Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Καλησπέρα.

    Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να επενδύσω σε κάτι το οποίο δεν ξέρω όμως αν έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Επίσης, ελπίζω να έχω διαλέξει το σωστό subforum για την ανάρτησή μου.

    Είμαι συνδρομητής cosmote που πρόσφατα υποβάθμισε από 100 σε 50 καθώς στο εκατοστάρι έπιανα με το ζόρι 75-80 και στην 50αρα πάμε μια χαρά όσον αφορά την ταχύτητα και τη σταθερότητα. Όμως, μένω σε μονοκατοικία, εγώ στο ισόγειο και οι δικοί μου από πάνω. Αυτή τη στιγμή το ρούτερ είναι στο δικό μου σπίτι και ο πάνω όροφος εξυπηρετείται με ένα extender.
    Η αλήθεια όμως είναι πως το extender δε φτάνει. Όπως επίσης δε φτάνει και η 50αρα για τη χρήση που κάνουμε. Επειδή λοιπόν η περιοχή μου δε θα πάρει στο πολύ άμεσα μέλλον FTTH σκέφτηκα το παρακάτω:

    Σε σπίτι πολύ κοντινού ατόμου πέρασε οπτική, συνδέθηκε μάλιστα ο ίδιος και έχει φουλ 200/20. Σκεφτήκαμε λοιπόν να κάνω μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής στη διεύθυνσή όπου περνάει η οπτική και να στήσουμε το λινκ από εκείνο το σπίτι να κοιτάει τη σκεπή μου. Μετά σκέφτηκα να γίνει και μια αναβάθμιση στο σπίτι ώστε να μοιραστεί το ίντερνετ με καλώδιο utp και στο κάτω σπίτι (ήδη υπάρχουν) αλλά και στο πάνω ώστε να γίνει σωστή δουλειά και να μην υπάρχουν θέματα με το σήμα.

    Το θέμα όμως είναι, θεωρείτε ότι θα δουλέψει σωστά; Οπτική επαφή υπάρχει και θα επιβεβαιωθεί μέσα στις επόμενες μέρες. Επίσης, η απόσταση σε ευθεία δεν είναι πάνω από 3 χλμ.

    Όμως, έχω τις παρακάτω απορίες.

    1) Θα μπορεί να παίξει σωστά ο τηλεφωνικός αριθμός κ στο δικό μου σπίτι, από τη στιγμή που θα γίνει μεταφορά στο φιλικό σπίτι όπου περνάει η οπτική; Ρωτάω επειδή το speedport λογικά θα συνδεθεί στο εκεί σπίτι κ μετά θα πάει στο κεραιάκι. Υπάρχει τρόπος να κάνω χρήση του αριθμού μου από το σπίτι;
    2) Σε άσχημες καιρικές συνθήκες (πχ βροχή/χιόνι) θα υπάρχουν προβλήματα με το λινκ; Ξέρω ότι από το σπίτι του το παιδί στέλνει λινκ στον πατέρα του που είναι σε ένα χωριό έξω από την πόλη και τρέχει απροβλημάτιστα, απλά δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται όταν ο καιρός δεν είναι καλός.
    3) Η ταχύτητα πιάνεται ολόκληρη μέσω του λινκ;
    4) Πόσο κοστίζουν περίπου οι 2 κεραίες; Σκέφτομαι κάτι σε ubiquiti που έχω ακούσει ότι είναι εγγύηση.
    5) Αξίζει λέτε το όλο "πείραμα" Ή θα είμαι τις μισές μέρες χωρίς ίντερνετ;

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Θα χρειαστεί επιπλέον εξοπλισμός. Π.χ. ένα ακόμη Speedport ή άλλο Router που να παίξει σε Bride Mode (μόνο ως Modem).
    2. Σπανίως (ίσως ποτέ) και μόνο σε πολύ ισχυρή κακοκαιρία (καταιγίδα).
    3. Ανάλογα την εφοπλισμό και πόσο καθαρή είναι η οπτική επαφή. Μονολεκτικά, ναι.
    4. Από 150€ και πάνω, συν το κόστος των υπόλοιπων υλικών εγκατάστασης (στηρίγματα, καλώδια κλπ).
    5. Αξίζει αν δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Από τη στιγμή που θα παίζει ο τηλεφωνικός αριθμός στο σπίτι μου, τότε το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά.
    Με ισχυρή καταιγίδα έχει τύχει να μην έχω και vdsl ενσύρματα, οπότε πάλι μικρό το κακό. Αν δε χάνεται το σήμα σε περίπτωση χιονιού ή βροχής τότε είμαστε καλά.

    Το κόστος για τα κεραιοσυστήματα φαίνεται μια χαρά στα 150 ευρώ, αν και θεωρώ ότι θα αυξηθεί κατά πολύ με τα καλώδια που θέλω να περάσω και στον πάνω όροφο.

    Οπότε, αφού fiber δύσκολο να δω στο σπίτι από τη στιγμή που μπήκαν οι καμπίνες, θεωρώ ότι όντως αξίζει τον κόπο...

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Να ρωτήσω, μπορεί να μεταφερθεί η τηλεφωνική μας σύνδεση σε οικία που δεν είμαστε ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές; Δεν ζητάνε σχετικά έγγραφα;

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω, μπορεί να μεταφερθεί η τηλεφωνική μας σύνδεση σε οικία που δεν είμαστε ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές; Δεν ζητάνε σχετικά έγγραφα;
    Το ρώτησα στο support αυτό και είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μάλιστα, επειδή ο γνωστός μου στέλνει κι άλλη σύνδεση από εκεί σε άτομο που δεν περνάει γραμμή, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μάλιστα ο λογαριασμός του πάει κανονικά στη διεύθυνση του σπιτιού του ατόμου που χρησιμοποιεί τη σύνδεση, όχι εκεί που είναι συνδεδεμένη η γραμμή

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Η διεύθυνση αποστολής του λογαριασμού είναι διαφορετικό θέμα από την ιδιοκτησία της γραμμής και το σημείο λειτουργίας. Σε ποιο ΑΦΜ θα ανήκει η σύνδεση; Σε μέλος της δικής σου οικογένειας ή του φιλικού προσώπου;

    Σκέψου πολύ πριν προχωρήσεις, τι εξάρτηση θα έχεις τόσο από τη σύνδεση (τεχνικό κομμάτι), όσο και από το άλλο άτομο. Από απλά πράγματα, όπως πχ ο router θέλει επανεκκίνηση αλλά ο φίλος σου είναι σε διακοπές και εσύ δεν έχεις πρόσβαση, έως πιο πολύπλοκα όπως πχ δεν πλήρωσε το ρεύμα και του το έκοψαν ή ακόμα χειρότερα μαλώσατε και τα "σπάσατε" μεταξύ σας.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διεύθυνση αποστολής του λογαριασμού είναι διαφορετικό θέμα από την ιδιοκτησία της γραμμής και το σημείο λειτουργίας. Σε ποιο ΑΦΜ θα ανήκει η σύνδεση; Σε μέλος της δικής σου οικογένειας ή του φιλικού προσώπου;

    Σκέψου πολύ πριν προχωρήσεις, τι εξάρτηση θα έχεις τόσο από τη σύνδεση (τεχνικό κομμάτι), όσο και από το άλλο άτομο. Από απλά πράγματα, όπως πχ ο router θέλει επανεκκίνηση αλλά ο φίλος σου είναι σε διακοπές και εσύ δεν έχεις πρόσβαση, έως πιο πολύπλοκα όπως πχ δεν πλήρωσε το ρεύμα και του το έκοψαν ή ακόμα χειρότερα μαλώσατε και τα "σπάσατε" μεταξύ σας.
    Η γραμμή θα είναι στο όνομά μου (άρα και στο δικό μου ΑΦΜ). Επειδή εξήγησα στο support ακριβώς τι θέλω να κάνω, μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Επίσης, το μόνο που με προβληματίζει είναι όντως τι θα συμβεί σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι επανεκκίνηση. Σε αυτή την περίπτωση θα δω μήπως το ρούτερ θα μπορούσε να είναι σε κάποιο κοινόχρηστο χώρο, ώστε να μη χρειαστεί να μπαίνω στο σπίτι του άλλου ατόμου αν προκύψει αυτή η ανάγκη. Τα άλλα δύο σενάρια σαφώς και δεν είναι πρωτόγνωρα αλλά δε με ανησυχούν.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.547
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αρκετούς που γνωρίζω έχουν κάνει το παραπάνω σενάριο.

    Μάλιστα ένας απ αυτούς έχει βάλει τηλεχειριζόμενη μπρίζα στο δωματιάκι της ταράτσας όπου είναι και το Modem με τα ασύρματα και 1 φορά που κόλλησαν μου είπε οτι το έκανε κάτω απ την

    είσοδο της πολυκατοικίας reboot.(υπάρχουν μπρίζες με RF τηλεκοντρόλ).

  9. #9
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετούς που γνωρίζω έχουν κάνει το παραπάνω σενάριο.

    Μάλιστα ένας απ αυτούς έχει βάλει τηλεχειριζόμενη μπρίζα στο δωματιάκι της ταράτσας όπου είναι και το Modem με τα ασύρματα και 1 φορά που κόλλησαν μου είπε οτι το έκανε κάτω απ την

    είσοδο της πολυκατοικίας reboot.(υπάρχουν μπρίζες με RF τηλεκοντρόλ).
    Χρήσιμη πληροφορία κι αυτή. Θα την έχω υπ' όψιν. Ευχαριστώ πολύ

    Επίσης, υπάρχει κανείς πάροχος που να δίνει τέτοιες ταχύτητες ασύρματα και μου διαφεύγει; Περιοχή Κατερίνη. Κάτι είδα για Σέρρες, αλλά λογικά δίνουν μόνο στο συγκεκριμένο νομό. Αν γνωρίζει κάτι κάποιος ας μας διαφωτίσει

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2012
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    52218/5215
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S
    Αν κατάλαβα καλά μίλησες για ίνα, δηλαδή FTTH. Δεν έχω δει/ακούσει κάποιον να έχει 2 FTTH γραμμές στο ίδιο σπίτι. Ωστόσο αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε διευκολύνει στο θέμα της τηλεφωνίας. Η κεραία σου θα συνδεθεί με το ONT του παρόχου απευθείας, και στην δικιά σου μεριά θα βάλεις το speedport και η τηλεφωνία θα λειτουργεί κανονικά.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Δίνουν 5 γραμμές σε κάθε όροφο στη συγκεκριμένη οικοδομή. Οπότε μπορώ να κάνω νέα σύνδεση. Αν γίνεται το ONT να συνδεθεί άμεσα με το λινκ κ να έχω το speedport στο σπίτι μου τότε είναι ιδανικό το σενάριο γιατί έτσι σε περίπτωση restart δε θα χρειάζεται να σκεφτώ ολόκληρο σχέδιο.

    Επειδή δεν έχω ιδέα πώς λειτουργεί το ONT, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει κι αυτό και να θέλει ρισταρτ ή όχι;

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2012
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    52218/5215
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S
    Ναι απλά δεν ξέρω κατά πόσο ένα διαμέρισμα μπορεί να δεσμεύσει παραπάνω από μια ίνα. Δίνουν 5 προφανώς γιατί υπάρχουν 5 διαμερίσματα. Τι θα γίνει όμως αν βάλουν και οι υπόλοιποι 3; Θα μείνει ο 5ος χωρίς ίνα; Ίσως λόγω της σχεδίασης ενός GPON δικτύου να μπορεί να γίνει split της μίας ίνας σε 2, εντός του ίδιου διαμερίσματος αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο κάτι τέτοιο προβλέπεται.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    και όμως, ΔΕΝ είναι 5 διαμερίσματα στον κάθε όροφο. γι' αυτό μ' έκανε κι εμένα τεράστια εντύπωση όταν το είπε ο τεχνικός αυτό. και τότε ήρθε η ιδέα για το λινκ.
    Πάντως αν το ΟΝΤ δε χρειάζεται ριστάρτ γτ δεν τρώει κολλήματα τότε η συνδεσμολογία που ανέφερες ακούγεται τέλεια λύση

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2012
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    52218/5215
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S
    Α τότε μια χαρά. Δεν ξέρω αν χρειάζεται κάνα restart που και που, αλλά η λύση με την RF πρίζα ακούγεται καλή ιδέα!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας