Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Εγγραφή
    23-07-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπερα σας, ακουστε με τη nova,
    Μου προτειναν αναβαθμιση στα 100 mbps, συμφωνησα ενω ειπαν οτι θα εχω μια μικρη διακοπη 5 λεπτων, ελαβα το νεο ρουτερ και το συνδεσα στην 24 αρα, δουλευε ρολοι.

    9/7/20 μετα απο 3-4 μερες δηλαδη, λαμβανω οτι ενεργοποιηθηκε η αναβαθμιση, κοιταζω, νεκρο, παιζω με τα καλωδια βαση οδηγιων, τιποτα, νεκρο.

    Chat στο support απο κινητο, λαθος του τεχνικου ειπαν και το δηλωσαν βλαβη, μου στελνουν και τιμοκαταλογο. Δηλαδη ο επαγγελματιας τους εκανε λαθος;

    Με καλουν απο την τεχνικη να ερθουν σπιτι με χρεωση, απαντω οτι δεν δεχομαι εφοσον η αναβαθμιση ειναι προβλημα δικτυου, οχι του σπιτιου μου. Τελικα με τα πολλα διαφωνησαμε και δηλωσα υπαναχωρηση στο παλιο μου προγραμμα 24. Αποτελεσμα μεχρι σημερα 23/7/20 δεν εχω συνδεση στο σπιτι.

    Οι απατεωνες της nova ... Αυτα

  2. #2
    Εγγραφή
    12-10-2008
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΑΛΙΑ
    Router
    TP LINK 100v
    Πάρε ενα τηλ στο 13731 μπας και βρεις κάποιο παλικάρι να σε βοηθήσει

  3. #3
    Εγγραφή
    23-07-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΙΚ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ενα τηλ στο 13731 μπας και βρεις κάποιο παλικάρι να σε βοηθήσει
    Τι να παρακαλαω φιλε μου. Το αναφερω για να ξερει ο κοσμος τι κανουν. Συμπτωματικα; κανα δυο ωρες μετα το ποστ εστειλαν οτι συνδεθηκε. Το βραδυ που γυρισα σπιτι τσεκαρισα ταχυτητα στον πυργο, 6 κατι, ενω επιανα 11-12.

    Θα κανω μια τελευταια προσπαθεια στο τηλ που μου προτεινεις (ευχαριστω), κι αν δεν στρωσει αλλαζω εταιρια. Το μονο κακο ειναι οτι θελουν αρκετες μερες για να το τακτοποιησουν, οποτε θα μεινω παλι χωρις συνδεση.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-07-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 217435

    Αυτή είναι η κατάσταση στη σύνδεσή μου από τις 9/7/20 εώς σήμερα 29/7/20. Είκοσι μέρες χωρίς υπηρεσία. Και δεν έχω ενημέρωση για λύση.

    Ανάθεμα την ώρα που άκουσα αυτή την άσχετη πωλήτρια και δέχτηκα αναβάθμιση σε 100αρα, να μην πω ότι το έκανε για την προμήθεια χωρίς να υπολογίζει ούτε τον πελάτη ούτε την εταιρία.

    Στο σαιτ της Nova, έκανα τεστ και δεν υποστηρίζει 100αρα η περιοχή μου, μόνο 50αρα.

    Ακόμα περιμένω αποκατάσταση της γραμμής.

    - - - Updated - - -

    ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

    ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΑ ΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    καλο θα ηταν να ελεγξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση απο τον κατανεμητη σου και μεσα.

    Η συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων χαμηλου συγχρονισμου οφειλεται σε κακη κατασταση των καλωδιων ή λαθος συνδεσμολογια στο σπιτι .

    Αφου μετρησεις και εισαι ενταξει και εισαι σιγουρος οτι το προβλημα ΔΕΝ ειναι δικο σου .... θα πρεπει να ερθει τεχνικος της εταιριας.

    και θα παρεις screenshoot τις μετρησεις του στον κατανεμητη σου.

    Αν παρολα αυτα δεν θες να λυθει το προβλημα σου και απλα θες να ξεσπασεις καπου.... συνεχισε να κατηγορεις.
    The gr81 .

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η Nova συνήθως λέει θα σου στείλουμε τεχνικό και αν το πρόβλημα είναι στην μεριά σας τότε θα σας χρεώσουμε, δεν λέει θα σας χρεώσουμε για να σας στείλουμε τεχνικό.
    Οταν αλλάζεις απο adsl σε vdsl φαίνονται συνήθως και τα προβλήματα της γραμμής, δεν μας έδωσες πουθενά κάποια στοιχεία συγχρονισμού ώστε να μπορούμε να βοηθήσουμε.

    Το πιο ωραίο είναι οτι τους προκαλείς επωνύμως να απαντήσουνε ενώ σαν όνομα έχεις δώσει απλά ενα stat68.

    Δεν χρειάζεται να δώσεις δημόσια κάποια στοιχεία εδώ καθώς εδώ δεν θα σου απαντήσει κάποιος απο την εταιρία.
    Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να βρεις κάποια λύση υπάρχει το support forum , κάνεις ενα κόσμιο μήνυμα εκεί στέλνεις και τα στοιχεία σου τα επίσημα αυτή την φορά μέσω πμ στους εκπροσώπους της εταιρίας για να σου απαντήσουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι να μην κατηγορεί ο φίλος δηλαδή ?? 20 μέρες χωρίς υπηρεσίες ? εσύ φίλε γκρινιάρη θα το δεχόσουν ?
    μόνο με καταγγελία καταλαβαίνουν τα παχύδερμα ,αλλά κι εσύ ρε φίλε Stat68 την Nova εμπιστεύτηκες για τα 100 ..αυτοί είναι φαλιμέντο ,ότι προλάβουν να αρπάξουν..κάνε καταγγελία χτές
    edit: προσπάθησε πρώτα με αυτό που σου λέει ο sdikr ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  8. #8
    Εγγραφή
    29-09-2019
    Ηλικία
    85
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei DG8245
    Εσύ πιστεύεις ότι αν κάνει καταγγελιά θα αλλάξει κάτι; Ξέρεις που τις γράφει τις καταγγελίες η ΕΕΤΤ?
    Οποιος θέλει vdsl δεν πάει να βάλει 100αρα στην forthnet...Εκει μόνο για κανα adsl στα 15 ευρώ το μήνα είναι...

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Απο 5/7 δεν ειχα τηλεφωνο και ιντερνετ ρε φιλε και μου ειχαν στειλει μηνυμα οτι θα γινει ελεγχος της γραμμης 31/7.
    Μάλιστα μου λεγανε επίμονα, ότι σε όποια εταιρια και να πάω δεν θα εχω τηλεφωνο και ίντερνετ, γιατι ειναι θεμα γραμμης.

    Tώρα όμως (από 17/7) είμαι στην COSMOTE και εχω και τηλέφωνο και ιντερνετ. Τα σχόλια δικά σας.

    Ελπίζω μόνο σήμερα που θα πάω στο κατάστημα NOVA να μου δώσουν θετική απάντηση (ύστερα από αίτημά μου την προηγούμενη Πέμπτη) σχετικά με την επιστροφή των χρημάτων μου, όχι μονο για το διάστημα που δεν ειμαι πλεον πελατης τους (17/7 - 28/7) αλλα και για το διαστημα που ενω ήμουν πελατης της NOVA δεν ειχα τηλεφωνο και ιντερνετ (5/7 - 17/7).

  10. #10
    Εγγραφή
    23-07-2020
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημερα σας κυριοι, ευχαριστω για τις αποψεις και το διαλογο.

    Στο φιλο @griniaris, τον κοβω επιτοπου αν υπαρχει προβλημα στο σπιτι μου, διαβασε το αρχικο ποστ αν θες.

    Στο φιλο @sdikr, συμφωνω για τα της γραμμης, στα υπολοιπα απαντω οτι εδω μπηκα μηπως και εμφανιστει καποιος υπευθυνος, ετσι ναι να μιλησουμε επωνυμα, αλλα οπως λες μαλλον αποκλειεται. Δεν εχουν τα απαραιτητα προσοντα για να εμφανιζονται. Κρυβονται πισω απο τα γραφεια και τα 5ψηφια νουμερα.

    Σαφως εχω μιλησει επωνυμα 3-4 φορες χωρις λυση, τελευταια μιλησα με το support την περασμενη Παρασκευη και δεν εχω να πω κατι για τα παιδια εκει, κανουν τη δουλεια τους και βοηθανε οσο μπορουν.

    Και που ειναι ο τεχνικος; Σημερα Πεμπτη και τιποτα.

    Οι υπολοιποι φιλοι καταλαβαν οτι την πατησα απο το πουθενα.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    σερρες
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19905 kbit/s, 1020kbit
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    thomson TG585V7
    cpu ryzen 3 2200 ram corsair 8g 3200mhz mother GA-AX370M-DS3H psu seasonic 430 ssd kingstone 120g hd 500g

  12. #12
    Εγγραφή
    29-09-2019
    Ηλικία
    85
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei DG8245
    Στις βλάβες ΟΤΕ αυτό γίνεται αν είσαι σε άλλον πάροχο...Δρομολογούν ραντεβού ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν πάει ποτέ και λένε ότι δεν υπήρχε πρόσβαση στον κατανεμητή της οικοδομής μέχρι να φτάσει συνδιαστικό ραντεβού θα πάρει κανα μήνα και...Μέχρι τότε έχει αγανακτήσει ο πελάτης και έχει πάει στον ΟΤΕ και έχει επιλυθει η βλάβη του...

  13. #13
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από redmanftw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ πιστεύεις ότι αν κάνει καταγγελιά θα αλλάξει κάτι; Ξέρεις που τις γράφει τις καταγγελίες η ΕΕΤΤ?
    Οποιος θέλει vdsl δεν πάει να βάλει 100αρα στην forthnet...Εκει μόνο για κανα adsl στα 15 ευρώ το μήνα είναι...
    Σε παρόμοια περίπτωση με δουλεύανε στο κατάστημα Cosmote κανονικά όταν μου πούλησαν vdsl50 (5 χρόνια πριν..) κι όταν ήρθε ο μάστορας να συνδέσει την γραμμή γελούσε ,στα 13 και κάτι συγχρόνιζε ..πήγα στο κατάστημα το και το ..μπαα..εντέλει έκανα καταγγελία και σε 1 εβδομάδα περίπου μου τηλεφώνησαν από το αρμόδιο τμήμα μου ζήτησαν συγνώμη ,διόρθωσαν τις χρεώσεις και μου έδωσαν 2 μήνες δωρεάν πάγια ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 30-07-20 στις 19:23.
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  14. #14
    Εγγραφή
    29-09-2019
    Ηλικία
    85
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei DG8245
    Γενικά το ότι κλείδωνες στα 13 δεν πάει να πει πάντα ότι φταίει ο πάροχος...Αν εσύ έχεις απώλεια στην κάθετη,ή αν δεν έχεις καν τηλεφωνική πρίζα δεν φταίει ο πάροχος...Θα έφταιγε αν σου έκαναν αναβάθμιση σε 50αρα και εσύ συγχρόνιζες πχ σε λάθος πακέτο.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από redmanftw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά το ότι κλείδωνες στα 13 δεν πάει να πει πάντα ότι φταίει ο πάροχος...Αν εσύ έχεις απώλεια στην κάθετη,ή αν δεν έχεις καν τηλεφωνική πρίζα δεν φταίει ο πάροχος...Θα έφταιγε αν σου έκαναν αναβάθμιση σε 50αρα και εσύ συγχρόνιζες πχ σε λάθος πακέτο.
    Τι δεν κατάλαβες ? δεν υπήρχε vdsl καν στην περιοχή και αυτοί το ήξεραν βέβαια
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας