Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Χρειαζόμουν χώρο στο laptop (Dell 5481) στον δίσκο που τρέχω fedora 32, έτσι αποφάσισα να πάω από Samsung Evo 850 250Giga σε Crucial MX-500 1T.
    Βάζω τον Crucial εγκαταθηστώ το λειτουργικό και δυστυχώς το σύστημα σβήνει ακαριαία και απροειδοποίητα το πολύ μετά από 1-2 λεπτά αφότου φορτώσει το λειτουργικό.

    Επιστροφή στον Samsung και όλα δουλεύουν ρολόι.
    Μετά από πολλές δοκιμές και άπλετο χάσιμο χρόνου εβγαλα τα συμπεράσματα αυτά:
    1) το κάνει και σε άλλη διανομή Linux
    2) δεν το κάνει αν βάλεις Windows
    3) δεν το κάνει με fedora αν απενεργοποιήσεις το AHCI και το γυρίσεις σε RAID στο bios
    4) έπρεπε να δώσω 40 ευρώ παραπάνω να πάρω πάλι samsung...

    Το ερώτημα είναι τι κάνω τώρα; Πήρα ένα δίσκο που δεν μου δουλεύει όπως θέλω, στο μηχάνημα που θέλω (δεν το δοκίμασα σε σταθερό να δω αν κάνει τα ίδια- θα το κάνω αργότερα). Το ιδανικό θα ήταν να μου τον άλλαζαν να πάρω τον samsung αλλά δεν το βλέπω να γίνεται. Μου είπαν από εκεί που τον πήρα στείλτο πίσω να τον τσεκάρουμε και φυσικά θα τον βγάλουν ΟΚ.

    -Αν γυρίσω την ρύθμιση bios σε raid (που δουλεύει) θα χάσω σε επιδόσεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 25-07-20 στις 11:31.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οχι δεν χάνεις σε επιδόσεις αν το γυρίσεις σε raid
    Άλλο bios μήπως υπάρχει να δοκιμάσεις;

  3. #3
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    δεν υπάρχει άλλο bios για δοκιμή έχω το τελευταίο της DELL. Anyway το γυρίζω σε raid και τελειώνει η υπόθεση. Είχα την εντύπωση οτι στο AHCI κερδίζεις πολύ σε ταχύτητα αλλά όπως λες και εσύ μετά από έρευνα που έκανα στα φορουμ της DELL λένε οτι είναι το ίδιο πράγμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    πιθανό και σε rma αν το έβαζαν σε achci να τους εμφάνιζε το πρόβλημα

    έχεις δοκιμάσει ένα firmware update ?
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #5
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    @skel
    το smart εμφανίζει ένα πεδίο που γράφει ανεξήγητα power loss= Χ φορές. Μόνο αυτό το στοιχείο έχω
    firmware έχει το τελευταίο.




    δοκιμές στο λαπτοπ Dell 5481 για το οποίο προοριζόταν ο δίσκος:

    -παίζει με AHCI σε windows, δεν παίζει σε linux
    -παίζει με raid σε linux αλλά κρασάρει τα windows παρότι αυτά μπουτάρουν από τελείως διαφορετικό δίσκο (toshiba) και δεν χρησιμοποιούν καθόλου τον crucial. Ίσως αν μπορούσα να απενεργοποιήσω τον crucial μέσα από windows -όχι από το BIOS γιατί τότε θα έπρεπε σε κάθε εκκίνηση windows να κάνω αυτή την δουλειά- ώστε να μην το βλέπουν καθόλου τότε μπορεί να δούλευαν και τα windows.
    -παίζει με AHCI σε linux σε άλλο desktop pc χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν δοκίμασα windows ή RAID)

    Οπότε μάλλον θα στείλω τον crucial στο desktop και κάποια στιγμή στο μέλλον να πάρω samsung για το λαπτοπ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας