Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφου δεν πηρα ποτε το κουτι που σκεφτομουν εδω και δυο χρονια (!!!!!), λεω να προχωρησω στην αγορα ενος, τωρα που οικονομικα μπορω να ανεβω.

    Σκεφτομαι το CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White για να ξεφυγω απο τα μικρα κουτια και να ξαναπαω υστερα απο 13 χρονια σε κατι μεγαλο (Μάιο του 2007 πηρα το Thermaltake της υπογραφης και το 2016 πηρα το Cougar Archon. Μετα πηρα την υδροψυξη και το ξαναχρησιμοποιησα το TT και τωρα εχω το Cougar με την υδροψυξη πολυ μαγικα τοποθετημενη πισω κι απ' εξω απ' το κουτι).

    Το TT το εχω σχεδον βαρεθει. Δεν λεω, ωραιο ηταν για την εποχη του αλλα και δεν εχει σωστο cable management και δεν ηταν φτιαγμενο για ετοιμη υδροψυξη και γιατι ειναι φτιαγμενο με προδιαγραφες προηγουμενης δεκαετιας και τεχνολογιας.
    Απο την αλλη το Cougar ειναι μικρο και αν και ειναι ελαφρυ και μπορω ακομα και να το παρω μαζι μου στις διακοπες (το εχω κανει γι' αυτο το λεω), το ειχα παρει για να ξεφυγω απο το ΤΤ. ΟΚ, εκπληρωσε τον σκοπο του αλλα και αυτο το βαρεθηκα. Ουτε αυτο εχει σωστο cable management (αν και εχω κανει στο ιδιο κουτι αλλα για αλλη χρηση, πολυ καλο cable management) και φυσικα ουτε λογος για υδροψυξη (το οτι το εχω κανει ετσι οπως το εχω κανει, δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο).

    Οποτε λεω να παρω το CM Η500Ρ και απλα θελω την γνωμη σας για το πως σας φαινετε ως κουτι και ως κοστος. Η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη του αλλα νομιζω πως ειναι καιρος να αλλαξω την οπτικη στο γραφειο μου.

    Αν εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο με αυτες τις προδιαγραφες που εχει το συγκεκριμενο και με χαμηλοτερη τιμη, φυσικα καλοδεχουμενη η προταση.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aφού θέλεις να δώσεις τόσα, ρίξε μια ματιά και σε Phanteks.

    https://www.youtube.com/watch?v=kBotOfilajg
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο εδω ειναι? --> Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass White

    Ειναι αρκετα φθηνοτερο απο το CM και ειναι και μικροτερο. Το εχω δει κι αυτο και ημουν ετοιμος να το παρω αλλα κατι οι πανω ανεμιστηρες που μπαινουν ετσι και κατι οι μπροστινοι που δεν θα μπαινει ευκολα η υδροψυξη (το κολλημα το εχω ακομα με το να θελω να βαλω μπροστα την υδροψυξη) με κανουν να μην το πολυγουσταρω. Το μονο που εχει εξτρα απο τα αλλα ειναι η θεση για optical drive που θα το ηθελα να το εχω (αν και δεν το πολυχρησιμοποιω).

    Με βασανιζει πολυ καιρο τωρα αλλα απλα τωρα τα παραβαρεθηκα τα κουτια που ηδη εχω.

    Οποτε περα απο αυτο που προτεινεις (και ειλικρινα σεβομαι τις αποψεις σου σε πολλα θεματα γιατι βλεπω οτι ξερεις πολλα), εχεις καποιο αλλο στον νου? Αν ειναι οριστικο, να το παρω γιατι την θελω πολυ την αλλαγη.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με υδρόψυξη, οπότε ξέρεις περισσότερα σχετικά με ποιο κουτί θα σε βολέψει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το κουτι παραγγελθηκε. Στην χειροτερη, αν δεν φτανει η Υ/Ψ να μπει μπροστα, θα την βαλω επανω. Μιας που θα εχω το κουτι μαλλον μεσα στην βδομαδα και εχοντας δει οτι μπορει να παρει την καρτα γραφικων ορθια, σκεφτηκα να παρω ενα riser cable για να την βαλω ετσι. Αλλα ειδα οτι ειναι πανακριβα! Μηπως τυγχανει να γνωριζεις καποιο μαγαζι εντος Ελλαδας που να τα εχει καπως χαμηλοτερα σε τιμη? Γιατι ΟΚ καλη η εμφανιση αλλα μην "ξεπαραδιαστουμε" κιολας. Τωρα αν ολα ειναι τοσο ακριβα, το ξεχναμε προς το παρον.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο καλώδιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αλλαξε η υπογραφη μου γιατι αλλαξα το κουτι επιτελους.

    Πρωτες εντυπωσεις: αρκετα βαρυ αλλα αν βγαλω τα πλαϊνα, το πανω καπακι και το μπροστινο καλυμμα, γινεται αυτοματως ελαφρυτερο. Ακομα και μετα που "μετακομισα" τον υπολογιστη μου στο κουτι.

    Οι ανεμιστηρες οι μπροστινοι οι 20ρηδες ειναι πολυ φωτεινοι (βεβαια χωρις το καλυμμα αλλα και παλι ποσο να κοβει?) και ενω εχουν 3 pins για να βλεπω την ταχητητα τους, η εταιρεια δινει ενα καλωδιο 3σε1 αλλα με 2 pins! Που σημαινει οτι δεν μπορω να δω την ταχυτητα τους (οχι οτι με νοιαζει) και ταυτοχρονα δεν μπορω να τους βαλω ξεχωριστα γιατι η μητρικη μου εχει μονο 3 θεσεις για ανεμιστηρες (+ βεβαια και του επεξεργαστη).

    Οι εξωτερικες βιδες ειναι thumbscrews, πραγμα καλο αν και ηταν παρα πολυ σφιγμενοι και χρειαστηκα κατσαβιδι και μαλιστα πολυ δυνατα (πρωτη φορα χρειαστηκα κατσαβιδι για thumbscrews και ημουν και στην αρχη που σημαινει οτι δεν ειχαν κουραστει τα δαχτυλα μου).

    Ολες οι βιδες ειναι ιδιες #6-32*5 (αυτες που βιδωναμε καποτε τους HDD) και δινει και αλλες 15 τετοιες για την μητρικη, το τροφοδοτικο και ενα εξαρτημα που δινει για εξτρα ανεμιστηρα μπροστα ή την υδροψυξη αν την βαλεις πιο ψηλα.

    Οι 20ρηδες αν και ειναι στρογγυλοι (θα μου πεις, χαζος εισαι? και με το δικιο σου), δεν μπορεις να τους βαλεις διαφορετικα. Ηθελα να τους γυρισω καθετα για να ειναι μαζι τα καλωδια τους και δεν μπορω γιατι ειναι μακροστενη η βαση στηριξης τους!

    Η ΥΨ που ειχα αμφιβολιες για το αν μπαινει μπροστα, τελικα δεν ηταν βασιμες και μπαινει και μαλιστα εχει και περιθωριο. Ακομα και που δεν αλλαξα την κατευθυνση των σωληνων (τους εχω κατω και ειναι 180ο γυρισμενη η αντλια) φτανει και μπορω να την βαλω σε οποιο υψος θελω. Σχεδον μια ωρα εψαχνα να βρω την σωστη θεση της βαζοντας και βγαζοντας, βιδωνοντας και ξεβιδωνοντας και τελικα μαλλον δεν ειναι σωστη γιατι ειναι χαμηλα, χαμηλοτερα απο την αντλια και ισως "κραταει" φυσαλιδες η αντλια (που δεν ακουω τιποτα ειδικα τετοια ωρα που γραφω αλλα ποτέ δεν ξερεις).

    Οι HDD δεν ακουγονται ασχημα επιτελους οταν γυριζουν. Σαν να γυριζουν δυνατα ανεμιστηρες ακουγονται και ειμαι πολυ ευτυχισμενος γιατι πλεον δεν ενοχλουμαι.
    Και ενω μου δινει 5 θεσεις για τους SSD εγω εβαλα τον εναν κατω απο τους HDD για να εκμεταλλευτω το τριπλο καλωδιο τροφοδοσιας και γιατι η αλλη θεση ηταν πισω απο την μητρικη που εχω βαλει τον Kingston μαζι με την τροφοδοσια του κοντρολ των ανεμιστηρων για τον φωτισμο. Οι αλλες δυο θεσεις ειναι πανω απο το τροφοδοτικο αλλα αν δεν βαλω το καλυμμα του τροφοδοτικου (γιατι ετσι) δεν θα μπορω να τους βαλω εκει και θα ειναι στον αερα.

    Δυστυχως δεν εχει η μητρικη θεση για RGB για τους ανεμιστηρες και χρησιμοποιω το reset για να αλλαζω τα χρωματα ή/και να τους κλεινω με παρατεταμενο πατημα (ανοιγουν στο προηγουμενο χρωμα με απλο πατημα). Μου δινει ενα μικρο κοντρολ αλλα τί να το κανεις αφου θα ειναι απο μεσα! *

    Ακομα δεν εχω κανει σωστο cable management και ηδη φαινεται αρκετα "καθαρο" εσωτερικα. Αλλα και κυριολεκτικα καθαρο αφου καθαρισα καθε τί που "μετακομισα".

    Επιτελους πηρα ενα σοβαρο κουτι (περα απο το TT Armor αλλα ηταν της προηγουμενης δεκαετιας) και ειμαι χαρουμενος . Και ειμαι ακομα περισσοτερο γιατι ειναι μοντερνο, ασπρο με μαυρες αντιθεσεις μεσα κι εξω (ειναι μαυρο το Armor και το Cougar Archon επισης με πορτοκαλι background κι αν εισαι ΜΠΑΟΚ, γουσταρεις τρελά. Δεν ασχολουμαι, απλα το αναφερω). Πού να βαλω και τα καλυμματα!

    Κατι που παρατηρησα και μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το γυαλινο πλαϊνο δεν ειχε προστατευτικο αυτοκολλητο (δεν ξερω αν θα επρεπε να εχει) αλλα ευτυχως δεν εχει ζημια.

    * Αν βαλω ενα καλωδιακι για το reset και ουσιαστικα παιζει διπλο ρολο ο διακοπτης, θα εχει θεμα? Για να μπορω να χρησιμοποιησω τον διακοπτη ακομα κι ετσι.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kαλορίζικο

    Βγάλε και φωτογραφίες και ανέβασε τες στο Εσωτερικά του PC / PHOTOS!!!
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα βαλω φωτογραφιες αλλα εχω ενα θεμα. Τωρα που αλλαξα την ΥΨ και αλλαξα και παστα, μου βγαζει μνμ στην εναρξη στο bios οτι αλλαξα επεξεργαστη. Λεω ΟΚ γιατι οντως τον εβαλα αλλα δεν ξερω πως το καταλαβε. Ωστοσο αυτο δεν ειναι θεμα. Το προβλημα ειναι οτι μου βγαζει σφαλμα για τον ανεμιστηρα του επεξεργαστη aka ΥΨ. Μπαινω στο μενου και βλεπω οτι δεν δειχνει στροφες και ανεβαινει η θερμοκρασια 1°/sec ! Τρελλαθηκα! Ελεγχω το καλωδιακι, μια χαρα. Το βαζω στο αλλο που βλεπω οτι γυρνανε οι ανεμιστηρες, τιποτα. Αρα κουνηθηκε το καλωδιακι της αντλιας και δεν παιρνει ρευμα να γυρισει το υγρο. Ο σωληνας ο ενας καυτος και ο αλλος κρυος αλλα χωρις κινηση, αρα χωρις ψυξη.

    Οποτε το μονο που μου μενει να κανω ειναι να βαλω προσωρινα την δικη του ψυκτρα (χαλια) και να παρω νεα ΥΨ? Πώς μπορω να ελεγξω την αντλια να δω αν εχει οντως θεμα; Το καλωδιακι δεν κολλησε πουθενα να πεις οτι τραβηχτηκε και εγινε αυτο. Ουτε το τραβηξα απο το καλωδιο, παντα απο το βυσμα. Παντως τωρα δεν εχω το κουραγιο να κανω κατι τετοια ωρα που το εψαχνα μεχρι τωρα.

    Τωρα που εβαλα τα πλαϊνα, ο αερας που μετακινειται ειναι παρα πολυς και αυτο ειναι καλο.

    Επισης να πω οτι το εξτρα καλυμμα που εχει στην πισω μερια επρεπε να καλυψει πολλα καλωδια γιατι δεν χωρουσαν αλλου και ζοριστηκα για να το βαλω. Μπορει και να στραβωσε...

    Παρεμπιπτοντως να πω οτι το κουτι το παρηγγειλα Κυριακη, Δευτερα πρωι μου ηρθε mail και Τριτη μεσημερι ηταν στην πορτα μου. Απλα εγω το επιασα χτες Τεταρτη και σημερα Πεμπτη πιστευα θα τελειωνα αλλα θα εχω και συνεχεια. Και ειναι παρα πολυ βαρυ και πρεπει να το παω στο σαλονι μεσω ενος στενου διαδρομου γιατι στο ΥΔ δεν εχω χωρο και ειναι ακομα πιο ζορικα αλλα δεν πρεπει να παραπονιεμαι ομως καμμια φορα χρειαζεται, ειδικα τωρα που εγινε αυτο με την ΥΨ.

    Και γραφω απο το κινητο που δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε για τοσο μεγαλο κειμενο και κουραστηκα ηδη.

    - - - Updated - - -

    Εκανα μια υστατη προσπαθεια να ξεκινησω τον υπολογιστη και... πηρε μπρος. Τετοια ωρα. Απλα ξεβιδωσα λιγο την αντλια και κουνησα ελαφρα το καλωδιο και δουλευει. Με λιγο θορυβο αλλα δουλευει. Μαλλον κατι δονειται γιατι δεν εκανε ετσι παλια αλλα οι θερμοκρασιες ειναι ΟΚ. Θα το αφησω ετσι και δεν θα πειραξω κατι αλλα ο θορυβος τετοια ωρα δεν υποφερεται.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  10. #10
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανεβασα και καποιες φωτογραφιες --> εδω <-- ισα για να το δειξω. Οχι σπουδαια πραγματα αλλα η δουλεια φαινεται νομιζω. Παρατηρησεις δεκτές για να γινει καλυτερο εμφανισιακα.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας