Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 132
  1. #61
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Μία φωτογραφία, ένα βίντεο; Ναι, πολλές δεκάδες χιλιάδες φωτό και δεν ξέρω πόσα βίντεο... Αρκετά TB δηλδή, μόνο από αυτά...

    Τώρα, για το άλλο που επικαλείσαι, για τη μυστικότητα του μεγέθους των δεδομένων σου, όντας ένας ανώνυμος χρήστης σε ένα φόρουμ, τι να πω! Ότι δεν θέλεις απλά να πεις πόσα είναι για να μην φανεί ότι για να διατηρηθούν όλα αυτά onlne σε cloud, κοστίζουν ιδιαίτερα ακριβά, πράγμα που δεν σηκώνει η τσέπη καθενός.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  2. #62
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων


    Το κόστος των υπηρεσιών της microsoft και της google είναι αναρτημένο στις ιστοσελίδες τους π.χ. 2TB με €99/έτος για την google. Δεν θα πω πόσο πληρώνω γιατί έτσι θα εξαχθεί συμπέρασμα για την ποσότητα των data που έχω αποθηκευμένο, το οποίο είναι απόρρητο δεδομένο.

    To NAS σου δεν μου λες, υποθέτω το έχεις σε δωμάτιο που έχει πρόσβαση μόνο πιστοποιημένο προσωπικό μηχανικών, με ιδανικές συνθήκες υγρασίας, με UPS, μονίμως ανοιχτό φυσικά (ελέω ΔΕΗ) και χωρίς κίνδυνο από ιούς ή corruption (write-hole BITROT κλπ για όσους ξέρουν κλπ.). Α; Τι είπες; Δεν τα έχεις όλα αυτά; ΟΚ μου απάντησες. Και αν θες να μοιράσεις τα αρχεία σου με πολύ κόσμο ή να δουλέψεις ταυτόχρονα online ένα Project με άλλα 10 άτομα ενώ ταυτόχρονα streamάρονται και ταινίες/μουσική κλπ; Τι είπες; Δεν έχεις διαθέσιμο upstream στην γραμμή για όλα αυτά (NAS-to-Internet); ΠΟΤΕ με τις οικιακές συνδέσεις δεν έχεις την ποιότητα της υπηρεσίας που έχεις με τις εμπορικές λύσεις. Δεν είναι χαζοί στην google που δίνουν δις για να χτίζουν τεράστια data centers σε όλον τον κόσμο με ειδικές προδιαγραφές. Σύγκρινε την ποιότητα αυτή με το κουτί NAS των €400 που έχεις πάνω σε κάποιο γραφείο και νομίζεις ότι είναι "cloud". Είναι cloud technically, αλλά... φθηνή απομίμηση του πραγματικού.
    το NAS μου έχει ιδανικές συνθήκες για να μη χάσω τα δεδομένα μου πχ bitrot corruption, snapshots, backups
    το κάνω καλύτερα από ότι προσφέρουν οι cloudάδες στο βασικό πακέτο

    όχι δεν έχω ιδανικές συνθήκες υγρασίας, αλλά δεν χαλάνε τα δεδομένα από αυτό, μπορεί να χαλάσει το NAS ή κανένας σκληρός, αν και δεν έχει συμβεί μέχρι σήμερα,
    αλλά κλάιν μάιν αν συμβεί αυτό, έχει προβλεφθεί να συμβεί και να μη χάσω δεδομένα

    αλήθεια εσύ που νοιάζεσαι για bitrot, έχεις ECC RAM σε όλες σου τις συσκευές ή υπάρχει ο κίνδυνος να στείλεις corrupted data για backup ?

    ότι κάνει η google, το κάνει για το δικό της μέγεθος,
    εγώ για το δικό μου cloud το κάνω καλύτερα από τη google αναλογικά με τις επιθυμίες και ανάγκες μου
    (είπαμε όπου μπορώ, όπου όχι χρησιμοποιώ τους δημόσιους servers πχ για το zotero μου)

    - - - Updated - - -

    -----------------------------------

    συνάδελφος πρόσφατα του χάλασε το iphone , έκανε ανάκτηση από icloud και δεν βρίσκει τις μισές επαφές του τηλεφώνου,
    με λίγο ψάξιμο στο google φαίνεται ότι συμβαίνει συχνά,
    προσπάθησα να βοηθήσω αλλά ήταν μπελάς, δεν ξέρω αν βρήκε λύση,
    άσε καλύτερα είμαι με το δικό μου backup, ευκολότερο και ασφαλέστερο

  3. #63
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όταν βγει decentralized p2p cloud με PKI by default και καλές ταχύτητες, ειδοποιήστε με.

    Η υπερβολική εμπιστοσύνη σε centralized cloud υποδομές οδηγεί σε ευτράπελα (βλ. fappening).

  4. #64
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.629
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βγει decentralized p2p cloud με PKI by default και καλές ταχύτητες, ειδοποιήστε με.

    Η υπερβολική εμπιστοσύνη σε centralized cloud υποδομές οδηγεί σε ευτράπελα (βλ. fappening).
    Ασφαλώς καταλαβαίνεις ότι centralized και cloud είναι άκρως αντίθετες έννοιες, σωστά;

  5. #65
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.599
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς καταλαβαίνεις ότι centralized και cloud είναι άκρως αντίθετες έννοιες, σωστά;
    οταν πληθος χρηστων αποθηκευουν τα αρχεια τους στις υπηρεσιες 3-4 εταιριων αντι για τους δικους τους αντιστοιχους σε πληθος με τους χρηστες αποθηκευτικους χωρους , δεν ειναι συσωρευση ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #66
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Αυτά που πληρώνω είναι λιγότερα αναλογικά με το "κρυμμένο κόστος" του maintenance ενός server, αντικατάστασης σκληρών, ρεύματος, ασφάλειας, UPS κλπ.
    Έχω κάνει του υπολογισμούς μου και, για να μην πούμε πάλι για την ποσότητα των δικών μου data, αν πάρουμε το πακέτο 2TB / €99 τον χρόνο, ισούται με περίπου €8/μήνα.
    Και σε ρωτάω: για έναν μέσο χρήστη, το ποσό των €8/μήνα δεν ισοφαρίζει το κόστος του "χαμένου χρόνου συντήρης", "κόστος ρεύματος", "κόστος backup", "κόστος αντικατάστασης σκληρού", "κόστος απεριόριστου bandiwdith", "κόστος εργαλείων επεξεργασίας αρχειών i.e. google docs, google sheets κλπ", κλπ κλπ Όλα αυτά εσύ τα τιμολογείς λιγότερο από €8/μήνα γιατί ΤΟΣΑ σου ζητάει η google.
    Εγώ το θεωρώ πολύ συμφέρουσα τιμή σε πληροφορώ τα €8/μήνα για να έχω όοολα αυτά που έγραψα πιο πριν στο παράδειγμά μου.

    Έχεις ο καθένας τις απόψεις του, διαφωνούμε, δεν πειράζει.
    Το real thing είναι η εμπορική υλοποίηση του cloud. Αυτά που κάνετε στο σπίτι σας είναι πειραματισμοί.
    Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα αρχεία μου, να τα ανακτήσω, να τα βρω (όπως λες για το παράδειγμα ενός φίλου σου).

    Οι οικιακές συνδέσεις δεν μπορούν (μόνο αυτό θα πω) σε επίπεδο bandwidth να αντέξουν.
    Ό,τι και να λέτε εγώ μπορώ αυτή τη στιγμή να μοιράσω σε εκατοντάδες άτομα ένα αρχείο. Μπορούν όλοι οι μαθητές ενός σχολείου, να βλέπον ταυτόχρονα ένα εκπαιδευτικό βίντεο (η google αναλαμβάνει το bandiwidth), κάτι που μπορείτε ούτε για πλάκα να κάνετε εσείς (ακόμα και 200/20 σύνδεση να έχετε).

  7. #67
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Εμενα πάντως τα 8 ευρώ το μήνα μου φαινονται ακριβά όταν το office 365 home σου δινει με τα ίδια λεφτά (ή λιγότερα) 1 tb + 5 άδειες office, για 5 χρήστες..
    Προφανώς άλλα πλεονεκτήματα το ένα άλλα πλεονεκτήματα το άλλο (και μιας και καποιοι το ανέφεραν προηγουμενως το onedrive έχει και version history) αλλά προσωπικά δίνω τα λεφτά μου στην MS καθώς μου βγαίνει περίπου 1.5 ευρώ το μήνα.

  8. #68
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Αν ο απαιτούμενος χώρος για να αποθηκευθούν όλα τα δεδομένα μας (είναι σημαντικό το Όλα, μιας κι ο φίλος almounia δίνει σε αυτό την προσοχή) κόστιζε 8 ευρώ το μήνα, ή 99 τον χρόνο ίσως να τα έλεγα υποφερτά (αν και είναι ένα ακόμα ποσό που προστίθεται σε όσες άλλες συνδρομές πληρώνουμε σε άλλες υπηρεσίες, για άλλα πράγματα). Αλλά το θέμα είναι ότι δεν θεωρώ ότι τα 2 ΤB (που δίνει η google με αυτό το κόστος) είναι επαρκή για το σκοπό αυτό. Τώρα αν είναι να κάνουμε επιλεκτική αποθήκευση στο cloud, συγκεκριμένα μόνο data, και τα υπόλοιπα τοπικά, τότε και τα 2 ΤB μπορεί να φτάνουν, αλλά ακόμα και τα μικρότερα πακέτα, των 200 ή 100 GB.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 06-08-20 στις 13:06.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  9. #69
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς καταλαβαίνεις ότι centralized και cloud είναι άκρως αντίθετες έννοιες, σωστά;
    Ορίστε;;;

    Centralized είναι οι dedicated servers του cloud infrastructure.

    Decentralized είναι αυτό: https://storj.io/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι οικιακές συνδέσεις δεν μπορούν (μόνο αυτό θα πω) σε επίπεδο bandwidth να αντέξουν.
    Ό,τι και να λέτε εγώ μπορώ αυτή τη στιγμή να μοιράσω σε εκατοντάδες άτομα ένα αρχείο. Μπορούν όλοι οι μαθητές ενός σχολείου, να βλέπον ταυτόχρονα ένα εκπαιδευτικό βίντεο (η google αναλαμβάνει το bandiwidth), κάτι που μπορείτε ούτε για πλάκα να κάνετε εσείς (ακόμα και 200/20 σύνδεση να έχετε).
    Το ότι οι ISPs κρατάνε εσκεμμένα χαμηλά το upload είναι γεγονός και κατακριτέο. Το network baseline παραμένει η ADSL του 1 Mbps upload (μην πω ότι πολλοί μετράνε ακόμα σε Kbps).

    Ας δώσουν συμμετρικές 1000/1000 Mbps (απολύτως εφικτό με GPON) και θα δούμε τι μπορεί να κάνει και τι όχι...

  10. #70
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που πληρώνω είναι λιγότερα αναλογικά με το "κρυμμένο κόστος" του maintenance ενός server, αντικατάστασης σκληρών, ρεύματος, ασφάλειας, UPS κλπ.
    Έχω κάνει του υπολογισμούς μου και, για να μην πούμε πάλι για την ποσότητα των δικών μου data, αν πάρουμε το πακέτο 2TB / €99 τον χρόνο, ισούται με περίπου €8/μήνα.
    Και σε ρωτάω: για έναν μέσο χρήστη, το ποσό των €8/μήνα δεν ισοφαρίζει το κόστος του "χαμένου χρόνου συντήρης", "κόστος ρεύματος", "κόστος backup", "κόστος αντικατάστασης σκληρού", "κόστος απεριόριστου bandiwdith", "κόστος εργαλείων επεξεργασίας αρχειών i.e. google docs, google sheets κλπ", κλπ κλπ Όλα αυτά εσύ τα τιμολογείς λιγότερο από €8/μήνα γιατί ΤΟΣΑ σου ζητάει η google.
    Εγώ το θεωρώ πολύ συμφέρουσα τιμή σε πληροφορώ τα €8/μήνα για να έχω όοολα αυτά που έγραψα πιο πριν στο παράδειγμά μου.

    Έχεις ο καθένας τις απόψεις του, διαφωνούμε, δεν πειράζει.
    Το real thing είναι η εμπορική υλοποίηση του cloud. Αυτά που κάνετε στο σπίτι σας είναι πειραματισμοί.
    Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα αρχεία μου, να τα ανακτήσω, να τα βρω (όπως λες για το παράδειγμα ενός φίλου σου).

    Οι οικιακές συνδέσεις δεν μπορούν (μόνο αυτό θα πω) σε επίπεδο bandwidth να αντέξουν.
    Ό,τι και να λέτε εγώ μπορώ αυτή τη στιγμή να μοιράσω σε εκατοντάδες άτομα ένα αρχείο. Μπορούν όλοι οι μαθητές ενός σχολείου, να βλέπον ταυτόχρονα ένα εκπαιδευτικό βίντεο (η google αναλαμβάνει το bandiwidth), κάτι που μπορείτε ούτε για πλάκα να κάνετε εσείς (ακόμα και 200/20 σύνδεση να έχετε).
    Αν και δεν έχω τίποτα private στο cloud, και ότι δεν είναι private και είναι ανεβασμένο είναι encrypted, το κόστος που λες για 3-2-1 backup σε βάθος χρόνου είναι ~10eu/μήνα για 30ΤΒ+ δεδομένων. Τότε αρχίζει και συμφέρει..

    Επίσης γιατί μπλέκεις τα πράγματα; Μία μιλάς για προσωπικά backup και πόσο ουάου είναι το online cloud (και σου λένε με παραδείγματα ότι κλαιν για τον απλό χρήστη) και μετά απαντάς για εκατοντάδες άτομα να κατεβάζουν/βλέπουν αρχεία σου και για bandwidth σε βίντεο από μαθητές. Που κολλάει η μία χρήση με την άλλη; Άμα προσπαθέις να δικαιολογήσεις το κόστος σου δεν το κάνεις πολύ καλά..

  11. #71
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι οι ISPs κρατάνε εσκεμμένα χαμηλά το upload είναι γεγονός και κατακριτέο. Το network baseline παραμένει η ADSL του 1 Mbps upload (μην πω ότι πολλοί μετράνε ακόμα σε Kbps).

    Ας δώσουν συμμετρικές 1000/1000 Mbps (απολύτως εφικτό με GPON) και θα δούμε τι μπορεί να κάνει και τι όχι...
    Προφανώς θα μείνει πάντα αδικημένο το upload από το establishment γιατί μια ολόκληρη βιομηχανία υπηρεσιών (storage, hosting, remote sync κλπ.) βασίζεται ότι ΔΕΝ σου φτάνει το upload για να κάνεις τις δουλειές αυτές με την οικιακή σύνδεση. Είναι κόμματι του κόλπου να μένει το upload χαμηλά. Μέχρι τότε η google ή η microsoft ή οποιοσδήποτε άλλος provider θα κάνουν την δουλειά αυτή καλύτερα από εμάς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meoshia26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν έχω τίποτα private στο cloud, και ότι δεν είναι private και είναι ανεβασμένο είναι encrypted, το κόστος που λες για 3-2-1 backup σε βάθος χρόνου είναι ~10eu/μήνα για 30ΤΒ+ δεδομένων. Τότε αρχίζει και συμφέρει..

    Επίσης γιατί μπλέκεις τα πράγματα; Μία μιλάς για προσωπικά backup και πόσο ουάου είναι το online cloud (και σου λένε με παραδείγματα ότι κλαιν για τον απλό χρήστη) και μετά απαντάς για εκατοντάδες άτομα να κατεβάζουν/βλέπουν αρχεία σου και για bandwidth σε βίντεο από μαθητές. Που κολλάει η μία χρήση με την άλλη; Άμα προσπαθέις να δικαιολογήσεις το κόστος σου δεν το κάνεις πολύ καλά..
    Όταν αρχίσαμε τη συζήτηση, είπα για streams από IP cameras από τα 3 σπίτια, είπα για live θέαση ταινιών/media από την οικογένεια, είπα για online collaboration σε αρχεία από πολλά άτομα (π.χ. από συνεργάτες σου στη δουλειά), είπα για backup (image backups) των 30 pc που υπάρχουν (στο ευρύτερο σόι) κλπ κλπ Όλα αυτά μπορούν κάλλιστα να συμβαίνουν σε σενάριο προσωπικής -μη επαγγελματικής- χρήσης.

    Το κόστος (για όσους το έχουν) του πακέτου της google των €8.3/μήνα για 2TB χώρου (χωρίς όρια bandwidth) είναι φανταστικό (για αυτούς που το έχουν) γιατί είναι ασφαλής, άμεσος, προσβάσιμος, με δυνατότητα να μεγαλώσει, "κοινοποιήσιμος", χωρίς maintenance, χωρίς ρεύμα, που λειτουργεί σε autopilot χώρος. Φυσικά αυτό ισχύει και για την άλλη cloud υπηρεσία της microsoft.

    Η ένστασή μου δεν έχει να κάνει αν η google είναι καλύτερη από την amazon ή το amazon καλύτερο από το onedrive. (γιατί είδα κάποιος σύγκρινε το κόστος onedrive με το google drive).

    Η ένστασή μου είναι ότι τα πειράματα που κάνετε στα σπίτια σας με κουτάκια NAS της πλάκας πάνω στο γραφείο σας (και νομίζετε ότι έχετε κάτι) τα οποία δεν συγκρίνονται με την ποιότητα και το βάθος της υπηρεσίας των εμπορικών λύσεων, και την τεχνογνωσία επιστημόνων που συνοδεύει την υπηρεσία αυτή (από το πώς σχεδιάζεται ένα data center μέχρι τις εφαρμογές που συνοδεύουν την κάθε υπηρεσία).

    Πειραματιστείτε όσο θέλετε με ανώριμες open-source λύσεις νομίζοντας ότι κάνετε κάτι. Δικαίωμά σας είναι.
    Η πραγματικότητα βρίσκεται στις εμπορικές λύσεις και μόνο σε αυτές και ως εκ τούτου πληρώνονται.
    Η πλάκα είναι ότι αυτό που νομίζετε ότι γλιτώνετε από λεφτά, το πληρώνετε ως παράπλευρο κόστος σε άλλα επίπεδα, αλλά ο κάθε ένας είναι άξιος της μοίρας του σε τελική ανάλυση. Δεν θα μπορέσουμε να τους σώσουμε όλους.

    Συνεχίστε να νομίζετε ότι είστε ασφαλείς με κουτάκια raid-5 ή raid-6 ή openzfs raid-z2 ή οτιδήποτε άλλο, που αναβοσβήνει τα λαμπάκια του δίπλα στο γραφείο σας, πίσω από το φραπέ που πίνετε αυτή τη στιγμή.

  12. #72
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.888
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Μετά από τόσα μηνύματα με υφάκι και αρκετούς αχρείαστους χαρακτηρισμούς εκ μέρους σου, μήπως έχει περάσει το όποιο point ήταν να περάσει;

    Έχεις βρει μια λύση που ταιριάζει στις ανάγκες σου και σε εξυπηρετεί σε βαθμό ενθουσιασμού. Μπράβο, αυτό είναι πολύ θετικό και μακάρι να σε εξυπηρετεί για πάντα και χωρίς εκπλήξεις.

    Το να την λες όμως επανειλημμένως σε άλλους που δεν έχουν επιλέξει αυτή τη λύση ή, ακόμα χειρότερα, να θεωρείς ότι γνωρίζεις τις ανάγκες τους καλύτερα από τους ίδιους, είναι τουλάχιστον υπεροψία και μάλλον μειώνει τα επιχειρήματα σου.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  13. #73
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Όπως είπα, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και ό,τι πιστεύει. Όσο υπεροψία είναι η παρουσίαση του δικού μου workflow με το google cloud, άλλο τόσο υπεροψία είναι η δαιμονοποίηση των εμπορικών λύσεων και του επαγγελματικού cloud που κάνουν κάποιοι άλλοι, μηδενίζοντας τα πάντα.

    Αλλά εδώ ακούσαμε ψευδαισθήσεις ότι όλα αυτά που γράφω μπορούν να γίνουν με φλασάκι usb type A (γιατί το ακούσαμε και αυτό στις προηγούμενες σελίδες) που το μεταφέρεις από ένα pc σε ένα άλλο.

    ΟΚ, αν αυτό καλύπτει τις ανάγκες του ανθρώπου αυτού που το είπε οκ. Έχεις δικαίωμα να ΛΕΣ ότι αυτός ο τρόπος σε εξυπηρετεί (να εργάζεσαι με φλασάκια! ), αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς σε ένα φόρουμ να πείσεις (και να με κατηγορήσεις) και να ωθήσεις να πιστέψω ότι αυτός ο τρόπος είναι καλύτερος. Είναι απλή παράνοια.

  14. #74
    Εγγραφή
    28-02-2019
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το ξέρετε ότι η οποιαδήποτε google/microsoft/younameit μπορεί να σου τερματίσει τον λογαριασμό οποιαδήποτε στιγμή, το έχετε πατήσει "accept" όταν δημιουργήσατε τον λογαριασμό. "Μα, δεν θα μου σβήσουν το account χωρίς λόγο". ΟΚ...

    https://news.ycombinator.com/item?id=17627093
    https://office-watch.com/2014/onedri...-by-microsoft/
    https://www.reddit.com/r/microsoft/c...xplanation_no/
    https://www.paullimitless.com/google...-reason-given/
    https://support.google.com/accounts/...19305762?hl=en
    https://www.quora.com/Why-was-my-Goo...-for-no-reason

  15. #75
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η ένστασή μου είναι ότι τα πειράματα που κάνετε στα σπίτια σας με κουτάκια NAS της πλάκας πάνω στο γραφείο σας (και νομίζετε ότι έχετε κάτι) τα οποία δεν συγκρίνονται με την ποιότητα και το βάθος της υπηρεσίας των εμπορικών λύσεων, και την τεχνογνωσία επιστημόνων που συνοδεύει την υπηρεσία αυτή (από το πώς σχεδιάζεται ένα data center μέχρι τις εφαρμογές που συνοδεύουν την κάθε υπηρεσία).

    Πειραματιστείτε όσο θέλετε με ανώριμες open-source λύσεις νομίζοντας ότι κάνετε κάτι. Δικαίωμά σας είναι.
    Η πραγματικότητα βρίσκεται στις εμπορικές λύσεις και μόνο σε αυτές και ως εκ τούτου πληρώνονται.
    Η πλάκα είναι ότι αυτό που νομίζετε ότι γλιτώνετε από λεφτά, το πληρώνετε ως παράπλευρο κόστος σε άλλα επίπεδα, αλλά ο κάθε ένας είναι άξιος της μοίρας του σε τελική ανάλυση. Δεν θα μπορέσουμε να τους σώσουμε όλους.

    Συνεχίστε να νομίζετε ότι είστε ασφαλείς με κουτάκια raid-5 ή raid-6 ή openzfs raid-z2 ή οτιδήποτε άλλο, που αναβοσβήνει τα λαμπάκια του δίπλα στο γραφείο σας, πίσω από το φραπέ που πίνετε αυτή τη στιγμή.
    α, εκεί είναι το πρόβλημα; το open source ;

    μια χαρά είναι το open source, πάνω του βασίζονται ολόκληρες βιομηχανίες, κυβερνήσεις και οπλικά συστήματα [ου κοστίζουν δις,
    χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πολλοί δεν χρησιμοποιούμε και proprietary λύσεις,

    πχ μέρος της διαδικασίας των backups που κάνω είναι η αγορασμένη (δύο φορές με την αναβάθμιση) άδεια για το SyncBackSE,


    πειράματα πάντως εγώ με τα δεδομένα μου δεν κάνω, όπως και πολλοί άλλοι που κάνουν δικά τους backup αντί για το cloud,
    το να τσουβαλιάζεις τους πάντες μόνο και μόνο επειδή δεν πληρώνουμε για backup την γοογκλε δεν το καταλαβαίνω

    το NAS με τα λαμπάκια που αναβοσβήνει (και γουστάρω να βλέπω)
    είναι ένα μέρος της διαδικασίας των backups,
    υπάρχουν και σε άλλα σημεία και εντός και εκτός του σπιτιού,
    και επειδή είμαι και παρανοϊκός,
    όλα γίνονται backup σε διαφορετικά μέρη και με πολλούς διαφορετικούς τρόπους,
    και με το synckback, και με τις ρουτίνες του synology και με snapshots και σε ext4 και σε ntfs και σε ZFS



    και τέλος εδώ είναι και ένα φόρουμ που ασχολείται με θέματα πληροφορικής
    και πολλοί γουστάρουμε να το κάνουμε, παρόλο που επαγγελματικά δεν έχουμε καμμία σχέση

Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας