Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    γεια σας,
    ένα σύντομο ιστορικό και η ερώτηση μου στο τέλος.

    Έχω ADSL 24Mbps στον ΟΤΕ. Η πραγματική ταχύτητα είναι 14Μbps.
    Πριν απο 1,5 χρόνο μου έγινε προσφορά να αναβαθμίσω σε VDSL 50Mbps την οποία και δέχθηκα. Το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο και η ταχύτητα μου ήταν το πολύ 25Μbps. Απο τον ΟΤΕ μου είπαν ότι η γραμμή μου δεν μπορεί να σηκώσει τις μεγάλες ταχύτητες και έγινε υποβάθμιση/επιστοφή της γραμμής στα 24Μbps.
    Πρίν απο 6 μήνες σε όλη την πόλη και την γειτονιά μου μπήκαν οπτικές ίνες (απο συνεργεία του ΟΤΕ).
    Σήμερα δέχθηκα ένα τηλεφώνημα απο τον ΟΤΕ και με πληροφόρησαν ότι λόγω των οπτικών ινών πλέον οι ταχύτητες είναι σημαντικά καλύτερες και αν θέλω να αναβαθμίσω στα 50Mbps. Φυσικά δεν μιλάμε για internet μέσω οπτικής ίνας, απλά έγιναν καλύτερες οι ταχύτητες. Οι οπτικές μπήκαν και έχουν φθάσει μέχρι την είσοδο της κάθε πολυκατοικίας άλλα στο sfbb δεν υπάρχει κάποια προσφορά.

    Η ερώτηση μου είναι η εξής: είναι δυνατό να έχουν αλλάξει προς το καλύτερο οι ταχύτητες και οι συνδέσεις των ADSL ή/και VSDL με την ύπαρξη των οπτικών ινών (όπως μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο); Μπορεί να δω καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με την προ 1,5 χρόνου απόπειρα αναβάθμισης που περιγράφω σε προηγούμενη παράγραφο;

    Ευχαριστώ
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    To θεμα νομιζω ειναι τι αποσταση εχεις απο το ΚΑΦΑΟ. Αν βαλεις σκετη οπτικη ινα (δεν μιλαω για VDSL, αλλα τελειως ανεξαρτητη απο τα χαλκινα καλωδια της τηλ. γραμμης) και με τον καταλληλο εξοπλισμο τοτε λογικα θα εχεις καλες ταχυτητες. Πως να δεις λεγεται η εταιριουλα που διαφημιζόταν? InaLan ή καπως ετσι ? Ο ΟΤΕ ποσο πουλα την οπτικη ινα και σε ποιες ταχυτητες?

    Λογικα θα εχουν πακετα σε καθαρη οπτικη ινα: 100/100, ή 200/200 Mbps κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θεμα νομιζω ειναι τι αποσταση εχεις απο το ΚΑΦΑΟ. Αν βαλεις σκετη οπτικη ινα (δεν μιλαω για VDSL, αλλα τελειως ανεξαρτητη απο τα χαλκινα καλωδια της τηλ. γραμμης) και με τον καταλληλο εξοπλισμο τοτε λογικα θα εχεις καλες ταχυτητες. Πως να δεις λεγεται η εταιριουλα που διαφημιζόταν? InaLan ή καπως ετσι ? Ο ΟΤΕ ποσο πουλα την οπτικη ινα και σε ποιες ταχυτητες?

    Λογικα θα εχουν πακετα σε καθαρη οπτικη ινα: 100/100, ή 200/200 Mbps κλπ.
    ευχαριστώ για την απάντηση, αν βάλω (όταν βάλω) οπτική δεν θα υπάρχει πρόβλημα ποιότητας ή ταχύτητας. Αυτό που ρωτάω είναι αν ισχύει ότι με τις οπτικές αναβαθμίστηκαν και όλες οι υπόλοιπες adsl/vdsl συνδέσεις.
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι δεν έχει καμία σχέση το νέο δίκτυο οπτικών ινών με το σημερινό του DSL. Είναι μεταξύ τους άσχετα.
    Περιμένεις να εμφανισθεί ο ΤΚ και η διεύθυνσή σου στο sfbb μαζί και οι προσφορές των παρόχων. Μέχρι τότε υπομονή.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας