Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    27-07-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έβαλα αγγελία σε μια γνωστή ιστοσελίδα φιλοξενίας στο διαδίκτυο ότι πουλάω ένα laptop, αξίας 600€ μου στέλνει ένα μέλος PM και μου λέει ότι το θέλω, του έδειξα μέσω φωτογραφιών την λειτουργικότητα του ότι όλα είναι καλά και όπως του είχα πει, και μου λέει να το στείλω με αντικαταβολή.

    Πάω και εγώ σε μια γνωστή μεταφορική να το στείλω, μετά από λίγες ημέρες, τους περνώ τηλέφωνο να δω τι έχει γίνει, και μου λένε ότι εχει υπάρξει ενα πρόβλημα και η υπόθεση την έχει αναλάβει το νομικό τους τμήμα, Έχουν περάσει σχεδόν τρεις μήνες απο τοτε, η μεταφορική κάνει τον κινέζο στα τηλέφωνα που την περνώ, και μου ζητάει να στείλω με email το ερώτημα μου να και θα μου απαντήσουν εκεί, απάντηση πήρα μετά από δυο μήνες στο Mail, και η απάντηση ήταν ότι ο αποστολέας έχει υποβάλει μήνυση, ότι παράγγειλε ένα laptop και τελικά παρέλαβε βιβλία, και ως εκ τούτου δεν έχει καταβληθεί η αντικαταβολή, τίποτα περισσότερο από μια τυποποιημένη απάντηση.

    Όχι μονο ότι έχασα το laptop, κινδυνεύω να χάσω και τα χρήματα της αντικαταβολής και να κατηγορηθώ και για απάτη..

    πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.. Ο δικηγόρος, μου είπε ότι την αντικαταβολή την έχει η μεταφορική και δεν την έχει παραδώσει για λόγο φερεγγυότητα της εταιρίας(πιθανότατα), ότι πρέπει να στείλω εξώδικο στην μεταφορική να ζητήσω την αντικαταβολή, και εφόσον έχει γίνει μήνυση θα σχηματιστεί δικογραφία και θα με καλέσει εισαγγελέας για κατάθεση μετά να κάνω εγώ μήνυση για ψευδή κατά μήνυση και πάμε για δικαστήριο.

    Παιδιά έχουν περάσει τόσοι μήνες και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, όλα αυτά θέλουν χρήματα, για δικηγόρους παράβολα και δικαστικά έξοδα. Έχασα το laptop, δεν πήρα ποτε τα χρήματα, θα πληρώσω τόσα λεφτά σε δικηγόρο και για τα διαδικαστικά και δεν ξέρω πιο θα είναι το αποτέλεσμα..

    εγώ απλά έβαλα μια αγγελία να πουλήσω ένα laptop και με τα χρήματα θα αγόραζα ένα άλλο να εξυπηρετεί της ανάγκες μου, και έμπλεξα σε οδύσσεια..

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν αυτός που αγόρασε το λάπτοπ λέει παρέλαβε βιβλία, πως το ξέρει; Άνοιξε το πακέτο μπροστά στους υπαλλήλους φαντάζομαι πριν πληρώσει την αντικαταβολή, σωστά; Αν ναι, τότε αν λέει αλήθεια, που είναι τα βιβλία; Γιατί δεν τα επέστρεψε; Που είναι ο μάρτυρας-υπάλληλος, που παρέδωσε το δέμα; Αν άνοιξε το πακέτο στο σπίτι του, πως το πήρε χωρίς να πληρώσει; Τα έχεις ρωτήσει αυτά;

    - - - Updated - - -

    Επίσης, τα δικαστικά έξοδα βαραίνουν τον χαμένο. Πρέπει να σκεφτείς πως να αποδείξεις ότι έστειλες λάπτοπ και όχι βιβλία, και αν μπορείς, να πας δικαστικά.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα δικαστικά εξοδα μπορεί, ομως το παραβολο της μηνυσης και ο δικηγόρος αμφιβάλλω.
    Ομως επειδή η διαχείριση της εταιρείας courier ειναι κακή, θα απευθυνομουν στο συνήγορο του καταναλωτή.
    Για αρχη οφειλε να σε ενημερωσει αμεσως, οχι μετα απο τρεις μήνες.
    Αυτο ειναι αμέλεια με ενδεχόμενο δολο.
    Και αμα πχ τα βιβλία τα εβαλε ο υπάλληλος της courier?? Μετα απο. τρεις μηνες κουρευουμε αυγα.
    ..

  4. #4
    Εγγραφή
    27-07-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Nαι δεν μπορώ να βγάλω άκρη, στο τελέφωνο που τους περνώ λένε ότι δεν μπορούν να μου πουν κάτι και την υπόθεση την έχει αναλάβει το νομικό τους τμήμα, Εγώ ο ίδιος ζήτησα να μιλήσω με κάποιον εκπρόσωπο απο το νομικό τους τμήμα και μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν γίνετε το ίδιο απάντησαν και στον δικηγόρο μου, τουλάχιστον να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο, κάποιος προϊστάμενος βρε παιδιά και μου είπαν ούτε αυτό γίνετε, και ότι θέλω να ρωτήσω να στείλω email και να μου απαντήσουν εκεί, μονο στο πρώτο email απάντησαν και μου έγραψαν: ότι ο αποστολέας έχει υποβάλει μήνυση, ότι παράγγειλε ένα laptop και τελικά παρέλαβε βιβλία, και ως εκ τούτου δεν έχει καταβληθεί η αντικαταβολή.

    Ρώτησα να μάθω περισσότερα, και δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα.. Το πακέτο έχει παραδοθεί, έγινε η διανομή σπίτι του κανονικά από τον courier, Το δέμα έχει παραδοθεί στον παραλήπτη δηλαδή το laptop, πλήρωσε πήρε τα χρήματα ο courier, μετά ο παραλήπτης έκανε μήνυση, ότι δεν παρέλαβε laptop αλλα βιβλία και πάγωσε η αντικαταβολή.

    δεν ξέρω ούτε ποτε έγινε η μήνυση, αν έγινε, ποιος εισαγγελέας έχει αναλάβει την υπόθεση, που θα με καλέσουνε, με τον παραλήπτη δεν κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία, δεν σηκώνει τηλέφωνο. σας εχει τύχη κατι παρόμοιο?

    Από την στιγμή που δόθηκε το δέμα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει καταβληθεί η αντικαταβολή, ο άλλος μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει αφού παρέλαβε το δέμα σπίτι του και το άνοιξε, μπορεί να δημιουργήσει τέτοια ιστορία? Και όμως μπορεί!

    Ο αποστολέας είναι τελείως απροστάτευτος? χάνω το laptop και δεν περνώ την αντικαταβολή?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BladeNight : 29-07-20 στις 21:29.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το οτι η εταιρεια courier δεν σε ενημερωνει επισημως για την κατασταση της αποστολης που ανελαβε να παραδωσει με αντικαταβολη ειναι παραβιαση της συμβασης παροχης υπηρεσιων και των υποχρεωσεων της απο την αδεια που εχει για να κανει τον courier.
    Και η εεττ σε κατι τετοια κοβει προστιμα πολυ μεγαλυτερα απο την αξια του λαπτοπ σου.
    Κανε καταγγελια στην ΕΕΤΤ, ειναι υποχρεωμενοι να απαντησουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-01-2020
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Αυτό ακριβώς που είπε ο φίλος από πάνω. Καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Να ρωτήσω, υπήρξε κάποια επικοινωνία με τον αγοραστή;

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δηλαδή ο αγοραστής πλήρωσε, και τώρα τα λεφτά είναι εδώ και μήνες στην εταιρεία κούριερ και δεν στα δίνουν; ΕΕΤΤ γρήγορα και μήνυση στην κούριερ, μέχρι να σου που ακριβώς τι γίνεται. Δεν μπορεί να παίρνει ο δικηγόρος σου και να μην του λένε. Υπάρχουν νόμοι.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-07-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι αυτό ακριβώς. Στο δικηγόρο μου λένε ότι θέλει να ρωτήσει να στείλει email και να του απαντήσουν εκεί, στείλαμε email και μας απάντησαν ότι έχει γίνει μήνυση από τον παραλήπτη, και για αυτόν το λόγο δεν έχει καταβληθεί η αντικαταβολή.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η μήνυση έχει και παραλήπτη, γιατί δεν ξέρεις τίποτα; Η μήνυση έχει και αριθμό καταχώρησης, γιατί δεν τον δίνουν; Όλα ψέματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-07-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εγώ τι μπορώ να κάνω? στο τελέφωνο δεν μου λένε τίποτα, Γεια Κύριε σας είπαμε ότι την υπόθεση την έχει αναλάβει το νομικό μας τμήμα, ναι ναι δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε εσείς με το νομικό μας τμήμα ούτε άλλο τελέφωνο μπορούμε να σας δώσουμε, ότι θέλετε στείλτε email και θα σας απαντήσουμε εκεί, γεια σας τώρα κύριε κλείνουμε, μπιπ μπιπ μπιπ...

    Είναι 600€ δεν είναι και λίγα.. και το laptop άφαντο..

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μου κανει εντυπωση το οτι δεν επικοινωνησε το αλλο μελος μαζι σου πριν κανει οτιδηποτε .

    επισης , εχει γνωση η κουριερ για το τι εχει το πακετο μεσα ωστε να επεμβει στην δοσοληψια ;
    ενα ευρω μπορεις να στειλεις μεσα σε ενα κουτι με αντικαταβολη 100 , θα μπει η κουριερ στην μεση να πει το τι παιχτηκε και το αν ριχτηκε ο παραληπτης ;

    κανονικα επρεπε να αποπερατωσει την διαδικασια δινοντας τα στοιχεια της παραδοσης παραλαβης και στους δυο σας.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ο αγοραστής επικοινώνησε μαζί σου καθόλου;
    Ο δικηγόρος σου ήλεγξε αν όντως έχει υποβληθεί μήνυση;

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BladeNight Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τι μπορώ να κάνω? στο τελέφωνο δεν μου λένε τίποτα, Γεια Κύριε σας είπαμε ότι την υπόθεση την έχει αναλάβει το νομικό μας τμήμα, ναι ναι δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε εσείς με το νομικό μας τμήμα ούτε άλλο τελέφωνο μπορούμε να σας δώσουμε, ότι θέλετε στείλτε email και θα σας απαντήσουμε εκεί, γεια σας τώρα κύριε κλείνουμε, μπιπ μπιπ μπιπ...

    Είναι 600€ δεν είναι και λίγα.. και το laptop άφαντο..
    Όσο δεν σε έχει πλησιάσει κανείς με το κατηγορητήριο της μήνυσης, ειδικά τόσο καιρό μετά, η μήνυση δεν υπάρχει, άρα θα πρέπει να μηνύσεις την εταιρεία κούριερ για παρακράτηση της αντικαταβολής. Ο δικηγόρος σου θα ξέρει τι πρέπει να γίνει.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επειδη ειμαι καχυποπτος λιγο (δεν λεω οτι υπαρχει γενικοτερα καχυποψια στους αλλους , εγω το εχω αυτο το θεματακι) , μηπως θα μπορουσες να αναρτησεις το παραστατικο που πηρες οταν εδωσες το λαπτοπ ;
    με καλυμενα τα ιδιωτικα "σου" και "του" στοιχεια
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας