Σελ. 13 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 251
  1. #181
    Εγγραφή
    04-12-2020
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορεί κάποιος να εξηγήσει σε γενικές γραμμές την δομή του δικτύου FTTH ?

    Οι οπτικές ίνες μιας περιοχής συγκεντρώνονται στο αστικό κέντρο της περιοχής και από εκεί περνάνε στον κορμό του δικτύου του παρόχου ;

    Κάθε καμπίνα FTTH συνδέεται με το αστικό κέντρο με μια ίνα και ύστερα διακλαδίζεται σε επιμέρους ίνες για κάθε σπίτι;

    Τι σχέση έχουν τα χρώματα των σωλήνων μαύρο πορτοκαλί ;

  2. #182
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    ???
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Ubiquiti Security Gateway
    Σήμερα με πήρε η Vodafone να μου πει ότι λόγω της διακοπής των καναλιών Novasports θα μου κάνει μείωση τιμής 7 ευρώ το μήνα στο πρόγραμμά μου που ήταν 200/20 + full TV.

  3. #183
    Εγγραφή
    09-11-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα! Είμαι νέος κάτοικος στην Πάτρα (Όλγας) και έχω ορισμένες απορίες για το FFTH. Γενικά τι παίζει σε αυτή την περιοχή; Έχουν γίνει έργα για εγκατάσταση οπτικών ινών; Έχω δει στο sfbb πως κάποιοι ΤΚ στην Παναχαϊκή και πάνω υποστηρίζουν ftth.

  4. #184
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    FTTH οπτικη ίνα μεχρι το σπιτι εχουν καποιες περιοχες του Α/Κ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ.
    Στην περιοχη σου Α/Κ ΠΕΛΟΠΑΣ εχει FTTC οπτικη ινα μεχρι την καμπινα.

  5. #185
    Εγγραφή
    03-07-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15334/1015
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Huawei HA35
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν τα λέω πιο πολύ πληροφοριακά για όσους είναι από Πάτρα.Μίλησα με τεχνικό του ΟΤΕ και είπε ότι δεν προχωράει τίποτα προς το παρών για ftth από Cosmote σε Πάτρα.Ο λόγος είναι ότι ο δήμαρχος δεν αφήνει να γίνουν τα έργα για να μην σκάψουν και προκαλέσουν ανακατωσούρα.Πάντως μου είπε ότι αν ξεκινήσουν θα ολοκληρωθούν αρκετά γρήγορα.Όσο για τις οπτικές που βάζει η Vodafone,είναι προχειροδουλειές δεν τηρούν τις ευρωπαικές προδιαγραφές και σε κανά 2 χρόνια θα έχουν θέμα.

  6. #186
    Εγγραφή
    09-11-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πότε είναι οι δημοτικές είπαμε;

  7. #187
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Πως τεκμηριώνεται ότι η vodafone κάνει προχειροδουλειές και δεν τηρούνται οι ευρωπαϊκές προδιαγραφές;;; Αυτό μάλλον μου ακούγεται περισσότερο για μεμονωμένη άποψή τεχνικού του ΟΤΕ.
    Πως μπορεί μια εταιρία να συμμετέχει στην ανάπτυξη του δικτύου οπτικών ινών σε τόσες περιοχές της Ελλάδος και να μην τηρεί τις προδιαγραφές;;;;
    Πως γίνεται οι προδιαγραφές να είναι διαφορετικές για τα δίκτυα οπτικών ινών της Vodafone σε σχέση με τα δίκτυα οπτικών ινών Cosmote;;;
    Η Vodafone έχει υλοποιήσει την ανάπτυξη ενός δικτύου ενώ ξέρει ότι σε 2 χρόνια θα έχει θέμα;;;
    Το δίκτυο οπτικών ινών του κάθε παρόχου σε μια περιοχή το χρησιμοποιούν και οι άλλοι πάροχοι... Δηλαδή η Cosmote θα περάσει δίκτυο FTTH στις περιοχές του Α/Κ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ που ήδη έχει περάσει η Vodafone;;;
    Εγώ έχω FTTH από Cosmote από το δίκτυο οπτικών ινών της Vodafone στο Α/Κ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

    Οσο για το σκάψιμο που αναφέρεις ο Δήμαρχος δεν μπορεί να καθυστερεί την ανάπτυξη των δικτυών. Θυμίζω ότι ο Δήμαρχoς δεν ήθελε το 5G στην πόλη πιλοτικά, άλλα η Cosmote έχει ήδη εδώ και μήνες 5G κεραία στην Πατρα.
    Το ότι δεν έχει 5G ακόμα η Vodafone και η Wind στην Πάτρα δεν φταίει κάποιος. Η Vodafone και η Wind δεν έχουν τοποθετήσει ακόμα κεραίες 5G...

  8. #188
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Πριν 1 χρόνο που ρώτησα και εγώ έναν τεχνικό της κοσμοτε στο Ριο(ενώ έκαναν εργασίες συντήρησης) μου είχε πει το ίδιο πράγμα. Ο δήμαρχος τους είναι εμπόδιο… ότι είπε λέω και εγώ τώρα αν πέσαμε στον ίδιο τεχνικό (αν και έμοιαζε κάπως ανώτερος, επέβλεπε τους τεχνίτες). Μακάρι να πάρει πράσινο φως διότι όλη η περιοχή στο Ριο πέριξ του αστικού κέντρου με τόση μεγάλη ανάπτυξη έχει ακόμα ADSL. Συν όσα έχετε ήδη πει για τις άλλες περιοχές που είναι κολλημένες εδώ και καιρό..

  9. #189
    Εγγραφή
    03-07-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15334/1015
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Huawei HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @ST Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως τεκμηριώνεται ότι η vodafone κάνει προχειροδουλειές και δεν τηρούνται οι ευρωπαϊκές προδιαγραφές;;; Αυτό μάλλον μου ακούγεται περισσότερο για μεμονωμένη άποψή τεχνικού του ΟΤΕ.
    Πως μπορεί μια εταιρία να συμμετέχει στην ανάπτυξη του δικτύου οπτικών ινών σε τόσες περιοχές της Ελλάδος και να μην τηρεί τις προδιαγραφές;;;;
    Πως γίνεται οι προδιαγραφές να είναι διαφορετικές για τα δίκτυα οπτικών ινών της Vodafone σε σχέση με τα δίκτυα οπτικών ινών Cosmote;;;
    Η Vodafone έχει υλοποιήσει την ανάπτυξη ενός δικτύου ενώ ξέρει ότι σε 2 χρόνια θα έχει θέμα;;;
    Το δίκτυο οπτικών ινών του κάθε παρόχου σε μια περιοχή το χρησιμοποιούν και οι άλλοι πάροχοι... Δηλαδή η Cosmote θα περάσει δίκτυο FTTH στις περιοχές του Α/Κ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ που ήδη έχει περάσει η Vodafone;;;
    Εγώ έχω FTTH από Cosmote από το δίκτυο οπτικών ινών της Vodafone στο Α/Κ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

    Οσο για το σκάψιμο που αναφέρεις ο Δήμαρχος δεν μπορεί να καθυστερεί την ανάπτυξη των δικτυών. Θυμίζω ότι ο Δήμαρχoς δεν ήθελε το 5G στην πόλη πιλοτικά, άλλα η Cosmote έχει ήδη εδώ και μήνες 5G κεραία στην Πατρα.
    Το ότι δεν έχει 5G ακόμα η Vodafone και η Wind στην Πάτρα δεν φταίει κάποιος. Η Vodafone και η Wind δεν έχουν τοποθετήσει ακόμα κεραίες 5G...
    Μου είπε ότι συνάδελφοι τεχνικοί που πέρασαν απο εκεί είδαν ότι κάνουν προχειροδουλειές και κάτι πλαστικά που έχουν βάλει(δεν ξέρω τι εννοούσε) σε 1-2 χρόνια θα πέσουν.Κάθε πάροχος έχει αναλάβει μια συγκεκριμένη ζώνη.Την περιοχή της Κωνσταντινουπόλεως την έχει αναλάβει η Vodafone,αυτό σημαίνει ότι η cosmote δεν θα περάσει δικιές τις οπτικές εκεί αλλά θα δίνει υπηρεσίες στους πελάτες της από το δίκτυο της vodafone.Tην υπόλοιπη Πάτρα της έχει αναλάβει η Cosmote(μαζί με το Ρίο).

  10. #190
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.235
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    αν κρίνω από φωτογραφίες άλλων περιοχών εδώ στο φόρουμ και η cosmote τα ίδια κάνει στις εγκαταστάσεις!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  11. #191
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Και πως πήρε η Vodafone άδεια για ολόκληρη Αγυιά (ΑΚ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ) που άργησε πολύ να ολοκληρώσει και το έργο και δεν μπορεί η κοσμοτε να ξεκινήσει καν περιοχές όπως το Ριο πχ που δεν θέλει και ολόκληρους μήνες.. περίεργα πράγματα.. όσον αφορά τις προχειροδουλειες της βονταφον αν κρίνουμε από το τι κάνει στην κινητή και γενικά πως είναι το δίκτυο της εταιρίας δεν μου κάνει εντύπωση αν έκανε εκπτώσεις και εκεί… μακάρι να μην έκανε όμως, ο χρόνος θα το δείξει.

  12. #192
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Οι εργολάβοι που αναλαμβάνουν τα έργα οπτικών ινών στην Ελλάδα είναι συγκεκριμένοι και υπογράφουν συμβάσεις με τον εκάστοτε πάροχο. Η υλοποίηση είναι πάντα η ίδια.
    Αμεσα δεν εμπλέκεται ποτέ ο πάροχος. Υπογράφει συμβόλαιο με τον εργολάβο και πρέπει να παραδοθεί ενα έργο. Αν γίνεται προχειροδουλειά, το ίδιο θα γίνει είτε απο πίσω είναι η Cosmote είτε η Vodafone είτε η Wind.

  13. #193
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Πάντως ο δήμαρχος από όσο θυμάμαι και από το θέμα του 5G μέσω της Vodafone (ήθελε η βοντα να χτίσει το πρώτο 5G δίκτυο στην Πάτρα) ήταν και τότε οπισθοδρομικός. Αν και βγαίνουμε πλέον off topic, κάτι πρέπει να γίνει με την κατάσταση αυτή αν όντως φταίει πάλι ο δήμαρχος και δεν προχωράνε τα έργα. Το επόμενο λοκνταουν ίσως να είναι ένα βήμα πριν γίνει πραγματικότητα και η τηλεκπαίδευση κλπ δεν γίνονται με μια 24αρα και χαλκό από το 90.

  14. #194
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Περνώντας στην παλαιά εθνική οδό προς Ριο είδα κάνουν έργα για οπτικές από το κομμάτι του βουκελατου με τα ποδήλατα έως και κανα 500αρι μέτρα πριν τον φούρνο κατσενο. Γνωρίζει κανεις αν είναι για FTTH και γενικά ποιους θα εξυπηρετήσει διότι δεν βλέπω τον τκ 26443 για τις συγκεκριμένες οδούς στο SFBB. έχουν μονο όσα ηδη εξυπηρετούνται από τα υπάρχοντα έργα της Vodafone. Το πρωί σήμερα και χθες περνούσαν τους πορτοκαλι σωλήνες και σήμερα Πέμπτη δουλεύουν ακόμα και απόγευμα και περνάνε οπτικές. Να είναι έργα για vdsl? Φαίνεται ότι γίνεται καλή δουλειά πάντως ότι και αν κάνουν προχωράνε γρήγορα!

  15. #195
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    ???
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Ubiquiti Security Gateway
    Σήμερα μετά από τόσους μήνες που έχω την 200/20, αποφάσισα να βάλω το Unifi Security Gateway ως το router πρόσβασης στο internet. Ρύθμισα τη WAN σύνδεσή του ως PPoE, κάνει κανονικά κληση, VLAN 835 και παίρνει κανονικότατα ινερνετ .Μετά ήθελα να συνδέσω το H300 ώστε να παίρνει internet από τη WAN θύρα ως DHCP client. Όλα καλά, το κατάφερα αλλά δεν έχω VoiP/IPTV. Ξέρει κανείς τις σχετικές ρυθμίσεις που θέλει;

Σελ. 13 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας