Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 132
  1. #76
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω 1ΤΒ δεδομένα με φωτογραφίες και βίντεο από τις DSLR μου, κάτι άλλες παλιές ψηφιακές μηχανές και το κινητό μου. Όλα αυτά είναι σε έναν δίσκο στον server στο σπίτι μου.

    Κάθε βράδυ τρέχουν 2 cron job:
    1) rsync σε ένα KVM Virtual machine στην Contabo με full encrypted δίσκο και κομμένη την πρόσβαση απ' έξω από παντού εκτός από το VPN μου
    2) rsync σε έναν δεύτερο δίσκο μέσα στον ίδιο server

    Έχω επίσης και έναν δίσκο 4TB σε θήκη, τον βάζω πάνω στον server κάθε μια εβδομάδα και κρατάω και ένα offline backup πάλι με rsync.

    Αν μου σκάσουν ταυτόχρονα 3 backup, θα είμαι γκαντέμης...

    Δεν εμπιστεύομαι σε καμία cloud υπηρεσία να ανεβάσω προσωπικές φωτογραφίες και βίντεο.

    Αν θέλουν κάποιοι να τα δίνουν όλα απλόχερα σε Google, Microsoft και Apple δικαίωμά τους.

    Και αν θέλω να μοιραστώ κάτι με κάποιον, το ανεβάζω σε ένα Google Drive σε encrypted .7z με κωδικό, δίνω τον κωδικό σε αυτόν που το θέλει και τέλος.

  2. #77
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) rsync σε έναν δεύτερο δίσκο μέσα στον ίδιο server
    Backup μέσα στον ίδιο υπολογιστή δεν είναι backup. Μία απλή αυξομείωση τάσης, ένας κεραυνός, ή ακόμα και ένας καφές, μπορεί να σου κάψει και τους δύο δίσκους ταυτόχρονα.

  3. #78
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Backup μέσα στον ίδιο υπολογιστή δεν είναι backup. Μία απλή αυξομείωση τάσης, ένας κεραυνός, ή ακόμα και ένας καφές, μπορεί να σου κάψει και τους δύο δίσκους ταυτόχρονα.
    Σε περίπτωση που σκάσει ο ένας δίσκος λόγω αστοχίας είναι backup. Έτσι και αλλιώς δε είναι το μοναδικό μέσο και παραμένει ο πιο γρήγορος τρόπος επαναφοράς χωρίς να έχεις τα προβλήματα του raid (που είναι για redundancy)

  4. #79
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση που σκάσει ο ένας δίσκος λόγω αστοχίας είναι backup. Έτσι και αλλιώς δε είναι το μοναδικό μέσο και παραμένει ο πιο γρήγορος τρόπος επαναφοράς χωρίς να έχεις τα προβλήματα του raid (που είναι για redundancy)
    Ναι, αλλά δεν είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να χρειαστείς επαναφορά. Είναι ελλιπέστατος τρόπος και δεν θα έπρεπε κανείς να εμπιστεύεται αυτή τη λύση για πλήρες backup.

  5. #80
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά δεν είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να χρειαστείς επαναφορά. Είναι ελλιπέστατος τρόπος και δεν θα έπρεπε κανείς να εμπιστεύεται αυτή τη λύση για πλήρες backup.
    Μα ο άνθρωπος έχει σε 3 σημεία. Εντός server μόνιμα, εβδομαδιαία κατευθείαν από τον server και απομακρυσμένα.

  6. #81
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Backup μέσα στον ίδιο υπολογιστή δεν είναι backup. Μία απλή αυξομείωση τάσης, ένας κεραυνός, ή ακόμα και ένας καφές, μπορεί να σου κάψει και τους δύο δίσκους ταυτόχρονα.
    Είναι backup αν σκάσει ο κύριος δίσκος και την γλιτώσει ο δεύτερος, για αυτό τον λόγο το έχω ρυθμίσει έτσι και ξέρω τα ρίσκα. Όπως ακριβώς θα ήταν αν το είχα σε RAID.

    Εξ' άλλου έχω και το offline backup (έστω και εβδομαδιαίο) και το απομακρυσμένο (καθημερινό).

  7. #82
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ο άνθρωπος έχει σε 3 σημεία. Εντός server μόνιμα, εβδομαδιαία κατευθείαν από τον server και απομακρυσμένα.
    Καμία αντίρρηση. Δες τι έκανα παράθεση, μόνο το κομμάτι του δεύτερου δίσκου.

  8. #83
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εμπιστεύομαι σε καμία cloud υπηρεσία να ανεβάσω προσωπικές φωτογραφίες και βίντεο.
    Στην Google είναι πολύ πιο ασφαλή τα δεδομένα σου απ' ό,τι στον οικιακό υπολογιστή σου.
    Ελέγχεται απόλυτα ποιος έχει πρόσβαση, οι σκληροί δίσκοι που αστοχούν συνθλίβονται για παν ενδεχόμενο και γίνεται αληθινό backup ενδεχομένως και σε tape drives και όχι μόνο σε ένα μηχάνημα.
    Το να μην εμπιστεύεσαι την Google είναι δικαίωμά σου, αλλά ποτέ δεν θα μπορέσεις να έχεις την ίδια υπηρεσία (και εμπειρία) με αυτήν που προσφέρει η παγκόσμια εταιρία που έχει εξειδίκευση σε αυτό.

  9. #84
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Google είναι πολύ πιο ασφαλή τα δεδομένα σου απ' ό,τι στον οικιακό υπολογιστή σου.
    Ελέγχεται απόλυτα ποιος έχει πρόσβαση, οι σκληροί δίσκοι που αστοχούν συνθλίβονται για παν ενδεχόμενο και γίνεται αληθινό backup ενδεχομένως και σε tape drives και όχι μόνο σε ένα μηχάνημα.
    Το να μην εμπιστεύεσαι την Google είναι δικαίωμά σου, αλλά ποτέ δεν θα μπορέσεις να έχεις την ίδια υπηρεσία (και εμπειρία) με αυτήν που προσφέρει η παγκόσμια εταιρία που έχει εξειδίκευση σε αυτό.
    Για την περίπτωση leak μιλάει όχι ότι κάνει καλύτερη δουλειά από την google

  10. #85
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Google είναι πολύ πιο ασφαλή τα δεδομένα σου απ' ό,τι στον οικιακό υπολογιστή σου.
    Ελέγχεται απόλυτα ποιος έχει πρόσβαση, οι σκληροί δίσκοι που αστοχούν συνθλίβονται για παν ενδεχόμενο και γίνεται αληθινό backup ενδεχομένως και σε tape drives και όχι μόνο σε ένα μηχάνημα.
    Το να μην εμπιστεύεσαι την Google είναι δικαίωμά σου, αλλά ποτέ δεν θα μπορέσεις να έχεις την ίδια υπηρεσία (και εμπειρία) με αυτήν που προσφέρει η παγκόσμια εταιρία που έχει εξειδίκευση σε αυτό.
    Δεν εμπιστεύομαι κανέναν πάροχο Cloud για τα προσωπικά μου αρχεία, όχι για θέμα απώλειας δεδομένων αλλά για τα προσωπικά μου δεδομένα...

    Όλα αυτά που λένε ότι ελέγχεται ποιος έχει πρόσβαση, ότι είναι κρυπτογραφημένα κλπ δεν με απασχολούν, αν θέλουν να δουν τα αρχεία του καθενός έχουν τρόπο να τα δουν.

    Δεν με απασχολεί καθόλου η εμπειρία που θα έχω με την Google, την Microsoft και οποιονδήποτε πάροχο cloud storage. Την δουλειά που θέλω να κάνω (να έχω τα αρχεία μου σε 3 σημεία ταυτόχρονα και το ένα από αυτά να είναι απομακρυσμένο) την κάνω τέλεια.

    Πολύ διαφήμιση τους κάνεις, λες και πληρώνεσαι από αυτούς...

  11. #86
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Απλά είμαι ρεαλιστής. Και όχι, δεν πληρώνομαι από αυτούς.

    Το πρόβλημα είναι ότι κάποια άλλα άτομα δεν είσαι ρεαλιστές, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.
    Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν έχεις ούτε το bandwidth να υποστηρίξεις τις υπηρεσίες που συνιστούν ένα πραγματικό cloud, ούτε την τεχνογνωσία του γίγαντα Google.

    Το cloud που "νομίζεις" ότι έχεις είναι μια φθηνή απομίμηση του αληθινού. Είναι θέμα χρόνου όλοι να ανεβούν στο τρένο του commercial cloud.
    Οι πειραματισμοί με open-source και σπιτικές πατέντες είναι καλές για "επαναστατική γυμναστική", αλλά ο χρόνος μετράει αντίστροφα για να μπείτε σε αυτό που κάποτε θα είναι απαραίτητη ανάγκη. Δεν σου κάνει εντύπωση ότι όλα τα πανεπιστήμια λειτουργούν με GSUITE πλέον κλπ.

    Είναι λίγο αφελές να νομίζει κανείς ότι η Google κοιτάει τα αρχεία του (είναι λίγο μεγαλομανία για κάποιον να νομίζει ότι θέλουν να κοιτάνε ειδικά τα δικά του αρχεία). Τα προσωπικά σου αρχεία, παραμένουν μια χαρά προσωπικά αρχεία, όπως προσωπικά μένουν τα φορολογικά σου στοιχεία ή τα ιατρικά σου δεδομένα κλπ.

    Πάω στοίχημα πώς δεν έχεις ούτε email για να μην κοιτάει η εταιρία το email σου, ούτε voip εφαρμογή (για να μην ακούνε τι λες οι ιδιοκτήτες του skype/viber/whatsapp κλπ.), επίσης πάω στοίχημα ότι δεν έχεις facebook, δεν έχεις κινητό τηλέφωνο (δυνατότητα νόμιμων συνακροάσεων που διαθέτει το κράτος)... και άλλες πολλές περιπτώσεις.

    Κατά τ' άλλα σας φταίει η Google.

  12. #87
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά είμαι ρεαλιστής. Και όχι, δεν πληρώνομαι από αυτούς.

    Το πρόβλημα είναι ότι κάποια άλλα άτομα δεν είσαι ρεαλιστές, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.
    Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν έχεις ούτε το bandwidth να υποστηρίξεις τις υπηρεσίες που συνιστούν ένα πραγματικό cloud, ούτε την τεχνογνωσία του γίγαντα Google.

    Το cloud που "νομίζεις" ότι έχεις είναι μια φθηνή απομίμηση του αληθινού. Είναι θέμα χρόνου όλοι να ανεβούν στο τρένο του commercial cloud.
    Οι πειραματισμοί με open-source και σπιτικές πατέντες είναι καλές για "επαναστατική γυμναστική", αλλά ο χρόνος μετράει αντίστροφα για να μπείτε σε αυτό που κάποτε θα είναι απαραίτητη ανάγκη. Δεν σου κάνει εντύπωση ότι όλα τα πανεπιστήμια λειτουργούν με GSUITE πλέον κλπ.

    Είναι λίγο αφελές να νομίζει κανείς ότι η Google κοιτάει τα αρχεία του (είναι λίγο μεγαλομανία για κάποιον να νομίζει ότι θέλουν να κοιτάνε ειδικά τα δικά του αρχεία). Τα προσωπικά σου αρχεία, παραμένουν μια χαρά προσωπικά αρχεία, όπως προσωπικά μένουν τα φορολογικά σου στοιχεία ή τα ιατρικά σου δεδομένα κλπ.

    Πάω στοίχημα πώς δεν έχεις ούτε email για να μην κοιτάει η εταιρία το email σου, ούτε voip εφαρμογή (για να μην ακούνε τι λες οι ιδιοκτήτες του skype/viber/whatsapp κλπ.), επίσης πάω στοίχημα ότι δεν έχεις facebook, δεν έχεις κινητό τηλέφωνο (δυνατότητα νόμιμων συνακροάσεων που διαθέτει το κράτος)... και άλλες πολλές περιπτώσεις.

    Κατά τ' άλλα σας φταίει η Google.
    1) Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν έχεις ούτε το bandwidth να υποστηρίξεις τις υπηρεσίες που συνιστούν ένα πραγματικό cloud, ούτε την τεχνογνωσία του γίγαντα Google.
    Να υποστηρίξω τι; Είπα κάπου ότι τις μοιράζομαι με τα εκαντοντάδες άτομα που νομίζεις από την VDSL του σπιτιού μου; Δεν με νοιάζει ούτε το bandwidth, ούτε η τεχνογνωσία. Κάνω 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και καλύπτομαι απόλυτα.
    Και αν θέλω να αρχίσω να μοιράζομαι αρχεία, στήνω Owncloud στο encrypted VPS μου στην Contabo, κάτι που εσύ δεν έχεις ιδέα πως να το κάνεις.

    2) Το cloud που "νομίζεις" ότι έχεις είναι μια φθηνή απομίμηση του αληθινού. Είναι θέμα χρόνου όλοι να ανεβούν στο τρένο του commercial cloud.
    Οι πειραματισμοί με open-source και σπιτικές πατέντες είναι καλές για "επαναστατική γυμναστική", αλλά ο χρόνος μετράει αντίστροφα για να μπείτε σε αυτό που κάποτε θα είναι απαραίτητη ανάγκη. Δεν σου κάνει εντύπωση ότι όλα τα πανεπιστήμια λειτουργούν με GSUITE πλέον κλπ.

    Να μιλάς για τον εαυτό σου και μόνο. Δεν έχεις ιδέα τις ανάγκες και τα θέλω του καθενός για να πετάς ότι όλοι θα πάνε σε cloud υπηρεσίες.
    Που είδες τους πειραματισμούς; Πειραματισμός είναι να στήσεις κάτι για να δεις αν δουλεύει. Αν το λειτουργείες σε καθημερινή βάση είναι σε παραγωγή και δεν είναι πειραματισμός.
    Ούτε είναι σπιτικές πατέντες τα rsync με cron jobs, τα KVM Virtual Machines με encrypted file systems, τα VPN κλπ. Μάλλον δεν έχεις ιδέα πόσες εταιρίες τα χρησιμοποιούν αυτά για παραγωγή σε καθημερινή βάση.
    Το ότι κάποια πανεπιστήμια λειτουργούν με gsuite και δίνουν απλόχερα όλα τους τα δεδομένα στην google, είναι πρόβλημά τους. Λες και δεν έχουν τα μέσα να στήσουν δικιά τους υποδομή.

    3) Πάω στοίχημα πώς δεν έχεις ούτε email για να μην κοιτάει η εταιρία το email σου, ούτε voip εφαρμογή (για να μην ακούνε τι λες οι ιδιοκτήτες του skype/viber/whatsapp κλπ.), επίσης πάω στοίχημα ότι δεν έχεις facebook, δεν έχεις κινητό τηλέφωνο (δυνατότητα νόμιμων συνακροάσεων που διαθέτει το κράτος)... και άλλες πολλές περιπτώσεις.
    α) Έχω e-mail σε gmail
    β) Χρησιμοποιώ καθημερινά Facebook Messenger, Viber και VoIP τηλεφωνία από 2 ελληνικούς παρόχους
    γ) Έχω facebook και μοιράζομαι αυτά που θέλω
    δ) Έχω 2 κινητά (Samsung Galaxy S8 και Xiaomi Redmi Note 4x ρουταρισμένα και τα δύο και έχω κόψει διάφορα πράγματα)

  13. #88
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν έχεις ούτε το bandwidth να υποστηρίξεις τις υπηρεσίες που συνιστούν ένα πραγματικό cloud, ούτε την τεχνογνωσία του γίγαντα Google.
    Να υποστηρίξω τι; Είπα κάπου ότι τις μοιράζομαι με τα εκαντοντάδες άτομα που νομίζεις από την VDSL του σπιτιού μου; Δεν με νοιάζει ούτε το bandwidth, ούτε η τεχνογνωσία. Κάνω 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και καλύπτομαι απόλυτα.
    Και αν θέλω να αρχίσω να μοιράζομαι αρχεία, στήνω Owncloud στο encrypted VPS μου στην Contabo, κάτι που εσύ δεν έχεις ιδέα πως να το κάνεις.

    2) Το cloud που "νομίζεις" ότι έχεις είναι μια φθηνή απομίμηση του αληθινού. Είναι θέμα χρόνου όλοι να ανεβούν στο τρένο του commercial cloud.
    Οι πειραματισμοί με open-source και σπιτικές πατέντες είναι καλές για "επαναστατική γυμναστική", αλλά ο χρόνος μετράει αντίστροφα για να μπείτε σε αυτό που κάποτε θα είναι απαραίτητη ανάγκη. Δεν σου κάνει εντύπωση ότι όλα τα πανεπιστήμια λειτουργούν με GSUITE πλέον κλπ.

    Να μιλάς για τον εαυτό σου και μόνο. Δεν έχεις ιδέα τις ανάγκες και τα θέλω του καθενός για να πετάς ότι όλοι θα πάνε σε cloud υπηρεσίες.
    Που είδες τους πειραματισμούς; Πειραματισμός είναι να στήσεις κάτι για να δεις αν δουλεύει. Αν το λειτουργείες σε καθημερινή βάση είναι σε παραγωγή και δεν είναι πειραματισμός.
    Ούτε είναι σπιτικές πατέντες τα rsync με cron jobs, τα KVM Virtual Machines με encrypted file systems, τα VPN κλπ. Μάλλον δεν έχεις ιδέα πόσες εταιρίες τα χρησιμοποιούν αυτά για παραγωγή σε καθημερινή βάση.
    Το ότι κάποια πανεπιστήμια λειτουργούν με gsuite και δίνουν απλόχερα όλα τους τα δεδομένα στην google, είναι πρόβλημά τους. Λες και δεν έχουν τα μέσα να στήσουν δικιά τους υποδομή.

    3) Πάω στοίχημα πώς δεν έχεις ούτε email για να μην κοιτάει η εταιρία το email σου, ούτε voip εφαρμογή (για να μην ακούνε τι λες οι ιδιοκτήτες του skype/viber/whatsapp κλπ.), επίσης πάω στοίχημα ότι δεν έχεις facebook, δεν έχεις κινητό τηλέφωνο (δυνατότητα νόμιμων συνακροάσεων που διαθέτει το κράτος)... και άλλες πολλές περιπτώσεις.
    α) Έχω e-mail σε gmail
    β) Χρησιμοποιώ καθημερινά Facebook Messenger, Viber και VoIP τηλεφωνία από 2 ελληνικούς παρόχους
    γ) Έχω facebook και μοιράζομαι αυτά που θέλω
    δ) Έχω 2 κινητά (Samsung Galaxy S8 και Xiaomi Redmi Note 4x ρουταρισμένα και τα δύο και έχω κόψει διάφορα πράγματα)
    συμφωνώ σε γενικές γραμμές σε όλα, δεν έχω facebook και viber, αλλά μικρή σημασία έχει

    να συμπληρώσω μόνο στο εξής:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είναι λίγο αφελές να νομίζει κανείς ότι η Google κοιτάει τα αρχεία του (είναι λίγο μεγαλομανία για κάποιον να νομίζει ότι θέλουν να κοιτάνε ειδικά τα δικά του αρχεία). Τα προσωπικά σου αρχεία, παραμένουν μια χαρά προσωπικά αρχεία, όπως προσωπικά μένουν τα φορολογικά σου στοιχεία ή τα ιατρικά σου δεδομένα κλπ.
    το λες σαν κάποιος να τρώει την ώρα του να κοιτάει τι κάνεις,
    δεν ασχολείται κανείς άνθρωπος,
    αλλά αλγόριθμοι, που διαβάζουν όλα τα δεδομένα που μπορούν
    και το κυριότερο, διαβαζουν ΚΑΙ τα μεταδεδομένα και τα συσχετίζουν μεταξύ τους

    μην έχεις αμφιβολία, ότι οτιδήποτε δίνεις στη γκουγκλε, αν μπορεί (πχ όχι κρυπτογραφημένο),
    θα το διαβάσει, θα το αναλύσει, θα το συσχετίσει με άλλες πληροφορίες που έχει και θα το αποθηκεύσει,
    όχι για σένα ή για μένα επειδή έιμαστε "σπουδαίοι" αλλά για όλους ανεξαιρέτως,
    γιατί αυτή είναι η δουλειά που κάνει απλά πράματα

    και δεν πρόκειται για "επαναστατική γυμναστική" όπως νομίζεις,
    άλλωστε ο μεγάλος αδελφός είναι το ίδιο στην ουσία, είτε πρόκειται για πατερούλη είτε για corporation

  14. #89
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Κάπου, κάποτε έχω βγάλει μια φωτογραφία την κόρη μου να κολυμπάει δίπλα σε κύκνους.
    Να κρατάει μίξερ και να φτιάχνει γλυκό
    Το σκύλο μου πάνω σε βάρκα.
    Έχω σκανάρει φωτογραφία της μητέρας μου όταν ήταν μαθήτρια δημοτικού.
    Μπορώ να δώσω λέξεις κλειδιά με τα παραπάνω στην αναζήτηση του google photos ή να το πω στον Assistant και μου βρίσκει τις photo σε dt.
    Δίνω όνομα σε ένα άτομο σε μια φωτο μόνο, και το ταυτοποιεί με φωτο του ίδιου ατόμου από όταν ήταν μωρό μέχρι υπερήλικας.
    Δεν χρειάζεται να θυμάμαι χρονιά, όνομα φακέλου ή να έχω βάλει IPTC.
    Αν δεν έχετε δοκιμάσει τη δύναμη του content analysis / face matching δεν μπορείτε να φανταστείτε τι είναι.
    Ποιο σύστημα οργάνωσης/διαχείρισης φωτογραφιών προσφέρει κάτι τέτοιο χωρίς να καταβάλλει κανείς ανθρωπομήνες καταχώρισης μεταδεδομένων;
    Πρόσφατα ζήτησα φωτο κόρη-παππούς-ενόργανη
    Βγάζει ανάμεσα σε άλλες, μια με την κόρη μου να κάνει ασκήσεις μπροστά σε κοινό.
    Το κοινό σε μακρινή εξέδρα, γύρω στα 200 άτομα, τα έψαξα ένα ένα από περιέργεια, ίσα ίσα ξεχώριζαν χαρακτηριστικά στα κεφάλια τους.
    Κάπου ανάμεσά τους ήταν ο παππούς.
    65,000 φωτο μοιράζονται στα κινητά/ταμπλετ/υπολογιστές όλης της οικογένειας, και όσες θέλω σε φίλους και συγγενείς, πλήρως αναζητήσιμες ως προς το περιεχόμενο.
    Αυτό δεν υπάρχει τρόπος να το καταφέρω με δική μου υποδομή.
    Όσο για την ασφάλεια; Το σκέφτηκα αρκετά είναι η αλήθεια αλλά τελικά, πόσο πιθανό είναι κάποιος στη Google να κάθεται και να κοιτάει τις φωτο μου; Και τι θα βγει από αυτό δηλαδή;
    Πολύ λιγότερο από το να μπουκάρουν διαρρήκτες στο σπίτι και να σηκώσουν δίσκους και άλμπουμ.
    Τώρα αν θα αναλύσει η Google τα αρχεία μου και βγάλει trends ή βελτιώσει τους αλγόριθμούς της και βγάλει και λεφτά στο φινάλε, από μένα είναι οκ έναντι όσων μου παρέχει.
    Δεν νομίζει να έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι search/mail/drive/maps και όλα τα άλλα δίνονται δωρεάν.

  15. #90
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου, κάποτε έχω βγάλει μια φωτογραφία την κόρη μου να κολυμπάει δίπλα σε κύκνους.
    Να κρατάει μίξερ και να φτιάχνει γλυκό
    Το σκύλο μου πάνω σε βάρκα.
    Έχω σκανάρει φωτογραφία της μητέρας μου όταν ήταν μαθήτρια δημοτικού.
    Μπορώ να δώσω λέξεις κλειδιά με τα παραπάνω στην αναζήτηση του google photos ή να το πω στον Assistant και μου βρίσκει τις photo σε dt.
    Δίνω όνομα σε ένα άτομο σε μια φωτο μόνο, και το ταυτοποιεί με φωτο του ίδιου ατόμου από όταν ήταν μωρό μέχρι υπερήλικας.
    Δεν χρειάζεται να θυμάμαι χρονιά, όνομα φακέλου ή να έχω βάλει IPTC.
    Αν δεν έχετε δοκιμάσει τη δύναμη του content analysis / face matching δεν μπορείτε να φανταστείτε τι είναι.
    Ποιο σύστημα οργάνωσης/διαχείρισης φωτογραφιών προσφέρει κάτι τέτοιο χωρίς να καταβάλλει κανείς ανθρωπομήνες καταχώρισης μεταδεδομένων;
    Πρόσφατα ζήτησα φωτο κόρη-παππούς-ενόργανη
    Βγάζει ανάμεσα σε άλλες, μια με την κόρη μου να κάνει ασκήσεις μπροστά σε κοινό.
    Το κοινό σε μακρινή εξέδρα, γύρω στα 200 άτομα, τα έψαξα ένα ένα από περιέργεια, ίσα ίσα ξεχώριζαν χαρακτηριστικά στα κεφάλια τους.
    Κάπου ανάμεσά τους ήταν ο παππούς.
    65,000 φωτο μοιράζονται στα κινητά/ταμπλετ/υπολογιστές όλης της οικογένειας, και όσες θέλω σε φίλους και συγγενείς, πλήρως αναζητήσιμες ως προς το περιεχόμενο.
    Αυτό δεν υπάρχει τρόπος να το καταφέρω με δική μου υποδομή.
    Όσο για την ασφάλεια; Το σκέφτηκα αρκετά είναι η αλήθεια αλλά τελικά, πόσο πιθανό είναι κάποιος στη Google να κάθεται και να κοιτάει τις φωτο μου; Και τι θα βγει από αυτό δηλαδή;
    Πολύ λιγότερο από το να μπουκάρουν διαρρήκτες στο σπίτι και να σηκώσουν δίσκους και άλμπουμ.
    Τώρα αν θα αναλύσει η Google τα αρχεία μου και βγάλει trends ή βελτιώσει τους αλγόριθμούς της και βγάλει και λεφτά στο φινάλε, από μένα είναι οκ έναντι όσων μου παρέχει.
    Δεν νομίζει να έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι search/mail/drive/maps και όλα τα άλλα δίνονται δωρεάν.
    Αν τα χρειάζεσαι και δεν σε ενδιαφέρει τι κάνει η κάθε Google με τα δεδομένα σου (και ας μην βλέπει κάποιος άνθρωπος τις φωτογραφίες σου ή να διαβάζει τα κείμενά σου) , τότε καλώς τα χρησιμοποιείς.

    Εμένα επειδή δεν με ενδιαφέρουν τέτοιες ευκολίες και δεν θέλω να δίνω παραπάνω δεδομένα στην Google (και στην κάθε Google) από όσα έχει ήδη για εμένα, δεν πρόκειται να τους δώσω τα αρχεία μου.

    Όπως και ένας από τους λόγους που δεν χρησιμοποιώ τον σάπιο browser τους και όποιον άλλο βασίζεται σε αυτόν, είναι αυτά που ανέφερα παραπάνω.

Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας