Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    30-07-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα

    Έκανα αλλαγή στο router πριν μία βδομάδα στο πλαίσιο μετάβασης από Cyta σε Vodafone, το νέο router είναι το ZTE H267N. Με το που έγινε η εγκατάσταση του δε μπορούσα να συνδεθώ με καμία συσκευή και όλες λέγανε λάθος κωδικός. Πήρα τηλέφωνο στη Vodafone και με τα πολλά μου άλλαξαν όνομα και κωδικό στο δίκτυο, συνδέθηκα μια χαρά και μου είπαν να το παρακολουθήσω. Λοιπόν καθημερινά από τότε, σε όλη τη διάρκεια της χρήσης και (νομίζω) σε τυχαίες χρονικές στιγμές εκεί που δείχνει φουλ σήμα απλά μηδενίζεται και για λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα δεν έχω ίντερνετ. Δεν δείχνει να αποσυνδέεται η συσκευή μου από το router και το έχω δοκιμάσει με 2 laptops.
    Έχω πάρει τηλέφωνα αυτές τις μέρες και μου λένε λογικά υπάρχουν παρεμβολές από γειτονικό wifi η κάτι τέτοιο και λένε δεν φταίει το νέο router. Πριν την αλλαγή δεν υπήρχε τέτοιο θέμα ποτέ.
    Έχει κάποιος κάποια άποψη πάνω σε αυτό ή μήπως αντιμετώπισε κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα;;

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    άλλαξε το κανάλι του wifi

  3. #3
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε δοκιμές / αλλαγές με κανάλια WiFi, επίσης σημαντικό είναι να χεις βάλει το δικό του φορτιστή. Τέλος hard reset δυο φορές μπας κ στρώσει... Μετά ξανά στήνεις τους κωδικούς όνομα κτλ.

    Επίσης όταν δεν έχει νετ wifi δες λαμπάκι dsl και νετ.

    Επίσης νομίζω πως ότι με παλιά κινητά κ άρα χαμηλότερο πρότυπο, το ρουτερ μετά εκπέμπει σε εκείνο το πρότυπο για όλα.?
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  4. #4
    Εγγραφή
    30-07-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μέχρι στιγμής η αλλαγή σε άλλο κανάλι φαίνεται να δουλεύει, από default ήταν auto οπότε άλλαζε κανάλια κατά τη διάρκεια της μέρας που το τσέκαρα με μια απλή εφαρμογή. Πλέον σταθερό κανάλι και θα δείξει στην πορεία. Όταν δεν έχει ίντερνετ τα λαμπάκια είναι αναμμένα κανονικά. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.586
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μου στειλανε και μενα περυσι το συγκεκριμενο ρουτερ μετα απο αλλαγη απο Cyta σε voda κανονικα χρησιμοποιω δικο μου ρουτερ αλλα λογω βλαβης στην γραμμη κουμπωσα της vodafone για να γινουν μετρησεις η βλαβη εγινε αλλα το ρουτερ ενω συγχρονιζε δεν αναβε το ιντερνετ. οταν μπηκα πρωτη φορα στο ρουτερ προχθες ειδα οτι εχει firmware Cyta επανω. Λογικα περυσι πυο εγινε η μεταβαση απο Cyta σε Voda επρεπε να το εχω κουμπωμενο για να παρει το firmware της Voda το οποιο φανταζομαι πελον δεν μπορει να παρει γιατι δεν ειναι πλεον στον αερα. Η voda μου ειπε οτι θα στειελει δωρεαν νεο εξοπλισμο και κραταω τον παλιο

  6. #6
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    username και password άλλαξαν με την αλλαγή από cyta σε vodafone?
    δεν μου δέχεται το admin/admin

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το username της σύνδεσης, αρκεί να μην είναι κενό αν μιλάμε για adsl.. Για vdsl είναι ανάλογα τη περίπτωση νομίζω.. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται εκεί..
    Για το ρουτερ, στο άλλαξαν; Έχεις ακόμα το παλιό; Μήπως άλλαξαν firmware μόνο;
    Τα cytauser/cytauser τα δοκίμασες;
    Μήπως να έκανες κ κανα reset..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα cytauser/cytauser τα δοκίμασες;
    ευχαριστώ, αυτά ήταν

  9. #9
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Μου έστειλαν κι εμένα νέο router λόγω της επικείμενης ενοποίησης των δικτύων πρώην cyta με vodafone.
    Όμως το router που μου έστειλαν είναι ακριβώς το ίδιο (Η267Ν) με αυτό που ήδη είχα. Επίσης ακριβώς ίδιες είναι και οι εκδόσεις hardware/software/boot.
    Για ποιό λόγο να γίνει η αλλαγή; Μάλιστα, μόλις συνέδεσα το νέο route, έπεσε το actual rate (up&down) σε σχέση με το παλιό router.
    I can't tell you what the Cuore Sportivo is...
    You have to see it for yourself.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από t300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έστειλαν κι εμένα νέο router λόγω της επικείμενης ενοποίησης των δικτύων πρώην cyta με vodafone.
    Όμως το router που μου έστειλαν είναι ακριβώς το ίδιο (Η267Ν) με αυτό που ήδη είχα. Επίσης ακριβώς ίδιες είναι και οι εκδόσεις hardware/software/boot.
    Για ποιό λόγο να γίνει η αλλαγή; Μάλιστα, μόλις συνέδεσα το νέο route, έπεσε το actual rate (up&down) σε σχέση με το παλιό router.
    Εχουν μεγαλο αποθεμα μαλλον και θελουν να τα ξεφορτωθουν
    Περα απο την πλακα πασχουν σε θεματα οργανωσης-διαχειρησης ,ισως μετα απο την ενοποιηση με την cyta δεν μπορουν να διαχειρηστουν τον ογκο των συνδρομητων,επισης το δυκτιο μετα το θεμα με την κοπη των οπτικων ινων ειναι ενα χαλι μαυρο καθως και ο χρονος αναμονης οταν παιρνεις την τεχνικη υποστηριξη ξεπερνα την 1 ωρα....

  11. #11
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Σήμερα ολοκληρώθηκε η ενοποίηση στην περιοχή μου. Με την αναβάθμιση firmware, πλέον για DDNS έχει μόνο 2 επιλογές:
    DynDNS --> έκανα εγγραφή αλλά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τρόπο να προσθέσω δωρεάν host.
    και DtDNS --> μάλλον έχει σταματήσει να λειτουργεί.

    Τι κάνουμε τώρα; Υπάρχει τρόπος να προσθέσουμε ddns ή χάσαμε την remote παρακολούθηση των καμερών;

    Μόλις μου απάντησαν στο chat της vodafone:

    Το συγκεκριμένο ζήτημα που αναφέρετε θα χρειαστεί να το ελέγξετε με κάποιον εξειδικευμένο τεχνικό δικτύων, ο οποίος μπορεί να σας παρέχει την εξυπηρέτηση που χρειάζεστε. Επίσης, μπορείτε να ενεργοποιήσετε και στατική ip εάν σας εξυπηρετεί.

    Με απλά λόγια... ddns τέλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος t300 : 03-02-21 στις 20:56.
    I can't tell you what the Cuore Sportivo is...
    You have to see it for yourself.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από t300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ολοκληρώθηκε η ενοποίηση στην περιοχή μου. Με την αναβάθμιση firmware, πλέον για DDNS έχει μόνο 2 επιλογές:
    DynDNS --> έκανα εγγραφή αλλά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τρόπο να προσθέσω δωρεάν host.
    και DtDNS --> μάλλον έχει σταματήσει να λειτουργεί.

    Τι κάνουμε τώρα; Υπάρχει τρόπος να προσθέσουμε ddns ή χάσαμε την remote παρακολούθηση των καμερών;

    Μόλις μου απάντησαν στο chat της vodafone:

    Το συγκεκριμένο ζήτημα που αναφέρετε θα χρειαστεί να το ελέγξετε με κάποιον εξειδικευμένο τεχνικό δικτύων, ο οποίος μπορεί να σας παρέχει την εξυπηρέτηση που χρειάζεστε. Επίσης, μπορείτε να ενεργοποιήσετε και στατική ip εάν σας εξυπηρετεί.

    Με απλά λόγια... ddns τέλος.
    Δυστυχώς όπως το είπες..
    Ποιο ρουτερ είχες πριν;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Οι κάμερες μήπως έχουν επιλογή να ενημερώνει κάποια από αυτές το ddns;

  14. #14
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Τελικά βρήκα λύση μέσω του nvr το οποίο έχει ddns.
    I can't tell you what the Cuore Sportivo is...
    You have to see it for yourself.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας