Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 132
  1. #46
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε έγινε αυτό το κλασικό? 1 backup = 1 backup. Τις περισσότερες φορές είναι αρκετό. Πρέπει να χτυπήσουν 2 δίσκοι μαζί κλπ. Εντάξει δεν είναι και τόσο εύκολα αυτά
    Αν μπει κάποιος σπίτι σου και σου πάρει τον λάπτοπ και τον δίσκο με το backup που έχεις δίπλα του, τι θα κάνεις; Αν πέσει νερό πάνω τους, που τα έχεις πιθανόν δίπλα δίπλα; 1 backup=1 backup μόνο αν είναι σε διαφορετικούς χώρους και αποσυνδεδεμένα. Μόλις συνδεθεί ο δίσκος, δεν είναι backup, γιατί αν έχεις ιό (πχ ransomware) όλα θα κρυπτογραφηθούν. Άρα 1=0.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν εχω ούτε ένα backup. Είμαι καλά?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω αφεθεί στην google. Αν αυτά που έχω ανεβάσοει χαθούν, χάθηκα. Δεν τα έχω πουθενά αλλού.
    Το ένα αναιρεί το άλλο, έχεις ή δεν έχεις backup;

  2. #47
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπει κάποιος σπίτι σου και σου πάρει τον λάπτοπ και τον δίσκο με το backup που έχεις δίπλα του, τι θα κάνεις; Αν πέσει νερό πάνω τους, που τα έχεις πιθανόν δίπλα δίπλα; 1 backup=1 backup μόνο αν είναι σε διαφορετικούς χώρους και αποσυνδεδεμένα. Μόλις συνδεθεί ο δίσκος, δεν είναι backup, γιατί αν έχεις ιό (πχ ransomware) όλα θα κρυπτογραφηθούν. Άρα 1=0.

    - - - Updated - - -





    Το ένα αναιρεί το άλλο, έχεις ή δεν έχεις backup;
    Έστω ότι έχω ένα αρχείο word με μία εργασία. Το αρχείο αυτό το έχω ανεβασμένο μόνο στο google drive. Δεν το έχω ούτε σε σκληρό δίσκο του υπολογιστή, ούτε σε στικάκι, ούτε πουθενά αλλού. Οπότε σε περίπτωση που χαθούν τα αρχεία μου στο Drive από μία φωτιά για παράδειγμα, την έκατσα. Ίσως να έχω μπερδέψει την ορολογία του backup, πες μου εσύ αν έχω ή όχι. Να ξέρω τι να λέω
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #48
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω ότι έχω ένα αρχείο word με μία εργασία. Το αρχείο αυτό το έχω ανεβασμένο μόνο στο google drive. Δεν το έχω ούτε σε σκληρό δίσκο του υπολογιστή, ούτε σε στικάκι, ούτε πουθενά αλλού. Οπότε σε περίπτωση που χαθούν τα αρχεία μου στο Drive από μία φωτιά για παράδειγμα, την έκατσα. Ίσως να έχω μπερδέψει την ορολογία του backup, πες μου εσύ αν έχω ή όχι. Να ξέρω τι να λέω
    Αν χρησιμοποιείς το web interface, δεν έχεις μπερδέψει τίποτα, εσύ προσωπικά. Η google όμως έχει backup, οπότε εκτός ασύλληπτα συγκλονιστικού απροόπτου, είσαι καλυμμένος.

    Γιατί δεν εγκαθιστάς το google drive, για να έχεις τα πάντα και τοπικά και απομακρυσμένα;

  4. #49
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρησιμοποιείς το web interface, δεν έχεις μπερδέψει τίποτα, εσύ προσωπικά. Η google όμως έχει backup, οπότε εκτός ασύλληπτα συγκλονιστικού απροόπτου, είσαι καλυμμένος.

    Γιατί δεν εγκαθιστάς το google drive, για να έχεις τα πάντα και τοπικά και απομακρυσμένα;
    Δεν θελω να γεμίσω τον ssd.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #50
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν εγκαθιστάς το google drive, για να έχεις τα πάντα και τοπικά και απομακρυσμένα;
    Επειδή δε θέλει backup
    Ανυπόγραφος

  6. #51
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρησιμοποιείς το web interface, δεν έχεις μπερδέψει τίποτα, εσύ προσωπικά. Η google όμως έχει backup, οπότε εκτός ασύλληπτα συγκλονιστικού απροόπτου, είσαι καλυμμένος.

    Γιατί δεν εγκαθιστάς το google drive, για να έχεις τα πάντα και τοπικά και απομακρυσμένα;
    όχι δεν έχει back up έτσι, εκτός αν η google κρατάει versions των αρχείων

    πχ αν ανοίξει ένα excel και σβήσει κάποιες γραμμές και πατήσει το save
    και το ανακαλύψει την επομένη,
    υπάρχει το παλιό αρχείο ή όχι;

  7. #52
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι δεν έχει back up έτσι, εκτός αν η google κρατάει versions των αρχείων

    πχ αν ανοίξει ένα excel και σβήσει κάποιες γραμμές και πατήσει το save
    και το ανακαλύψει την επομένη,
    υπάρχει το παλιό αρχείο ή όχι;
    Σε Google docs κλπ υπάρχουν οι αλλαγές και μπορείς να κάνεις επαναφορά. Σε τυχαίο αρχείο δεν εχω παρατηρήσει κάτι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #53
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Google docs κλπ υπάρχουν οι αλλαγές και μπορείς να κάνεις επαναφορά. Σε τυχαίο αρχείο δεν εχω παρατηρήσει κάτι.
    ναι δε μιλάω για google docs αλλά για όλων των ειδών αρχεία πχ μια φωτογραφία jpeg ή png

  9. #54
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πιο προχωρημένοι που έχουν μεράκι και κάποια λεφτά κάνουν τα δικά τους solutions
    Όλοι χρειάζεστε το cloud και δεν το ξέρετε. Είναι ζήτημα χρόνου να μπείτε κι εσείς στο club. Θα μπείτε υποχρεωτικά βασικά. Οι self-hosted λύσεις δεν προστατεύουν τον server σου ούτε από το να το πειράξει ένα παιδί, ούτε από φωτιά του σπιτιού, ούτε από κεραυνούς, ούτε από ιούς, ούτε από υγρασίες, ούτε από κλοπή, ούτε από πτώσεις ρεύματος κλπ. Οι εμπορικές λύσεις τα διασφαλίζουν όλα αυτά με redundancy τρελό.

    Το backup στα 2 cloud services το κάνω γιατί έχω χώρο διαθέσιμο στο onedrive λόγω της office συνδρομής μου, και στο google drive που έχω πακέτο. Στους καλοθελητές που λένε γιατί έχω ΚΑΙ τοπικό backup, ο λόγος είναι για γρήγορη πρόσβαση σε κάποια αρχεία (και σίγουρα επιπρόσθετη ασφάλεια) λόγω της χαμηλής ταχύτητας των οικιακών μας συνδέσεων. Δεν είναι επειδή δεν εμπιστεύομαι την google.

    Ολόκληροι υπολογιστές πλέον (chromebooks) θα βασίζονται σε cloud λειτουργίες, cloud επαναφορά κλπ. Η ίδια η microsoft κάπου διάβασα ότι κάποτε θα επιτρέπει να γίνεται recovery image του σκληρού σου από το cloud (κατευθείαν από τους server της). Τα σενάρια του cloud είναι άπειρα.

    Οι δικές μου ανάγκες είναι προφανείς. Αυτό που λέω και δεν θέλουν κάποιοι να καταλάβουν είναι ότι και εσείς που ισχυρίζεστε ότι δεν το χρειάζεστε στην ουσία δίνετε μια ΧΑΜΕΝΗ ιδεολογική μάχη να μην δώσετε τα προσωπικά σας data σε μια ιδιωτική corporation και την ίδια στιγμή ΝΟΜΙΖΕΤΕ (πλανάστε βασικά) ότι δεν σας προσφέρει τίποτα και δεν το χρειάζεστε.

    Αν δεν έχω ζήσει σε ένα σπίτι με κλιματιστικό, μου κάνει και ο ανεμιστήρας. Αν δεν έχω ζήσει σε ένα σπίτι με γυμναστήριο, μου κάνουν και τα δύο βαράκια που έχω στη γωνία του δωματίου κλπ. Ελπίζω να είναι κατανοητό.

  10. #55
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ξανά χαρακτηρίζεις, λες και μιλάμε επί προσωπικού! Άκου "καλοθελητές" μετά από οπισθοδρομικοί και άνθρωποι των σπηλαίων!

    Βρε άνθρωπε, μπορείς να καταλάβεις ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες; Κι ούτε απαντάς πόσο χώρο καταναλώνεις στις δύο υπηρεσίες cloud, πόσος χώρος θα χρειαστεί συν τω χρόνω, αφού αυξάνονται τα data, και τελικά τι πληρώνεις και τι θα χρειαστεί να πληρώνεις με την αύξηση του απαιτούμενου χώρου στο cloud! Αν πιστεύεις ότι όλοι έχουν διαθέσιμα τουλάχιστον μερικές δεκάδες ευρώ το μήνα για να πληρώνουν αποθήκευση σε cloud όλων των δεδομένων τους, πολλές χιλιάδες φωτό σε διάφορες μορφές, raw, tiff, jpg, png, ή συλλογή από βίντεο που συνεχώς μεγαλώνει, και τόσα άλλα αρχεία, μάλλον έχεις παράδειγμα μόνο τον εαυτό σου...

    Ιδεολογικές μάχες κι άρες μάρες... Αν είχαν όλοι περισσευούμενα χρήματα, μεγάλους μισθούς, θα πλήρωναν και αυτό, ανάμεσα σε τόσα άλλα. Αλλά όταν τα χρήματα είναι περιορισμένα, περιορίζεις και τις 'ανάγκες' σου...

    Αν δεν έχω ζήσει σε ένα σπίτι με κλιματιστικό, μου κάνει και ο ανεμιστήρας. Αν δεν έχω ζήσει σε ένα σπίτι με γυμναστήριο, μου κάνουν και τα δύο βαράκια που έχω στη γωνία του δωματίου κλπ. Ελπίζω να είναι κατανοητό.
    Κι εδώ απαντάς ο ίδιος σε αυτό που σου λέω. Ότι η εκπλήρωση των αναγκών καθορίζεται από τον καθένα, ανάλογα και με τις δυνατότητες του... Δεν μπορείς λοιπόν να μιλάς και τόσο εύκολα για οπισθοδρομικούς και ανθρώπους του παρελθόντος. Μπορεί να ΘΕΛΩ να έχω κάτι, αλλά να είναι εκτός των δυνατοτήτων μου, αυτό δεν με κάνει Νεάντερταλ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 04-08-20 στις 01:03.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  11. #56
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι για 2-3 backup διαβάζω, εγκαταστάσεις στο σπίτι, σέρβερ, δίσκοι. Εγώ έχω αφεθεί στην google. Αν αυτά που έχω ανεβάσοει χαθούν, χάθηκα. Δεν τα έχω πουθενά αλλού.

    - - - Updated - - -



    Ίσως πρέπει να πας για λίγες ώρες offline να χαλαρώσεις?
    Αμάν κάναμε τόσα χρόνια με το dialup να μπορούμε να είμαστε always online και μου λες να παω offline;

    Δεν απάντησες όμως, τι δουλειά έχεις σε νήμα για backup αφού δεν παίρνεις Backup;

  12. #57
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι δεν έχει back up έτσι, εκτός αν η google κρατάει versions των αρχείων

    πχ αν ανοίξει ένα excel και σβήσει κάποιες γραμμές και πατήσει το save
    και το ανακαλύψει την επομένη,
    υπάρχει το παλιό αρχείο ή όχι;
    Δεν είναι αυτή η χρησιμότητα του backup. Αν θες κάτι τέτοιο γίνεται με άλλους τρόπους (time machine). Το backup είναι η αντιγραφή των αρχείων σου σε άλλο δίσκο για την περίπτωση που θα συμβεί κάτι καταστροφικό στον κύριο δίσκο αποθήκευσης. Και ναι, η google και κάθε εταιρεία εκεί έξω κάνει backup.

  13. #58
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι χρειάζεστε το cloud και δεν το ξέρετε. Είναι ζήτημα χρόνου να μπείτε κι εσείς στο club. Θα μπείτε υποχρεωτικά βασικά......
    ...

    Άνθρωπε μάλλον δεν κατανοείς ότι δεν είμαστε όλοι σαν εσένα. Αφού μας χαρακτηρίσεις και "αντικοινωνικούς" επειδή δεν τραβάμε φωτογραφίες απλά για να τις τραβάμε... καθώς και αδιάφορους για την περιουσία μας και την ζωή μας μάλιστα, μας "υποχρεώνεις" να χρησιμοποιήσουμε την υπηρεσία του cloud.

    Δεν εχει νόημα περαιτέρω σχολιασμός. Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικες. Όπως επίσης και ποια κριτήρια εφαρμόζει ο καθένας στην επιλογή ή οχι μιας υπηρεσίας.

    Αλλά καλό θα είναι να κατέβεις από το δικό σου συννεφάκι κάποια στιγμή, ή αν θες μείνε, αλλά μην ασχολείσαι με εμάς που "σβαρνιαζόμαστε" στα χορτάρια από κατ'...

  14. #59
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι αυτή η χρησιμότητα του backup. Αν θες κάτι τέτοιο γίνεται με άλλους τρόπους (time machine). Το backup είναι η αντιγραφή των αρχείων σου σε άλλο δίσκο για την περίπτωση που θα συμβεί κάτι καταστροφικό στον κύριο δίσκο αποθήκευσης. Και ναι, η google και κάθε εταιρεία εκεί έξω κάνει backup.
    είναι ΚΑΙ αυτή η χρησιμότητα του backup,
    να μπορώ να ανακτήσω αρχείο που κατέστρεψα ή άλλαξα κατά λάθος,
    ή που μου αλλάξανε άλλοι (πχ ransomware)

    ξέρω κάποιους που νομίζουν ότι κάνουν backup στο cloud,
    επειδή έχουν κάποια folders να συγχρονίζουν κάπου online χωρίς versions,
    και όταν σβήσουν κάτι κατά λάθος ή πέσουν θύμα ransomware,
    θα ανακαλύψουν ότι το syncronization έκανε τη δουλειά του σωστά, αλλά χάσανε τα αρχεία τους, επειδή ΔΕΝ είχανε backup

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι χρειάζεστε το cloud και δεν το ξέρετε. Είναι ζήτημα χρόνου να μπείτε κι εσείς στο club. Θα μπείτε υποχρεωτικά βασικά. .....................
    δεν μας λες πόσο είναι και αυτό το ρημαδοκόστος; να έχουμε μια ιδέα;

    μπήκα από περιέργεια και είδα google cloud calculator λέει estimation 30 $ το μήνα για 1.5 TB δηλαδή 360 το χρόνο
    και θέλω και άλλα τόσα για να τα έχω και σε δεύτερο πάροχο cloud
    και μετά να τα έχω και τοπικά

    και δεν ξέρω καν αν σε αυτά περιλαμβάνεται και η δυνατότητα backup υπολογιστή τρίτου (πχ της κόρης μου) που θα έχει ip από άλλη χώρα,
    ή θα ζητάνε έξτρα φράγκα

    το NAS μου έχει backups που φυλάσσονται αλλού, δεν με φοβίζουν κεραυνοί, παιδιά και γατιά

    και ποιος είπε ότι είμαι κατά του cloud; απλά όπου μπορώ χρησιμοποιώ το δικό μου,
    όπου δεν μπορώ χρησιμοποιώ το παρεχόμενο
    πχ zotero, αφού δεν υπάρχει επισήμως server για να στήσω μόνος μου, χρησιμοποιώ την παρεχόμενη υπηρεσία,
    άμα βγάλουν και μπορώ θα το στήσω

  15. #60
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βρε άνθρωπε, μπορείς να καταλάβεις ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες; Κι ούτε απαντάς πόσο χώρο καταναλώνεις στις δύο υπηρεσίες cloud, πόσος χώρος θα χρειαστεί συν τω χρόνω, αφού αυξάνονται τα data, και τελικά τι πληρώνεις και τι θα χρειαστεί να πληρώνεις με την αύξηση του απαιτούμενου χώρου στο cloud! Αν πιστεύεις ότι όλοι έχουν διαθέσιμα τουλάχιστον μερικές δεκάδες ευρώ το μήνα για να πληρώνουν αποθήκευση σε cloud όλων των δεδομένων τους, πολλές χιλιάδες φωτό σε διάφορες μορφές, raw, tiff, jpg, png, ή συλλογή από βίντεο που συνεχώς μεγαλώνει, και τόσα άλλα αρχεία, μάλλον έχεις παράδειγμα μόνο τον εαυτό σου...
    Ιδεολογικές μάχες κι άρες μάρες... Αν είχαν όλοι περισσευούμενα χρήματα, μεγάλους μισθούς, θα πλήρωναν και αυτό, ανάμεσα σε τόσα άλλα. Αλλά όταν τα χρήματα είναι περιορισμένα, περιορίζεις και τις 'ανάγκες' σου...
    Κι εδώ απαντάς ο ίδιος σε αυτό που σου λέω. Ότι η εκπλήρωση των αναγκών καθορίζεται από τον καθένα, ανάλογα και με τις δυνατότητες του... Δεν μπορείς λοιπόν να μιλάς και τόσο εύκολα για οπισθοδρομικούς και ανθρώπους του παρελθόντος. Μπορεί να ΘΕΛΩ να έχω κάτι, αλλά να είναι εκτός των δυνατοτήτων μου, αυτό δεν με κάνει Νεάντερταλ...
    Δεν χρειάζεται κανένας να ξέρει τον όγκο του υλικού που έχω online και για λόγους ασφάλειας δικής μου, αν και εμπιστεύομαι πολύ τους μηχανισμούς που υπάρχουν (2-factor auth κλπ.)

    Δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες ανάγκες, αλλά οι βασικές ανάγκες είναι κοινός παρονομαστής για όλους, δεν νομίζεις;
    Όλοι χρειάζονται π.χ. ασφάλεια, όλοι χρειάζονται π.χ. backup, όλοι χρειάζονται π.χ. να ταξινομούν τα αρχεία τους, π.χ. όλοι χρειάζονται δυνατότητα recovery του υπολογιστή τους.
    Αυτά δεν είναι πολυτέλειες. Εάν χρησιμοποιείς υπολογιστή και έχεις τραβήξει ΜΙΑ φωτογραφία με το κινητό ανήκεις σε αυτή την κατηγορία. Τα ίδια τα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ προσφέρουν cloud υπηρεσίες και το κάνουν για κάποιον λόγο γιατί βελτιώνει την παραγωγικότητα και το collaboration.

    Με το να λες ότι μπορεί να ΘΕΣ κάτι, αλλά είναι εκτός των δυνατοτήτων σου δεν διαψεύδεις εμένα, μάλλον με επιβεβαιώνεις ότι ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ θα το είχες κι εσύ (άρα αναγνωρίζεις την αξία του και τη χρησιμότητά του αφού το θες).



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μας λες πόσο είναι και αυτό το ρημαδοκόστος; να έχουμε μια ιδέα;

    μπήκα από περιέργεια και είδα google cloud calculator λέει estimation 30 $ το μήνα για 1.5 TB δηλαδή 360 το χρόνο
    και θέλω και άλλα τόσα για να τα έχω και σε δεύτερο πάροχο cloud
    και μετά να τα έχω και τοπικά

    και δεν ξέρω καν αν σε αυτά περιλαμβάνεται και η δυνατότητα backup υπολογιστή τρίτου (πχ της κόρης μου) που θα έχει ip από άλλη χώρα,
    ή θα ζητάνε έξτρα φράγκα

    το NAS μου έχει backups που φυλάσσονται αλλού, δεν με φοβίζουν κεραυνοί, παιδιά και γατιά

    και ποιος είπε ότι είμαι κατά του cloud; απλά όπου μπορώ χρησιμοποιώ το δικό μου,
    όπου δεν μπορώ χρησιμοποιώ το παρεχόμενο
    πχ zotero, αφού δεν υπάρχει επισήμως server για να στήσω μόνος μου, χρησιμοποιώ την παρεχόμενη υπηρεσία,
    άμα βγάλουν και μπορώ θα το στήσω
    Το κόστος των υπηρεσιών της microsoft και της google είναι αναρτημένο στις ιστοσελίδες τους π.χ. 2TB με €99/έτος για την google. Δεν θα πω πόσο πληρώνω γιατί έτσι θα εξαχθεί συμπέρασμα για την ποσότητα των data που έχω αποθηκευμένο, το οποίο είναι απόρρητο δεδομένο.

    To NAS σου δεν μου λες, υποθέτω το έχεις σε δωμάτιο που έχει πρόσβαση μόνο πιστοποιημένο προσωπικό μηχανικών, με ιδανικές συνθήκες υγρασίας, με UPS, μονίμως ανοιχτό φυσικά (ελέω ΔΕΗ) και χωρίς κίνδυνο από ιούς ή corruption (write-hole BITROT κλπ για όσους ξέρουν κλπ.). Α; Τι είπες; Δεν τα έχεις όλα αυτά; ΟΚ μου απάντησες. Και αν θες να μοιράσεις τα αρχεία σου με πολύ κόσμο ή να δουλέψεις ταυτόχρονα online ένα Project με άλλα 10 άτομα ενώ ταυτόχρονα streamάρονται και ταινίες/μουσική κλπ; Τι είπες; Δεν έχεις διαθέσιμο upstream στην γραμμή για όλα αυτά (NAS-to-Internet); ΠΟΤΕ με τις οικιακές συνδέσεις δεν έχεις την ποιότητα της υπηρεσίας που έχεις με τις εμπορικές λύσεις. Δεν είναι χαζοί στην google που δίνουν δις για να χτίζουν τεράστια data centers σε όλον τον κόσμο με ειδικές προδιαγραφές. Σύγκρινε την ποιότητα αυτή με το κουτί NAS των €400 που έχεις πάνω σε κάποιο γραφείο και νομίζεις ότι είναι "cloud". Είναι cloud technically, αλλά... φθηνή απομίμηση του πραγματικού.

Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας