Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Γεια σας παιδιά,

    Πρόσφατα, ήθελα να κάνω ένα μικρό πείραμα με το να φτιάξω έναν δικό μου email server (αν και δεν έχω πολύ εμπειρία), και να προσπαθήσω να στείλω email από το server μου σε λογαριασμό Gmail. Πρόσφατα έμαθα οτι οι πιο πολλοί ISP μπλοκάρουν την θύρα 25 για σπαμ, αλλά οι δύο απορίες μου είναι εάν (1) Η Cosmote μπλοκάρει την θύρα 25 (που πιθανότατα την μπλοκάρει) και (2) αν μπορώ να αλλάξω την θύρα 25 από τον email server μου ωστε τα email να περνάνε από άλλη θύρα παρά την 25.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν απενεργοποιήσεις την "Αυξημένη προστασία" λειτουργεί κανονικά η 25

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pertzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά,

    Πρόσφατα, ήθελα να κάνω ένα μικρό πείραμα με το να φτιάξω έναν δικό μου email server (αν και δεν έχω πολύ εμπειρία), και να προσπαθήσω να στείλω email από το server μου σε λογαριασμό Gmail. Πρόσφατα έμαθα οτι οι πιο πολλοί ISP μπλοκάρουν την θύρα 25 για σπαμ, αλλά οι δύο απορίες μου είναι εάν (1) Η Cosmote μπλοκάρει την θύρα 25 (που πιθανότατα την μπλοκάρει) και (2) αν μπορώ να αλλάξω την θύρα 25 από τον email server μου ωστε τα email να περνάνε από άλλη θύρα παρά την 25.

    Ευχαριστώ!
    Συνήθως οι πιο πολλοί server δεν δέχονται απο dynamic ips, το gmail είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν δέχεται.
    Η cosmote απο default όχι δεν την έχει κλειστή την 25, εκτός αν υπήρξε κάποια στιγμή spam απο την σύνδεση σου

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας