Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.202
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Χαίρεται παίδες.
    Έχω μια βιντεοκάμερα Sony 4K FDR-AX33 κι έχω αγοράσει 2 lav mics (πέτου).
    Η κάμερα όπως βλέπετε έχει υποδοχή μικροφώνου: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20191124_021749.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  491,3 KB 
ID: 217448

    Εγώ θέλω (αν γίνεται) να συνδέσω με κάποιο splitter καλώδιο (αν υπάρχει) και τα 2 lav mics που έχω στην κάμερα και να βγάζουν στερεοφωνικό ήχο.
    Είχα πάρει ένα splitter καλώδιο από Κίνα (e-bay) αλλά μου έβγαζαν τα μικρόφωνα μονοφωνικό ήχο, το ένα μικρόφωνο ακουγόταν από αριστερά και το άλλο μικρόφωνο από δεξιά.

    Έχετε κάποια ιδέα, μήπως υπάρχει τέτοιο καλώδιο που να βγάζει στερεοφωνικό ήχο;
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Tα μικροφωνα δεν γραφουν στερεο ηχο και ουτε θα γραψουν με ενα απλπ σπλιτερ.
    Συνηθως γραφουμε τον ηχο μικροφωνου μονοφωνικα,και με επεξεργρασια γινεται στερεο,επισης αν σε μια καμερα
    βαλω δυο μικροφωνα πρακτικα θα γραψω 2 μονοφωνικους ηχους και μετα θα τους επεξεργαστω ξεχωριστα.πχ μια
    συνεντευξη με 2 προσωπα,για να μπορω να επιλεγω ποιον απο τους 2 συνεντευξιαζομενους θα ακουσω.
    Η καμερα σου γραφει και ηχο 5.1,πρεπει να δεις αν γινεται κατι απο εκει....συνηθως αγοραζουν και κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/9117204/Sony-XLR-K2M.html
    επισης αλλο στερεο αλλο μιξαρισμενο αλλο μιξαρισμενο 1&2 ...
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.202
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα μικροφωνα δεν γραφουν στερεο ηχο και ουτε θα γραψουν με ενα απλπ σπλιτερ.
    Συνηθως γραφουμε τον ηχο μικροφωνου μονοφωνικα,και με επεξεργρασια γινεται στερεο,επισης αν σε μια καμερα
    βαλω δυο μικροφωνα πρακτικα θα γραψω 2 μονοφωνικους ηχους και μετα θα τους επεξεργαστω ξεχωριστα.πχ μια
    συνεντευξη με 2 προσωπα,για να μπορω να επιλεγω ποιον απο τους 2 συνεντευξιαζομενους θα ακουσω.
    Η καμερα σου γραφει και ηχο 5.1,πρεπει να δεις αν γινεται κατι απο εκει....συνηθως αγοραζουν και κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/9117204/Sony-XLR-K2M.html
    επισης αλλο στερεο αλλο μιξαρισμενο αλλο μιξαρισμενο 1&2 ...
    Γνωρίζω και ξέρω πως να κάνω τον μονοφωνικό ήχο σε στέρεο απλά αυτό θέλω να αποφύγω, αυτήν την "χασούρα" γιατί τρώει ώρα στο editing.
    Αυτό το κιτ που πρότεινες φίλε κάνει 600€+ . Τόσο πήρα την βιντεοκάμερα, προφανώς δεν θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο.
    Απλά ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιο splitter που κάνει την συγκεκριμένη δουλειά και δεν το ξέρω.
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Καποια πραγματα....ειναι μονοδρομος....αλλα τοσα χρονια δεν εχει εφευρεθει κατι τετοιο...εκτος αν πας σε φορητη μινι κονσολα,παλι αποτρεπτικο απο αποψη τιμης.
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    ακυρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tripkaos : 03-08-20 στις 21:38.
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.623
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Να ρωτήσω κάτι διαφορετικό αλλά ίσως παρόμοιο; Έχω κάποια ηχεία που συνδέω σε υπολογιστή με το κλασικό βύσμα ήχου σε υπολογιστή. Υπάρχει καλώδιο που να μου επιτρέψει να συνδέσω δύο υπολογιστές ταυτόχρονα; Από άποψη βυσμάτων αυτό κάνει, αλλά είναι αυτό που θέλω;

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι διαφορετικό αλλά ίσως παρόμοιο; Έχω κάποια ηχεία που συνδέω σε υπολογιστή με το κλασικό βύσμα ήχου σε υπολογιστή. Υπάρχει καλώδιο που να μου επιτρέψει να συνδέσω δύο υπολογιστές ταυτόχρονα; Από άποψη βυσμάτων αυτό κάνει, αλλά είναι αυτό που θέλω;
    σου κανει αλλα δεν πρεπει τα pc να δουλευουν ταυτοχρονα,αλλιως θα πρεπει να παρεις mixer
    https://www.skroutz.gr/c/345/miktes-...&order_dir=asc
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.623
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    σου κανει αλλα δεν πρεπει τα pc να δουλευουν ταυτοχρονα,αλλιως θα πρεπει να παρεις mixer
    https://www.skroutz.gr/c/345/miktes-...&order_dir=asc
    Δεν αξίζει ούτε δολάριο η σύνδεση που σκέφτομαι, πέραν του καλωδίου

    Αν οι υπολογιστές δουλεύουν αλλά μόνο ο ένας στέλνει ήχο, θα γίνεται δουλειά; Ή πρέπει πραγματικά να είναι τελείως κλειστός ο ένας;

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    ειναι αμφιβολη πατεντα,μπορει να εχεις θορυβο απο γειωση.... αλλα οπωσδηποτε να δουλευει ενας απο τους δυο,αν το κανεις.
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας