Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Είχατε παρόμοια περιστατικά εσείς με τον Κωτσόβολο;

Ψήφισαν
8. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι

    4 50,00%
  • Οχι

    4 50,00%
Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54970/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300s
    Καλησπέρα σε όλους,

    αγόρασα ένα Surface Go από το Κωτσόβολο και σε ένα μήνα έβγαλε κολλημένο pixel.

    Για 2 εβδομάδες η Θεσσαλονίκη έλεγε ότι το έχει η Αθήνα, και η Αθήνα ότι το έχει η Θεσσαλονίκη.

    Πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου είπαν ότι είναι στο service της Microsoft. Πήρα τη Microsoft και μου είπαν ότι έχει βγει φορτωτική για τον σειριακό του λαπτοπ αλλά είναι ακόμα στην Αθήνα. Παίρνω τηλέφωνο στο Κωτσόβολο και μου λένε, δώστε μας μισό λεπτό και μου το κλείνουν.

    Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και τους λέω το σκηνικό με τη Microsoft και μου λένε παρακαλώ περιμένετε και μου το ξανακλείνουν. Έ, εκεί τα πήρα και εγώ, παίρνω για 3 φορά και λέω μη μου το κλείσετε ξανά στα μούτρα, πάνω στη σύμβαση του service δεσμεύεται η εταιρία σας ότι σε 2 ημερολογιακές ημέρες θα με ενημέρωνε για τη πορεία επισκευής της συσκευής (δεν το κάνατε) και μετά από δύο εβδομάδες που δεν ξέρατε που είναι το λάπτοπ μου είπατε και ψέματα ότι το έχει η Microsoft ενώ είναι ακόμα στα χέρια σας.

    Και μου απαντάει η κακόμοιρη η κοπέλα που έτυχε να απαντήσει στο τηλέφωνο, ότι σήμερα τελικά στάλθηκε στην Ιρλανδία και προβλεπόμενος χρόνος αναμονής είναι 1 μήνας.

    Έχω ήδη κάνει καταγγελία στη γραμμή καταναλωτών αλλά δεν είδα κάποιο ενδιαφέρον από εκεί και θα πάρω και στο συνήγορο του καταναλωτή για να μου πούνε τι άλλο μπορώ να κάνω καθώς ο Κωτσόβολος λέει ότι οι όροι που υπέγραψα κατά τη παράδοση του ελλαττωματικού προϊόντος δεν ισχύουν.

    Σημείωμα από το συνήγορο του καταναλωτή
    "Αν ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή."

    Φυσικά δεν υπάρχει γραμμή άλλη πέραν του τηλεφωνικού κέντρου και η κατευθυνόμενη αδιαφορία των υπαλλήλων με έχει βγάλει έξω από τα ρούχα μου.

    Πρώτη φορά ακούω να μου λένε ότι υπογεγραμμένοι όροι επισκευής από δύο μέρη δεν ισχύουν. Άρθρο 2 Παρ.1 από Όροι και προϋποθέσεις Service Κωτσόβολος:

    "εξέταση εξοπλισμού δύο (2) ημέρες..... όριο αποδοχής επισκευής πέντε (5) ημέρες ... μέγιστος χρόνος επισκευής ή αντικατάστασης της ελλαττωματικής ορίζονται οι δεκατέσσερις (14) ημέρες".

    Όχι εργάσιμες....ημερολογιακές.

    Παρακαλώ δώστε και καμία άλλη ιδέα για άσκηση πιέσεως.

    Σαν υπεύθυνος πωλήσεων σε εταιρία και εγώ, τέτοια περιστατικά τα κλείνουμε με τον πιο άμεσο και γρήγορο τρόπο ώστε ο πελάτης να μην προβεί σε όποιου τύπου καταγγελία σε υπηρεσίες όπως γραμμή και συνήγορος του καταναλωτή μην προβούν σε ελεγκτικές ενέργειες. Τώρα πως την είδε ο Κωτσόβολος και θεωρεί ότι δεν θα βρεθεί κανένας τρελός όπου θα αναλύσει τους όρους που υπέγραψε και δεν θα κινήσει διαδικασίες για 450€ … δεν ξέρω. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα περί νομοθεσίας και ορίων επιχειρήσεων και καταναλωτών τα κατέχω ιδιαίτερα καλά λόγο επαγγέλματος.

    Ευχαριστώ.

    ΥΓ. Ο μόνος λόγος που αγοράστηκε από τον Κωτσόβολο ήταν γιατί θεωρούσα ότι η εξυπηρέτηση από μία μεγάλη εταιρία θα ήταν πιο αποτελεσματική σε σχέση ενός μικροκαταστήματος από το Skroutz, αλλά διαψεύσθηκα παταγωδώς.
    ΥΓ2. Πλέον πρέπει να στηρίζουμε και τα μικρά καταστήματα που παρέχουν, πιο ανταγωνιστικές τιμές αλλά τείνουν να έχουν και λίγο τσίπα όταν καθυστερούν και να το παραδέχονται.
    ΥΓ3. Να σημειωθεί η πληρωμή έγινε ντούκου (μετρητά), και δεν δέχονταν επιστροφή χρημάτων όσο δεν έβρισκαν το λάπτοπ.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Στις μεγάλες εταιρείες όλα είναι μαθηματικά.

    Αν το να έχω καλό service κοστίζει 500 και τα πρόστιμα λόγο κακής εξηπηρέτησης 100 με συμφέρει να έχω κακό service.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις μεγάλες εταιρείες όλα είναι μαθηματικά.

    Αν το να έχω καλό service κοστίζει 500 και τα πρόστιμα λόγο κακής εξηπηρέτησης 100 με συμφέρει να έχω κακό service.
    Κακή εξυπηρέτηση = απώλεια customer base.

    Η απώλεια είναι μεγαλύτερη από απλά πρόστιμα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-07-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54970/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις μεγάλες εταιρείες όλα είναι μαθηματικά.

    Αν το να έχω καλό service κοστίζει 500 και τα πρόστιμα λόγο κακής εξηπηρέτησης 100 με συμφέρει να έχω κακό service.
    Το πρόστιμο αδυναμίας εκπλήρωσης εγγυητικών υποχρεώσεων ξεκινάω από 5000€ για τη πρώτη παρατυπία και ανέρχονται μέχρι και 100.000€ στη περίπτωση επαναλαμβανόμενων ή μαζικών καταγγελιών.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Δεν υπάρχει κατάστημα για το οποίο να έχω χειρότερη άποψη απ' ότι έχω για τον Κωτσόβολο. Απ' όλες τις πλευρές, κάθε φορά που παίρνω κάτι είμαι έτοιμος για όλα. Η εκπαίδευση που περνάνε στο support λογικά είναι "πώς να λέτε ότι @## σας κατέβει στο κεφάλι και απλά να αντέχετε τις φωνές του πελάτη".

    Το έχω ξαναπεί και σε άλλο ποστ, η εταιρεία αυτή θεωρώ ότι ζει κυρίως από τα νοικοκυριά που δεν έχουν πιστωτική και μπορούν να ψωνίζουν με δόσεις χωρίς κάρτα.

    Πλέον, αν βρεθώ στην άσχημη θέση να πρέπει να πάρω κάτι από αυτούς (πχ έλλειψη διαθεσιμότητας από αλλού το ξεκαθαρίζω από την αρχή στο τηλ. κέντρο ότι γνωρίζω πολύ καλά το πόσο αφερέγγυοι είναι, κρατάω ονόματα και ότι αν δεν διεκπεραιωθεί η παραγγελία μου όπως έχει συμφωνηθεί στην τηλεφωνική μας επικοινωνία θα απευθύνομαι στα αρμόδια όργανα χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση.

    Όσον αφορά για τους όρους χρήσεις, εδώ οι τύποι δεν τηρούν τους όρους του total support, θα τηρούν άλλους;

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτούς τους όρους που τους βρήκες;
    όσες φορές έχω αγοράσει δεν μου έχουν δώσει κάτι τέτοιο

    Γενικά απο υποστήριξη πάσχουν, άσε που δεν τους πιάνεις στο τηλέφωνο.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Που πας και μπλέκεις, άκου εκεί κωτσόβολος. Υπομονή.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας