Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    23-07-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κυριοι/ες καλησπερα,

    μεταφερω και εδω ενα μηνυμα που ποσταρα και στο Community Forum της TP-Link αλλα δε βλεπω φως.


    Πρόσφατα αγόρασα ένα TP-Link Archer VR600 (v2) με τις ακόλουθες προδιαγραφές:
    Model: Archer VR600
    Hardware Version: V2
    Firmware Version: 0.2.0 0.9.1 v0074.0


    Από τη δουλειά, είμαστε πλέον αναγκασμένοι να χρησιμοποιούμε δωρεάν λογισμικό FortiClient για πρόσβαση VPN σε υπολογιστές εργασίας.

    Όταν καλω το VPN μέσω ενσύρματης σύνδεσης (π.χ. τον επιτραπέζιο υπολογιστή μου), όλα λειτουργούν καλά.

    Ωστόσο, όταν καλέσω το VPN μέσω σύνδεσης WiFi (π.χ. στον φορητό υπολογιστή μου), η σύνδεση στο Διαδίκτυο ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ (μπορώ να ελέγξω ότι η σύνδεση DSL είναι ζωντανή, μέσα από τον πίνακα διαχείρισης του μόντεμ), αλλά ο φορητός υπολογιστής εμφανίζει αποσύνδεση Διαδικτύου στον task manager κατω δεξια. Και πράγματι το traffic (up/down) ειναι μηδενικο.


    Debugging:
    α) Μέσω της σύνδεσης 4G του κινητού μου, ο φορητός υπολογιστής + το Forticlient λειτουργεί καλά. Οπότε, δεν είναι το πρόβλημα του φορητού υπολογιστή μου.

    β) Όλες οι κατάλληλες ρυθμίσεις του Firewall και του NAT είναι από προεπιλογή ενεργοποιημένες, π.χ. L2TP passthrough, IPSec passthrough, κτλ. (αλλά δε βλέπω κάποιο SSL ή VPN passthrough;



    Αλλά είναι ξεκάθαρο ότι όταν συνδεομαι στο μοντεμ μεσω wifi, το VPN traffic κοβεται απο το μοντεμ απο/προς τον φορητό υπολογιστή μου.



    Μπορείτε να με συμβουλευσετε πώς μπορώ να το λύσω; Μου φαίνεται σαν ένα σφάλμα στο firmware που σχετίζεται με τις ρυθμίσεις wifi του μόντεμ.
    (π.χ. Μήπως το port-forwarding του VPN δε λειτουργεί κατά τη σύνδεση μέσω WiFi συσκευών στο μόντεμ; Ή είναι κάτι πολύ πιο απλό


    Με εκτίμηση,

    Χρήστος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChrisTP : 23-07-20 στις 20:46.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κοίτα για αναβάθμιση του οδηγού της κάρτας δικτύου του υπολογιστή.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-07-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα για αναβάθμιση του οδηγού της κάρτας δικτύου του υπολογιστή.
    Ευχαριστώ για τη συμβουλη, αλλα οπως προειπα, το laptop συνδεεται μια χαρα μεσω κινητου access point και 4G.
    Οποτε >πρεπει< το προβλημα να ειναι απο τη μερια του modem (και δεν υπάρχουν firmware updates).

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απενεργοποίησε και ενεργοποίησε πάλι την ασύρματη κάρτα ή απεγκατάστησε και εγκατάστησε πάλι τον οδηγό.
    Το πιθανότερο να έχει αναγνωρίσει την σύνδεση ως δημόσια αντί ιδιωτική και δεν σε αφήνει να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    Το σίγουρο είναι ότι δεν φταίει ο router.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-07-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    jkoukos ειχες ενα δικιο και ενα (μαλλον) αδικο :-)
    1) ο router οντως δεν εφταιγε.
    2) ο wifi driver (μαλλον) δεν εφταιγε.

    Παιζοντας με συνεχεις (απ)εγκαταστασεις του wifi driver καταφερα να κανω corrupt τα Windows 10 και δε μπορουσα να τα διορθωσω. Οποτε εκανα format και ξαναεβαλα τα παντα.
    Το προβλημα κατα 90% οφειλοταν στο οτι εκαναν conflict τα 2-3 διαφορετικα VPN προγραμματα που χρειαζομαι για τη δουλεια. Τα εγκατεστησα απο την αρχη πριν οτιδηποτε αλλο και ολα επαιξαν καλα.
    Το αφηνω εδω σε περιπτωση που φανει χρησιμο σε αλλα μελη.

    Ευχαριστω για τη βοηθεια.
    Χρήστος

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας