Σελ. 24 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324
Εμφάνιση 346-359 από 359
  1. #346
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20.160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον του χάρισαν το ρούτερ, λόγω ψυχικής οδύνης για αναζήτηση νέας σύνδεσης..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 24-03-24 στις 10:04.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : AVM 5690 Pro , Qnap: QHora-301W - 10GbE

  2. #347
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Περιοχή
    ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ VDSL 100/10
    Φοβάται πάντως ότι λένε μπούρδες και θα τρέχει και διστάζει να προχωρήσει σε καταγγελία.
    Δεν είναι και φθηνό το ρούτερ...
    COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

  3. #348
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.463
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω να σου πω. Ίσως χρειαστεί να επιστρέψεις τα 249. Άσχετα του τι σου είπαν στο τσατ. Περιπτώσεις να χαρίσουν εξοπλισμό χρησιδανειου ξέρουμε, όπως και ποινές. Για επιδότηση δεν ξέρουμε.
    hnesne

  4. #349
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.694
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η vf δεν εχει διαδικασια να χειριστει ανοιγμενο εξοπλισμο.
    ο οτε εχει ολοκληρη αποθηκη με κοσμο για αυτη τη δουλεια.

    Γενικα τα χαριζει

  5. #350
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.467
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    To onthespot πάλι στο πηγάδι κατούρησε.... Δεν είναι συμβατό με τη 5ημερη προσφορά....
    Μα γιατί?!?!?!
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  6. #351
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.467
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που πήγα να μπω στη σελίδα από το onthespot, μου το έβγαλε και εμένα το μήνυμα ενώ το πρωί έπαιζε η σελίδα κανονικά... Τι να πω...

    - - - Updated - - -

    Κανονικά θα υπεθετα μηπως είχε να κάνει τίποτα επειδή η σιμ είναι σε ρούτερ και μπαίνω όμως από το wifi του onthespot μήπως κάτι παίζει..
    Αλλά μπήκα έτσι από περιέργεια στο τσατ μήπως βρω κανέναν να του το πω και γίνει τίποτα...
    Τέτοια ώρα δεν βρήκα κανένα αλλά βρήκα τον tobi.. Επέλεξα onthespot, αγορά πακέτου, του είπα ότι έχω άλλο θέμα με αδυναμία πρόσβασης στη σελίδα myvmb, με ρώτησε τον αριθμό της σύνδεσης, έκανε κάποιο έλεγχο και όπως είπε δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα στη γραμμή... Με ρώτησε αν λύθηκε το πρόβλημα και αν θέλω κάτι άλλο αλλά δεν μπόρεσα να συνεχίσω λόγω ώρας δεν υπήρχε εκπρόσωπος...
    Σε κάθε περίπτωση μετά από όλο αυτό με τον tobi η σελίδα ξεκόλλησε και άνοιξε πάλι... Αυτά...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερώνω οτι το πρόβλημα λύθηκε, μετα απο επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone. Η οποία πρέπει να σημειώσω ότι ηταν εξαιρετική, απο τις καλύτερες επαφές που εχω ως τώρα με εξ. πελ. παρόχου.
    Απ' όσο κατάλαβα, έγινε πρόσφατα μετάβαση σε νέα πλατφόρμα και προέκυψε πρόβλημα σε κάποια παλιά accounts. Το παλιό μου account διεγράφη, δημιουργήθηκε νέο, έκανα τη διαδικασία καταχώρησης ξανά και στο web και στο app και όλα παίζουν μια χαρά. Και τώρα μπορώ να αγοράσω νέα πακέτα από το app, μέσω δικτύου άλλου παρόχου
    Τότε την κάρτα την είχα στο ρούτερ...
    Τώρα την έχω στο κινητό και η σελίδα τους έχει κολλήσει πάλι και δεν με αναγνωρίζει...
    Βγάζει: Για να έχεις πρόσβαση στη σελίδα βεβαιώσου ότι χρησιμοποιείς τη Vodafone Mobile Broadband σύνδεσή σου και όχι WiFi δίκτυο ή άλλη σύνδεση κινητής.

    Μα από αυτή μπαίνω.....
    Μάλλον πρέπει να τους πάρω να το ξεκολλήσουν....
    Έχω και το app που από εκεί βάζω τα πακέτα, αλλά ήθελα να μπω στη σελίδα να δω αν ισχύει ακόμα το ανεπίσημο rollover που γινόταν παλιά όταν έβαζες το ίδιο πακέτο πριν τη λήξη....
    Στο app δεν γίνεται αυτό...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  7. #352
    Εγγραφή
    20-01-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σκεφτομαι για το εξοχικο την υπηρεσία της vodafone wifi on the spot...
    αυτο που με προβληματίζει είναι τι router να επιλεξω.
    οι αναγκες μου ειναι απλές. 3-4 συσκευές mobile και 1 τηλεόραση. εχω καταλήξει σε αυτό.

    Ιδανικά δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 50€ αλλά μου είπανε πως αξίζει πολύ το συγκεκριμένο. Έχετε να προτείνετε καποιο αλλο πιο οικονομικό ή να παω σε αυτό?

  8. #353
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.707
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ADSL 8/1 & FTTH 500/50
    ISP
    Wind ADSL & Nova FTTH
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyzel-Nokia /Sophos XG
    Έχω δοκιμάσει το ΜR6400 που έβαλες λινκ και το MR600
    To 6400 ΓΤΠ, το 600 διπλάσιες ταχύτητες (και διπλάσια τιμή)
    Το θέμα είναι αν έχεις σήμα/ταχύτητες της προκοπής στο εξοχικό.
    Σπίτι μου που οι ταχύτητες δεν ήταν και ιδιάιτερα της προκοπής (με κοσμοτε) έπιανε 15Mbit το 6400 και 35 το 600.
    Αν έχεις δοκιμάσει με κανα κινητό και πάει σφαίρα, μπορεί να τη βγάλεις με το φτηνό (το οποίο σίγουρα δεν θα πιάνει την ταχύτητα του κινητού, τα μισά και παρακάτω υπολόγιζε)
    Από το 2014 VDSL περίμενα..
    Τελικά φτάσαμε 2024 για να μπορέσω να βάλω FTTH.
    Τι είναι 10 χρονάκια μπροστά στην αιωνιότητα;

  9. #354
    Εγγραφή
    20-01-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δοκιμάσει το ΜR6400 που έβαλες λινκ και το MR600
    To 6400 ΓΤΠ, το 600 διπλάσιες ταχύτητες (και διπλάσια τιμή)
    Το θέμα είναι αν έχεις σήμα/ταχύτητες της προκοπής στο εξοχικό.
    Σπίτι μου που οι ταχύτητες δεν ήταν και ιδιάιτερα της προκοπής (με κοσμοτε) έπιανε 15Mbit το 6400 και 35 το 600.
    Αν έχεις δοκιμάσει με κανα κινητό και πάει σφαίρα, μπορεί να τη βγάλεις με το φτηνό (το οποίο σίγουρα δεν θα πιάνει την ταχύτητα του κινητού, τα μισά και παρακάτω υπολόγιζε)
    κινητο για hotspot εχω και η αληθεια ειναι οτι πιανει σχετικά καλά αρκεί να το αφήσω κοντά στο παράθυρο...
    πιστευα πως με το router θα είχα καλύτερο σήμα και αν όχι καλυτερη ας πουμε την ιδια ταχύτητα down/up.
    τα μισά και παρακάτω είναι πρόβλημα.
    στην τελική ας πάρω ένα μτχ κινητό και ας το κανω αυτό hotspot...

  10. #355
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.707
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ADSL 8/1 & FTTH 500/50
    ISP
    Wind ADSL & Nova FTTH
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyzel-Nokia /Sophos XG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pananton Εμφάνιση μηνυμάτων
    κινητο για hotspot εχω και η αληθεια ειναι οτι πιανει σχετικά καλά αρκεί να το αφήσω κοντά στο παράθυρο...
    πιστευα πως με το router θα είχα καλύτερο σήμα και αν όχι καλυτερη ας πουμε την ιδια ταχύτητα down/up.
    τα μισά και παρακάτω είναι πρόβλημα.
    στην τελική ας πάρω ένα μτχ κινητό και ας το κανω αυτό hotspot...
    Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο απρόβλεπτο το σήμα της κινητής που μόνο με μια δοκιμή μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος.
    Πάντως σε γενικές γραμμές, τα οικονομικά ρουτεράκια δεν έχουν τόσο καλό μόντεμ όσο τα κινητά, με αποτέλεσμα οι ταχύτητες να είναι πιο κάτω.
    Από τα δύο ρουτερ που αναφέραμε πάντως, αυτό που θα πλησιάσει το κινητό σου σε ταχύτητα είναι το ακριβότερο το 600. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα εγώ στις δικές μου δοκιμές.
    Από το 2014 VDSL περίμενα..
    Τελικά φτάσαμε 2024 για να μπορέσω να βάλω FTTH.
    Τι είναι 10 χρονάκια μπροστά στην αιωνιότητα;

  11. #356
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Περιοχή
    ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ VDSL 100/10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pananton Εμφάνιση μηνυμάτων
    κινητο για hotspot εχω και η αληθεια ειναι οτι πιανει σχετικά καλά αρκεί να το αφήσω κοντά στο παράθυρο...
    πιστευα πως με το router θα είχα καλύτερο σήμα και αν όχι καλυτερη ας πουμε την ιδια ταχύτητα down/up.
    τα μισά και παρακάτω είναι πρόβλημα.
    στην τελική ας πάρω ένα μτχ κινητό και ας το κανω αυτό hotspot...
    Λύσεις υπάρχουν πολλές αλλά εξαρτάται από το πόσο καιρό μένεις εκεί.
    Εγώ προσωπικά έχω πάρει ρούτερ στο εξοχικό και έχω βάλει μια Cosmote internet on the go με κάρτα.
    Εγώ επέλεξα Cosmote γιατί οι άλλες 2 απλά είναι ανύπαρκτες.
    Προτίμησα ρούτερ, γιατί απλά το βάζεις στην πρίζα και δεν ασχολείσαι άλλο.
    Ψάξε στα μεταχειρισμένα, έχει πολλά ΖΤΕ.
    Αλλά πριν κάνεις το οτιδήποτε, κάνε ελέγχους με το κινητό. Αν η VF δεν σε καλύπτει, δες τις άλλες.
    COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

  12. #357
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.467
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pananton Εμφάνιση μηνυμάτων
    σκεφτομαι για το εξοχικο την υπηρεσία της vodafone wifi on the spot...
    αυτο που με προβληματίζει είναι τι router να επιλεξω.
    οι αναγκες μου ειναι απλές. 3-4 συσκευές mobile και 1 τηλεόραση. εχω καταλήξει σε αυτό.

    Ιδανικά δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 50€ αλλά μου είπανε πως αξίζει πολύ το συγκεκριμένο. Έχετε να προτείνετε καποιο αλλο πιο οικονομικό ή να παω σε αυτό?
    Δες τα cudy....
    Είναι πιο πιο φθηνά...
    Επίσης νομίζω γύρω στα 55€ υπάρχει και ένα ζτε 4g+ στο Σκρουτζ....
    Προσωπικά πάντως έχω βολευτει τα tplink λόγω app, openvpn κλπ....
    Είχα ένα 6400 στο εξοχικό και άλλα δύο το ένα cat6 τα οποία όμως τα έδωσα... Δυστυχώς δεν πρόλαβες...
    Σημασία επίσης έχει και η τοπική κεραία σου... Αν σέρνεται σε ώρες αιχμής το 4g+ δεν θα κάνει απολύτως τίποτα....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δοκιμάσει το ΜR6400 που έβαλες λινκ και το MR600
    To 6400 ΓΤΠ, το 600 διπλάσιες ταχύτητες (και διπλάσια τιμή)
    Το θέμα είναι αν έχεις σήμα/ταχύτητες της προκοπής στο εξοχικό.
    Σπίτι μου που οι ταχύτητες δεν ήταν και ιδιάιτερα της προκοπής (με κοσμοτε) έπιανε 15Mbit το 6400 και 35 το 600.
    Αν έχεις δοκιμάσει με κανα κινητό και πάει σφαίρα, μπορεί να τη βγάλεις με το φτηνό (το οποίο σίγουρα δεν θα πιάνει την ταχύτητα του κινητού, τα μισά και παρακάτω υπολόγιζε)
    Αυτή την αναβάθμιση έκανα και εγώ στο εξοχικό... Από το 6400 στο 600...
    Με ταχύτητες ίδιο σκηνικό όπως περιγράφεις...
    Το βράδυ καλά... Πιο καλά σχετικά από το 6400...
    Την ημέρα πως να το πω δίχως να πέσει censored; Κατάλαβες.... Σε ώρες αιχμής θυμίζει πολύ 6400 το 600....
    Δοκιμάζεις με το κινητό σε 4g+ mode και παίρνεις μια ιδέα μεν αλλά δεν μπορείς να επιλέξεις ποιες μπάντες θα ενώσεις όπως στο ρούτερ...
    Το κινητό σπάνια ενώνει διαφορετικές μπάντες αλλά συνήθως πιάνει έως 3 stream της ίδιας μπάντας... Τουλάχιστον έτσι κάνει το δικό μου.... Οπότε παίρνεις μια ιδέα αλλά δεν είναι απόλυτη... Πάντως θα πάρεις μια καλή ιδέα για τις ταχύτητες...
    Επίσης καλό είναι να πάρεις μια μέτρηση από όλους τους παρόχους... Ποτέ δε ξέρεις ποιος θα σου παίξει πιο καλά....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  13. #358
    Εγγραφή
    20-01-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις.
    με κινητό στο μπαλκονι εχω μια χαρά σήμα ΜΟΝΟ απο την vodafone. το ιντερνετ στο χωριο το θελω μονο για ψυχαγωγια-ενημερωση-email και μαλιστα απο mobile apps. streaming δεν προκειται να κανω.
    η αλήθεια ειναι πως το zte mf286 όντως φαινεται πιο δυνατό απο το tplink 6400 αλλά υπαρχει μονο σε ενα καταστημα στα ιδια λεφτα με το tplink ενω το tplink σε γνωστη αλυσιδα εχω και 3 χρονια εγγυηση.

  14. #359
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.467
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν με το κινητό έχεις καλές ταχύτητες, πάρε καλύτερα το 6400... Είναι πολύ καλό ρουτερακι με διάφορα κόλπα...
    Αν όμως έχεις μέτριες ταχύτητες, τότε καλύτερα δες το ζτε.... Στη τιμή αυτή 4g+ δεν βρίσκεται... Άσε που θα σε βοηθήσει και στη ταχύτητα...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

Σελ. 24 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 41419222324

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας