Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 132
  1. #31
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει λόγος να αρπαχτεί κάποιος,
    αλλά κάποια που γράφεις δεν ισχύουν
    πχ ρεύμα για το synology που έχω = 25 ευρώ το χρόνο, άμα το είχα 24Χ7 που δεν το έχω καθώς για ένα 12ωρο τη μέρα δεν το χρειάζομαι σε τίποτα και κλείνει, οπότε υπολόγισε κάτω από 15 ευρώ το χρόνο για μένα,
    θές πολλά λεφτά περισσότερα για 2-3 TB το χρόνο σε οποιαδήποτε υπηρεσία
    Ένας server είναι ανοιχτός 24/7/365 για να σερβίρει και να αποθηκεύει δεδομένα από όλα τα σημεία του κόσμου από δεκάδες χρήστες ανεξαρτήτως συσκευής (ας πούμε την ευρύτερη οικογένειά σου). Ο ένας θα κάνει streaming ταινιών, ο άλλος θα αποθήκευει φωτογραφίες και βίντεο, ο άλλος θα βλέπεις παλιά οικογενειακά βίντεο, ο άλλος θα κάνει downloading παιχνιδιών, ο άλλος θα βλέπει το stream από το σύστημα ασφαλείας ip cameras κλπ. στο σπίτι. Επίσης θα μοιράζεσαι υλικό με ό,ποιον θες (π.χ. φίλο, κάποιον επαγγελματία, συνεργάτη, γείτονα) όπως θες. Αυτά δεν γίνονται με κόλπα του τύπου "ανοίγω το μηχάνημα στο υπνοδωμάτιό μου για 2 ώρες την ημέρα για να κάνω την δουλειά μου".

    UPS έχει στο synology, upstream/downstream bandwidth για να βλέπουν 200 άτομα ταυτόχρονα κάτι ή να κατεβάζουν από τον server σου ("server" σου μάλλον) υποστηρίζει η ταχύτητα της οικιακής σου σύνδεσης;

    Βάλε το κόστος μιας καλής γραμμής, ενός UPS, του ρεύματος, του bandwidth, του backup, του integration με άλλες υπηρεσίες (email, calendar κλπ.) και θα καταλάβεις ότι οι εμπορικές cloud υπηρεσίες συμφέρουν και ότι αυτό που εσύ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι έχεις ως ικανοποιητική υπηρεσία, στην πραγματικότητα είναι ένα μηχάνημα με άπειρους περιορισμούς και συμβιβασμούς.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι ανάγκη. Δεν εξαρτάται η ζωή μου από κανένα cloud.

    1. Όχι. Δεν θέλω streams διότι δεν έχω και ούτε πρόκειται να βάλω IP camera.
    2. Ότι χρειάζομαι να το κουβαλάω από δω και από κει το βάζω σε ένα USB stick ή στο κινητό. Το μόνο που έχω στο Google drive είναι βεβαιώσεις, εξετάσεις, ασφάλειες, τέλη κλπ. Αλλά αυτά δεν πιάνουν τίποτα. Και δεν κρατάω αρχείο ζωής.
    3. Δεν βγάζω φωτογραφίες και video 24/7. Ευτυχώς δεν έγινα junkie ακόμα. Αν χρειαστεί όντως να δείξω κάτι σε κάποιον άλλον...βλέπε παράγραφο 2.
    4. Calendar; Κάθε κινητό έχει δικό του. Ότι θέλω το γράφω εκεί. Δεν χρειάζεται να σωθεί σε κανένα δίκτυο. Α ναι. Δεν αλλάζω κινητό κάθε μήνα ώστε να χρειάζομαι να είναι όλα αυτά στο δίκτυο για να γλυτώνω copy pastes...

    Και ασχολούμαι με PC και κινητό σχεδόν όλη μέρα. Αλλά όλα αυτά συνεχίζουν να μου είναι άχρηστα. Μόνο στο MEGA έχω ένα free πρόγραμμα για 2ο backup παλιών φωτογραφιών.

    Πριν λίγα χρόνια μας έφτανε ένας 2ος σκληρός για back up. Τώρα θέλουμξε να πετάμε στα σύννεφα επειδή ότι κάνουμε στην "τεχνολογική" μας ζωή νομίζουμε ότι ειναι τόσο πολύτιμο που χρήζει...αιωνιότητας.
    Είναι τουλάχιστον οπισθοδρομική η λογική των επιχειρημάτων αυτών. Δεν χρειάζεσαι IP camera λες. ΟΚ. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι αυτά τα μηχανήματα μπορούν να σώζουν περιουσίες και ζωές. Να είμαστε λογικοί. Απλά ΕΣΥ δεν θες να έχεις ασφάλεια της ζωής και της περιουσίας σου (Στον βαθμό που την προσφέρει η IP camera). Μεταφέρεις φλασάκια λες (τα οποία χαλάνε, κλέβονται, χάνονται κλπ.). Νομίζω είναι ανάξιο σχολιασμού να συγκρίνουμε live μεταφορά αρχείων άυλα χωρίς φλασάκια σε όλον τον πλανήτη, με φλασάκια που τα βάζεις βγάζεις που λειτουργούν εντός ενός δωματίου μόνο. Δεν βγάζει φωτογραφίες και βίντεο λες, οι άνθρωποι γενικά ως κοινωνικά όντα απαθανατίζουν κάποιες στιγμές τους, δεν είναι επιχείρημα το "δεν βγάζω βίντεο και φωτό". Ούτε είναι junkie αυτός που αποτυπώνει την ζωή του με φωτό και βίντεο για να έχει αναμνήσεις να θυμάται. Με το επιχείρημά σου αρνείσαι την λογική. Λες θα χρησιμοποιείς φλασάκια για να δείξεις σε κάποιον φωτογραφίες και βίντεο... Θα χωράνε στο φλασάκι σου; μπορείς να τις δείξεις σε 50 άτομα ταυτόχρονα σε όλο τον πλανήτη την ίδια στιγμή; κλπ κλπ Ως προς το calendar, μήπως γνωρίζουμε τι είναι τα team calendars, με αυτόματη εύρεση διαθεσιμότητας χρόνου για ραντεβού, live collaboration από όλα τα σημεία της γης για την επίτευξη ενός σκοπού κλπ κλπ
    Good Luck να τα κάνεις αυτά με φλασάκια. Το ξέρεις ότι έχεις άδικο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ρυθμίσεις από το ένα κινητό στο άλλο πως τις περνάς, τις σπάνιες φορές που αλλάζεις; Το e-mail σου που αποθηκεύεται; Οι λίγες φωτογραφίες που βγάζεις που γίνονται backup αυτόματα για να μην χάσεις τις αναμνήσεις σου; Για να μην αναφέρω ότι έχεις ήδη αναφέρεις 2 χρήσεις συννέφου που συνειδητά κάνεις... Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, χωρίς σύννεφο πλέον δουλειά δεν γίνεται.
    Ό,ποιος δεν έχει cloud στη σημερινή εποχή μένει πίσω τεχνολογικά, δικαίωμά του, αλλά είναι σαν να μας λέτε ότι οι χοντρες crt τηλεόρασεις είναι πιο "γερές" κατασκευές και πρέπει να τις αγοράζουμε, αντί να προχωρήσουμε σε smart oled tv κλπ κλπ ένα παράδειγμα λέω. Μην χάνουμε την λογική.

    Το cloud, αν δεν είναι ήδη, είναι απαραίτητη ανάγκη.

  2. #32
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας server είναι ανοιχτός 24/7/365 για να σερβίρει και να αποθηκεύει δεδομένα από όλα τα σημεία του κόσμου από δεκάδες χρήστες ανεξαρτήτως συσκευής (ας πούμε την ευρύτερη οικογένειά σου). Ο ένας θα κάνει streaming ταινιών, ο άλλος θα αποθήκευει φωτογραφίες και βίντεο, ο άλλος θα βλέπεις παλιά οικογενειακά βίντεο, ο άλλος θα κάνει downloading παιχνιδιών, ο άλλος θα βλέπει το stream από το σύστημα ασφαλείας ip cameras κλπ. στο σπίτι. Επίσης θα μοιράζεσαι υλικό με ό,ποιον θες (π.χ. φίλο, κάποιον επαγγελματία, συνεργάτη, γείτονα) όπως θες. Αυτά δεν γίνονται με κόλπα του τύπου "ανοίγω το μηχάνημα στο υπνοδωμάτιό μου για 2 ώρες την ημέρα για να κάνω την δουλειά μου".

    UPS έχει στο synology, upstream/downstream bandwidth για να βλέπουν 200 άτομα ταυτόχρονα κάτι ή να κατεβάζουν από τον server σου ("server" σου μάλλον) υποστηρίζει η ταχύτητα της οικιακής σου σύνδεσης;

    Βάλε το κόστος μιας καλής γραμμής, ενός UPS, του ρεύματος, του bandwidth, του backup, του integration με άλλες υπηρεσίες (email, calendar κλπ.) και θα καταλάβεις ότι οι εμπορικές cloud υπηρεσίες συμφέρουν και ότι αυτό που εσύ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι έχεις ως ικανοποιητική υπηρεσία, στην πραγματικότητα είναι ένα μηχάνημα με άπειρους περιορισμούς και συμβιβασμούς.


    200 άτομα ταυτόχρονα; τι να το κάνω;

    4 είμαστε και το synology (218+) φτάνει και περισσεύει και με το παραπάνω,
    άμα γίνουμε 200 ( ) θα πάρω μεγαλύτερο synology ή θα στήσω δικό μου σέρβερ
    (ήδη παίζω με ένα παλιό pc και πότε μπουτάρει σαν ubuntu server και πότε σαν FreeNAS)


    παλιά οικογενεικά βίντεο; έχω μαζέψει πολλά gb τα τελευταία 20 χρόνια,
    ζήτημα είναι αν είδαμε το 1/20 από αυτά μία φορά,
    αλλά βέβαια δεν θέλω να τα πετάξω,
    άμα τα είχα στο cloud τόσα χρόνια, χαλαρά θα είχα πληρώσει ένα πολύ καλό laptop μόνο για αυτά

    backups υπάρχουν για όλα και πολλαπλά μάλιστα

    (αλήθεια όσοι έχετε backup στο cloud, έχετε backup σε περισσότερους από έναν πάροχο ή μόνο σε έναν; στη 2η περίπτωση δε θα ήμουνα καθόλου άνετα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούν κάποια από τα δεδομένα μου, όπως έχει δείξει και η ιστορία).

    πρόσβαση από παντού υπάρχει

    και προφανώς περιορισμένη χρήση του "cloud" κάνω, πχ email, dynamic DNS, Zotero κλπ
    αλλά cloud για backup των δεδομένων μου ή για πρόσβαση στα δεδομένα μου ούτε χρειάζομαι ούτε θέλω για την ώρα

  3. #33
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    backups υπάρχουν για όλα και πολλαπλά μάλιστα

    (αλήθεια όσοι έχετε backup στο cloud, έχετε backup σε περισσότερους από έναν πάροχο ή μόνο σε έναν; στη 2η περίπτωση δε θα ήμουνα καθόλου άνετα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούν κάποια από τα δεδομένα μου, όπως έχει δείξει και η ιστορία).
    Πες το κι αλλιώς: αυτοί που έχουν τα αρχεία τους στο cloud, και τα backup τους στο cloud, τα έχουν μόνο στο cloud όλα αυτά, ή μήπως τα έχουν και local σε δίσκους, στικάκια, bluray, δεν ξέρω που αλλού... Όχι γιατί θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε τι θα γινόταν με όλα αυτά τα αρχεία αν η υπηρεσία cloud χρεοκοπούσε, έπεφτε θύμα χάκινγκ (πρόσφατο παράδειγμα η garmin, δεν είναι βέβαια υπηρεσία cloud με την τυπική έννοια για μεταφόρτωση αρχείων, αλλά στην ίδια λογική δουλεύει), και χάνονταν τα αρχεία (και μην πει κανείς ότι αυτά δεν γίνονται). Επίσης τι χώρος χρειάζεται και πόσο κοστίζει για να κάνεις save όλα αυτά τα αρχεία ΚΑΙ στο cloud (εκτός αν κάποιος έχει τόση εμπιστοσύνη μόνο στο cloud που διαγράφει τοπικά όλα του τα αρχεία).
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  4. #34
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Νομίζεις ότι η google είναι χαζή και δεν σώνει snapshots των δεδομένων σε περιοδική βάση σε απόμακρα data centers (οπότε ακόμα κι αν έπεφτε θύμα hacking ή οτιδήποτε άλλο, θα μπορούσε να ανασύρει το πιο πρόσφατο snapshot που έσωσε πριν λίγες ημέρες από τα data σου).
    Προσωπικά κάνω διπλό sync σε 2 cloud υπηρεσίες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και τοπική αποθήκευση του cloud τοπικά μια φορά το μήνα (ενημέρωση στην ουσία των νέων ή των updated αρχείων).

    Το να καταστραφούν δύο τεχνολογικοί γίγαντες (google και microsoft μαζί) και να καεί και το local copy (μία φορά το μήνα γίνεται αυτό, δεν είναι updated μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο) είναι ανέκδοτο.

    Μην επιμένετε ότι δεν χρειάζεται το cloud.

    Όταν μοιράζεις υλικό σε όλους τους συνεργάτες σου (10+) ή έχεις μια βιβλιοθήκη ταινιών και μουσικής ΔΩΡΕΑΝ την οποία απολαμβάνουν οι φίλοι σου και οι συγγενείς σου με προσαρμοσμένα credentials που τους έχεις δώσεις για να έχουν access, ή σώνεις τοπικά 3 streams ανά σπίτι επί 3 σπίτια, και με το ΑΦΘΟΝΟ BANDWIDTH της google μόνο τότε γίνεται δουλειά.

    Καλή τύχη να τα κάνεις αυτά με το upload της οικιακής σύνδεσης.

    Χωρίς google τεχνολογικά δεν επιβιώνουμε.

  5. #35
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δε νομίζω τίποτα. Μία ερώτηση έκανα, και τελικά από ό,τι βλέπω ούτε εσύ εμπιστεύεσαι τόσο τις υπηρεσίες cloud (ανεξάρτητα από το μέγεθος της επιχειρήσεις που τις διαχειρίζεται), και έτσι κρατάς τα αρχεία σου και τοπικά σε backup. Ταυτόχρονα κάνεις sync σε δύο υπηρεσίες, πράγμα που αποδεικνύει ξανά ότι δεν τις εμπιστεύεσαι τόσο, κάθε μία από αυτές ξεχωριστά για αποκλειστική αποθήκευση. Πες μας τώρα και τι μέγεθος έχουν (πόσα TB) τελικά τα αρχεία που έχεις στο cloud και τι πληρώνεις σύνολο το μήνα γι αυτά (πέρα από το κόστος των μέσων για τοπική αποθήκευση-backup), να δούμε αν συμφέρει...

    Επίσης, απαντάς σε κάτι που δε νομίζω να είπε κάποιος, ότι δεν χρειάζεται το cloud. Φυσικά και χρειάζεται και χρήσιμο είναι. Αλλά το κατά πόσο θα το χρησιμοποιεί και σε τι είδους αρχεία, και τι θα πληρώνει τελικά, είναι και θέμα που επαφίεται στις ανάγκες καθενός, δεν είναι όλοι το ίδιο, κι ούτε ζουν σε σπηλιές αν δεν χρησιμοποιούν το cloud τόσο εκτεταμένα όσο το κάνεις εσύ ή πιστεύεις ότι πρέπει να το κάνουν όλοι.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  6. #36
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Άλλο εμπιστοσύνη, άλλο χρησιμότητα. Μην τα μπερδεύεις. Επίσης, δες λίγο πιο πίσω, υπάρχουν άτομα που είπαν ξεκάθαρα ότι δεν το χρειάζονται.

  7. #37
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δε νομίζω να μπέρδεψα κάτι. Και εμπιστοσύνη απόλυτη αμφιβάλλω αν υπάρχει (αλλιώς γιατί sync σε δύο υπηρεσίες και backup τοπικά), και χρησιμότητα υπάρχει, που καθορίζεται όμως από τις ανάγκες του καθενός από εμάς, και από την τσέπη του. Δεν υπάρχει γενικός κανόνας για όλους. Και τελικά πιστεύω ότι ακόμα και αυτοί που λένε ότι δεν το χρειάζονται, λίγο δύσκολο να μην το χρησιμοποιούν καθόλου, εφόσον έχουν στην κατοχή τους ένα σύγχρονο smartphone, android ή ios, πχ...

    Η διαφορά είναι ότι ο almounia είναι σχεδόν απόλυτος σε αυτό που υποστηρίζει, η περίπτωση δηλαδή να έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες, ίδιες τσέπες, κλπ, στα πλαίσια των αναγκών που έχει ο ίδιος περιγράψει. Διαφορετικά είναι και οπισθοδρομικοί και ζουν σε σπηλιές...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  8. #38
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζεις ότι η google είναι χαζή και δεν σώνει snapshots των δεδομένων σε περιοδική βάση σε απόμακρα data centers (οπότε ακόμα κι αν έπεφτε θύμα hacking ή οτιδήποτε άλλο, θα μπορούσε να ανασύρει το πιο πρόσφατο snapshot που έσωσε πριν λίγες ημέρες από τα data σου).
    Προσωπικά κάνω διπλό sync σε 2 cloud υπηρεσίες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και τοπική αποθήκευση του cloud τοπικά μια φορά το μήνα (ενημέρωση στην ουσία των νέων ή των updated αρχείων).

    Το να καταστραφούν δύο τεχνολογικοί γίγαντες (google και microsoft μαζί) και να καεί και το local copy (μία φορά το μήνα γίνεται αυτό, δεν είναι updated μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο) είναι ανέκδοτο.

    Μην επιμένετε ότι δεν χρειάζεται το cloud.

    Όταν μοιράζεις υλικό σε όλους τους συνεργάτες σου (10+) ή έχεις μια βιβλιοθήκη ταινιών και μουσικής ΔΩΡΕΑΝ την οποία απολαμβάνουν οι φίλοι σου και οι συγγενείς σου με προσαρμοσμένα credentials που τους έχεις δώσεις για να έχουν access, ή σώνεις τοπικά 3 streams ανά σπίτι επί 3 σπίτια, και με το ΑΦΘΟΝΟ BANDWIDTH της google μόνο τότε γίνεται δουλειά.

    Καλή τύχη να τα κάνεις αυτά με το upload της οικιακής σύνδεσης.

    Χωρίς google τεχνολογικά δεν επιβιώνουμε.
    Speak for yourself man. Χρησιμοποιώ google για διάφορα (drive Λιγότερο) και της δίνω τα δεδομένα μου (φωτογραφίες κλπ) εις γνώση μου. Μια χαρά επιβιώνουμε χωρίς google και χωρίς cloud ειδικά το cloud Που εννοείς. Γιατί cloud είναι και μια υπηρεσία κάπου σε έναν server όχι μόνο στην google ( ή ms ή mega ή dropbox Κλπ). Έλεος εδώ να λένε κάποιοι τεχνολογικά πίσω ή αναλφάβητους όσους δεν ανεβάζουν τα πάντα στο cloud Κλπ. Οι πιο προχωρημένοι που έχουν μεράκι και κάποια λεφτά κάνουν τα δικά τους solutions. Εξαρτάται την γνώση το budget και τις ανάγκες. Συνήθως διαφορετική προστασία θες για προσωπικά ή μη πράγματα καθώς και διαφορετικές ανάγκες διαμοιρασμού. Επίσης μην σκέφτεστε πως η ανάγκη όλων είναι διαμοιρασμός ταινιών ξέρω γω. Αυτοί που ξέρουν και θέλουν δεν θα χρησιμοποιήσουν την google για cloud εκτός αν ανεβάζουν encrypted Κλπ. Που εκεί χάνεις κάποιες ευκολίες. Επίσης πολύς κόσμος εύκολα θα έχει έναν nas server και μια καλή σύνδεση και θα είναι οκ. Έγιναν ξαφνικά τα αστέρια αυτοί που χρησιμοποιούν το google drive

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω τίποτα. Μία ερώτηση έκανα, και τελικά από ό,τι βλέπω ούτε εσύ εμπιστεύεσαι τόσο τις υπηρεσίες cloud (ανεξάρτητα από το μέγεθος της επιχειρήσεις που τις διαχειρίζεται), και έτσι κρατάς τα αρχεία σου και τοπικά σε backup. Ταυτόχρονα κάνεις sync σε δύο υπηρεσίες, πράγμα που αποδεικνύει ξανά ότι δεν τις εμπιστεύεσαι τόσο, κάθε μία από αυτές ξεχωριστά για αποκλειστική αποθήκευση. Πες μας τώρα και τι μέγεθος έχουν (πόσα TB) τελικά τα αρχεία που έχεις στο cloud και τι πληρώνεις σύνολο το μήνα γι αυτά (πέρα από το κόστος των μέσων για τοπική αποθήκευση-backup), να δούμε αν συμφέρει...

    Επίσης, απαντάς σε κάτι που δε νομίζω να είπε κάποιος, ότι δεν χρειάζεται το cloud. Φυσικά και χρειάζεται και χρήσιμο είναι. Αλλά το κατά πόσο θα το χρησιμοποιεί και σε τι είδους αρχεία, και τι θα πληρώνει τελικά, είναι και θέμα που επαφίεται στις ανάγκες καθενός, δεν είναι όλοι το ίδιο, κι ούτε ζουν σε σπηλιές αν δεν χρησιμοποιούν το cloud τόσο εκτεταμένα όσο το κάνεις εσύ ή πιστεύεις ότι πρέπει να το κάνουν όλοι.
    Εγώ πάντως ξέρω το κλασικό, ενα backup=Κανένα backup

    όποτε ναι και τοπικά θα τα έχω και σε τουλάχιστον 2 άλλα σημεία και όχι δεν είμαι του cloud, ειδικά τα προσωπικά δεδομένα δεν τα πλησιάζω εκεί όσο μπορώ, πάλι όμως σε τουλάχιστον 2 σημεία.

  10. #40
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως ξέρω το κλασικό, ενα backup=Κανένα backup

    όποτε ναι και τοπικά θα τα έχω και σε τουλάχιστον 2 άλλα σημεία και όχι δεν είμαι του cloud, ειδικά τα προσωπικά δεδομένα δεν τα πλησιάζω εκεί όσο μπορώ, πάλι όμως σε τουλάχιστον 2 σημεία.
    Από πότε έγινε αυτό το κλασικό? 1 backup = 1 backup. Τις περισσότερες φορές είναι αρκετό. Πρέπει να χτυπήσουν 2 δίσκοι μαζί κλπ. Εντάξει δεν είναι και τόσο εύκολα αυτά

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε έγινε αυτό το κλασικό? 1 backup = 1 backup. Τις περισσότερες φορές είναι αρκετό. Πρέπει να χτυπήσουν 2 δίσκοι μαζί κλπ. Εντάξει δεν είναι και τόσο εύκολα αυτά
    Ανέκαθεν ήταν έτσι, μάλλον τα ίδια θα λέγανε και στην Garmin και τελικά πληρώσανε κοντά στα 10εκ για τα δεδομένα τους

  12. #42
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ πάντως δεν εχω ούτε ένα backup. Είμαι καλά?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #43
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Να το κοιτάξεις πάραυτα...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν εχω ούτε ένα backup. Είμαι καλά?
    Και τι δουλειά έχεις σε νήμα που μιλάει για backup;
    Πραγματικά σε παρακαλώ πες μας

  15. #45
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το κοιτάξεις πάραυτα...
    Κάτι για 2-3 backup διαβάζω, εγκαταστάσεις στο σπίτι, σέρβερ, δίσκοι. Εγώ έχω αφεθεί στην google. Αν αυτά που έχω ανεβάσοει χαθούν, χάθηκα. Δεν τα έχω πουθενά αλλού.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι δουλειά έχεις σε νήμα που μιλάει για backup;
    Πραγματικά σε παρακαλώ πες μας
    Ίσως πρέπει να πας για λίγες ώρες offline να χαλαρώσεις?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας