με εμένα), στο μεταξύ θα ήθελα κάποια γνώμη ή στοιχείο για το τι μπορεί να πάει στραβά και τι άλλο να δοκιμάσω.

    EDIT: Όταν κάνω reset defaults φροντίζω να ρυθμίζω το VLAN ID: 835
    EDIT2: Σήμερα (21/07) το πρωί μπήκε VDSL2 μόνο του χωρίς να κάνει κάποιος κάτι. Ταχύτητες και latency στα κανονικά. Παρακολουθώ για αποσυνδέσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiannouG : 21-07-20 στις 10:33.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας