Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα.

    Ελπιζω πως ορθα ανοιγω το θεμα σε αυτη τη κατηγορια. Συγχωρεστε με εαν οχι!
    Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη καποιου που πιθανον το εχει αντιμετωπισει ηδη και εχει βρει την λυση.

    Μεχρι τωρα, ειχα pots τηλεφωνια και δυο σταθερα ασυρματα, σε δυο βασεις και δυο διαφορετικες πριζες. Το ενα πανω στο splitter και το αλλο με φιλτρο στην αλλη πριζα.
    Τα σταθερα επικοινωνουσαν με ενδοεπικοινωνια αλλα λαμβαναν και κλησεις απο εξωτερικη γραμμη. Στο ενα απο τα δυο, δεν ηθελα οι κλησεις απο εξωτερικη γραμμη να ακουγονται, επομενως ειχα ρυθμισει την συσκευη, να μην αναπαραγει ηχο στις εξωτερικες αλλα να αναπαραγει μονο στις εσωτερικες.

    Δουλευε μια χαρα μεχρι τωρα. Κανενα προβλημα.

    Κατα τη διαδικασια αποστολης νεου εξοπλισμου για μεταβαση απο adsl σε vdsl, χρησιμοποιησα την επιστροφη Τ που μου στειλανε, ωστε πλεον με την voip συνδεσμολογια, να στελνω επιστροφη στην αλλη πριζα και να εχω και εκει τηλεφωνο.

    Απο την στιγμη που το εκανα (μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει η γραμμη μου σε voip και vdsl), οι εξωτερικες κλησεις κουδουνιζουν και στις δυο συσκευες, παρ ολο που εχω απενεργοποιημενο τον ηχο στην συσκευη που πριν δεν ακουγοντουσαν (ουσιαστικα, δεν αλλαξα τις ρυθμισεις ποτε).

    Υποψιαζομαι πως αδυνατει να καταλαβει κατι λογω του Τ αυτου γιατι οταν το βγαζω και την συνδεω οπως πριν, παιζει κανονικα.

    Εχει κανεις παρομοια εμπειρια παρακαλω, ή παει καπου το μυαλο σας;
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό το Τ που λες ότι σου έδωσαν και που το σύνδεσες, από την στιγμή που η τηλεφωνία ακόμη είναι PSTN.

    Η διαφορά μεταξύ τους, είναι ότι:
    α. Σε PSTN το τηλεφωνικό σήμα έρχεται μαζί με το DSL και χρειαζόμαστε DSL Splitter και φίλτρα για να τα διαχωρίσουμε.
    β. Σε VoIP έρχεται μόνο το το DSL σήμα και η τηλεφωνία ενεργοποιείται και την παίρνουμε από τον Router. Εδώ κανονικά δεν χρειάζονται DSL Splitter και φίλτρα.

    Ποιες είναι οι δύο ασύρματες συσκευές;

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό το Τ που λες ότι σου έδωσαν και που το σύνδεσες, από την στιγμή που η τηλεφωνία ακόμη είναι PSTN.

    Η διαφορά μεταξύ τους, είναι ότι:
    α. Σε PSTN το τηλεφωνικό σήμα έρχεται μαζί με το DSL και χρειαζόμαστε DSL Splitter και φίλτρα για να τα διαχωρίσουμε.
    β. Σε VoIP έρχεται μόνο το το DSL σήμα και η τηλεφωνία ενεργοποιείται και την παίρνουμε από τον Router. Εδώ κανονικά δεν χρειάζονται DSL Splitter και φίλτρα.

    Ποιες είναι οι δύο ασύρματες συσκευές;
    Μου ζητησαν να συνδεσω ετσι την τηλεφωνια μου: http://prntscr.com/tppeux ωστε οταν γυρισει σε voip να παιξει αυτοματα χωρις προβλημα.
    Το δευτερο τηλεφωνο ειναι σε αλλο οροφο και εχει πανω του ενα φιλτρο μονο, ενω το Τ που αναφερω ειναι αυτο που εχω βαλει σε κοκκινο περιγραμμα στην ιδια φωτογραφια.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το καλώδιο (1) το έχεις συνδέσει από το Τ στο ΡΗΟΝΕ του Router;
    Αν η τηλεφωνία εξακολουθεί να είναι PSTN, είναι αχρείαστο κα πρέπει να το βγάλεις. Θα το βάλεις μόλις γυρίσει σε VoIP.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλό είναι στο vdsl να διαχωρίζουμε το dsl από την τηλεφωνία..
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...2&d=1513617400
    Δλδ το καλώδιο της γραμμής πρέπει να καταλήγει μόνο στο ρουτερ και από τη phone του ρουτερ να φεύγει χώρια καλώδιο μόνο για τα τηλέφωνα.. Έτσι δεν χρειάζονται και φίλτρα στα τηλέφωνα.. Αυτό όμως απαιτεί ενέργειες στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού..
    Επομένως αν παίξει οκ και χωρίς παρατράγουδα και ο τρόπος παραπάνω στην εικόνα που έβαλε ο ts.. Οκ..
    Παρόμοιος τρόπος με την εικόνα πάνω είναι και αυτός ο τρόπος..
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...3&d=1513617478
    Με τη διαφορά (απ'όσο βλέπω), ότι λείπει το τηλεφωνικό Τ από το splitter και το τηλέφωνο κοντά στο ρουτερ παίζει από την άλλη phone.. Δεν ξέρω αν πιάνει στη βόντα αυτό..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το δεύτερο σχέδιο είναι ακριβώς η επιστροφή της τηλεφωνίας μέσω του DSL Splitter και το ίδιο με αυτό που κάνει ο φίλος σύμφωνα με την πρόταση της εταιρείας.
    Η μόνη διαφορά είναι ότι αντί να συνδέσει την τηλεφωνική συσκευή στην 2η θύρα PHONE του Router, κάνει χρήση του τηλεφωνικού ταφ. Δηλαδή αντί τα 2 τηλέφωνα να συνδέονται σε διαφορετική θύρα, συνδέονται στην ίδια. Ισχύει σε όλους τους παρόχους και είναι ανεξάρτητο από αυτούς.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεύτερο σχέδιο είναι ακριβώς η επιστροφή της τηλεφωνίας μέσω του DSL Splitter και το ίδιο με αυτό που κάνει ο φίλος σύμφωνα με την πρόταση της εταιρείας.
    Η μόνη διαφορά είναι ότι αντί να συνδέσει την τηλεφωνική συσκευή στην 2η θύρα PHONE του Router, κάνει χρήση του τηλεφωνικού ταφ. Δηλαδή αντί τα 2 τηλέφωνα να συνδέονται σε διαφορετική θύρα, συνδέονται στην ίδια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει σε όλους τους παρόχους και είναι ανεξάρτητο από αυτούς.
    Αυτό είπα.. Μέχρι το πρώτο quote..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    17-07-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο (1) το έχεις συνδέσει από το Τ στο ΡΗΟΝΕ του Router;
    Αν η τηλεφωνία εξακολουθεί να είναι PSTN, είναι αχρείαστο κα πρέπει να το βγάλεις. Θα το βάλεις μόλις γυρίσει σε VoIP.

    Ναι. Ακριβως δηλαδη οπως δειχνει και το σχεδιαγραμμα.
    Το προβλημα ειναι πως η μεταβαση θα γινει εντος 20ημερου, οπου εγω δεν θα βρισκομαι στον χωρο και θα βρισκεται μονο ενας ηλικιωμενος, ο οποιος φυσικα δεν μπορει να κανει τεχνικες ενεργειες με αλλαγες καλωδιων. Για αυτο το λογο εχω συνδεσει απο τωρα αυτη τη συνδεσμολογια, ωστε οταν γινει η αλλαγη, να μην αντιμετωπισω προβλημα.

    Αναρωτιεμαι εαν ειναι ενα προσωρινο προβλημα το οποιο θα διορθωθει μονο του κατα την μεταβαση, ενω φοβαμαι μηπως τελικα χασω την δυνατοτητα ενδοεπικοινωνιας των ακουστικων μετα την μεταβαση σε voip (αν και νομιζω πως αυτη η λειτουργια αφορα επικοινωνια βαση με βαση, χωρις να σχετιζεται η γραμμη)

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάνε μια δοκιμή χωρίς αυτό το καλώδιο από το ταφ στον router.
    Θεωρώ ότι θα δουλέψει η ενδοεπικοινία χωρίς αυτό και αυτό σημαίνει ότι δεν θα παίζει σε VoIP και νομίζω ότι είμαι βέβαιος για τον λόγο.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-07-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μια δοκιμή χωρίς αυτό το καλώδιο από το ταφ στον router.
    Θεωρώ ότι θα δουλέψει η ενδοεπικοινία χωρίς αυτό και αυτό σημαίνει ότι δεν θα παίζει σε VoIP και νομίζω ότι είμαι βέβαιος για τον λόγο.
    Η ενδοεπικοινωνια θα δουλεψει, αλλα η τηλεφωνια με τις εξωτερικες κλησεις δεν θα δουλεψει οταν θα ερθει η ωρα να γυρισει σε voip η γραμμη, γιατι δεν θα υπαρχει επιστροφη στην πριζα, ωστε να την χρησιμοποιησει η δευτερη συσκευη αλλου οροφου (ή δεν αντιλαμβανομαι κατι σωστα);

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου λέω να το δοκιμάσεις και να δεις αν θα σου δουλέψει η ενδοεπικοινωνία χωρίς το καλώδιο. Μετά την δοκιμή το βάζεις πάλι.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η ενδοεπικοινωνία μέσω των ασύρματων (βάσεις-ασύρματα) δεν γίνεται;
    Τι σχέση έχει το voip; Η ο τύπος-καλωδίωση της γραμμής;
    Μου διαφεύγει κάτι;

    Αυτό που περιγράφει επάνω ότι κουδουνίζει ενώ το έχει να μη κουδουνίζει, δλδ το πριν & το μετά.. Μου φαίνεται κουφό αυτό που του κάνει..
    Ρυθμίσεις της συσκευής δεν είναι; Δεν έχει να κάνει με τη γραμμή νομίζω..
    Μπας και θέλει κανα reset;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    17-07-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ενδοεπικοινωνία μέσω των ασύρματων (βάσεις-ασύρματα) δεν γίνεται;
    Τι σχέση έχει το voip; Η ο τύπος-καλωδίωση της γραμμής;
    Μου διαφεύγει κάτι;

    Αυτό που περιγράφει επάνω ότι κουδουνίζει ενώ το έχει να μη κουδουνίζει, δλδ το πριν & το μετά.. Μου φαίνεται κουφό αυτό που του κάνει..
    Ρυθμίσεις της συσκευής δεν είναι; Δεν έχει να κάνει με τη γραμμή νομίζω..
    Μπας και θέλει κανα reset;
    Ναι, η ενδοεπικοινωνια γινεται απο τις βασεις.
    Αν το συνδεσω οπως το ειχα πριν, σταματαει ο ηχος στις εξωτερικες κλησεις, οπως δηλαδη το εχω ρυθμισμενο. Οταν μπαινει πανω στο Τ, αρχιζει ξανα.
    Σαν να μην ξεχωριζει για καποιο λογο τις εξωτερικες.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhsg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, η ενδοεπικοινωνια γινεται απο τις βασεις.
    Αν το συνδεσω οπως το ειχα πριν, σταματαει ο ηχος στις εξωτερικες κλησεις, οπως δηλαδη το εχω ρυθμισμενο. Οταν μπαινει πανω στο Τ, αρχιζει ξανα.
    Σαν να μην ξεχωριζει για καποιο λογο τις εξωτερικες.
    Ο ήχος δεν ρυθμίζεται από τα μενού των τηλεφώνων; Κουφό μου φαίνεται αυτό που συμβαίνει..
    Τι να πω; Αν κλείσεις γενικά τον ήχο, το βουλώνει;
    Και πάρε κανα εξωτερικό rj11 κουδούνι.. Αν και είναι κινέζικες πατέντες αυτά..
    Αλλά εσύ λες ότι το κλείνεις και πάλι χτυπάει.. Κουφό δλδ..
    Η άλλη βάση είναι μόνο για τη φόρτιση η λειτουργεί κανονικά, απλά χωρίς γραμμή πάνω;
    Τι μάρκα είναι τα τηλέφωνα; Μοντέλο;
    Σε ένα panasonic που έχω έχει χώρια ένταση/ήχο για τη βάση και χώρια για τη συσκευή..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-07-20 στις 16:40.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    17-07-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ήχος δεν ρυθμίζεται από τα μενού των τηλεφώνων; Κουφό μου φαίνεται αυτό που συμβαίνει..
    Τι να πω; Αν κλείσεις γενικά τον ήχο, το βουλώνει;
    Και πάρε κανα εξωτερικό rj11 κουδούνι.. Αν και είναι κινέζικες πατέντες αυτά..
    Αλλά εσύ λες ότι το κλείνεις και πάλι χτυπάει.. Κουφό δλδ..
    Η άλλη βάση είναι μόνο για τη φόρτιση η λειτουργεί κανονικά, απλά χωρίς γραμμή πάνω;
    Τι μάρκα είναι τα τηλέφωνα; Μοντέλο;
    Σε ένα panasonic που έχω έχει χώρια ένταση/ήχο για τη βάση και χώρια για τη συσκευή..
    Ναι και εμενα απο εκει ρυθμιζεται.. Εχει ξεχωριστους ηχους.
    Η καθε συσκευη ειναι σε βαση και η καθε βαση σε αλλο οροφο, και διαφορετικη πριζα. Σε μια απο αυτες τις πριζες, ειναι το modem, οπου διπλα του πευτει το τηλεφωνο me splitter.
    αν βγαλω το Τ, και το κουμπωσω κατ ευθειαν στο Phone του splitter, δουλευει σωστα.
    Σημερα δοκιμασα ενα ακομη Τ, και κανει τα ιδια....

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας