Σελ. 7 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 251
  1. #91
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @ST Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως επελεξα λαθος παροχο COSMOTE για να κανω αιτηση για οπτικη ινα.
    Ξαδερφος μου με αιτηση στην WIND 15 ημερες μετα απο μενα εγινε η εγκατασταση στο κτηριο πριν λιγες μερες και περιμενει την τελικη συνδεση.
    Απογοητευση η COSMOTE...

    ΑΝ ΚΑΝΩ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;;;
    Άσε φίλε μεγάλη καθυστέρηση με την cosmote.
    Εγώ στην Λάρισα έκανα αίτηση 1 Φεβρουαρίου, 23 Μαρτίου έχω τελειώσει με τα πάντα από θέμα εγκατάστασης και περιμένω εδώ και 23 μέρες τηλέφωνο για ραντεβού με τον τεχνικό του ΟΤΕ να κάνει την τελική σύνδεση και ενεργοποίηση της γραμμής.
    Έχουν περάσει και 15 μέρες από τούς δύο μήνες max που σου δίνουν στην αρχή ότι θα έχω συνδεθεί.
    Έχω πάρει αρκετά τηλέφωνα απάντηση καμία, σύντομα θα σας καλέσουμε αυτό μου λένε εδώ και 23μέρες.
    Εταιρία απάτη.
    Με αρέσει πού ανάμεσα σε cosmote και wind που είχα επιλογή επέλεξα την cosmote για καλύτερα, τρομάρα μου

  2. #92
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το πιθανότερο ειναι οτι η ινα σου εχει βλαβη.
    Οταν περνανε τις ινες μαζικα, αν κατι βρεθει προβληματικο, το φτιαχνουν αργότερα.
    Εχει νακανει με τον εργολάβο.
    Αιτηση οκτωβριο, ενεργοποίηση Απριλιο.
    Με το που παραδόθηκε η γραμμη, ο οτε ηρθε σε 5 μερες

  3. #93
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    ???
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Ubiquiti Security Gateway
    Η εγκατάσταση της πολυκατοικίας όμως γίνεται με εντολή Vodafone... Η Cosmote θα σου κάνει μόνο την τελική σύνδεση... Μήπως δεν φταίει η Cosmote;

  4. #94
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά αν γράφετε για μένα, η γραμμή έχει παραδοθεί 23 Μαρτίου.
    Περιμένω τον ΟΤΕ για την τελική σύνδεση από τότε.
    Η εγκατάσταση και ο πάροχος που έχω είναι στο ΟΤΕ.
    Απλά βρίσκομαι στην
    ΛΑΡΙΣΑ.
    διαβάζω τα νήματα και αφορμή για το ποστ μου εδώ ήταν το μήνυμα για την cosmote και την wind και έγραψα το παράπονό μου.

  5. #95
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daniels_saving_grace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατάσταση της πολυκατοικίας όμως γίνεται με εντολή Vodafone... Η Cosmote θα σου κάνει μόνο την τελική σύνδεση... Μήπως δεν φταίει η Cosmote;
    Το γνωρίζω αυτό που λες...
    Αλλά την αίτηση μου την έκανα στην COSMOTE. Σε αυτούς απευθύνομαι και αυτοί οφείλουν να κάνουν ότι είναι απαραίτητο για τον πελάτη τους.


    Επικοινώνησα αρκετές φορές λέγοντας τους ότι η Vodafone δεν προχωρά τις εργασίες με την σειρά που υποβλήθηκε η αίτηση και ίσως γίνεται και διάκριση μεταξύ των παρόχων.
    Μου είπαν αν ισχύει αυτό πρέπει να το ελέγξουν, αν βέβαια μπορώ να το αποδείξω. Τους το απέδειξα λέγοντας τους ότι έκανα αίτηση 10 ημέρες πριν τον ξάδερφο μου. Είμαστε στην ίδια περιοχή με ίδιο ΤΚ. Η αίτηση μου στην COSMOTE και ο ξάδερφος μου στην WIND. Επίσης η δική μου αυτοψία έγινε 20 ημέρες πριν από του ξάδερφο μου. Στον ξάδερφο μου η εγκατάσταση οπτικών ινών έχει ολοκληρωθεί πριν 5 ημέρες και περιμένει την τελική σύνδεση, ενώ στην περίπτωση μου μέχρι σήμερα δεν μου έχουν κλείσει ακόμα ραντεβού για εγκατάσταση καλωδίωσης
    Επίσης ένα άλλο παράδειγμα η πολυκατοικία μας χωρίζεται σε 2 πολυκατοικίες με τον ίδιο διαχειριστή. Η κάθε πολυκατοικία έχει ξεχωριστή όδευση για οπτική ίνα. Μέχρι την 01.03.21 που ήρθαν για την αυτοψία στην δική μου πολυκατοικία δεν είχε κάνει κανείς αίτηση από την άλλη πολυκατοικία και αυτό όπως ξέρετε το γνωρίζω από τον διαχειριστή που πρέπει να υπογράψει. Χωρίς λοιπόν καμία αίτηση από την πολυκατοικία μέχρι 01.03.21 γίνεται αυτοψία στην άλλη πολυκατοικία τέλος Μαρτίου. Δηλαδή έγινε αυτοψία για αίτηση που υποβλήθηκε ούτε ένα μήνα πριν ενώ στην περίπτωση μου έγινε αυτοψία μετά από ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ μετά την αίτηση.


    Εσείς τι συμπέρασμα μπορείτε να βγάλετε μετά από τα παραπάνω;;;;????


    Όταν με το καλό, μου κλείσουν ραντεβού και τελειώσει η καλωδίωση της Vodefone θα δω τα αντανακλαστικά του παρόχου μου COSMOTE????

  6. #96
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Το οτι έχει γίνει η κάθετη καλωδίωση στον ξάδερφο σου δεν σημαίνει και οτι θα συνδεθεί άμεσα.
    Επίσης, γιατί κάθεσαι και τους παρακαλάς και δεν ακυρώνεις να κάνεις μια αίτηση στη Vodafone?

  7. #97
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι έχει γίνει η κάθετη καλωδίωση στον ξάδερφο σου δεν σημαίνει και οτι θα συνδεθεί άμεσα.
    Επίσης, γιατί κάθεσαι και τους παρακαλάς και δεν ακυρώνεις να κάνεις μια αίτηση στη Vodafone?
    Δεν μπορω να μιλαω για την συνδεση που δεν εχει γινει ακομα και ουτε ποτε θα γινει στον ξαδερφο μου.
    Πρεπει ομως να μιλαω για τα γεγονοτα μεχρι σημερα και αυτο δειχνει οτι οι αιτησεις δεν υλοποιούνται σε σχεση με την ημερομηνια υποβολης.

    Δυστυχως εχω συμβολαιο...

  8. #98
    Εγγραφή
    08-09-2017
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    TP-LINK Deco X20(2.0)
    Χαμός απ' ότι διαβάζω. Να μην ελπίζω στο 2μηνο που μου είπανε λοιπόν...

    Επίσης κάτι ακόμα. Είστε ικανοποιημένοι από το router που σας δίνει ο πάροχος; Η Cosmote το Speedport δεν δίνει; Εξετάζω το ενδεχόμενο της αντικατάστασης του router ή έστω να του κλείσω το wifi και να χτίσω mesh με 2 ή 3 AP

  9. #99
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    ???
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Ubiquiti Security Gateway
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @ST Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να μιλαω για την συνδεση που δεν εχει γινει ακομα και ουτε ποτε θα γινει στον ξαδερφο μου.
    Πρεπει ομως να μιλαω για τα γεγονοτα μεχρι σημερα και αυτο δειχνει οτι οι αιτησεις δεν υλοποιούνται σε σχεση με την ημερομηνια υποβολης.

    Δυστυχως εχω συμβολαιο...
    Ίσως, λοιπόν, βλέπουμε την παλιά καλή τακτική, που έκανε και ΟΤΕ, να δίνει προτεραιότητα ο ιδιοκτήτης του δικτύου ατύπως (και μάλλον παρανόμως) στην τεχνική εξυπηρέτηση των δικών του πελατών.

  10. #100
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    εντάξει ακόμα και μέσα στη vodafone κάποιους κύκλους τους κάνανε ακόμα και η ειδοποίηση από συνεργείο σε συνεργείο αργεί, αλλά πιστεύω ότι επειδή μιλάς μόνο με μία εταιρεία τα πράγματα γίνονται λίγο καλύτερα

    πχ σε κάθε βήμα ενημέρωνα άμεσα την vodafone μέσα από το chat της πορείας αίτησης έτσι ώστε να ειδοποιούνται τα συνεργεία.

    και να φανταστείτε ότι έχασα και ένα μήνα τζάμπα λόγω υπογραφής διαχειριστή....

    αλλά σε όλα τα υπόλοιπα η vofdafone ήταν πολύ καλή μαζί μου τουλάχιστον!

    ενεργοποίηση επίσημα δεν έχω ακόμα (πιστεύω λόγω νόβα τους καθυστερεί μέχρι να εξοφληθεί ο λογαριασμός) αλλά η vodafone μου έχει πρόσβαση στην οπτική ίνα και μπορώ επιτέλους και κάνω τη δουλειά μου με τηλεργασία!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  11. #101
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daniels_saving_grace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως, λοιπόν, βλέπουμε την παλιά καλή τακτική, που έκανε και ΟΤΕ, να δίνει προτεραιότητα ο ιδιοκτήτης του δικτύου ατύπως (και μάλλον παρανόμως) στην τεχνική εξυπηρέτηση των δικών του πελατών.
    Στην περιπτωση που αναφερω δεν εδωσε προτεραιοτητα σε συνδρομητη της η Vodafone. Ο ξαδερφος μου ειναι συνδρομητης της Wind. Εγω τον ενημερωσα για τις οπτικες ινες, του ετοιμασα το κουπονι απο το SFBB και μαζι πηγαμε στην Wind για την αιτηση του αρκετες μερες μετα την δικη μου αιτηση.
    Αρα υπαρχει γενικοτερο θεμα με το πως διαχειριζεται τις αιτησεις για FTTH η Vodafone...

  12. #102
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    δε θα εκπλαγώ καθόλου αν διαχειρίζονται τις αιτήσεις προς όφελός τους! αυτοί βάλανε τα λεφτά για τις γραμμές και πρέπει να τα πάρουν πίσω! αλλά λίγο πολύ έτσι δεν κάνουν όλοι μέχρι να πάρουν αυτό που θέλουν;
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  13. #103
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    η ενεργοποίηση δεν έχει γίνει ακόμα αλλά ο 1ο λογαριασμός ήρθε και είναι 94€ περίπου!!

    αυτός είναι στην ουσία ο πρώτος σας λογαριασμός μετά την ενεργοιποίηση των υπηρεσιών σας και είναι αναλογικός. Δηλαδή περιλαμβάνει τιμολόγηση πέραν του ενός μήνα . Καλύπτει τις ημερομηνίες από 14/04/2021 μέχρι 17/05/2021 Για αυτό βλέπετε διαφορετική τιμή από αυτή που συμφωνήθηκε .Από τον επόμενο λογαριασμό σας θα δείτε ακριβώς την τιμή που συμφωνήσατε. Στον λογαριασμό αυτόν όμως όπως θα ελέγξετε στην πρώτη σελίδα του λογαριασμού σας , δεν έχει καταχωρηθεί το κουπόνι της επιδότησης και επιπλεόν δεν έχουν αφαιρεθεί τα τέλη της ενεργοποιήσης. Για αυτό τον λόγο σας ανέφερα πως ο επόμενος λογαριασμός σας με ημερομηνία έκδοσης 18/5/2021 θα περιλαμβάνει τόσο την έκπτωση του κουπονιού όσο και τα τέλη της σύνδεσης σας.
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  14. #104
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Επιτελους σημερα ξεκινησαν οι εργασιες εντος του κτηριου.
    Τοποθετηθηκαν τα κουτια και οι σωληνες απο οπου θα περασουν πιθανον αυριο οι οπτικες ινες.
    Επισης λογικα θα γινει και το σκαψιμο πεζοδρομιου.
    Μεχρι τωρα ειμαι ικανοποιημενος απο την εργασια και ολες οι σωληνες περνανε μεσα απο το κακελο της σκαλας και γενικα απο σημεια ωστε να μην ειναι ορατοι.
    Σε καθε οροφο εχει ενα μικρο καναλι και το κουτι του.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20210419_141129.jpg  

    IMG_20210419_141109.jpg  

    IMG_20210419_141042.jpg  

    IMG_20210419_140958.jpg  

    IMG_20210419_141006.jpg  

    IMG_20210419_141154.jpg  


  15. #105
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    μια χαρά, λίγο αυτό το εξωτερικό είναι κάπως αλλά όλες οι πολυκατοικίες έχουν άλλα στραβά που κάνουν την εγκατάσταση οπτικής ίνας να φαίνεται κόσμημα!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


Σελ. 7 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας