Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από 4920Mhz έως και 6100MHz σε firmware χωρίς περιορισμούς..
    Συνημμένο Αρχείο 217297
    Κάποτε παίζανε τέτοιες πατέντες με open-source atheros drivers... τα κόψανε όλα με τα binary blobs.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.673
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε παίζανε τέτοιες πατέντες με open-source atheros drivers... τα κόψανε όλα με τα binary blobs.
    Όλες οι συσκευές της ubiquity πάνε σε όποια συχνότητα θες, νταξ όχι στους 6 μεγακυκλους όπως αυτό αλλά με ssh αλλάζεις χώρα και αλλάζεις τα νόμιμα της χώρας.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #18
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    1 νομιζω πειραζοντας και τον browser ακομα και χωρις reset γινετε αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

    2 αλλαξα χωρα σε ενα client, litebeam ac gen 2 σε licensed για να δω τι θορυβο εχουν οι συχνοτητες στο air view η στην αρχικη στο RF Environment αλλα δεν το εμφανιζει.
    θελει και εντολες?

  4. #19
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Σε κανένα ubnt δεν μπορείς να αλλάξεις χώρα μέσα από τον browser (web interface) οπότε θέλει factory reset και ξανά setup στην νέα χώρα που θέλεις.
    Το συγκεκριμένο όπως και όλα τα άλλα δεν το δίνει out of the box αλλά πρέπει να το ρυθμίσεις εσύ μετά από reset με συγκριμένες εντολές μέσω ssh οι οποίες δεν υπάρχουν πουθενά επίσημα οπότε και τυπικά δεν υποστηρίζονται.

  5. #20
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν το απαγορευει η ΕΕΤΤ , ειναι η καλυτερη διαφημιση !
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το απαγορευει η ΕΕΤΤ , ειναι η καλυτερη διαφημιση !
    Και όμως δεν είναι μόνο η ΕΕΤΤ που το απαγορεύει και είναι κάτι που υπάρχει λόγος που απαγορεύεται καθώς προκαλεί παρεμβολές σε άλλες υπηρεσίες.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως δεν είναι μόνο η ΕΕΤΤ που το απαγορεύει και είναι κάτι που υπάρχει λόγος που απαγορεύεται καθώς προκαλεί παρεμβολές σε άλλες υπηρεσίες.
    i know
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #23
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.673
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κανένα ubnt δεν μπορείς να αλλάξεις χώρα μέσα από τον browser (web interface) οπότε θέλει factory reset και ξανά setup στην νέα χώρα που θέλεις.
    Το συγκεκριμένο όπως και όλα τα άλλα δεν το δίνει out of the box αλλά πρέπει να το ρυθμίσεις εσύ μετά από reset με συγκριμένες εντολές μέσω ssh οι οποίες δεν υπάρχουν πουθενά επίσημα οπότε και τυπικά δεν υποστηρίζονται.
    Δεν θέλει factory reset.
    Ssh κάνεις, ένα edit με VI στο config που αλλαζεις σε 2 σημεία το country code , reboot και τέλος

  9. #24
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλει factory reset.
    Ssh κάνεις, ένα edit με VI στο config που αλλαζεις σε 2 σημεία το country code , reboot και τέλος
    Σε κάποιες εκδόσεις 6.1.x πάντως δεν το έπαιρνε ή έτρωγε φρίκη και μετά το reboot κάποια πεδία στο webui ήταν κενά..

  10. #25
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.673
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάποιες εκδόσεις 6.1.x πάντως δεν το έπαιρνε ή έτρωγε φρίκη και μετά το reboot κάποια πεδία στο webui ήταν κενά..
    Το δοκίμασα στα nano19 που έχω το λίνκ μου με τον πατέρα μου που από εκεί έρχεται το ίντερνετ σπίτι μου για πλάκα και γύρισα σε Σιγκαπούρη.
    Αποτέλεσμα? Ανέβηκα στα 5.8+ghz και το λίνκ σε auto power με τελευταίο os και DFS ενεργό έδωσε sustainable 290/290 full duplex speed και windows copy από το pc μου σπίτι στον esxi στο πατρικό μου, σταθερά 46mb/sec.

    Το επανέφερα σε τάξη γιατί ξέρω πως κάνουν scan όσους φεύγουν από τις κανονικές μπαντες και στην καλύτερη έχω 220/220mbit σε full duplex
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #26
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκίμασα στα nano19 που έχω το λίνκ μου με τον πατέρα μου που από εκεί έρχεται το ίντερνετ σπίτι μου για πλάκα και γύρισα σε Σιγκαπούρη.
    Αποτέλεσμα? Ανέβηκα στα 5.8+ghz και το λίνκ σε auto power με τελευταίο os και DFS ενεργό έδωσε sustainable 290/290 full duplex speed και windows copy από το pc μου σπίτι στον esxi στο πατρικό μου, σταθερά 46mb/sec.

    Το επανέφερα σε τάξη γιατί ξέρω πως κάνουν scan όσους φεύγουν από τις κανονικές μπαντες και στην καλύτερη έχω 220/220mbit σε full duplex
    Θα το δω... Παντως η ιδεα να αλλάξεις χώρα δεν ειναι μονο για την παραπάνω ισχυ αλλά για να πας και σε καποιο κανάλι που δεν θα παίζει πολύ κόσμος και δεν θα έχεις παρεμβολές κι άλλες χαζομάρες

  12. #27
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.673
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δω... Παντως η ιδεα να αλλάξεις χώρα δεν ειναι μονο για την παραπάνω ισχυ αλλά για να πας και σε καποιο κανάλι που δεν θα παίζει πολύ κόσμος και δεν θα έχεις παρεμβολές κι άλλες χαζομάρες
    Μα για αυτό το δοκίμασα, κοιταξα που είναι μπλε η μπάντα στο airview, μετά πήγα wikipedia και είδα ποιες χώρες έχουν άδεια για συχνότητες πάνω από 5.6ghz και dfs, διάλεξα Σιγκαπούρη και έπεσε λουκούμι.

    Το λινκ μου είναι καλό οπότε τα 2 ubnt με ρύθμιση auto power και δηλωμένο να πιάνει σίγουρα 51db, ρίχνουν και τα 2 τη δύναμη στα 13db. Παιδευτικα πολύ όμως με το κεντραρισμα των chains με αποτέλεσμα να έχω κάτω από Δ2 σχεδόν συνέχεια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παιδιά η παρανομία της συσκευής δεν είναι η δυνατότητα να αλλάζουν τα κανάλια ή η ισχύς εκπομπής ανάλογα την χώρα λειτουργίας και τι ισχύει σε αυτήν. Αυτό γίνεται σε όλες τις συσκευές του εμπορίου και είναι υποχρέωση του χρήστη να ακολουθήσει τους εγχώριους κανόνες.

    Προφανώς ο έλεγχος έδειξε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα που επηρεάζει την χρήση του ίδιου φάσματος άλλων δικτύων ή συσκευών. Ωστόσο ακόμη μέχρι τώρα, δεν έχω βρει πουθενά αλλού σχετική αναφορά επί της ανάκλησης που αναφέρει η ανακοίνωση της ΕΕΤΤ και τους λόγους που έγινε.
    Το μόνο που βρήκα είναι μία έκθεση του 2019 για δειγματοληπτικό έλεγχο που έγινε (έναντι του νέου τότε κανονισμού) το 1ο εξάμηνο του 2018, όπου παρουσιάζει αποκλείσεις ουσιαστικές (και μη) κυρίως όσον αφορά την λειτουργία του DFS και δίνει προτάσεις προς τις αρμόδιες αρχές των χωρών.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κανένα ubnt δεν μπορείς να αλλάξεις χώρα μέσα από τον browser (web interface) οπότε θέλει factory reset και ξανά setup στην νέα χώρα που θέλεις.
    Το συγκεκριμένο όπως και όλα τα άλλα δεν το δίνει out of the box αλλά πρέπει να το ρυθμίσεις εσύ μετά από reset με συγκριμένες εντολές μέσω ssh οι οποίες δεν υπάρχουν πουθενά επίσημα οπότε και τυπικά δεν υποστηρίζονται.
    μια χαρα γινεται και χωρις καμια πατεντα απλως αλλαζεις χωρα σε πολλα, πχ σε αυτο που εχω μποροστα μου out of the box.
    σε καποια που δεν γινεται θελει ssh η κατεβαζεις το Config file.

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σύμφωνα με την έκθεση που έδωσε παραπάνω, ο νέος κανονισμός αναφέρει ότι από το 2017:
    α. Η αλλαγή της χώρας λειτουργίας θα γίνεται αποκλειστικά κατά την αρχικοποίηση της συσκευής. Με απλά λόγια αν θέλεις να την αλλάξεις μετά, αναγκαστικά θα της κάνεις reset.
    β. Με την επιλογή της όποιας χώρας, υποχρεωτικά θα υπάρχει περιορισμός στην μέγιστη ισχύ εκπομπής και τα διαθέσιμα κανάλια προς χρήση, ανάλογα τα ισχύοντα σε αυτήν.
    γ. Σε κάθε περίπτωση δεν θα υπάρχει άμεση (εικάζω μέσω του μενού) δυνατότητα του χρήστη, να απενεργοποιήσει την λειτουργία DFS στη μπάντα των 5GHz.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας