Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 58
  1. #31
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Προφανώς αν είσαι ο τρομοκράτης που σε κυνηγάει η CIA θα πρέπει να κάνεις περισσότερα απο τον απλό χρήστη που θέλει να κατεβάσει μερικές ταινίες για να προστατευτείς.
    Απο εκεί και πέρα, στην πράξη δεν ξέρουμε ούτε τα security practices ούτε τα logs της κάθε εταιρίας. Υποθέσεις κάνουμε με τα όσα ξέρουμε. Το security breach στη Nord είναι ενα αρνητικό στοιχείο. Το συμβάν που αναφέρεις με την pia είναι ενα θετικό. Το να πληρώνεις συνδρομή, πράγμα που σημαίνει οτι η εταιρία μπορεί να βγάλει λεφτά χωρίς "παρατυπίες" είναι ενα άλλο θετικό. Το αν η έδρα της είναι στην Ελβετία (αυστηρή νομοθεσία που προστατεύει τους πολίτες και την ιδιωτικότητα τους) ή στην Κίνα (απόλυτη παρακολούθηση) κλπ κλπ.
    Τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις. Μαντεύεις περισσότερο παρά αποφασίζεις αλλά δε βλέπω άλλη επιλογή.

  2. #32
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παλιό ( το έχω ξαναβάλει) αλλά πάντα επίκαιρο:


    Don't use VPN services.


    https://gist.github.com/joepie91/5a9909939e6ce7d09e29


    μεταξύ άλλων γράφει:
    (τα bold δικά μου)

    A VPN provider specifically seeks out those who are looking for privacy, and who may thus have interesting traffic. Statistically speaking, it is more likely that a VPN provider will be malicious or a honeypot, than that an arbitrary generic VPS provider will be.
    But my provider doesn't log!

    There is no way for you to verify that, and of course this is what a malicious VPN provider would claim as well. In short: the only safe assumption is that every VPN provider logs.

    ---------------------------------------
    όσον αφορά το ότι το FBΙ πήρε τα τέτοια του, όταν προσπάθησε μετά από δικαστική εντολή να πάρει πληροσφορίες,
    για μένα είναι αστείο και παραμύθι,
    το ακούς κάθε λίγο και λιγάκι, σε διάφορες υποθέσεις,
    πχ αππλε και υπόθεση san bernandino,
    και καλά το FBΙ δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει τη συσκευή, αλλά είχανε προφερθεί δίαφοροι άλλοι να το κάνουν,

    απλά συμφέρει και τις δύο πλευρές (εταιρείες και FBΙ ) να λένε αυτό το παραμύθι,
    οι μεν ότι προστατεύουν τα δεδομένα σου και και οι δε να πιστεύεις ότι δεν μπορούν να σε δούνε

  3. #33
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρα ένα VPN είναι honeypot επί πληρωμή, ενώ το Tor είναι τσάμπα όντας p2p.

  4. #34
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλιό ( το έχω ξαναβάλει) αλλά πάντα επίκαιρο:


    Don't use VPN services.


    https://gist.github.com/joepie91/5a9909939e6ce7d09e29


    μεταξύ άλλων γράφει:
    (τα bold δικά μου)






    ---------------------------------------
    όσον αφορά το ότι το FBΙ πήρε τα τέτοια του, όταν προσπάθησε μετά από δικαστική εντολή να πάρει πληροσφορίες,
    για μένα είναι αστείο και παραμύθι,
    το ακούς κάθε λίγο και λιγάκι, σε διάφορες υποθέσεις,
    πχ αππλε και υπόθεση san bernandino,
    και καλά το FBΙ δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει τη συσκευή, αλλά είχανε προφερθεί δίαφοροι άλλοι να το κάνουν,

    απλά συμφέρει και τις δύο πλευρές (εταιρείες και FBΙ ) να λένε αυτό το παραμύθι,
    οι μεν ότι προστατεύουν τα δεδομένα σου και και οι δε να πιστεύεις ότι δεν μπορούν να σε δούνε
    Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις. Σε γενικές γραμμές δεν μπορείς προφανώς να είσαι σίγουρος αν κρατάνε Logs. Η υπόθεση αυτή δεν ήταν παραμύθι. Δηλαδή όντως ζητήθηκαν. Επίσης δεν έχει αναφερθεί υπόθεση που ζητήθηκαν και δόθηκαν. Από εκεί και πέρα ότι θέλει ο καθένας

  5. #35
    Εγγραφή
    18-10-2011
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    αν μπορει καποιος να με βοηθησει
    εβαλα σε λαπτοπ και σε κινητο αντροιντ vpn free kapersky για να το χρησιμοποιησω αποκλειστικα
    για ebanking και αγορες με πιστ.καρτα απο το διαδικτυο αυτους τους μηνες που θαμαι κυριως σε καφετεριες
    αλλα καπου διαβασα οτι ενδεχεται με την χρηση του να μου μπλοκαρει τον λογαριασμο μου το paypal
    και να εχω προβληματα με ταελληνικα τραπεζιτικα ebanking
    ηδη δοκιμασα με της ΑΛΦΑ και διαπιστωσα μια δυσλειτουργια και απευθυνομενος στην εξυπηρετηση πελατωνδεν μου αναφερθηκε κατι που να με πληροφορησει σωστα
    ευχαριστω για την τυχον ανταποκριση σας{δεν ηοελα να ανοιξω καινουργιο θεμα}

  6. #36
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kataras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορει καποιος να με βοηθησει
    εβαλα σε λαπτοπ και σε κινητο αντροιντ vpn free kapersky για να το χρησιμοποιησω αποκλειστικα
    για ebanking και αγορες με πιστ.καρτα απο το διαδικτυο αυτους τους μηνες που θαμαι κυριως σε καφετεριες
    αλλα καπου διαβασα οτι ενδεχεται με την χρηση του να μου μπλοκαρει τον λογαριασμο μου το paypal
    και να εχω προβληματα με ταελληνικα τραπεζιτικα ebanking
    ηδη δοκιμασα με της ΑΛΦΑ και διαπιστωσα μια δυσλειτουργια και απευθυνομενος στην εξυπηρετηση πελατωνδεν μου αναφερθηκε κατι που να με πληροφορησει σωστα
    ευχαριστω για την τυχον ανταποκριση σας{δεν ηοελα να ανοιξω καινουργιο θεμα}
    Τι σου αναφέρθηκε από την εξυπηρέτηση ..?

  7. #37
    Εγγραφή
    18-10-2011
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ότι δεν έχει πληροφόρηση για τυχόν δυσλειτουργίες
    Αυτό δεν με καλυπτει
    Έκανα μια πληρωμή στην άλφα με το vpn on .στην αρχή μου έδειχνε ότι δεν υπάρχει ίντερνετ
    Μετά όταν επανήλθε το application έκανα την συναλλαγή και όταν έκανα επιστροφή στην αρχική σελίδα του app κόλλησε η εφαρμογή και δεν μπορούσα να κάνω τίποτε
    Την απεγκατεστησα και την έβαλα εξαρχής και είδα χωρίς το vpn on ότι είχε γίνει κανονικά
    Γι'αυτό είπα να ρωτήσω στο φόρουμ ιδίως και όσον αφορά το paypal
    Ευχαριστω

  8. #38
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Mπορεις απλα να κανεις συναλλαγες χωρις ποικιλιες οπως κανει το πλειστον των ανθρωπων με ενα απλο antivirus.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #39
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το Kaspersky έχει ειδική λειτουργία για τέτοιου είδους συναλλαγές. Σε πετάει σε παράθυρο με ένα πράσινο πλαίσιο γύρω του.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #40
    Εγγραφή
    18-10-2011
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    εννοεις{εννοειτε} την free edition antivirus kaspersky η το VPN
    παντως σημερα εκανα συναλλαγες στο κινητο με το vpn on και εγιναν χωρις δυσλειτουργια
    εχει κανει κανεις χρηση paypal με vpn?

  11. #41
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kataras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορει καποιος να με βοηθησει
    εβαλα σε λαπτοπ και σε κινητο αντροιντ vpn free kapersky για να το χρησιμοποιησω αποκλειστικα
    για ebanking και αγορες με πιστ.καρτα απο το διαδικτυο αυτους τους μηνες που θαμαι κυριως σε καφετεριες
    αλλα καπου διαβασα οτι ενδεχεται με την χρηση του να μου μπλοκαρει τον λογαριασμο μου το paypal
    και να εχω προβληματα με ταελληνικα τραπεζιτικα ebanking
    ηδη δοκιμασα με της ΑΛΦΑ και διαπιστωσα μια δυσλειτουργια και απευθυνομενος στην εξυπηρετηση πελατωνδεν μου αναφερθηκε κατι που να με πληροφορησει σωστα
    ευχαριστω για την τυχον ανταποκριση σας{δεν ηοελα να ανοιξω καινουργιο θεμα}
    Ας με διορθώσει κάποιος αν κανω λάθος αλλά το πρόβλημα με τα δημοσιά δίκτυα υπάρχει οταν επισκέπτεσαι σελίδες που δεν προσφέρουν ασφαλή σύνδεση (https).
    Εφοσον συνδέεσαι με ασφαλή σύνδεση και επιβεβαιωνεις οτι ο εκδότης του πιστοποιητικού ειναι αυτος που πρέπει δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς vpn ακόμα και σε δημοσιά δίκτυα.
    Οπότε κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς το Vpn
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  12. #42
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kataras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοεις{εννοειτε} την free edition antivirus kaspersky η το VPN
    παντως σημερα εκανα συναλλαγες στο κινητο με το vpn on και εγιναν χωρις δυσλειτουργια
    εχει κανει κανεις χρηση paypal με vpn?
    Συγνώμη, ίσως να είναι λειτουργία του Kasperky Internet Security που χρησιμοποιώ. Δεν θυμάμαι/γνωρίζω εάν υπάρχει και στην βασική έκδοση.

    Όχι ότι έχω καταλάβει το πως λειτουργεί βέβαια αλλά σου δίνει μία "αίσθηση" ασφάλειας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας με διορθώσει κάποιος αν κανω λάθος αλλά το πρόβλημα με τα δημοσιά δίκτυα υπάρχει οταν επισκέπτεσαι σελίδες που δεν προσφέρουν ασφαλή σύνδεση (https).
    Εφοσον συνδέεσαι με ασφαλή σύνδεση και επιβεβαιωνεις οτι ο εκδότης του πιστοποιητικού ειναι αυτος που πρέπει δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς vpn ακόμα και σε δημοσιά δίκτυα.
    Οπότε κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς το Vpn
    Ναι και μένα αυτό μου έχει μείνει από αυτά που διαβάζω τριγύρω. Αλλά πλέον δεν παίζει να μπω σε δημόσιο wi-fi χωρίς VPN. Ποτέ δεν ξέρεις τι μη ασφαλές φεύγει από το κινητό σου
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #43
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μόνο που βρίσκεται υπό το καθεστώς της Ελβετίας, μου αρκεί.

    Και η Crypto Ελβετία ήταν.

  14. #44
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η Crypto Ελβετία ήταν.
    Εντελώς διαφορετική περίπτωση και σε διαφορετική εποχή.

    Η εταιρεία που αναφέρεις, δημιουργήθηκε από έναν ιδιώτη ο οποίος συνεργάστηκε (από επιλογή του ενδεχομένως) με την CIA και μιλάμε για ψυχροπολεμική εποχή όπου υπήρχε και διακαής πόθος της κάθε εμπλεκόμενης μεριάς για απόσπαση πληροφοριών.

    Στην εποχή μας, λίγο απίθανο να μπει σε τέτοια διαδικασία η CIA (και η κάθε CIA) να χειραγωγήσει επιστήμονες του CERN, διακινδυνεύοντας σκάνδαλο.

    Το να συνεργαστεί με τον Zuckerberg για να εκμαιεύσει πληροφορίες δισεκατομμυρίων ανθρώπων, ναι, αξίζει τον κόπο και το ρίσκο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #45
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς διαφορετική περίπτωση και σε διαφορετική εποχή.

    Η εταιρεία που αναφέρεις, δημιουργήθηκε από έναν ιδιώτη ο οποίος συνεργάστηκε (από επιλογή του ενδεχομένως) με την CIA και μιλάμε για ψυχροπολεμική εποχή όπου υπήρχε και διακαής πόθος της κάθε εμπλεκόμενης μεριάς για απόσπαση πληροφοριών.

    Στην εποχή μας, λίγο απίθανο να μπει σε τέτοια διαδικασία η CIA (και η κάθε CIA) να χειραγωγήσει επιστήμονες του CERN, διακινδυνεύοντας σκάνδαλο.

    Το να συνεργαστεί με τον Zuckerberg για να εκμαιεύσει πληροφορίες δισεκατομμυρίων ανθρώπων, ναι, αξίζει τον κόπο και το ρίσκο.
    Δεν ήταν επιλογή του, τον ανάγκασαν.

    Από εκεί και πέρα εγώ σχολιάζω την έδρα της εταιρίας ως εγγύηση μη εμπλοκής. Προφανώς και δεν είναι.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας