Σελ. 15 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 349
  1. #211
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει Link, αυτό έψαχνα κι εγώ! Μου το είπε ένας πελάτης στο μαγαζί μου και πήγα καπάκι Vodafone Παιανίας και μου το επιβεβαίωσε!
    Για 1 ή 2 μήνες βέβαια μου ανέφερε πως θα τρέχει. Μετά λογικά θα πάμε σε 40GB/10€. Απλά στην περίπτωσή μου ίσως είναι αρκετό!

  2. #212
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένει να πάω να κάνω Speedtest με το κινητό το μεσημέρι ώστε να βρω κατάλληλο σημείο τοποθέτησης. Ο υπάλληλος μου πρότεινε, για την περίπτωσή μου, ιδανικά να είναι σε εσωτερικό χώρο αλλά κοντά σε παράθυρο!
    Δεν ξέρω αν έχει νόημα να πληρώσεις για ρύθμιση, το PIN από την SIM βγάζουν μόνο, ειδικά το mifi που θα σου δώσουν πρέπει να αναγνωρίζει μόνο του τι ρυθμίσεις να πάρει. Αν χρειαστεί, η μόνη ρύθμιση για το συγκεκριμένο πακέτο που πρέπει να αλλαχτεί είναι το APN σε internet σκέτο.

    Η καλύτερη θέση για το mifi (που συνήθως δεν έχει ισχυρή κεραία όσο ενός router) είναι έξω στο μπαλκόνι με ένα μακρύ καλώδιο να παίρνει ρεύμα από την πρίζα του μπαλκονιού. Εκτός και έχεις σήμα καμπάνα μέσα. Για τηλέφωνο μπορεί να είναι αρκετό, αλλά για internet να μοιράσεις αν βγεις έξω θα δεις διαφορά. Μέτρα με το τηλέφωνο ακίνητο σε διάφορα σημεία και αποφασίζεις εσύ.
    hnesne

  3. #213
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αλλαγή πλάνων!Συμφώνησα με τον κολλητό μου και θα κάνει αναβάθμιση του προγράμματος του! Θα πάρει το Vodafone Giga Unlimited Ultra (41€ του το δίνουν από την Vodafone), θα του δίνω 5€/Μήνα και θα μου δώσει εμένα την Ιnternet 4 Sharing κάρτα του!
    Μάλλον του είπαν πως δικαιούται το MiFi δωρεάν αλλά θέλω να το ψάξω λίγο! Ίσως να πληρώσω ένα καλό Router του εμπορίου, να φτιάξω ειδική κατασκευή να το τοποθετήσω κάπου ψηλα, ίσως και σε ταράτσα, και μέσω της LAN του θύρας να τραβήξω καλώδιο στο σπίτι μου. Το MiFi δεν έχει θύρα LAΝ και θέλω λιγακι να δω τις επιλογές μου! Ταβάνι μας ο Ουρανός πλέον! Πάμε γερά! Θα γυρίσει ο τροχός, θα μαμήσει και ο ΙντερνετοΦτωχός!
    Ακούς εκεί, να ΜΗΝ υπάρχει κανένα τρόπος να αυξήσω το Internet μου απο την υπάρχουσα δομή του δικτύου. Θα δουν αυτοί!

  4. #214
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Όντως μετά τα 5μ το usb αρχίζει τα νερά.. Είχα πάρει κάποτε και κάτι usb extenders από το ebay που είχαν κυκλώματακι στη θηλυκή άκρη, αλλά δεν έκαναν δουλειά.. Ήθελα να βάλω μια webcam λίγο μακριά.. Μόνο με powered usb hub γινόταν δουλειά..
    Αλήθεια, αν βγάλουμε το mifi έξω, δεν χάνουμε ισχύ από το wifi; Δεν είναι να πεις ότι έχει και εξωτερικές κεραίες..
    Εγώ κοίταζα για το mr6400 αλλά κοστίζουν τα άτιμα.. Ιδίως όταν δεν είναι για σίγουρη χρήση όπως το onthespot που σήμερα υπάρχει, αύριο σταματάει η προσφορά, που λέει ο λόγος.. Θα μείνει ο εξοπλισμός να τον κοιτάς μετά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-09-21 στις 18:35.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #215
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ βέβαια έχουμε να κάνουμε με τροφοδοσία μόνο, δεν επηρεάζει η απόσταση. Επειδή έχω κάνει τέτοια χρήση, δεν είχα θέμα με το WiFi, πρακτικά είχα πάντα μεγαλύτερη ταχύτητα WiFi από ό,τι bandwidth. Σε 'επαγγελματικής χρήσης' σενάριο, είχα το παλιότερα το MiFi στο μπαλκόνι και 3 τοίχους παραμέσα ένα ρουτεράκι σαν αυτό που έπαιρνε το wifi σήμα του mifi και το μοίραζε ενσύρματα σε switch. Το μόνο θέμα με την υλοποίηση αυτή (mifi μόνιμα συνδεδεμένο στην πρίζα) είναι πως σε κάποια φάση 'πέφτει' η μπαταρία και χρειάζεται αντικατάσταση, γιατί δεν προλαβαίνει να φορτίζει όσο γρήγορα αδειάζει. Τώρα έχω περάσει σε router πάντως και τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Δεν έχω πλέον μπαλκόνι αλλά του έχω εξωτερική κεραία κολλημένη στο τζάμι.

    Το mr6400 δεν είναι κακό, με τα λεφτά που έχει τώρα (70κάτι ευρώ) είχα πάρει μεταχειρισμένο το huawei B535-232, ίδια χαρακτηριστικά πάνω-κάτω, μόνο που το huawei είναι dual band. Θα έλεγα τα 70 ευρώ είναι λογικά. Το huawei το προτίμησα και γιατί παίρνει την εξωτερική κεραιούλα που είχα για το booster της cosmote, δεν ξέρω το tp-link αν έχει ίδια βύσματα, πάντως κεραία θα μπορείς να βάλεις αν χρειαστεί
    hnesne

  6. #216
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ βέβαια έχουμε να κάνουμε με τροφοδοσία μόνο, δεν επηρεάζει η απόσταση. Επειδή έχω κάνει τέτοια χρήση, δεν είχα θέμα με το WiFi, πρακτικά είχα πάντα μεγαλύτερη ταχύτητα WiFi από ό,τι bandwidth. Σε 'επαγγελματικής χρήσης' σενάριο, είχα το παλιότερα το MiFi στο μπαλκόνι και 3 τοίχους παραμέσα ένα ρουτεράκι σαν αυτό που έπαιρνε το wifi σήμα του mifi και το μοίραζε ενσύρματα σε switch. Το μόνο θέμα με την υλοποίηση αυτή (mifi μόνιμα συνδεδεμένο στην πρίζα) είναι πως σε κάποια φάση 'πέφτει' η μπαταρία και χρειάζεται αντικατάσταση, γιατί δεν προλαβαίνει να φορτίζει όσο γρήγορα αδειάζει. Τώρα έχω περάσει σε router πάντως και τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Δεν έχω πλέον μπαλκόνι αλλά του έχω εξωτερική κεραία κολλημένη στο τζάμι.

    Το mr6400 δεν είναι κακό, με τα λεφτά που έχει τώρα (70κάτι ευρώ) είχα πάρει μεταχειρισμένο το huawei B535-232, ίδια χαρακτηριστικά πάνω-κάτω, μόνο που το huawei είναι dual band. Θα έλεγα τα 70 ευρώ είναι λογικά. Το huawei το προτίμησα και γιατί παίρνει την εξωτερική κεραιούλα που είχα για το booster της cosmote, δεν ξέρω το tp-link αν έχει ίδια βύσματα, πάντως κεραία θα μπορείς να βάλεις αν χρειαστεί
    Έχουμε κάποια καλή πρόταση για εξωτερική κεραία 4G+?

  7. #217
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ανάλογα πού θα την βάλεις, σε ποιο συγκεκριμένο mifi ή router. Θα δεις τι τύπου βύσματα έχει και θα πάρεις αντίστοιχη από Ebay. Τα νούμερα που γράφουν σε dB δεν τα εμπιστεύομαι, για κινεζιές μιλάμε έτσι κι αλλιώς, αλλά όσο περισσότερα τόσο καλύτερα. Το νόημα είναι να πάρεις σήμα από εκεί που είναι ισχυρότερο, δευτερευόντως να το ενισχύσεις. Θα δεις να έχει επιθυμητού μήκους καλώδιο και βέβαια να είναι κατάλληλη για 4G. Π.χ. μια τέτοια αλλά με τα κατάλληλα βύσματα.

    - - - Updated - - -

    Επειδή λέγαμε για τα router, έπεσα σε αυτό (ή μεταχειρισμένο εδώ με -30% από την τιμή που εμφανίζεται, νομίζω μέχρι αύριο ισχύει το έξτρα 30%) στο ιταλικό amazon. Συν μεταφορικά βέβαια. Υπόψιν είναι με μέγιστη ταχύτητα 150 Mbps και δεν αναφέρει dual wifi, ας το ψάξει όποιος ενδιαφέρεται ποιο ακριβώς είναι.
    hnesne

  8. #218
    Εγγραφή
    15-06-2020
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια βοηθεια παρακαλω.
    Μολις χθες το αγορασα, μονο την συσκευη και εβαλα την vodafone cu ππυ εχει απεριοριστα data με 10€ για εναν μηνα.

    Την ρωτησα την πωλητρια στο καταστημα για ρυθμισεις και μου ειπε οχι δεν χρειαζεται να κανω τιποτα.

    Κλασσικα δεν συνδεεται ομως.

    Βλεπω δυο profile, ενα internet και ενα web.internet.

    Ταεσβησα και τα δυο και το αφησα στο auto και παλι τιποτα.

    Μπορειτενα μου πειτε τι να βαλω στο νεο profile?

    Και οποιαδηποτε αλλη ρυθμιαη για σταθερο σημα?

    Ευχαριστω πολυ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20210911_094231.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  23,3 KB 
ID: 230173
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tdoumos : 11-09-21 στις 09:44.

  9. #219
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είσαι σε λάθος topic τότε.

    Με κάθε επιφύλαξη γιατί έχω μόνο το πακέτο του θέματος, το APN είναι internet.vodafone.gr ή web.session, μάλλον το πρώτο. Για το Giga Wifi είναι σκέτο internet.
    hnesne

  10. #220
    Εγγραφή
    15-06-2020
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με το internet.vodafone.gr συνδεθηκε. Σε ευχαριστω πολυ

  11. #221
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Κάποτε πρέπει να ξεκαθαριστεί το θέμα με τα APNs.
    Τα έχει πολύ μπερδεμένα η vodafone.

    -Ποιο είναι το APN για καρτοκινητά CU;
    -Ποιο είναι το APN για Giga Wifi on the Spot;
    -Ποιο είναι το APN για συμβόλαια;

    Γιατί δεν υπάρχει ένα APN για όλα; Άλλοτε internet σκέτο, άλλο internet.vodafone.gr κλπ κλπ
    Μπέρδεμα..

  12. #222
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ξαναλέω, είμαι συνδρομητής μόνο στο πακέτο του νήματος, είχα κι άλλα στο παρελθόν. Νομίζω πως είναι τα εξής:

    καρτοκινητά CU - internet.vodafone.gr
    Giga Wifi on the Spot - internet
    συμβόλαια - internet.vodafone.gr
    ειδικά πακέτα μόνο για data - web.session

    Αν κάτι από αυτά έχει αλλάξει ή δεν είναι σωστό, ας διορθώσει όποιος ξέρει

    Έχεις δίκιο, μόνο στη vodafone ισχύει αυτό το μπάχαλο, αν και είναι γενικότερο το φαινόμενο. Το κακό είναι πως και στα στικάκια/mifi/router που αναγνωρίζουν αυτόματα δεν έχουν όλα τα σενάρια.
    hnesne

  13. #223
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ............. Π.χ. μια τέτοια αλλά με τα κατάλληλα βύσματα.
    Off topic, αλλά τώρα το είδα και είπα να απαντήσω.. Εντελώς πληροφοριακά λοιπόν, έχω μια τέτοια και είναι ΓΤΠ.. σε σύγκριση με την εσωτερική βελτίωση μηδέν..

  14. #224
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι κι αλλιώς αυτές οι κεραίες είναι κινεζιές. Τα dB που λένε με τίποτα δεν ισχύουν. Αλλά αν τοποθετηθούν κατάλληλα βελτιώνουν το σήμα, σαν να είναι το router στη θέση της κεραίας. Αν βέβαια έχει κανείς παντού χάλια σήμα, δεν θα δει βελτίωση.
    hnesne

  15. #225
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μπήκα σήμερα στη σελίδα να δω το υπόλοιπο μου, και τι βλέπω πέρα από τα 10&40γιγα;; Βλέπουν καλά τα μάτια μου; 200 γιγα; 20€ μεν... Πώς σας φαίνεται; Εγώ πάντως προς το παρόν δε νομίζω να το χρησιμοποιήσω.. Ιδίως με τις ταχύτητες που έχει η βοντα στη κινητή... Δε θα φύγουν ποτέ.. Νομίζω.... Ε; Από την άλλη για hotspot ίσως είναι καλό... Δεν ξέρω... Για πείτε γνώμες... Σαν πολλά ανοίγματα να κάνει η βοντα στη κινητή... Καλό μεν, αλλά το βλέπω να βουλιάζει το δίκτυο της...
    * Στη κανονική σελίδα του onthespot δεν το έχουν βάλει ακόμα... Το βλέπει μόνο όποιος έχει κάρτα...
    https://i.imgur.com/GHrcwC8_d.webp?m...idelity=medium
    Εγώ στο onthespot βάζω κάθε μήνα το πακέτο των 5ε και εγώ μαζέψει 50γιγα μέχρι στιγμής...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 16-02-22 στις 17:06.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 15 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας