Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    24-08-2015
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε ολους

    Έχω το εξής θέμα στο σταθερό μου.
    Η γραμμή μου 100mpbs VDSL COSMOTE απο την ημερα που μπηκε μεχρι και σημερα περιπου 1 χρονο κανει συχνα πυκνα διακοπες ανα εβδομαδα 5-6 φορες.
    Τον τελευταίο μήνα οι διακοπές ήταν πάνω από 20-30 την ημέρα με συνέπεια να μην μπορείς να μιλήσεις στο τηλέφωνο αλλά ούτε Ίντερνετ να υπάρχει επαρκές καθότι για όση ώρα δούλευε χωρίς διακοπη του συγχρονισμού η ταχύτητα έπεφτε ακόμα και στο 1mbps.Για cosmoteTV δεν το συζηταω οτι με 2 δεκτες δεν μπορουμε να δουμε τιποτα.

    Εδώ και 2 εβδομάδες έχω δηλώσει βλάβη και ακόμα ψάχνονται να δούνε τι ακριβώς συμβαίνει χωρίς να μπορούν να μου δώσουν ακριβή ημερομηνία επισκευεις αλλά και χωρίς κάποια ενημέρωση για το πρόβλημα τι πως που κλπ.

    Παρολαυτα εγώ τους καλώ καθημερινά στο 13788 και τους ρωτάω για να δω τι συμβαίνει με απάντηση πάντα ότι το έχουν δώσει για επίσπευση της βλάβης και τρίχες κατσαρές.

    Τι προτείνετε να κάνω;

    Καταγγελία σε αυτούς - Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και με ποιο τροπο μπορώ να κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο μιας και δεν βγάζω άκρη μαζί τους αλλά ούτε και αυτή με την βλάβη.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikthegreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε ολους

    Έχω το εξής θέμα στο σταθερό μου.
    Η γραμμή μου 100mpbs VDSL COSMOTE απο την ημερα που μπηκε μεχρι και σημερα περιπου 1 χρονο κανει συχνα πυκνα διακοπες ανα εβδομαδα 5-6 φορες.
    Τον τελευταίο μήνα οι διακοπές ήταν πάνω από 20-30 την ημέρα με συνέπεια να μην μπορείς να μιλήσεις στο τηλέφωνο αλλά ούτε Ίντερνετ να υπάρχει επαρκές καθότι για όση ώρα δούλευε χωρίς διακοπη του συγχρονισμού η ταχύτητα έπεφτε ακόμα και στο 1mbps.Για cosmoteTV δεν το συζηταω οτι με 2 δεκτες δεν μπορουμε να δουμε τιποτα.

    Εδώ και 2 εβδομάδες έχω δηλώσει βλάβη και ακόμα ψάχνονται να δούνε τι ακριβώς συμβαίνει χωρίς να μπορούν να μου δώσουν ακριβή ημερομηνία επισκευεις αλλά και χωρίς κάποια ενημέρωση για το πρόβλημα τι πως που κλπ.

    Παρολαυτα εγώ τους καλώ καθημερινά στο 13788 και τους ρωτάω για να δω τι συμβαίνει με απάντηση πάντα ότι το έχουν δώσει για επίσπευση της βλάβης και τρίχες κατσαρές.

    Τι προτείνετε να κάνω;

    Καταγγελία σε αυτούς - Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και με ποιο τροπο μπορώ να κάνω φορητότητα σε άλλο πάροχο μιας και δεν βγάζω άκρη μαζί τους αλλά ούτε και αυτή με την βλάβη.
    Καταγγελία σε αυτούς δεν έχει κανένα νόημα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,θα κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα βγάλεις άκρη,πίστεψέ με.Μου έχει τύχει μια φορά με cyta και μια πρόσφατα με vodafone κινητό.Θα μπεις στο site και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες.Θα χρειαστείς τις επικοινωνίες που έχεις κάνει,οπότε εάν δεν έχεις στείλει κάτι γραπτώς,έστω και με chat, καλο είναι να το κάνεις

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Η ΕΕΤΤ είναι υπεύθυνη γι αυτά. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει ουσιαστικά. Μια φορά είχα κάνει καταγγελία για λάθος χρέωση απο τη forthnet (τα είχαν κάνει *&(^$&* καπέλο και χρέωναν ΑΡΥΣ που είχε καταργηθεί γενικώς σαν υπηρεσία) και το μόνο που έκανε η ΕΕΤΤ ήταν να προωθήσει αυτά που τους έγραψα στη forthnet. Τίποτα παραπάνω.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Καταγγελία σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο του Καταναλωτή. Η ΕΕΤΤ είναι ο "μπαμπούλας", αλλά ο ΣτΚ επιδιώκει να λυθεί το πρόβλημα, και έχει γνώση της νομοθεσίας.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O ΣτΚ θα βάλει την καταγγελία κατευθείαν στο αρχείο και θα δηλώσει αναρμοδιότητα. Ασχολείται με διαφορές μεταξύ πελατών-εταιρειών σε οικονομικά και νομικά θέματα συμβάσεων.
    Για θέματα όπως του φίλου (τεχνικά, λειτουργία δικτύου, υπηρεσίας κλπ) μόνο η ΕΕΤΤ είναι υπεύθυνη.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    O ΣτΚ θα βάλει την καταγγελία κατευθείαν στο αρχείο και θα δηλώσει αναρμοδιότητα. Ασχολείται με διαφορές μεταξύ πελατών-εταιρειών σε οικονομικά και νομικά θέματα συμβάσεων.
    Για θέματα όπως του φίλου (τεχνικά, λειτουργία δικτύου, υπηρεσίας κλπ) μόνο η ΕΕΤΤ είναι υπεύθυνη.
    Η αποκατάσταση βλάβης σε εύλογο χρόνο και έγκαιρη επικοινωνία με τον πελάτη εμπίπτει σε αρμοδιότητες του ΣτΚ.
    Επιπλέον, εάν θέλει να διεκδικήσει πίστωση παγίου για το διάστημα μη παροχής υπηρεσίας, ή ακόμη και να σπάσει τη σύμβαση, ο ΣτΚ μπορεί να συμβάλει.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αποκατάσταση βλάβης σε εύλογο χρόνο και έγκαιρη επικοινωνία με τον πελάτη εμπίπτει σε αρμοδιότητες του ΣτΚ.
    Επιπλέον, εάν θέλει να διεκδικήσει πίστωση παγίου για το διάστημα μη παροχής υπηρεσίας, ή ακόμη και να σπάσει τη σύμβαση, ο ΣτΚ μπορεί να συμβάλει.
    Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο ,η ΕΕΤΤ είναι αρμόδια για τις τηλεπικοινωνίες κτλ ,προσωπικά έχω κάνει 3 φορές καταγγελία στην ΕΕΤΤ και λύθηκαν όλα τα θέματα που είχα με τους παρόχους και τις βλακείες τους ( μια στην Wind και 2 στην Cosmote )
    Ο ΣτΚ είναι αρμόδιος για άλλα θέματα το λέει και το όνομα του ..π.χ αγοράζεις κάτι που βγαίνει ελαττωματικό και το κατάστημα που το αγόρασες είτε η αντιπροσωπεία αρνούνται να το επισκευάσουν η να το αντικαταστήσουν ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  9. #9
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο ,η ΕΕΤΤ είναι αρμόδια για τις τηλεπικοινωνίες κτλ ,προσωπικά έχω κάνει 3 φορές καταγγελία στην ΕΕΤΤ και λύθηκαν όλα τα θέματα που είχα με τους παρόχους και τις βλακείες τους ( μια στην Wind και 2 στην Cosmote )
    Ο ΣτΚ είναι αρμόδιος για άλλα θέματα το λέει και το όνομα του ..π.χ αγοράζεις κάτι που βγαίνει ελαττωματικό και το κατάστημα που το αγόρασες είτε η αντιπροσωπεία αρνούνται να το επισκευάσουν η να το αντικαταστήσουν ..
    Η αναμόρφωση του πλαισίου χρέωσης των 5ψήφιων έγινε μετά από σύσταση του ΣτΚ, αφού είχε δεχτεί εκατοντάδες σχετικές καταγγελίες.
    Προσωπικά έχω άμεση γνώση για καμιά 10αριά περιπτώσεις καταγγελίας (και από γνωστούς/φίλους) για συμβατικές υποχρεώσεις παρόχων, και συστηματικά ο ΣτΚ έχει παρέμβει, υπενθυμίζοντας στον πάροχο τις νομικές του υποχρεώσεις και ορίζοντας τις δυνατότητες θεραπείας.
    Σε κάθε περίπτωση, ούτε μετοχές τους έχω, ούτε κάποιο άλλο συμφέρον. Υποστηρίζω 100% την σύστασή μου, αλλά προφανώς ο φίλος είναι ελεύθερος να την αξιολογήσει κατά την κρίση του. Ο jkoukos έχει δίκιο ότι δεν εμπλέκονται σε τεχνικά θέματα, αλλά το συγκεκριμένο είναι πλέον συμβατικό και όχι τεχνικό, ειδικά όταν ο φίλος σκέφτεται και φορητότητα σε άλλο πάροχο λόγω ολιγωρίας αποκατάστασης της βλάβης.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αποκατάσταση βλάβης σε εύλογο χρόνο και έγκαιρη επικοινωνία με τον πελάτη εμπίπτει σε αρμοδιότητες του ΣτΚ.
    Επιπλέον, εάν θέλει να διεκδικήσει πίστωση παγίου για το διάστημα μη παροχής υπηρεσίας, ή ακόμη και να σπάσει τη σύμβαση, ο ΣτΚ μπορεί να συμβάλει.
    Κι όμως, αυτά που αναφέρεις εμπίπτουν αποκλειστικά στην δικαιοδοσία της ΕΕΤΤ και μάλιστα ο δικός της κανονισμός προβλέπει αυτόματη πίστωση του πάγιου αναλογικά για τις ημέρες που δεν είχε υπηρεσία (πέραν των 2 ημερών) σε μελλοντικό λογαριασμό.

    Επαναλαμβάνω ο ΣτΚ είναι απολύτως βέβαιο ότι θα δηλώσει ανσρμοδιότητα, καθώς αυτά που αναφέρει ο φίλος (μέχρι τώρα), δεν εμπίπτουν στην δικαιοδοσία του.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας